Σελίδα 39 από 137 ΠρώτοΠρώτο ... 2934353637383940414243444989 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 571 έως 585 από 2050

Θέμα: Xt 660 Z Aftermarket

  1. #571
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της paraligo
    Εγγραφή
    14/09/2008
    Μηνύματα
    299
    Καλός ήρθες καλά και ασφαλή χιλιόμετρα.
    Κρίνουμε ανάλογα με τις εμπειρίες μας.

  2. #572
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Remus....??? Μονή.....??? Και δεν το ξέρω εγώ ότι παίζει κάτι τέτοιο...????

    Καθαιρέστε με....
    Μη φοβασαι, ακομα δεν τριζει η καρεκλα σου.
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  3. #573
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    Καλώς ήλθες φίλε , πολλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος…

    (τώρα ανοίγουμε τον προβολέα και στον χώνουμε στα μούτρα…)

    ΜΙΛΑΑΑ !!!!

    ΤΙ είναι η ΜΟΝΗ REMUS που έχεις ???
    Βγάζει η REMUS για το τενερε ???
    Που την έβαλες ???

    ΓΙΑΤΙ ρύθμισες το μίγμα από 6 σε 10 ????

    ΜΙΛΑΑΑ !!!!

    (αλλιώς θα σου στείλουμε τον ταμεία να εισπράξει τις εισφορές που χρωστάς…)

    Επίσης ......


    Γιατί Pipecross και όχι DNA stage2 ή Κ&Ν? Ποιο μοντέλο της Yamaha φοράει το ίδιο φίλτρο?Θέλει άλλαγμα το καπάκι από το φιλτροκούτι?

    Όταν λες Remus κοντή , πόσα cm είναι ? 50 cm ή παρακάτω? Ο σύνδεσμος είναι πατέντα, και αν ναι από που? Επίσης πως πιάστηκε στο σασί το τελικό ? Στην ίδια βίδα που πιάνουν και τα κάγκελα? Τι μετατροπές θέλει?

    Θα μας πεθάνουν ρπσμ....Απ' την μια η Remus βγάζει, και καλά για Tenere διπλά τελικά με 950 Ε , και από την άλλη , μπορεί να φορεθεί και μονό τελικό....


    Βάλε σε παρακαλώ όσες περισσότερες φωτογραφίες μπορείς από την εξάτμηση, και όσες πληροφορίες έχεις γιαυτήν....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  4. #574
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Επίσης ......


    Γιατί Pipecross και όχι DNA stage2 ή Κ&Ν? Ποιο μοντέλο της Yamaha φοράει το ίδιο φίλτρο?Θέλει άλλαγμα το καπάκι από το φιλτροκούτι?

    Όταν λες Remus κοντή , πόσα cm είναι ? 50 cm ή παρακάτω? Ο σύνδεσμος είναι πατέντα, και αν ναι από που? Επίσης πως πιάστηκε στο σασί το τελικό ? Στην ίδια βίδα που πιάνουν και τα κάγκελα? Τι μετατροπές θέλει?

    Θα μας πεθάνουν ρπσμ....Απ' την μια η Remus βγάζει, και καλά για Tenere διπλά τελικά με 950 Ε , και από την άλλη , μπορεί να φορεθεί και μονό τελικό....


    Βάλε σε παρακαλώ όσες περισσότερες φωτογραφίες μπορείς από την εξάτμηση, και όσες πληροφορίες έχεις γιαυτήν....
    Χαιρετώ και πάλι την παρέα!
    Γιατί Pipecross και όχι DNA stage2 ή Κ&Ν?

    Γιατί απλά PIPERCROSS φέρνει ο Σπηλιώτης όπου έγινε και η τοποθέτηση της REMUS. Τώρα αν δουλεύει καλύτερα κάποιο άλλο φίλτρο δεν γνωρίζω. Πάντως σκέφτομαι να δοκιμάσω και DNA stage 2. Επίσης να αναφέρω πως αγόρασα και το κάλυμα του φίλτρου αέρα της DNA http://www.dnafilters.com/filterdeta...p?filterid=642 αλλά δεν το ποθέτησα γιατί πρέπει λέει οπωσδήποτε μετά την τοποθέτηση του να μπεί POWERCOMMANDER και να ρυθμιστεί το μίγμα αλλιώς μπορεί να γίνει ζημιά στο μοτέρ. Αυτό το διασταύρωσα και με την DNA και με το εξουσιοδοτημένο συνεργείο του Σπηλιώτη όπου μου είπαν πως είναι επικίνδυνο να τοποθετηθεί χωρίς POWERCOMMANDER. Επίσης μου είπαν πως αν βάλω POWERCOMMANDER θα έχω προβλήματα διότι αρχικά θα δουλείει καλά το μηχανάκι αλλά κάπου μπορεί να μη δουλεύει λόγω αλλαγής ατμοσφαιρικής πίεσης, υψομέτρου και εποχής. Δηλαδή κάθε χειμώνα και καλοκαίρι θα θέλει εκ νέου ρύθμιση στο δυναμόμετρο.

    Και τώρα στο θέμα του τελικού... Το μηχανάκι μας έχει μονή εξαγωγή και η μαμά εξάτμιση όπως ξερετε είναι μία άσχετα αν δείχνει διπλή, ένα καζανάκι μέγαλο και πολύ βαρύ είναι που έχει απλά δύο τρύπες! Ετσι επελέχθει μία κοντή REMUS Hexacone τιτανίου από FAZER 1000. Γιατί λοιπόν να δώσω 950 Ευρώ όταν κάνω πολύ καλά την δουλειά μου με 450 ευρώ και γλιτώνω και ακόμα περισσότερο βάρος? Η εξάτμιση τοποθετήθηκε μετα από συννενόηση με κορυφαίο εξατμισά που επιτόπου κουρμπαρε την σωλήνα με τη σωστή διατομή για να ταιράξει. Χρειάστηκε ένα μικρό λαμάκι μόνο που το έφτιαξε ο ίδιος και μάλιστα με τρόπο που ρυθμίζεται όπου θέλεις η εξάτμιση! Δεν εμποδίζει βαλίτσες ούτε τις βάσεις τους άλλωστε είδατε ότι έχει μπεί η τριπλέτα της SW-MOTECH από την ΜΟΤΟΡΟΔΑ (εξαιρετικά παιδιά παρεπιτόντως). Το αποτέλεσμα αισθητικά της δουλειάς του εξατμισά είναι FACTORY εργοστασιακή δουλειά!!! Αφήστε που ελάφρυνε αισθητά το μηχανάκι, για να μην αναφέρω ότι φαίνεται και πολύ πιο πολεμικό τώρα! Θα τραβήξω φωτό και θα τις ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία. Το κόστος 470 Ευρώ τοποθετημένη!
    Οσο για τη ρύθμιση του μίγματος αυτό ήταν προτροπή του συνεργείου του Σπηλιώτης όπου ο Ηλίας (κορυφαίος και ευγενέστατος μάστορας) συνέστησε πως εφόσον έχουμε ήδη βελτιώσει πάρα πολύ την εξαγωγή θα έπρεπε να βελτιωσουμε και την εισαγωγή λίγο χωρίς ουσιαστικά διαφορά στην κατανάλωση, (κάτι που με ενδιέφερε διότι σκοπεύω να κάνω 7000 χιλόμετρα αυτό τον Ιούλιο). Επίσης μου είπε πως το ΤΕΝΕRE κρατάει τις ρυθμίσεις μίγματος που γίνονται με ένα εργαλείο της ΥΑΜΑΗΑ ενώ τα υπόλοιπα ΧΤR XTX τις χάνουν όταν κλείσει ο κεντρικός διακόπτης και επιστρέφουν στην νορμάλ τιμή (6).

    Αυτά τα ολίγα θα επιστρέψω σύντομα με φωτό.

  5. #575
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Φίλε Gus σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου....αλλά δυστυχώς οι απορίες δεν σταματάνε εδώ...

    Αν κατάλαβα σωστά , η Yamaha (εν προκειμένω ο Σπηλιώτης ) σου πρότεινε τελικό από Fazer 1000 ,πράγμα το οποίο σημαίνει , ότι το συγκεκριμένο τελικό , "δουλεύει" σε κινητήρα ΧΤ.

    Δημιουργεί δηλαδή το απαραίτητο backpressure, ώστε να συντονίζονται οι κύλινδροι, και να αδειάζουν στον χρόνο που πρέπει. Επειδή σε βλέπω ενημερωμένο , αυτά τα κουβεντιάσατε, σου τα εξήγησε ..??
    ή απλά σου είπε "βάλε αυτή , θα σου κάνει την δουλειά"

    Επίσης ο εξατμισάς κούρμπαρε τον υπάρχοντα συλλέκτη-σωλήνα, ή τοποθέτησε-έφτιαξε καινούργιο?
    Από όσα ξέρω τα Remus Hexacone έχουν είσοδο με 54mm διάμετρο, και ο σωλήνας του Tenere είναι ή 50mm ή 52mm.Τι ακριβώς έκανε ?

    Σε ότι αφορά την ρύθμιση , για ποιο λόγο δεν άφησε τον αισθητήρα λ να κάνει μόνος του τις μικρορυθμίσεις? Επειδή έβαλες και φίλτρο?
    Και αν είναι η αλλαγή φίλτρου , γιατί απλά δεν έβγαλε τον πόλο της μπαταρίας, για κάνα-δυο ώρες , και μετά να αφήσει τον εγκέφαλο να πάρει τις καινούργιες ρυθμίσεις?
    Έχει να κάνει με το Tenere και τις προδιαγραφές EuroIII για τα καυσαέρια, που του απαγορεύουν να "αυτορυθμίζεται"?
    Σου είπε ότι είναι απαραίτητο το εργαλείο? Από όσο θυμάμαι , μέχρι τώρα στα ΧΤ , το μείγμα ρυθμίζεται και από το καντράν , χωρίς ειδικό εργαλείο.

    Πολλές οι ερωτήσεις , αλλά , κατά διαολεμένη σύμπτωση, έχω πέσει πάνω σε ένα τελικό Remus Hexacone Carbon , σε τιμή που θα κάνει τον peskandritso να κλαίει , με 54mm στόμιο, και οι απαντήσεις σου θα είναι κρίσιμες ....

    Σε ευχαριστώ ξανά εκ των προτέρων..

    Edit : Ο συλλέκτης είναι 54mm
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  6. #576
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GusTenere
    . Επίσης να αναφέρω πως αγόρασα και το κάλυμα του φίλτρου αέρα της DNA http://www.dnafilters.com/filterdeta...p?filterid=642 αλλά δεν το ποθέτησα γιατί πρέπει λέει οπωσδήποτε μετά την τοποθέτηση του να μπεί POWERCOMMANDER και να ρυθμιστεί το μίγμα αλλιώς μπορεί να γίνει ζημιά στο μοτέρ. Αυτό το διασταύρωσα και με την DNA και με το εξουσιοδοτημένο συνεργείο του Σπηλιώτη όπου μου είπαν πως είναι επικίνδυνο να τοποθετηθεί χωρίς POWERCOMMANDER.
    Μη μου λες τετοια και το εχω βαλει...
    Δηλαδη τι το επικινδυνο μπορει να παρουσιασει??
    Να καει το μοτερ απο τον παραπανω αερα??
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  7. #577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12

    Πολλές οι ερωτήσεις , αλλά , κατά διαολεμένη σύμπτωση, έχω πέσει πάνω σε ένα τελικό Remus Hexacone Carbon , σε τιμή που θα κάνει τον peskandritso να κλαίει , με 54mm στόμιο, και οι απαντήσεις σου θα είναι κρίσιμες ....
    :a13:
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  8. #578
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12

    Πολλές οι ερωτήσεις , αλλά , κατά διαολεμένη σύμπτωση, έχω πέσει πάνω σε ένα τελικό Remus Hexacone Carbon , σε τιμή που θα κάνει τον peskandritso να κλαίει , με 54mm στόμιο, και οι απαντήσεις σου θα είναι κρίσιμες ....
    :a5: :a12:

    Καλομελετα κι ερχεται...

    :a17:
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  9. #579
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
    :a13:
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  10. #580
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
    :a5: :a12:

    Καλομελετα κι ερχεται...

    :a17:
    :a36:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	remus.jpg 
Προβολές:	563 
Μέγεθος:	10,7 KB 
ID:	166619
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  11. #581
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Το μόνο κακό ......ότι είναι δεξιό...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	remus2.jpg 
Προβολές:	564 
Μέγεθος:	11,1 KB 
ID:	166620
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  12. #582
    Κύριε Πρόεδρα,

    Γνωρίζω τον Σπηλιώτη 20 χρόνια και έχω πάρει κατά καιρούς πολλά αξεσουάρ από την εταιρεία του.
    Η αλήθεια είναι ότι από την στιγμή που μου πρότεινε το συγκεκριμένο τελικό και μου άρεσε δεν ρώτησα κάτι παρακάτω! Το μηχανάκι δουλεύει πολύ καλά αν και κάνει ακόμα τα σκασιματάκια του. Όσο για την σωλήνα μου έφτιαξε καινούργια ο εξατμισάς με την κατάλληλη διάμετρο 54mm νομίζω.
    Τώρα για τις ρυθμίσεις στο λίγο πιο πλούσιο από 6 σε 10 δεν ξέρω κάτι παραπάνω. Μου είπανε όμως στο συνεργείο του ότι το κάνουνε σε πολλά ΧΤΧ. Το ίδιο τελικό έχω βάλει και εγω σαν αυτό της φωτό που ανέβασες αλλά είναι το πιο κοντό. Ίσως όμως να είναι και καλύτερο το πιο μακρύ από πλευράς θορύβου. Επίσης το ότι είναι δεξιο δεν αλλάζει κάτι, αφού θα σου κάνει καινούργια σωληνα ο εξατμισας και θα σου την φέρει εκεί που θέλεις. Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία του εξατμισά είναι στο Περιστέρι στη Θηβών 300 μέτρα από τον Σπηλιώτη.

  13. #583
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GusTenere
    Κύριε Πρόεδρα,

    Γνωρίζω τον Σπηλιώτη 20 χρόνια και έχω πάρει κατά καιρούς πολλά αξεσουάρ από την εταιρεία του.
    Η αλήθεια είναι ότι από την στιγμή που μου πρότεινε το συγκεκριμένο τελικό και μου άρεσε δεν ρώτησα κάτι παρακάτω! Το μηχανάκι δουλεύει πολύ καλά αν και κάνει ακόμα τα σκασιματάκια του. Όσο για την σωλήνα μου έφτιαξε καινούργια ο εξατμισάς με την κατάλληλη διάμετρο 54mm νομίζω.
    Τώρα για τις ρυθμίσεις στο λίγο πιο πλούσιο από 6 σε 10 δεν ξέρω κάτι παραπάνω. Μου είπανε όμως στο συνεργείο του ότι το κάνουνε σε πολλά ΧΤΧ. Το ίδιο τελικό έχω βάλει και εγω σαν αυτό της φωτό που ανέβασες αλλά είναι το πιο κοντό. Ίσως όμως να είναι και καλύτερο το πιο μακρύ από πλευράς θορύβου. Επίσης το ότι είναι δεξιο δεν αλλάζει κάτι, αφού θα σου κάνει καινούργια σωληνα ο εξατμισας και θα σου την φέρει εκεί που θέλεις. Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία του εξατμισά είναι στο Περιστέρι στη Θηβών 300 μέτρα από τον Σπηλιώτη.
    Φίλε Gus ξανά ευχαριστώ...

    Δυστυχώς είμαι Θεσ/κη , θα ψάξω κάτι από εδώ......
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  14. #584
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
    Μη μου λες τετοια και το εχω βαλει...
    Δηλαδη τι το επικινδυνο μπορει να παρουσιασει??
    Να καει το μοτερ απο τον παραπανω αερα??
    Δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να πάθει πάντως μου είπαν ότι είναι επίφοβο. Σκέψου ότι το έχω πάρει και εγώ αλλά δεν το έχω τοποθετήσει μετά από αυτά που μου είπαν. Επίσης η DNA μέσα στις οδηγίες το αναφέρει ξεκάθαρα!

    "4. WARNING..!
    Fuel injection recalibration is absolutely necessary! Please use a Dynojet Powercommander or similar product to correct your fueling or else the bike will run lean and possible damage will occur."

    Δεν το διάβασες ή το ρίσκαρες?

  15. #585
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Φίλε Gus ξανά ευχαριστώ...

    Δυστυχώς είμαι Θεσ/κη , θα ψάξω κάτι από εδώ......
    Επίσης δεν ξέρω αν σε βοηθάει ωσ προς το σε ποιό σημείο έκανε την ένωση με την μαμά σωλήνα πάντως όταν αφαίρεσε το μαμά καζανάκι το αφαίρεσε μαζι με ένα κομμάτι σωλήνα 40cm.

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για Xt 660 R!!
    από fasma στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2006, 17:07
  2. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF