Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Βελτίωση ΚΤΜ 250 EXC-Acrapovic ή Leovince

  1. #1

    Βελτίωση ΚΤΜ 250 EXC-Acrapovic ή Leovince

    Θέλω να βελτιώσω λίγο το Ktmάκι μου το 250Exc με ένα τελικό εξάτμισης, και είμαι ανάμεδα στην Acrapovic και Leovince. Κλείνω πρός Acra αλλά "είναι πολλά τα λεφτά" μόνο τελικό 550€. Μήπως ξέρει να μου πεί κανείς που την έχει, αν αξίζει πραγματικά?... και πόσα αλογα δλδ κερδίζω?

  2. #2
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    ΦΙΛΕ...

    ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΤΕΛΙΚΟ ...ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΣΕ ΑΠΟΔΟΣΗ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ....

    ΤΩΡΑ..ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΙ..ΒΑΛΕ ΤΟ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ!

    ΕΠΙΣΗΣ [ΕΦΟΣΟΝ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΕΟΒΙΝΣΙ] ΔΕΣ ΑΝ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΑΙΜΟΥΣ!

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657


    Η τιμή της LeoVinci ίναι σημαντικά χαμηλότερη από την Ακράπα !!

    (Κομπλέ με λαιμούς (ή λαιμό, τι μοντέλο έχεις ???) είναι φθηνότερη από μόνο το τελικό της Akrapovic !!!)

    Η διαφορά μεταξύ τους στην απόδοση (με την LeoVinci κομπλέ) είναι λιγότερο από 1 ίππο.
    (Και σου χαλάει και η ροπή, με την οποία "πηγαίνει" τώρα το μηχανάκι, λόγω έλειψης ιπποδύναμης).

    Υ.Γ.

    Αν θέλεις την γνώμη μου, το συγκεκριμένο μοτέρ άστο ήσυχο.!!!

    (Θα μπλέξεις με καρμπυρατέρ, ζιγκλερώματα, φίλτρα αέρα, εξατμίσεις κ.λ.π. και με τα λεφτά που θα δώσεις βγαίνει η διαφορά τιμής με το 400 EXC - το οποίο ΔΕΝ πρόκειται να φτάσεις όσα λεφτά και να ρίξεις στο 250 )

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    το μοντέλο που έχω είναι 04. Δλδ μόνο τελικό δεν κάνω τίποτα? ο λαιμός της Acra κάνει γύρω στα 650-750€

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από smavrid
    το μοντέλο που έχω είναι 04. Δλδ μόνο τελικό δεν κάνω τίποτα? ο λαιμός της Acra κάνει γύρω στα 650-750€


    Δτστυχώς ΟΧΙ ...

    Με κομπλέ Akrapovic, πας στα 1300€ και χρειάζεται αντικατάσταση φίλτρου αέρα και αλλαγή κύριου ζιγκλέρ.

    Το συνολάκι θα πιάσει τα 1500€ και θα σου βγεί κοντά στα 400€ ο ίππος (μάλλον ασύμφορη βελτίωση !!!)

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Αλλαγή ζιγκλέρ εχω κάνει έτσι και αλλιώς γιατι δεν βαρούσε μία με αυτο που ειχε πάνω. Αλλά η λογική του, μόνο τελικού, είναι γιατί στην περίπτωση που θα το αλλάξω ( του χρόνου δλδ) θα πρέπει να αφήσω πάνω τον λαιμό,... (τι να τον κάνω στο καινούργιο, που θα είναι μάλλον το 400ΕXC ή αν βγάλει το καινούργιο 250)ενώ το τελικό θα το βγάλω. Βασικά εγώ θέλω να το βελτιώσω λίγο απο χαμηλά δεν έχω τρελές απαιτήσεις ξέρω τι έχω, δεν περιμένω να μεταμορφωθεί. Πάντως και έτσι οπως είναι δεν με πολυ χαλάει για να πω την αλήθεια ..........απλά είπα να το βελτιώσω λιγάκι

  7. #7
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    αφου

    εχεις σκοπο να το πουλήσεις...μη ριξεις ουτε ενα σεντ σε εξτρα...!!!!

    ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕ!!!!

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657

    Re: αφου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    εχεις σκοπο να το πουλήσεις...μη ριξεις ουτε ενα σεντ σε εξτρα...!!!!

    ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕ!!!!
    Κοίτα ρε, που αναγκάζομαι να συμφωνήσω με τον "πουλημένο" !!!

    :rotflmao:

    Υ.Γ.

    Είχες βάλεις after-market ΜΑΤΙ του ΒΟΛΑΝ ???
    (Ο ΚΑΝΕΝΑΣ με'βαλε να το πω!!!)

    :rotflmao:
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doni
    Εγγραφή
    24/01/2005
    Μηνύματα
    199
    lipon mallon den axizei ton kopo na kaneis kati sto 250 sou.. 400 den prokeite na ginei pote. an ipologiseis oti to ktm sou to poulas twra giro sta 4800-5000euro kai to 400 tou 02 kanei peripou stin idia timi tote malon krinete asimfori i metatropi...

  10. #10
    4800-5000EURO μοντέλο 2004!!!!!!!!!!!!! Ε ΟΧΙ
    6000 μου το ζητούσαν και δεν το εδωσα....... μην τρελαθούμε κιόλας

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doni
    Εγγραφή
    24/01/2005
    Μηνύματα
    199
    ok sorry den to ixera akoma kalitera pantos...

  12. #12
    μόλις σήμερα την πέρασα την εξάτμιση!!!!!!!!!!!

  13. #13
    από την μικρή διαδρομή που έκανα από το συνεργείο μέχρι το σπίτι, μετά που πέρασα την εξάτμιση μπορώ να πώ ότι το μηχανάκι πραγματικά άλλαξε. Αν και χωρίς τον λαιμό η διαφορά είναι αισθητή, δεν ξέρω ποιά θα ήταν η διαφορά με το λαιμό αλλά και 750 ευρώπουλα δεν είναι λίγα.Τώρα, έχω κάποιες απορίες σχετικά με την εξάτμιση. Η εξάτμιση όταν ήρθε, είχε πίσω ένα σωλήνα που μίκραινε την διάμετρο και ο οποίος είχε μιά βίδα για να βγαίνει. Προφανώς για χρήση στο χώμα και για να έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα αυτό θα έπρεπε να βγεί (όπως μου είπαν και όπως και βγήκε, ή κάνω λάθος?) αλλά η ερώτηση είναι η εξής: γιατί μιά εξάτμιση καθαρά off road είναι "βουλωμένη"??? αφού στο βουνό ή σε αγώνες δεν υφίσταται θέμα θορύβου. Δεν ξέρω αν με το σωληνάκι πίσω θα είχε την ίδια απόδοση από ότι χωρίς αυτό ( δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω). Μήπως μπορεί κάποιος να με "φωτίσει"..............
    thanks

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657


    Τα enduro μηχανάκια, για να μπορούν να συμμετέχουν σε αγώνες (κατά F.I.M.) πρέπει να έχουν ομολογκαριστεί για χρήση σε δρόμο (να βγάζουν πινακίδα).

    Οπότε πρέπει το όριο θορύβου να είναι 82dB (στις 4.850 rpm)

    Το "βούλωμα" δεν αφορά στα καυσαέρια, αλλά μόνο στον θόρυβο.

    Επίσης, τα τελικά των εξατμίσεων πρέπει να έχουν φλογοκρύπτη (spark-arrestor) που σε άλλες εξατμίσεις είναι μια σίτα στην εξωτερική τρύπα του τελικού και σε άλλες ένας ανεστραμμένος κώνος μέσα ή στην είσοδο του τελικού.

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    καταρχήν να σε ευχαριστήσω φίλε oldman για τις τεκμηριωμένες σου απαντήσεις, και επέτρεψε μου να ξαναρωτήσω: είτε βουλωμένη ή όχι δεν παίζει κανένα ρόλο στην απόδοση??? (μήπως δλδ να την βάλω την εξάτμιση όπως ήρθε με το σωληνάκι απο πίσω) και να μην την πειράξω καθόλου?, αν και ο θόρυβος που βγάζει τώρα είναι απίστευτα ωραίος!!! αλλά μιλάμε για μια τρυπάρα μεγάλης διαμέτρου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΤΜ 450 EXC '06 do it......sm
    από Spazz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 21:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF