Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 55

Θέμα: ΜΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ!!!

  1. #31
    Θαυμαστε το.... Το avatar του/της edmarios
    Εγγραφή
    19/07/2007
    Μηνύματα
    212
    Οκ κρατηστε τις αποψεις και εγω την δικη μου! Ο καθενας οπως το παρει...!!!

    Φιλικα παντα...



    Αν δεν μπορείς να βρεις λύση βρες άλλο πρόβλημα.

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
    Πριν καμποσα χρονια ο θειος μου που δουλευει ταξι ειχε χτυπησει ανθρωπο και μετα τρεις μερες απο το τρακαρισμα πεθανε... ωστοσο μετα το ατυχημα η ασφαλιστικη που ηταν ασφαλισμενο το αμαξι του θειου μου εκλεισε και στο δικαστηριο του ειχαν βγαλει ενα ποσο καπου στις 200.000 ευρω να πληρωσει... Ποιος νομιζεται οτι το πληρωσε? Ο θειος μου που δουλευει ταξι? Πιστευετε οτι ειχε τοσα λεφτα ουτοσωστε να καλυψη αυτο το ποσο??

    Τωρα γιατι εσας σας κοψαν κλισεις...ενας Θεος το ξερει... Και αυτην την στιγμη που μιλαμε το αμαξι μου εχει ληξει η ασφαλεια του απο τις 20/10/08 .... Και κυκλοφορω χωρις σημα χωρις τιποτα η ασφαλεια θα εκδοθει αυριο... Οποιος θελει ας ερθει να μου κοψει κλιση....
    Εχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα νομίζω. Ο θείος σου ήταν κανονικά ασφαλισμένος (στην Εγνατία?) η οποία βάρεσε κανόνι. Απ΄την στιγμή που είχε ασφαλιστική κάλυψη την στιγμή του ατυχήματος, το επικουρικό ήταν υποχρεωμένο να πληρώσει τις υποχρεώσεις του μέλους της.
    Το ίδιο ισχύει και για ζημιές από ανασφάλιστο όχημα. Το επικουρικό πληρώνει (εκτός και το έχουμε ως κάλυψη στη δική μας), αλλά μετά διεκδικεί τα χρήματα του απ΄τον ανασφάλιστο υπαίτιο του ατυχήματος.

    Για την διάρκεια κάλυψης, δεν επιμένω καθώς δεν συνηθίζω να κυκλοφορώ ανασφάλιστος. Το χρονικό διάστημα που λες το αναφέρει κάπου στο συμβόλαιο;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #33
    Το επικουρικο καλυπτει τον ασφαλισμενο της εταιρειας που εκλεισε για διαστημα 30 ημερων απο την ημερομηνια χρεωκοπιας και οχι για ολη την διαρκεια του συμβολαιου.

    Απο εκει και περα αν εχει ληξει η ασφαλεια και δεν εχει εκδοθει ανανεωτηριο,το οποιο υπαρχει αλλα δεν το εχουμε στην κατοχη μας,το οχημα ειναι ανασφαλιστο με οτι προκυπτει απο αυτο.

    Το Επικουρικό Κεφάλαιο είναι ένα ταμείο σποζημίωσης των παθόντων από τροχαία, που δεν μπορούν να αποζημιωθούν δια της φυσιολογικής οδού. Συγκεκριμένα το Επικουρικό Κεφάλαιο αποζημιώνει για θάνατο, σωματικές βλάβες, υλικές ζημίες, τα θύματα τροχαίων ατυχημάτων που έχουν προκληθεί είτε από οχήματα αγνώστων στοιχείων ,ανασφάλιστα είτε από οχήματα ασφαλισμένα σε εταιρείες των οποίων ανακλήθηκε η άδεια λειτουργίας ή πτώχευσαν.

    http://www.insurancecenter.gr/conten...ang=greek&id=6

    Δεν ασφαλιζει κανεναν.Μονο αποζημιωνει τους παθοντες απο τα παραπανω.

    http://tovima.dolnet.gr/print_articl...469&m=E10&aa=2

    Οπως εξηγεί ο δικηγόρος και τ. νομικός σύμβουλος της Ενώσεως Ασφαλιστών Ελλάδος κ. Σ. Καλαμίτσης, «αν κάποια ασφαλιστική εταιρεία πτωχεύσει ή ανακληθεί η άδειά της, οι ασφαλισμένοι δεν μένουν ακάλυπτοι. Το Επικουρικό Κεφάλαιο αναλαμβάνει να αποζημιώσει τις ζημίες αλλά και τις σωματικές βλάβες που προκάλεσε ο ασφαλισμένος σε τρίτους, ο οποίος όμως», τονίζει, «θα πρέπει να έχει υπόψη του ότι από τη στιγμή που ανακληθεί η άδεια της εταιρείας έχει 30 ημέρες περιθώριο να ασφαλιστεί σε άλλη». Αυτό σημαίνει ότι αν εμπλακεί σε κάποιο ατύχημα την 31η ημέρα και εν τω μεταξύ δεν έχει φροντίσει να ασφαλιστεί σε άλλη ασφαλιστική εταιρεία, τότε το Επικουρικό Κεφάλαιο αποζημιώνει μεν τον παθόντα, στη συνέχεια όμως διεκδικεί από αυτόν που προκάλεσε το ατύχημα το ποσό που κατέβαλε ως αποζημίωση, επειδή δεν είχε φροντίσει να ασφαλιστεί.



    Το ιδιο θα συμβει και με τον ανασφαλιστο,αν ο παθων εισπραξει τα χρηματα απο το επικουρικο.

  4. #34
    εγω αυτο που δεν καταλαβα ειναι,γιατι ο Μητσος εβαλε ενα ποστ με μεγαλη βιασυνη-αναγκη και δεν εχει μπει καν στον κοπο να απαντησει ή να ευχαριστησει οσους ενδιαφερθηκαν.
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  5. #35
    Θαυμαστε το.... Το avatar του/της edmarios
    Εγγραφή
    19/07/2007
    Μηνύματα
    212
    Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
    Οκ κρατηστε τις αποψεις και εγω την δικη μου! Ο καθενας οπως το παρει...!!!

    Φιλικα παντα...



    Αν δεν μπορείς να βρεις λύση βρες άλλο πρόβλημα.

  6. #36
    Ναι ενταξει εσυ εχεις την αποψη σου και εμεις την δικη μας...


    Αλλα αν μπει κανενας αλλος και συμμεριστει την ΛΑΘΟΣ αποψη σου και μεινει ανασφαλιστος?


    Κρατα την για τον εαυτο σου αφου σου αρεσει τοσο πολυ και μην την βγαζεις παραεξω.



    Φιλικα παντα



  7. #37
    Θαυμαστε το.... Το avatar του/της edmarios
    Εγγραφή
    19/07/2007
    Μηνύματα
    212
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
    Ναι ενταξει εσυ εχεις την αποψη σου και εμεις την δικη μας...


    Αλλα αν μπει κανενας αλλος και συμμεριστει την ΛΑΘΟΣ αποψη σου και μεινει ανασφαλιστος?


    Κρατα την για τον εαυτο σου αφου σου αρεσει τοσο πολυ και μην την βγαζεις παραεξω.



    Φιλικα παντα



    Οποιος θα διαβασει τα δικα μου καλλιστα θα διαβασει και τα δικα σας... Ας παρει τη αποφαση του μονος του... Θα απογορευεται να μιλαμε κιολας? η να λεμε την αποψη μας? Πιστευω οτι κανουμε συζητηση εδω περα... Εγω ειπα αυτα που ξερω (ειτε ειναι σωστα ειτε λαθος) και εσεις ειπατε
    αυτα που ξερετε. Αν θελει ας συμμεριστει την δικιας σας αποψη την ΣΩΣΤΗ. Οσο για το αν ειναι λαθος η αποψη μου ασε με να το ξερω καλυτερα ως παθων.

    Φιλικα,
    Καλημερα!

    Αν δεν μπορείς να βρεις λύση βρες άλλο πρόβλημα.

  8. #38
    Καλα ρε μεγαλε.Να κλεισω και το πρακτορειο τοτε να παω να κανω καμμια αλλη δουλεια αφου δεν ξερω.

    Οι κουβεντες γινονται για να βγαινει ενα συμπερασμα.Αν δεν γινεται δεκτο απο τον αλλο ειναι μια αλλη ιστορια.

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
    εγω αυτο που δεν καταλαβα ειναι,γιατι ο Μητσος εβαλε ενα ποστ με μεγαλη βιασυνη-αναγκη και δεν εχει μπει καν στον κοπο να απαντησει ή να ευχαριστησει οσους ενδιαφερθηκαν.
    Για κάποιο λόγο ο Δημήτρης έγινε ban μέχρι τη Δευτέρα Θανάση, χαρείτε το τώρα που μπορείτε


  10. #40
    Θαυμαστε το.... Το avatar του/της edmarios
    Εγγραφή
    19/07/2007
    Μηνύματα
    212
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
    Καλα ρε μεγαλε.Να κλεισω και το πρακτορειο τοτε να παω να κανω καμμια αλλη δουλεια αφου δεν ξερω.

    Οι κουβεντες γινονται για να βγαινει ενα συμπερασμα.Αν δεν γινεται δεκτο απο τον αλλο ειναι μια αλλη ιστορια.

    Ειπα εγω οτι δεν ξερεις να κανεις την δουλεια σου καλα?? Δημοκρατια εχουμε ολες οι γνωμες μπορουν να ακουστουν... Δεν μπορεις ομως να με αναγκασεις αυτο που λες να το δεκτω. Να το ακουσω , διαβασω ναι.. αλλα οχι να το δεκτω. Συνεχισε εσυ να κανεις την δουλεια σου οπως την κανεις εγω την αποψη μου ειπα και δεν αναγκασα κανεναν να την ακολουθησει. Σε αντιθεση με σενα.
    Ελπιζω να καταλαβες... γιατι απο την απαντηση που εδωσες δεν νομιζω οτι καταλαβες και πολυ καλα τι εννοουσα.
    Αν δεν μπορείς να βρεις λύση βρες άλλο πρόβλημα.

  11. #41
    Ναι το ειπες.

    Απο την στιγμη που θεωρεις λαθος την αποψη μου πανω σε ενα αντικειμενικο ζητημα αυτο ακριβως θεωρεις.Οτι δεν ξερω την δουλεια μου.

    Δεν ειναι κατι υποκειμενικο ή τελος παντων διαπραγματευσιμο.Το ξερω ή δεν το ξερω.

    Ειναι σαν να πω οτι ο ΟΣΦΠ κερδισε την Γαλατα χθες και να συζηταμε αν οντως την κερδισε ενω εχασε 1-0...

    Εσυ λες το ξερω ως παθων,που σε σταματησαν,και εγω λεω οτι το ξερω λογω δουλειας και σου παρεθεσα και λινκς που δειχνουν οτι εχω δικιο.Να σου πω και ποσοι εχουν φαει το 500αρικο και ηρθαν να με παρακαλεσουν αν μπορω να τους βγαλω συμβολαια με χθεσινη ημερομηνια απο την μερα που τους γραψανε?

    Εσυ επιμενεις...Τι να πω...Το σταματαω εδω,δεν εχει νοημα....

    Ο καθενας εχει την γνωμη του και την λεει.Αν ειναι λαθος ομως και συνεχιζει να την λεει δεν ειναι θεμα δημοκρατιας.Ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.


  12. #42
    Θαυμαστε το.... Το avatar του/της edmarios
    Εγγραφή
    19/07/2007
    Μηνύματα
    212
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
    Ναι το ειπες.

    Απο την στιγμη που θεωρεις λαθος την αποψη μου πανω σε ενα αντικειμενικο ζητημα αυτο ακριβως θεωρεις.Οτι δεν ξερω την δουλεια μου.

    Δεν ειναι κατι υποκειμενικο ή τελος παντων διαπραγματευσιμο.Το ξερω ή δεν το ξερω.

    Ειναι σαν να πω οτι ο ΟΣΦΠ κερδισε την Γαλατα χθες και να συζηταμε αν οντως την κερδισε ενω εχασε 1-0...

    Εσυ λες το ξερω ως παθων,που σε σταματησαν,και εγω λεω οτι το ξερω λογω δουλειας και σου παρεθεσα και λινκς που δειχνουν οτι εχω δικιο.Να σου πω και ποσοι εχουν φαει το 500αρικο και ηρθαν να με παρακαλεσουν αν μπορω να τους βγαλω συμβολαια με χθεσινη ημερομηνια απο την μερα που τους γραψανε?

    Εσυ επιμενεις...Τι να πω...Το σταματαω εδω,δεν εχει νοημα....

    Ο καθενας εχει την γνωμη του και την λεει.Αν ειναι λαθος ομως και συνεχιζει να την λεει δεν ειναι θεμα δημοκρατιας.Ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.


    Δεν καταλαβες καλα... Δεν ειπα οτι αυτο που λες ειναι λαθος...Εσυ ειπες οτι ειναι λαθος αυτο που λεω... Εγω για την αποψη σου δεν εφερα γνωμη ουτε απαντησα κατι αρνητικο... Εμενα οταν με ειχαν σταματησει δεν μου εκαναν κατι...και αυτο ηταν ολο... Και αν με ξανα σταματησουν παλι δεν θα μου κανουν... Δεν ειχα προθεση να θηξω την δουλεια σου ουτε με ενδιαφερει στο κατω κατω της γραφης αν την κανεις σωστα η λαθος. Αλλα απο τα λεγομενα σου μαλλον δεν καταλαβαινεις τι λεω στα ποστ μου!!! Για ξανα ριξε μια ματια και πες μου!

    Αν δεν μπορείς να βρεις λύση βρες άλλο πρόβλημα.

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
    Τωρα γιατι εσας σας κοψαν κλισεις...ενας Θεος το ξερει... Και αυτην την στιγμη που μιλαμε το αμαξι μου εχει ληξει η ασφαλεια του απο τις 20/10/08 .... Και κυκλοφορω χωρις σημα χωρις τιποτα η ασφαλεια θα εκδοθει αυριο... Οποιος θελει ας ερθει να μου κοψει κλιση....



    Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
    Ε= ωραια του λεω εφοσον ειμαι καλυμμενος βασει νομου απο το επικουρικο για 40 μερες δεν
    πιστευω οτι θα υπαρξει προβλημα ετσι????

    Αυτα εγραψες.Για ξανακοιτα τα και πες μας αν αυτη ειναι η αποψη σου ή πρεπει να μαντεψουμε κατι αλλο που ισως εννοουσες και δεν το διατυπωσες καλα.

    Ο,τι εγραψα ειναι αντιλογος σε αυτα.

    ΥΓ Δηλαδη πιστευεις οτι για 40 μερες απο την ληξη του συμβολαιου εισαι ενταξει χωρις ασφαλεια.

  14. #44
    Οσα είπατε είναι κατανοητά, και ο καθένας αποφασίζει τι θέλει να κάνει. Ας μην γίνει προσωπικό το θέμα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #45
    Θαυμαστε το.... Το avatar του/της edmarios
    Εγγραφή
    19/07/2007
    Μηνύματα
    212
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
    Αυτα εγραψες.Για ξανακοιτα τα και πες μας αν αυτη ειναι η αποψη σου ή πρεπει να μαντεψουμε κατι αλλο που ισως εννοουσες και δεν το διατυπωσες καλα.

    Ο,τι εγραψα ειναι αντιλογος σε αυτα.

    ΥΓ Δηλαδη πιστευεις οτι για 40 μερες απο την ληξη του συμβολαιου εισαι ενταξει χωρις ασφαλεια.

    Ναι αυτα εχω γραψει... Που κολλαει αυτο με το αν κανεις καλα την δουλεια σου η οχι????? Που ειναι το κακο? Ειπα σε αυτα τα ποστ που αναφερεις οτι δεν κανεις καλα την δουλεια σου?? Ψαχνεις λογω για να παμε αντιπαραθεσεις???

    Και ναι πιστευω οτι αν σου ληξει η ασφαλεια εχεις καλυψη αν οχι 40 ... 30 ημερων.
    ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΩ ΝΑ ΤΟ ΠΣΙΤΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ!

    Φιλικα!
    Αν δεν μπορείς να βρεις λύση βρες άλλο πρόβλημα.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2009, 11:54
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2006, 17:21
  3. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2005, 14:04
  4. συναντηση και γρηγορα!
    από Spazz στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2004, 19:10
  5. Μια φορά και έναν καιρό στην αρχαία Αίγυπτο
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 07:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF