Σελίδα 58 από 137 ΠρώτοΠρώτο ... 848535455565758596061626368108 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 856 έως 870 από 2050

Θέμα: Xt 660 Z Aftermarket

  1. #856
    Λοιπόν παίδες....
    ΕΡΓΑΛΕΙΟΘΗΚΗ το θέμα.
    Αποφάσισα να φτιάξω μια σταθερή εργαλειοθήκη για το TENERE μου. Υπάρχει φυσικά αυτή της Touratech, αλλά 60? συν 208 η μεγάλη ποδιά για να τοποθετηθεί απάνω της. Στη μικρή σκάρα για να προσαρμοστεί θέλει πατέντα και δεν αξίζει τον κόπο. Κατόπιν αρκετής...σκέψης και μελέτης του θέματος κατάληξα να την κατασκευάσω εξολοκλήρου και να την τοποθετήσω στη δεξιά πλευρά της μηχανής ακριβώς πίσω από το μαρσπιέ του συνεπιβάτη. Τερμάτισα με ιμάντες την ανάρτηση για να δώ που φτάνει το ψαλίδι ώστε να μην βρίσκει και χωράει μια χαρά.
    Αλουμινένια, με κλειδαριά, στηριγμένη σταθερά σε βάση απο γαλαβανισμένη λαμαρίνα 2 χιλιοστών.
    Διαστάσεις στο περίπου προς το παρόν, αλλά για να έχουμε μια ιδέα.
    Πλάτος: <>28cm
    Ύψος : <>10cm
    Βάθος: <>8cm
    Τώρα είμαι στη φάση που φτιάχνω τη Βάση στήριξης. Όλα θα φτιαχτούν σε χοντρό χαρτόνι πρώτα ώστε να γίνουν εύκολα μικροδιορθώσεις κι αφού ολοκληρωθεί η κατασκευή θα μεταφερθεί στο μέταλο για να βγούν τα τελικά κομάτια. Επίσης θα τοποθετηθούν στις συνδέσεις ροδέλες από τεφλόν για να απορροφούν τους κραδασμούς. Η βάση, έχει πρόβλεψη για να τοποθετηθεί και με βάση για μπαγαζιέρες Givi - Kappa. Θα κρατήσω τις μήτρες καθώς και τις διαστάσεις από τις βίδες και τις ροδέλες που θα χρησιμοποιηθούν ώστε να μπορώ να φτιάξω κι άλλες αν χρειαστεί. Κολλήσεις - περτσινώματα δεν έχω δυνατότητα να κάνω, αλλά θα τα δώσω έξω.
    Αν θέλει κάποιος να βάλει να βάλει καμιά ιδέα ή να μου κάνει παρέα στη κατασκευή και να φτιαχτούν κατευθείαν 2 σετάκια ευπρόσδεκτός. Κερνάω και τσικουδιά. Είναι και πιο εύκολο γιατί όλα αγοράζονται - κατασκευάζονται Χ 2 κατευθείαν. Μόνο να έχει βρεί από πρίν λάμα γαλβανιζέ πάχους 2-3 χιλιοστά, φάρδους 6-7cm και μήκους πάνω από μισό μέτρο όπως επίσης φύλο αλουμινίου πάχους 2 χιλ και πείπου 40 Χ 40. Αυτά τα υλικά τα έχω βρεί από φίλους και φτάνουν ίσα ίσα για μένα.
    Όποιος ενδιαφέρεται γενικώς μπορεί να στείλει π.μ.

  2. #857
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Έχε υπόψη σου ότι ετοιμάζεται και αυτό..

    http://www.xt660.com/showthread.php?...hlight=toolbox
    Sent from me using a computer.

  3. #858
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    ... και ότι υπάρχει και αυτό

    http://www.gtmoto.com/


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_1833_jl_web.jpg 
Προβολές:	462 
Μέγεθος:	95,0 KB 
ID:	185311
    Sent from me using a computer.

  4. #859
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lc4_rt_fwd_close.jpg 
Προβολές:	465 
Μέγεθος:	44,7 KB 
ID:	185312
    Sent from me using a computer.

  5. #860
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tt_rear1web.jpg 
Προβολές:	463 
Μέγεθος:	50,1 KB 
ID:	185313
    Sent from me using a computer.

  6. #861
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    και αυτό ..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tube1vv0.jpg 
Προβολές:	467 
Μέγεθος:	35,4 KB 
ID:	185314
    Sent from me using a computer.

  7. #862
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tube2np0.jpg 
Προβολές:	466 
Μέγεθος:	36,5 KB 
ID:	185315
    Sent from me using a computer.

  8. #863
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Εγώ ιδέες δίνω αφού το θέμα με απασχολεί και μένα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image 1.jpg 
Προβολές:	466 
Μέγεθος:	78,5 KB 
ID:	185317
    Sent from me using a computer.

  9. #864
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Έχε υπόψη σου ότι ετοιμάζεται και αυτό..

    http://www.xt660.com/showthread.php?...hlight=toolbox
    Αυτό της OTR έτσι όπως κλείνει δε μου γεμίζει το μάτι για να βάλεις εργαλεία μέσα.
    Τα άλλα μια χαρά φαίνονται, δεν κλειδώνουν όμως και δεν ξέρω που θα μπορούσε να τοποθετηθεί αυτό στο TENERE. Πίσω από την πινακίδα ίσως χωράει να δεθεί πάνω στο σίδερο που κρατά τα δυο πλαϊνά της GIVI. Θα είναι βαρύ πάντως ειδικά αν τοποθετηθεί σ' εκείνο το σημείο με τόσα πράγματα που χωράει μέσα. Κι εδώ που τα λέμε δεν είναι και φτηνό. Αυτό που σκέφτομαι εγώ δεν χωράει τόσα πράγματα μέσα, αλλά σίγουρα είναι πιο ελαφρύ και τοποθετείται πιο χαμηλά. Είναι φασαρία πάντως η κατασκευή του. Ειδικά για το πρώτο κομάτι.

  10. #865
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Ομορφα ολα αυτα αλλα υπαρχει και η υφασματινη λυση μεσα στα μπαγκαζια χωρις να ειναι εκτεθιμενο σε ολα τα αδιακριτα βλεματα.
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  11. #866
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
    Ομορφα ολα αυτα αλλα υπαρχει και η υφασματινη λυση μεσα στα μπαγκαζια χωρις να ειναι εκτεθιμενο σε ολα τα αδιακριτα βλεματα.
    Η πιο απλή είναι αυτή αλλά έχει μειονεκτήματα. Πιάνει χώρο, μπερδεύεται συνεχώς στα χέρια σου, την κουβαλάς στα χέρια μαζί με τις μπαγαζιερες σε σκηνές ή δωμάτια χωρίς λόγο. Άσε που σύμφωνα με το νόμο του Merfy όταν την χρειαστής το πιθανότερο είναι να έχει μείνει με τα πράγματα στη σκηνή.:rotflmao:

  12. #867
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
    Ομορφα ολα αυτα αλλα υπαρχει και η υφασματινη λυση μεσα στα μπαγκαζια χωρις να ειναι εκτεθιμενο σε ολα τα αδιακριτα βλεματα.
    Και εγώ εκεί έχω καταλήξει. Το μόνο που μου γυάλισε ως τώρα είναι αυτό της otr το οποίο είναι στα σχέδια ακόμα, xtkoulas αυτό που είδες είναι σχέδιο σε CAD, και ο τρόπος που θα κλείνει θα αναθεωρηθεί. Αν θυμάμαι καλά θα κλειδώνει κιόλας. Χωράει άνετα λεβιέδες επισκευής ελαστικού αφού θα έχει μήκος 21εκ και χωρητικότητα 1-1,5 λίτρα. Είναι αρκετά χαμηλά, όμως και θα τρώει πολύ νεράκι οπότε μάλλον το περιεχόμενο θα χρειαστεί διάβροχη θήκη. Από την άλλη της touratech είναι πιο μικρό και αρκετά ακριβό. Αλλά και αυτό μάλλον ακριβό θα είναι.
    Sent from me using a computer.

  13. #868
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Και εγώ εκεί έχω καταλήξει. Το μόνο που μου γυάλισε ως τώρα είναι αυτό της otr το οποίο είναι στα σχέδια ακόμα, xtkoulas αυτό που είδες είναι σχέδιο σε CAD, και ο τρόπος που θα κλείνει θα αναθεωρηθεί. Αν θυμάμαι καλά θα κλειδώνει κιόλας. Χωράει άνετα λεβιέδες επισκευής ελαστικού αφού θα έχει μήκος 21εκ και χωρητικότητα 1-1,5 λίτρα. Είναι αρκετά χαμηλά, όμως και θα τρώει πολύ νεράκι οπότε μάλλον το περιεχόμενο θα χρειαστεί διάβροχη θήκη. Από την άλλη της touratech είναι πιο μικρό και αρκετά ακριβό. Αλλά και αυτό μάλλον ακριβό θα είναι.
    Ναι όντως θα κλειδώνει απ' ότι λένε, μετά το διάβασα καλλίτερα. Σ' αυτό που έχω στα σκαριά λεβιέδες δε θα χωράνε. Θα τους βάλω όμως αλλού μαζί με τις σαμπρέλες και την τρόμπα. Ούτως ή άλλως για να χωρέσουν κάπου όλα αυτά μαζί, δεν υπάρχει περίπτωση. Μόνο σ' αυτοκίνητο θα χωράγανε.
    Κάτσε να δούμε τι θα βγάλει και το καζάνι το δικό μου. χι χι χι χι χι !!!! Σήμερα σκοπεύω να φάω τη μέρα μου μ' αυτό. Μήπως το βράδυ έχω κάτι νεότερο με καμιά φωτό.
    Το άλλο που έβαλες το πλαστικό το tube στη μαύρη BMW που μπορούμε να το βρούμε;

  14. #869
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Πάτε σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο και ζητήστε ένα κουτί αδιάβροχο για σχέδια. Υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη και μήκη.
    Μετά πάτε σε ένα μαγαζί με σιδηρικά και ζητήστε straps (σφικτήρες) μεταλλικούς στην αντίστοιχη διάμετρο.
    Βρείτε που θα το πιάσετε και είστε ΟΚ......
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  15. #870
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2008
    Μηνύματα
    145
    Σωστά.. Είναι η καλύτερη και φθηνότερη λύση.

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για Xt 660 R!!
    από fasma στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2006, 17:07
  2. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF