Σελίδα 131 από 137 ΠρώτοΠρώτο ... 3181121126127128129130131132133134135136 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.951 έως 1.965 από 2050

Θέμα: Xt 660 Z Aftermarket

  1. #1951
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Αν σας πιάσει το βράδυ στο δρόμο απο βοβούσα για φλαμπουράρι ελάτε να μου πείτε πόσο καλες...
    .>.>.>.> https://www.youtube.com/watch?v=G-4G...re=c4-overview . . . . . . .

    .
    .
    .
    .
    ΥΓ: Δεν είδα τρόπο να φαίνεται ενσωματωμένο το βίντεο.
    Αν τον ξέρει κάποιος ,το φτιάν...ή δέχομαι κ πμ.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  2. #1952
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Γάτε σ' ωραίος!!!
    Sent from me using a computer.

  3. #1953
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Για πες εντυπωσεις σε σχεση με τα μαμα ?
    Σε εχει βρισει κανεις στον δρομο?
    Σίγουρα πιο λευκό φως αλλά σαφώς καθόλου ενοχλητικό για τους άλλους. Αυτός είναι ο λόγος που δεν έβαλά Xenon.
    Δε θα δεις τη τεράαααστια διαφορά αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζει το κόπο, η σχέση τιμής/απόδοσης -κατά τη γνώμη μου πάντα- είναι καλύτερη από αυτή των φώτων Xenon.

  4. #1954
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν σας πιάσει το βράδυ στο δρόμο απο βοβούσα για φλαμπουράρι ελάτε να μου πείτε πόσο καλές ήταν οι nighbreaker
    Ειχα κανει πρωι απο σαρσκατσανεικα - βοβουσα - φλαμπουραρι και δεν θελω να ξερω πως ειναι καν το σουρουπο....... προ 12ετιας μιλαμε τωρα..

  5. #1955
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Έχει έρθει η ώρα να αλλάξω αλυσίδα στο Tenere μου και λόγω του ότι θέλω να μπαίνω λίγο περισσότερο στο χώμα, έχω παραγγείλει πίσω γρανάζι με 47 δόντια. Η αναλογία θα γίνει 15:47 αντί 15:45 του στάνταρτ.

    Η μαμίσια αλυσίδα έχει 110 συνδέσμους και στο OTR διάβασα πως για γρανάζια 15:48 χρειάζεται αλυσίδα με 112 συνδέσμους.
    Πιστεύω πως τον ίδιο αριθμό συνδέσμων θα χρειαστώ κι εγώ, αλλά αν κάποιος Teneristas έχει προϋπηρεσία σε αυτές τις αναλογίες, θα με βοηθούσε η άποψη του!
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 09/02/2014 στις 14:30.

  6. #1956
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peskandritsos Προβολή μηνύματος
    Givi βαση βαλιτσας (κεντραρισμενη σωστα Anty12)


    Συνημμένο 145069
    Θυμάται κανένας πόσο στοιχίζει το παραπάνω σετάκι (στο λινκ της παράθεσης) από τη Givi; (Αποτελείται από κιτ προσαρμογής στην ουρά + τη βάση βαλίτσας)

    Θέλω να τα πουλήσω αλλά λόγω του ότι τότε (2011) αγόρασα πολλά πράγματα μαζί, τώρα δε θυμάμαι πόσο στοίχιζαν τα συγκεκριμένα και δε ξέρω τι να ζητήσω σε αγγελίες.

  7. #1957
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Γιατί δε ρίχνεις μια ματιά να δεις πόσο στοιχίζει τώρα?
    Sent from me using a computer.

  8. #1958
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γιατί δε ρίχνεις μια ματιά να δεις πόσο στοιχίζει τώρα?
    Εννοείς διαδικτυακά; δε βρίσκω κάτι εντός Ελλάδος. Αν εννοείς να πάω από κοντά θα το κάνω με τη πρώτη ευκαιρία.

    Edit... το βρήκα στο skroutz 72€, απίστευτο! Ευχαριστώ!
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 27/02/2014 στις 21:00.

  9. #1959
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Έχει έρθει η ώρα να αλλάξω αλυσίδα στο Tenere μου και λόγω του ότι θέλω να μπαίνω λίγο περισσότερο στο χώμα, έχω παραγγείλει πίσω γρανάζι με 47 δόντια. Η αναλογία θα γίνει 15:47 αντί 15:45 του στάνταρτ.

    Η μαμίσια αλυσίδα έχει 110 συνδέσμους και στο OTR διάβασα πως για γρανάζια 15:48 χρειάζεται αλυσίδα με 112 συνδέσμους.
    Πιστεύω πως τον ίδιο αριθμό συνδέσμων θα χρειαστώ κι εγώ, αλλά αν κάποιος Teneristas έχει προϋπηρεσία σε αυτές τις αναλογίες, θα με βοηθούσε η άποψη του!
    Σήμερα τοποθετήθηκαν νέα γρανάζια αλυσίδα. Όντως χρησιμοποίησα 112 links για όποιον μπορεί να ενδιαφερθεί για ανάλογη αλλαγή!

  10. #1960
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Σήμερα τοποθετήθηκαν νέα γρανάζια αλυσίδα. Όντως χρησιμοποίησα 112 links για όποιον μπορεί να ενδιαφερθεί για ανάλογη αλλαγή!
    Sent from me using a computer.

  11. #1961
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140227_163602.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	92,2 KB 
ID:	310764


    Τώρα ψάχνω να βρω συνάδελφο να τσεκάρω απώλειες στο κοντέρ. Στις 4000 στροφές συνεχίζει και μου δίνει 110χλμ, αλλά πόσα είναι τώρα τα πραγματικά;
    Πάντως το 47άρι πίσω δείχνει να του ταιριάζει μια χαρά στη πόλη. Θέλω όμως ακόμη να τσεκάρω πλεονεκτήματα και επιπτώσεις σε ταξίδι, κοντέρ, κατανάλωση και κυρίως βουνό. Φυσικά θα ενημερώσω εδώ τους συναδέλφους μας.

    Σαν πρώτη εντύπωση μου άρεσε, καθώς η μηχανή δε δείχνει να "σκάει" από το κόντυμα της μετάδοσης!
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 28/02/2014 στις 22:22.

  12. #1962
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Aν δε σου είναι πρόβλημα ,πες μας από που κ πόσο πήρες το πίσω γρανάζι.
    Και επίσης ,επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα SuperSprox ,όταν φαγωθεί ,αλλάζει μόνο το ατσάλινο μέρος ,ή απλά αυτή η κατασκευή εχει γίνει για να εκμεταλλευτούμε το ελαφρύτερο μέρος από αλουμίνιο ,αλλά ταυτόχρονα να έχουμε τη σκληρότητα κ τη διάρκεια του ατσαλιού στα δόντια;

    Τώρα ,όσον αφορά την κμετρική ανησυχία σου ,μπορείς να την μετρήσεις εύκολα κ με ακρίβεια με ένα GPS.
    Ενδεικτικά για να γνωρίζεις ,να σου πώ ότι το Τενερε από μαμά ,έχει μια απόκλιση 10-12% + ,στα κμετρα που γράφει το κοντέρ.
    Ανάλογα με το τι πίσω λάστιχο φοράς κ το πόσο φαγωμένο είναι.
    Κοινώς Υπερ-αισιόδοξο.
    Υπολόγιζε γύρω στα 20% + τουλάχιστον τώρα ,σε σχέση με την πραγματική ταχύτητα.

    Ειχα δοκιμάσει κάποια στιγμη 14άρι εμπρός.
    +1 δόντι κοντύτερη μετάδοση σε σχέση με αυτή που έφτιαξες εσύ δηλαδή.
    Στην πόλη φανταστικό.
    Στο βουνό υπέροχο.
    Η 1η κόντυνε πολύ ,η 2η σούζαρε για πλάκα κ ντριφτάριζε ανηλεώς ,η 3η μπορούσε να ανταπεξέλθει αξιοπρεπώς σχεδόν παντού χωρίς κρεμάσματα κ σκορτσαρίσματα,δίνοντας σου ξεκούραστη αίσθηση σκούτερ.
    Στα ανοιχτά όμως ,ταξίδι σε επαρχιακό & Εθνικη ,όλα τα κμετρα πάνω από 100 ,ήταν σχεδόν 1000 στροφές ψηλότερα από πρίν.
    Κι επειδή στο Τενερε λέιπει μια 6η για να είναι τέλειο στο ταξίδι ,φαντάζεσαι το "σπάσιμο" που αυτή η αλλαγή δημιούργησε στο μοτέρ.
    Για 140-145 πραγματικά ,το στροφόμετρο έμπαινε στις 7,200+ στροφές
    Με αντίστοιχο ανέβασμα της κατανάλωσης 1,2lt/100km.
    Εβαλα κ πάλι 15άρι ,κ δεν θα το ξαναλλάξω ,γιατί δεν την παλέυω Εθνική κ κάτω από 140κμ/ω.

    Αναμένω με ενδιαφέρον την εμπειρία σου από το 15-47 ,μια κ "αγαπώ χώμα" κ θα'θελα να αποδειχτεί καλή λύση.
    Τελευταία τροποποίηση από el-Gatto; 28/02/2014 στις 23:11.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  13. #1963
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Aν δε σου είναι πρόβλημα ,πες μας από που κ πόσο πήρες το πίσω γρανάζι.
    Και επίσης ,επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα SuperSprox ,όταν φαγωθεί ,αλλάζει μόνο το ατσάλινο μέρος ,ή απλά αυτή η κατασκευή εχει γίνει για να εκμεταλλευτούμε το ελαφρύτερο μέρος από αλουμίνιο ,αλλά ταυτόχρονα να έχουμε τη σκληρότητα κ τη διάρκεια του ατσαλιού στα δόντια;

    Τώρα ,όσον αφορά την κμετρική ανησυχία σου ,μπορείς να την μετρήσεις εύκολα κ με ακρίβεια με ένα GPS.....

    ....Αναμένω με ενδιαφέρον την εμπειρία σου από το 15-47 ,μια κ "αγαπώ χώμα" κ θα'θελα να αποδειχτεί καλή λύση.
    Βασικά τα γρανάζια της Supersprox τα εντόπισα στην ιστοσελίδα της OTR εδώ: http://www.off-the-road.de/XT-660Z/V...er-XT-660.html

    Προσπαθώ όμως να στηρίζω την Ελληνική αγορά και μπήκα στην επίσημη ιστοσελίδα της Supersprox και βρήκα αυτό: http://www.supersprox.com/eshop/dealers.php

    Έχει τρεις Έλληνες αντιπροσώπους, έναν στην Αργυρούπολη, έναν στη Ν. Φιλαδέλφεια και έναν στα Γρεβενά.
    Παρότι μένω στο Γαλάτσι, συνεννοήθηκα τηλεφωνικά με τον αντιπρόσωπο που είναι στην Αργυρούπολη δηλ. τον Μπουρνά, γιατί αυτός που ήταν στη Ν. Φιλαδέλφεια έτυχε να μη μου απαντήσει στα τηλέφωνα που έκανα.
    Ο Μπουρνάς έπρεπε να μου παραγγείλει το γρανάζι σε 47 -ετοιμοπαράδοτο είχε μόνο τη στάνταρ διάσταση, δηλ. 45- αλλά σε 15 μέρες μου το έφερε και με ειδοποίησε.
    Ήταν εξυπηρετικότατος και μου έκανε καλή τιμή θεωρώ στο σύνολο, καθώς άλλαξα και αλυσίδα και μπροστινό γρανάζι, πάλι της Supersprox.

    Αναλυτικά οι τιμές που μου έδωσε δια τηλεφώνου ήταν 60€ για το πίσω γρανάζι (όσο και στην ιστοσελίδα της OTR δηλαδή), περίπου 25€ μου είπε για το μπροστά γρανάζι και περίπου 100€ για χρυσή-μαύρη αλυσίδα της DID (520 VX2 112 links), σύνολο 185€ και δε θα μου χρέωνε τα περαστικά. Τελικά πλήρωσα συνολικά 160€ και απέφυγα και έξοδα αποστολής!

    Είναι συνεργείο βασικά και μου άρεσε πως είδα πως έχει και το μηχάνημα για τον καθαρισμό των μπεκ του ιντζεκτιον! Στο επόμενο σέρβις με βλέπω να του πηγαίνω το Tener εκεί, καθώς ήταν και καλό παιδί! Ασχολείται με dragster αγώνες αλλά το πνεύμα του είναι απόλυτα αθλητικό, πράγμα που με κέρδισε.

    Τώρα..., τα γρανάζια της Supersprox αλλάζονται ολόκληρα όπως τα συμβατικά αλλά η εταιρία ισχυρίζεται πως αυτά τα γρανάζια τύπου stealth έχουν υβριδικό χαρακτήρα, δηλ. είναι κατάλληλα τόσο για το δρόμο, όσο για MX και Off Road χρήση.
    Επίσης δίνουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, ως 3 φορές περισσότερο από ό, τι ένα συμβατικό γρανάζι αλουμινίου και είναι από 10 ως 50% ελαφρύτερο από ένα γρανάζι χάλυβα (Ανάλογα με το μοντέλο και τον αριθμό των δοντιών). Εγγυάται για αυτό, ακόμη και με επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση που αποδειχθεί κάτι αντίθετο με οποιοδήποτε γρανάζι του ανταγωνισμού
    Ισχυρίζεται πως το υλικό της που ονομάζει stealth (πιστεύω κάποιο κράμα αλουμινίου), είναι καλύτερο από ατσάλι και την κατοχύρωση της πατέντας με τα δυο τμήματα τη φυλάει ως κόρη οφθαλμού για να διατηρεί τη μοναδικότητα της.
    Τα γρανάζια της βγάζουν έναν ολόκληρο αγώνα στο Dacar χωρίς αλλαγή και τα πριτσίνια που συνδέουν τα δυο μεταλλικά τμήματα των γραναζιών δεν έχουν παρουσιάσει πρόβλημα ποτέ εδώ και 1.260.000 πριτσίνια!!!

    Τα λάστιχα που φοράω είναι επίσης καινούρια και μάλιστα μόλις τα έβαλα το κοντέρ μου έδειχνε περίπου 8 χλμ λιγότερα, δηλ. περίπου 102χλμ στις 4000 στροφές. Γενικά εγώ ταξιδεύω στις μεγάλες αποστάσεις -τώρα πια δεν ταξιδεύω παρά μόνο σπανίως- σε αυτές τις στροφές και ταχύτητες, γύρω από τις 4000 rpm και 110-120χλμ/ώρα, οπότε πιστεύω πως δε θα έχω μεγάλη διαφορά. Αυτός είναι και ο λόγος που επέλεξα 47 και όχι 48 (η δική σου προαναφερόμενη αναλογία).
    Το 46 πιστεύω δε θα μου έδειχνε πολλά και το 48 το θεώρησα πολύ για να το ρισκάρω. Δύσκολα τελίκιαζε πάντως με το 45 και 5η. 47 λοιπόν και βλέπουμε!

    Με 2η δε δοκίμασα, αλλά με τη 1η σηκώνεται για πλάκα πλέον η μηχανή. Είμαι σίγουρος πως ισχύει και με 2η.
    Όπως έγραψα και παραπάνω, τα ταξίδια έχουν περιοριστεί λόγω φύσης της εργασίας μου, λόγω κρίσης και λόγω ηλικίας (κι εγώ μεγάλωσα (44) αλλά κυρίως η σύζυγος έχει επιβάλει τον εφιάλτη της θαλπωρής του αυτοκινήτου στα ταξίδια). Έτσι αποφάσισα και μετά από 7 χρόνια, θέλω δειλά-δειλά να επιστρέψω στο χώμα -και να απολαύσω στα δικά μου μέτρα- το Tenere μου. Αυτό το PouroDuro team δέχεται μέλη;

    Προγραμμάτιζα να ανέβω Βαρυπόμπη αυτή τη Κυριακή αλλά καταραμένο κρύωμα με κράτησε κρεβατωμένο 3 μέρες, μέχρι και χθες και μάλλον θα το αποφύγω, αλλά πάλι κάνω κι εγώ τις καγκουριές μου και ακολουθώ τις κ@βλες μου... θα δείξει! Θα ενημερώσω πάντως για αποτελέσματα χρήσης!!
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 01/03/2014 στις 01:11.

  14. #1964
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αυτό το PouroDuro team δέχεται μέλη;

    Εννοείται.
    Ολοι οι καλοί "πουροί" χωράνε.


    Φίλε μου σ'ευχαριστώ για τον κόπο σου να τα γράψεις όλα τόσο αναλυτικά.
    Ευχομαι να χαρεις το Τενερόνι σου ,κι ελπίζω να τα πούμε κι από κοντά σε κάποια ΟνΟφφάδα.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  15. #1965
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος

    Εννοείται.
    Ολοι οι καλοί "πουροί" χωράνε.


    Φίλε μου σ'ευχαριστώ για τον κόπο σου να τα γράψεις όλα τόσο αναλυτικά.
    Ευχομαι να χαρεις το Τενερόνι σου ,κι ελπίζω να τα πούμε κι από κοντά σε κάποια ΟνΟφφάδα.
    Οπωσδήποτε θα τα πούμε!

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για Xt 660 R!!
    από fasma στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2006, 17:07
  2. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF