Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 82

Θέμα: Super Tenere - XTZ 1200

  1. #1

    Super Tenere - XTZ 1200

    οπως πολλοι ξερετε οδηγο απο το 1975 εχουν περασει κατο απο τα ποδια μου πολλα μα παρα πολλα μηχανακια ειτε δικα μου ειτε απο τεστ που επερνα και εκανα. ποτε δεν κρατησα το στομα μου κλιστο και παντα ελεγα αυ7το που πιστευα καλλο η κακο για το καθε μηχανακι. στην πληοψιφεια τους ετρογαν θαψιμο χωρεισ να παραβλεπο και τα καλα του καθε ενοσ απο αυτα. χωρεισ να ειμαι διμοσιογραφος προσπαθουσα να μπο στο τι θελει η πλιοψιφεια των ελληνων μοτοσικλετιστων.
    για το yamaha τωρα.......
    οταν το πλησιασα μου αρεσε χωρεισ να με τρελανει. το περιεργαστικα και μπορω να πω οτι το βρικα πολυ καλο 8 στα 10 βαθμους.
    οταν μας εκαναν παρουσιαση και μος ελεγαν για τα προτεριματα του δεν υδρωνε το αυτη μου περιμενα να το παρω στα χερια μου.
    εχω βαροσ 95 κιλα και υψοσ 173 αλλα λογο σωματοπυπου εχο σχετικα κοντα ποδια. στο KTM φτανω με σκαλα και ψιλα τακουνια στο BMW φτανω να παταω με το ενα ποδι στην μυτη. στο YAMAHA παταω και με τα 2 ποδια λιγο πιο πολυ απο τισ μητες. για καποιον κοντιτερο οπως ο γιοσ μου (168) πατουσε και ενιοθε ασφαλεια.
    μιζα και πηρε μπροστα. ηχος απιστευτοσ ενα μπασο κελαιδισμα στα αυτια μου . κραδασμοι? ΑπορίαΑπορία που ειναι? μα καλα δυκιλινδρο μου ειπαν ειναι. γκαζια αλλα και παλι πουθενα κραδασμουσ..
    αρχιζει να μου αρεσει. δεν θελω μηχανι που μετα την βολτα να πιγενω για να μου φτιαχνουν τα σφραγισματα.
    πρωτη και........τι εγινε μπηκε η πρωτη? και ωμοσ μπηκε!!!!!! αφιμα ελαφρα τον συμπλεκτι και στριψιμο αριστερα σχεδον επιτοπου. ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΕΚΑΝΑ ? ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΟ ΠΡΙΝ ΠΕΣΩ.. αλλα για στασου... ρε αυτο δεν εχει βαρος.Απορία? ντζουφιο ειναι? αυτο ειναι πιο ελαφρι και απο το ΑΧ1 που εχω. (πλατυ χαμογελο) ρε δεν το πιστευω τι φτιαξανε οι πο@## δες οι γιαπονεζοι αν ειναι δυνατον αυτο ειναι πουπουλο.
    ξεκιναμε πρωτη ..... δευτερα ... τριτη .....περιπου 3000 στροφες να δουμε εχει ροπη? κρατισου μαλακαααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!! απιστευτη ρωπη. ευτιχοσ που το τραξιον κοντρολ με εσοσε απο το σπινιαρισμακαι δεν δυπλοσε.
    σφικτο στροφιλικη στην συνεχεια δευτερα τριτη με πεταλακια και στενο δρομο. το μηχανακι στριβη σαν ποδηλατο σαν ενα μεγαλο παπι χωρεισ να σκευτης εχεισ μπει και η στροφη τελιονει. φρενα?Απορία? ονειρο απλα λιγο πριν μπισ στην στροφη σκευτεσε οτι περπει αν φρεναρεισ και σταματαει. στην συνεχεια ειχαμε χωματοδρομο για 2 χιλιομετρα μας ειπαν ... ρε πατε καλα? το μηχανακι εχει ασφαλτινα λαστιχα... ....
    και μπικαμε.... στην φλαταταδουρα ορθειοσ το τιμονιο αλλα και ολλα τα οργανα φενοντουσαν σαν να ηταν ριθμιζμενα για εμενα. αλλα το μηχανακι το πιρα μεσα απο τα πολλα δεν το ριθμισε κανεις. ανιφωρα με νεροφαγοματα και κροκαλες.... τωρα μαλιστα την κατσαμε σκευτηκα.... μετα θυμιθηκα τον υπευθηνο τησ YAMAHA κρατιστε το κγαζι σταθερο και αφιστε το μηχανακι να κανει τα υποληπα μας ειχε πει. βουρ οποτε . πρωτη και 4000 στροφες ορθειος και το μηχανακι χορευε και διορθονε μονο του τα σπινιαρισματα κρατοντας σταθερο ρυθμο στην ταχητητα του. και οι ανιφορα ηταν παρελθον. στενο φιδισιο μονοπατι που ισα που χωρουσε το τιμονι απο τισ φιλοσιες η μοτο ακλονιτη ακολουθουσε τις εντολεσ μου!!!!! με ΑΣΦΑΛΤΙΝΑ ΛΑΣΤΙΧΑ!!!!!! κατιφορα με νεροφαγοματα . πρωτη και ελαφρα τσιμπιμα μπροσ πισο δρενα να δουμε τι κανει το ABS ? κατεβηκα λεσ και ημουν σε ασφαλτο με λακουβες!!!!!
    ασφαλτο ξανα πιο ανοικτος δρομος τριτη τεταρτη στο σασμαν και γκαζι. αλαφρο στιμπιμα στο μπροστα φρενο πριν την στροφι (ειναι σινδιασμενο) και με το που πιρε κληση γκαζι να πεταξει κολο. και το τραξιον κοντρολ στο 2 παντα που επιτρεπει τα πεχνιδια σε μικρο βαθμο ο κολοσ εκανε ενα μικρο γλιστριμα και αμεσος μαζευοταν κανοντασ την μοτο να εκτοξευετε προς την εξοδο της στροφης χωρεις να ιδροσει το αυτη σου και με το χαμογελο του καγκουρα να ανεβενει στα χειλια σου....επομενη στροφη και περισοτερο γκαζι.ελαφρο γλιστριμα αλλα σουπερ μοταρ και επιθεση στην επομενη. κανενας δεν ελεγε να το βαλει στην θεσει 1 που δεν θα αφυνε να γλιστριση καθολου ενο...εχχμμμμ.... καποιοι το εβαλαν στην θεση off για να παιξουν περισοτερο. αλλα και παλι η μοτο ελεγχοτανε σας να ησουν με ποδιλατο...
    βγηκαμε εθνικη πριν τα διοδια προσ αθηνα . αφου ο υπευθηνος πληρωσε για ολουσ τα διοδια ηματαν ελευθεροι να κινηθουμε με τησ μηχανεσ οπως θελουμε για να δουμε την τελικη τουσ οσοι θελισουν .
    στην ανιφωρα απο τα διοδια η μοτο επιταχηνε με ριθμο που αναρωτηθηκα αν ειναι δυκιλινδρο και οχι τετρακιλινδρο. σε χρονο ντε τε ειψχε πιασει τα 200 και πιγενε αλλα ο δρομος δεν επετρεπε απο την κηνηση να συνεχισο πιο πανω. . με 180 στο κοντερ και με το δικο μου σοματοτυπο (95 κιλα και 173 υψοσ) ο αερας επιανε μονο το κρανος απο θαριβουσ στην μηχανη?Απορία?? ουτε τον κινητηρα ακουσ ουτε κατι αν τριζη ουτε τιποτε μονο τον αερα στο κρανος και αν δεν δεισ το κοντερ δεν καταλαβενεισ ποσο πας . ο γιοσ μου κινιοταν με 170-180 και εβαλε να μετρισει την καταναλοση 6,7 λιτ/100 χιλ με αυτην την ταχητητα δεν ειναι και ασχημα .......και με τεποζιτο 20 λιτρα ... εχει αρκετη αυτιοπνομια.
    σε γενικες γραμμεσ...
    μετα απο τοσα χρωνια με διαφορες μοτο και τοσες περιπετιες φενετε οτι οι ιαπονες ειδαν το ονειρο μου και ευτιαξαν την ιδανικη μοτο για εμενα πιθανον και για πολλουσ απο εσας.
    οποτε.... ΠΟΥΛΑΩ ΤΟ LT ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΝΕΙς?
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  2. #2
    Είναι εντυπωσιακό να έχει ενθουσιαστεί τόσο πολύ ένας έμπειρος αναβατής σαν τον ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ από το τεστ ραιντ του νέου σουπερ τενερε…
    Το Σάββατο έχω κλείσει και εγώ τεστ ραιντ … για να δούμε….
    ΓΙΑΓΙΑ , τι άλλο έμαθες από την την ΥΑΜΑΗΑ ? τιμές , εξοπλισμό κ.λ.π


  3. #3
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    τιμές , εξοπλισμό κ.λ.π

    ...Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και η βαζελίνη...



    http://img88.imageshack.us/img88/2222/pic0577.jpg
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    traction control σε ον-οφφ; jesus.. πόσα άλογα έχει 200-300;
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  5. #5
    Στον Ογκο Το avatar του/της deusXT
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    64
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
    http://img88.imageshack.us/img88/2222/pic0577.jpg
    και μια χοιρινη και ειμαστε κομπλε μαστορα

    νταξ. λίγο τσιμπημένες οι τιμές αλλά όχι πολύ περισσότερο από άλλες εταιρίες που κολλάνε αυτοκόλλητα σε αξεσουάρ άλλων κατασκευαστών

    θα βγουν φτηνότερα ομορφότερα ανάλογα με τις πωλήσεις της μηχανής.
    μια από σκέτο πόσο να πάει? από οτι ειδα στο σαιτ μονο to first edition έχει διαθέσιμο (16+K)
    bandit 1250 λεμε

  6. #6
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Μόλις γύρισα κι εγώ. Αν και έστειλα καθυστερημένα αίτηση με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν πως υπάρχουν κάποια κενά.

    Γενικά ήμουν αρνητικός από την αρχή. Τώρα όμως μπορώ να πω πως είναι μια καλή μηχανή. Μέσες άκρες συμφωνώ με ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ αλλά δεν ήταν όλα τόσο ρόδινα. Αναλυτικότερα, το βράδυ.

    ΥΓ: Μήπως να έχουμε ένα thread με όλα τα reviews γιατί τώρα είναι λίγο σκορπισμένα;
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536

    Re: souper tenere

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    οπως πολλοι ξερετε οδηγο απο το 1975 εχουν περασει κατο απο τα ποδια μου πολλα μα παρα πολλα μηχανακια ειτε δικα μου ειτε απο τεστ που επερνα και εκανα. ποτε δεν κρατησα το στομα μου κλιστο και παντα ελεγα αυ7το που πιστευα καλλο η κακο για το καθε μηχανακι. στην πληοψιφεια τους ετρογαν θαψιμο χωρεισ να παραβλεπο και τα καλα του καθε ενοσ απο αυτα. χωρεισ να ειμαι διμοσιογραφος προσπαθουσα να μπο στο τι θελει η πλιοψιφεια των ελληνων μοτοσικλετιστων.
    για το yamaha τωρα.......
    .......
    .....
    .
    ...
    οποτε.... ΠΟΥΛΑΩ ΤΟ LT ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΝΕΙς?
    Ευχαριστουμε για τη παρουσιαση αλλα θα κρατησουμε το ΚΤΜ που κανει ΟΛΑ αυτα που αναφερεις πιο πανω(χαμηλο βαρος,εκρηκτικες επιδοσεις,fun to ride,κλπ),οχι σημερα,αλλα απο το 2003 που πρωτοεμφανιστηκε στη κατηγορια!!!
    Υποκειμενικα εντελως,δεν εχει και κατι πανω του να πεις οτι ειναι ομορφο!

    Ευχαριστουμε παντως για την αποψη σου...θα περιμενουμε κι αλλες γνωμες!
    ...cause the place seems still alive...

  8. #8

    Re: Re: souper tenere

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Ευχαριστουμε για τη παρουσιαση αλλα θα κρατησουμε το ΚΤΜ που κανει ΟΛΑ αυτα που αναφερεις πιο πανω(χαμηλο βαρος,εκρηκτικες επιδοσεις,fun to ride,κλπ),οχι σημερα,αλλα απο το 2003 που πρωτοεμφανιστηκε στη κατηγορια!!!
    Υποκειμενικα εντελως,δεν εχει και κατι πανω του να πεις οτι ειναι ομορφο!

    Ευχαριστουμε παντως για την αποψη σου...θα περιμενουμε κι αλλες γνωμες!
    dim

    χαλάρωσε δεν σου έθιξε κανείς το κτμ..

    1ον το τενερέ δεν έχει εκρηκτικές επιδόσεις και δεν είναι τόσο fun2ride

    2ον είναι τελείως μα εντελείως διαφορετικά μηχανάκια.
    Fuck the universe.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536

    Re: Re: Re: souper tenere

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
    dim

    χαλάρωσε δεν σου έθιξε κανείς το κτμ..

    1ον το τενερέ δεν έχει εκρηκτικές επιδόσεις και δεν είναι τόσο fun2ride

    2ον είναι τελείως μα εντελείως διαφορετικά μηχανάκια.
    Αφου κατεληξες εσυ στο συμπερασμα πως ¨μου εθιξε το κτμ¨...τι να πω φιλε,μη στο χαλασω!

    Κι ομως θα στο χαλασω γιατι απαντωντας στο φιλο που εκανε το τεστ ραιντ,¨ζωγραφιζοντας¨ ενα ιδανικο μηχανακι του 2010,δε βρηκα να προσφερει κατι ξεχωριστο περα απο κανα 2 καινοτομιες,σε συγκριση με το κτμ 7 χρονια πισω...

    Ενα μειον δεν διαβασα...αραγε τοσο καλο ειναι?
    Μηπως να το οδηγησω κι εγω?
    ...cause the place seems still alive...

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/12/2007
    Μηνύματα
    9

    Re: Re: Re: Re: souper tenere

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Αφου κατεληξες εσυ στο συμπερασμα πως ¨μου εθιξε το κτμ¨...τι να πω φιλε,μη στο χαλασω!

    Κι ομως θα στο χαλασω γιατι απαντωντας στο φιλο που εκανε το τεστ ραιντ,¨ζωγραφιζοντας¨ ενα ιδανικο μηχανακι του 2010,δε βρηκα να προσφερει κατι ξεχωριστο περα απο κανα 2 καινοτομιες,σε συγκριση με το κτμ 7 χρονια πισω...

    Ενα μειον δεν διαβασα...αραγε τοσο καλο ειναι?
    Μηπως να το οδηγησω κι εγω?

    O 'ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ' θεωρεί το SUPER TENERE ιδανική μηχανη για τα δικά του γουστα τα οποια δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουν με τα δικα σου.Καλο ειναι αν δεν το εχεις οδηγησει μη κρινεις. Προσωπικα το οδηγησα και εχω αποψη αλλα προτιμω να τη κρατησω για μενα γιατι εχουμε πειξει στους ξερωλες.Αλλωστε οπως ειναι γνωστο "η αποψη ειναι σα τη κω...τρυπιδα, ολοι εχουν απο μια'. Φιλικα παντα

  11. #11
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133

    Re: Re: Re: Re: souper tenere

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Κι ομως θα στο χαλασω γιατι απαντωντας στο φιλο που εκανε το τεστ ραιντ,¨ζωγραφιζοντας¨ ενα ιδανικο μηχανακι του 2010,δε βρηκα να προσφερει κατι ξεχωριστο περα απο κανα 2 καινοτομιες,σε συγκριση με το κτμ 7 χρονια πισω...
    Επειδή έχω περάσει και απο ΚΤΜ, βασικά η σύγκριση του ΚΤΜ με το TENERE ειναι σα να συγκρινεις MR2 με S2000. Μπορεί να ειναι και τα δυο cabrio αλλα οι ομοιότητες σταματουν εκει.

    Οπως συμφωνήσαμε με εναν φιλο ΚΤΜά, το θεμα παει ως εξής

    στα 25 παiρνεις ΚΤΜ που ειναι πιο κανίβαλλος.
    στα 35 παίρνεις ΤΕΝΕRE που βγαζει κεφια, αλλα ειναι και λιγο πιο τουριγκ απο το ΚΤΜ για μέσες κλπ
    στα 45 παίρνεις BMW γιατι θες απλά να γράψεις χιλιόμετρα.

    Όλα ειναι ωραία μηχανακια. Το θεμα ειναι οτι το καθένα ειναι καλύτερο απο το αλλο σε καποιον τομέα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Ενα μειον δεν διαβασα...αραγε τοσο καλο ειναι?
    Μηπως να το οδηγησω κι εγω?
    Α, και για να σου λυθεί η απορία, τον βρήκανε καλό και του χαρίσανε ενα. Γι αυτό το "ζωγραφίζει".

    Εγω με τη σειρά μου παίρνω ποσοστά για να του τσοντάρω τα εξτρά και να του το τσιμπαω βολτα.

    Οπότε αν πας να το οδηγήσεις, να σε παω συστημένο μπας και βγάλω τα προβολακια.

    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  12. #12

    Re: Re: Re: Re: souper tenere

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Αφου κατεληξες εσυ στο συμπερασμα πως ¨μου εθιξε το κτμ¨...τι να πω φιλε,μη στο χαλασω!

    Κι ομως θα στο χαλασω γιατι απαντωντας στο φιλο που εκανε το τεστ ραιντ,¨ζωγραφιζοντας¨ ενα ιδανικο μηχανακι του 2010,δε βρηκα να προσφερει κατι ξεχωριστο περα απο κανα 2 καινοτομιες,σε συγκριση με το κτμ 7 χρονια πισω...

    Ενα μειον δεν διαβασα...αραγε τοσο καλο ειναι?
    Μηπως να το οδηγησω κι εγω?
    ναι να πας να το οδηγήσεις μπας και συνειδητοποιείσης ότι είναι τελείως διαφορετικά μηχανάκια οπότε δεν τίθετε ΚΑΝ θέμα σύγκρισης..

    δεν έχει κανά 2 καινοτομίες σε σύγκριση με το ΚΤΜ, ΕΙΝΑΙ τελείως διαφορετικά μηχανάκια απευθύνονται σε άλλο κοινό και μη συγκρίσιμα

    και αυτό το λένε ΚΑΙ οι άνθρωποι της yamaha, ότι το KTM δεν ανήκει στον ανταγωνισμό του tenere.. το KTM είναι συγκεκριμένη κατηγορία για συγκεκριμένους τύπους.
    Fuck the universe.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Δεν καταλαβαίνω αυτό που λέτε ότι απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό.. όλα έχουν πάνω κάτω την ίδια τιμή, ίδιο εξοπλισμό, ίδιες ιπποδυνάμεις (περίπου) και είναι και τα 3 bmw, ktm, yamaha μεγάλα on-off. Τώρα για κανίβαλλους κλπ αυτά είναι λίγο άλλα λόγια να αγαπιώμαστε.. εκτός και αν το κοινωνικό γίγνεσθαι του Έλληνα έχει επιβάλει και τι μηχανάκι θα αγοράζει ανάλογα την ηλικία του σαν μέσο καταξίωσης και ανάδειξης κοινωνικού status..

    και ναι όπως και να το κάνουμε το κτμ είναι ελαφρύτερο, δυνατότερο, καλύτερες και πιο ψαγμένες αναρτήσεις και με 21 τροχό μπροστά (για τους ανήσυχους με τα μονοπάτια) και απ'οτι βλέπω με πιο φτηνά περιφερειακά.
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  14. #14
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Βιαστικά βιαστικά:

    Συμπέρασμα 1ο

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΗΧΑΝΗ

    Συμπέρασμα 2ο

    Γαμώ τα clip on. 45 λεπτά στο ST σε χώμα, στροφιλίκι, εθνική και το χέρι μου μια χαρά. 10 λεπτά σε GSXR 750 και ήθελα να το κόψω από τον αγκώνα.

    Συμπέρασμα 3ο

    Γενικά μια καλή μηχανή. Πολύ καλύτερη από όσο την περίμενα.

    Το βάρος της πραγματικά εξαφανίζεται, αισθανόμουν σαν να έστριβα με το Versys. Στο χώμα όμως, όπως και στην πόλη φαντάζομαι, γίνεται αισθητό.

    Η βόλτα άρχισε με σφιχτές στροφές όπου και τα πήγε καλύτερα από όσο φανταζόμουν, είχα βέβαια ενεργοποιημένα όλα τα ηλεκτρονικά τα οποία δεν με άφηναν να το πιέσω αλλά έστριβε γρήγορα, άνετα και με αίσθηση ασφάλειας. Σε μια άλλη κλειστή στροφή ένας από το group έχασε το μπροστινό, πιθανόν λόγω χώματος στον δρόμο, και έπεσε. Η μηχανή δεν έπαθε ΤΙΠΟΤΑ. Γρατζουνιές στην χούφτα και σε ένα πλαστικό σαν μανιτάρι κάτω από τα πλαϊνά. Κουλ. Βέβαια το χώμα δεν είναι επίπεδο...

    Χώμα. Ένας άλλος από το γκρουπ το βρήκε καλό. Εμένα δεν μου άρεσε.

    - Σε όρθια οδήγηση δεν μπορούσα να σφίξω άνετα τεπόζιτο ή σέλα με τα πόδια.
    - Το μπροστινό μου φάνηκε ασαφές και κοπάναγε αρκετά.
    - Το ABS στον πίσω τροχό έμπαινε για πλάκα. Το μπροστινό φρένο είναι υπέροχο και το ABS επενέβη μόνο όταν ήθελα να το δοκιμάσω.
    - Γενικά δεν το ένοιωθα ασφαλές και άνετο.

    Βέβαια δεν έχω ξαναμπεί σε χώμα με μαστόδοντο και για να είμαι ειλικρινής το περίμενα χειρότερο. Το χώμα ήταν πατημένος χωματόδρομος με μερικά καλά νεροφαγόματα. Στην αρχή που το έτρεξα λίγο άρχισα να χορεύω χωρίς άσχημη κατάληξη ευτηχώς.

    Μετά το χώμα μας πήγαν σε ανοιχτές στροφές οπού ήταν απόλαυση. Ωραίο γκάζι, ΓΑΜΑΤΗ ΡΟΠΗ, υπέροχα φρένα. Φαν!

    Στην Εθνική η ST εξαιρετική. Τα 200 τα είχε για πλάκα και μου φάνηκε οτι μπορούσε να τα κρατήσει. Στροφές δεν είδα, καβάλα μηχανή μετά από καιρό και ήμουν χαρούμενος που διακοσάριζα , αλλά δεν την ένοιωθα να ζορίζεται. Είχαμε λίγους πλευρικούς ανέμους που είχαν ως αποτέλεσμα ένα κοσκίνισμα στα 180+ αλλά τίποτα σπουδαίο.

    Μποτομλάϊν:

    Γενικά θεωρούσα τα μαστόδοντα βαρετά. Αυτό ήταν διασκεδαστικό. Τα ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια έχουν την χρήση τους αλλά οκ, ζεις και χωρίς αυτά. Μου άρεσε αρκετά σε στροφές και Εθνική αλλά αν μου έλεγε κάποιος πάμε μια χωμάτινη βόλτα θα του έλεγα πως δεν πάω.

    Χωμάτινη διέλευση κάνει πολύ καλή, όπως όλα τα on-off, αλλά διασκεδαστικό στο χώμα δεν το λέω. Εγώ ήμουν σφιγμένος και μάλιστα σε χώμα στο οποίο θα έμπενα και με το Versys. Πολύ καλή μηχανή τουρισμού η οποία θα σε περάσει από το χώμα άνετα αλλά όχι διασκεδαστικά ενώ στις εθνικές και σε B-Roads θα την ευχαριστηθείς.

    Πιστεύω πως αυτό που ήθελε η Yamaha το πέτυχε διάνα. Μεταξύ αυτού και του GS θα έπερνα αυτό γιατί δεν μ' αρέσει το Telelever.

    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  15. #15

    apanthshk

    kala,min trelathoume teleios re ktmakides,,,,, entaksei,an den painepseis to spiti sou tha pesei na se plakosei,,, alla min mas trelenete kiolas, min zorizete tsampa to kefali sas me to na sigkrinete ta ktm me ta giaponezika,, tha ksexasoume kai to onoma mas sto telos,, kathe trith mastora phgainete ta ktm kai pali giatreia den yparxei
    africa twin

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Super Tenere Worldcrosser 1200
    από MG-KTiNoS στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2012, 15:13
  2. Xtz 750 Super Tenere...
    από Pavlox στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2007, 13:40
  3. Yamaha XTZ 750 Super Tenere.........
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF