Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Θαμπωμα γυαλιών μεσα απο το κράνος

  1. #1
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Ρε παιδιά συγνώμη για το σπαμ, αλλά επειδή με βασανίζει καιρό.. επειδή φοράω γυαλιά αν και δεν θαμπώνει η ζελατίνα αφού είναι αντιθαμβωτική θαμπώνουν αυτά, με αποτέλεσμα όταν κινούμαι με μικρή ταχύτητα να θαμπώνουν αυτά για πλάκα και να αναγκάζομαι να έχω ανοιχτή την ζελατίνα.. δεν με πειράζει τόσο ο αέρας ή το κρύο αλλά το θέμα της ασφάλειας.. μήπως φταίει ότι αναπνέω από το στόμα??

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    Ρε παιδιά συγνώμη για το σπαμ, αλλά επειδή με βασανίζει καιρό.. επειδή φοράω γυαλιά αν και δεν θαμπώνει η ζελατίνα αφού είναι αντιθαμβωτική θαμπώνουν αυτά, με αποτέλεσμα όταν κινούμαι με μικρή ταχύτητα να θαμπώνουν αυτά για πλάκα και να αναγκάζομαι να έχω ανοιχτή την ζελατίνα.. δεν με πειράζει τόσο ο αέρας ή το κρύο αλλά το θέμα της ασφάλειας.. μήπως φταίει ότι αναπνέω από το στόμα??
    μπαα.νομιζω πως τα γυαλια θαμπωνουν πολυ πιο ευκολα..
    για ρωτα σε κανα οπτικαδικο μηπως υπαρχουν φακοι γυαλιων αντιθαμβωτικοι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    169
    Ρε παιδιά, εσείς που έχετε πρόβλημα με θάμπωμα στα γυαλιά, έχετε επιρρήνιο στο κράνος? Εμένα γιατί τα γυαλιά θαμπώνουν πάρα πάρα πολύ σπάνια?

  4. #4
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
    Ρε παιδιά, εσείς που έχετε πρόβλημα με θάμπωμα στα γυαλιά, έχετε επιρρήνιο στο κράνος? Εμένα γιατί τα γυαλιά θαμπώνουν πάρα πάρα πολύ σπάνια?
    Ναι, τα δε γυαλιά είναι πλαστικά με αντιχαρακτική και ειδική anti uv επίστρωση (λόγω επαγγέλματος) και θαμπώνουν για πλάκα..

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    169
    Μα και τα δικά μου το ίδιο. Εμένα για να μου θαμπώσουνε τα γυαλιά πρέπει να βάλω το κράνος ιδρωμένος μέσα στην παγωνιά και να αρχίσω να ξεφυσάω κιόλας. Ε, είναι κομματάκι δύσκολο.

  6. #6
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
    Μα και τα δικά μου το ίδιο. Εμένα για να μου θαμπώσουνε τα γυαλιά πρέπει να βάλω το κράνος ιδρωμένος μέσα στην παγωνιά και να αρχίσω να ξεφυσάω κιόλας. Ε, είναι κομματάκι δύσκολο.
    άρα μάλλον φταίει ότι αναπνέω από το στόμα σχεδόν στο 100%

  7. #7
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    το ξερω οτι μπορει να ακουγεται αηδία αλλα δοκιμάστε να σαλιώσετε τα γυαλιά σας
    και απο τις δυο πλευρες του φακού, και θα δείτε το φωσ σας...\

    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  8. #8
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Δοκιμάστε φακούς επαφής. Γλυτώνεις και το βάλε βγάλε των γυαλιών όταν βάζεις/βγάζεις το κράνος.
    Give me fuel, Give me fire

  9. #9
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Eppp τί κάνεις; Χρόνια πολλά

    α. Τί κράνος έχεις; Μη μου πεις νόβα ..... Αυτά τα ''πραγματάκια'' για τον αερισμό μήπως τα έχεις κλειστά;

    β. Το κράνος σού είναι πολύ σφιχτό και στραβώνει τα γυαλιά; Γιατί αν κολλάνε πάνω στα μάτια είναι λογικό.

    Αν θες μπορώ να κοιτάξω για 2 μάρκες που έχουν κάπως πιο ειδικής κλίσης γυαλιά.

    Πάντως προσωπικά μόνο αν στάζω απ' τον ιδρώτα θαμπώνουν τα γυαλιά.

    γ. Αν σκαμπάζεις από μικρομηχανική βάλτους μικρομοτεράκι και υαλοκαθαριστήρες και καθάρισες. Α και μιας και για να το κάνεις εκτός από γνώσεις μικρομηχανικής θα έχεις και ρομποτικής μάλλον βάλε και αισθητήρα θαμπώματος και βροχής. Κι άμα θεραπευτείς τα πουλάς στο ebay για 1.000.0000 ευρώ αγοράζεις το κ@λόχαρτο ευρεσιτεχνείας, πουλάς την πατέντα και βγάζεις άλλα 2.000.000 ευρά μου δίνεις το ένα για την καταπληκτική μου ιδέα κι αγοράζεις αυτό το πράγμα που βγάζει η bmw που είναι σαν δίτροχη καντίνα και δεν έχεις ν' ανησυχείς ούτε για θαμπώματα ούτε για βροχές κλπ.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  10. #10

  11. #11
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    Ρε παιδιά συγνώμη για το σπαμ, αλλά επειδή με βασανίζει καιρό.. επειδή φοράω γυαλιά αν και δεν θαμπώνει η ζελατίνα αφού είναι αντιθαμβωτική θαμπώνουν αυτά, με αποτέλεσμα όταν κινούμαι με μικρή ταχύτητα να θαμπώνουν αυτά για πλάκα και να αναγκάζομαι να έχω ανοιχτή την ζελατίνα.. δεν με πειράζει τόσο ο αέρας ή το κρύο αλλά το θέμα της ασφάλειας.. μήπως φταίει ότι αναπνέω από το στόμα??

    Με συχρωρειτε αλλα αν καταλαβα καλα βαζεις γυαλια μεσα απο το κρανος??

    Σε ενδεχομενη πτωση εχεις μεγαλο κινδυνο φιλε μου να σου μπει στο ματι η ο,τι...υπαρχουν αναλογες συζητησεις μεσα στο φορουμ,διαβασε τις


  13. #13
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Τι έγινε ρε παιδιά.. συγνώμη που δεν απάντησα.. αλλά αυτό το thread το δημιούργησε ένα καλό παιδί που ήθελε να με βοηθήσει μάλλον από ένα ποστ μου.. μισό λεπτάκι.. διαβάζω και απαντάω..


    ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΛΕΜΕ!!!

  14. #14
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Λοιπόν.. ξεκινάμε από τον φίλο μας τον Road

    To κράνος είναι ένα shark rsf2i (πριν από αυτό, το πρώτο μου κράνος ήταν ένα nau..) είπαμε.. μικρός είμαι.. όχι και μα.... :rotflmao: :rotflmao:

    Ήταν σχετικά δύσκολο να μπουν τις πρώτες μέρες αλλά τώρα άνοιξαν λίγο τα μαξιλαράκια και μπαίνουν με σχετική ευκολία τα γυαλιά.

    Για γυαλιά ειδικής.. κλίσης.. δεν παίζουν ειδικά λεφτά.. δεν βγαίνω.. απλά δεν βγαίνω

    βγάλε εσύ την πατέντα αυτή και εγώ θα φτιάξω ένα head up display για να μην σκύβεις..

    @ danaos.. μου φαίνεται να στέκει γιατί στην μάσκα στην θάλασσα πιάνει.. αλλά και πάλι θα προτιμούσα κάτι σε σπρέυ αν υπήρχε

    @ στο παιδί από τον Βορρά (αν θυμάμαι καλά) thiespis, ναι δυστηχώς τα φοράω από μέσα.. αναγκαίο κακό.. με τους φακούς έχουμε μαλώσει..

    @ βεντούζαααα βεντούζαααααα θα το ψάξω μπας και έχουν βγει τίποτα ειδικοί φακοί

    @σκοπελίτης που ελπίζω σύντομα να επισκεφτώ την όμορφη σκόπελο το κοιτάζω το link και ίσως είναι μία λύση καθώς μάλλον το πρόβλημα εστιάζεται ότι από μικρός συνιθησα να αναπνέω μόνο από το στόμα με όλα τα αρνητικά του γιατί τότε έιχα κρεατάκια...(επιστημονικός όρος )

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.472
    Ειχα επικοινωνησει εγω παλιοτερα με την Carl Zeiss και την Optical.
    Δυστυχως δεν βγαινουν αντιθαμβωτικοι φακοι για γυαλια ορασεως.
    Το ξερω...μπορει ο ανθρωπος να πατησε στο φεγγαρι πριν απο 40 χρονια....αλλα η επιστημη δεν ασχοληθηκε μεχρι σημερα με αυτο το πρόβλημα

    Μονη λύση...τουλαιστον στα SHOEI να εχεις την ζελατινα 1-2 mm ανοιχτη και κλειδωμενη.
    Συνηθως θαμπωνουν λιγο στην αρχη....μολις τα κρυσταλλα ομως παρουν θερμοκρασια περιβαλλοντος τουλαχιστον εμενα δεν θαμπωνουν.

    Α...ναι...για αυτο τον λογο προτιμησα κανονικα κρυσταλλα στα γυαλια και οχι συνθετικα.




Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι φοράτε μέσα από το μπουφάν το χειμώνα;
    από laksof στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2014, 02:29
  2. Εντυπώσεις από το καινούργιο μου κράνος... (Schuberth S1 PRO)
    από JZER40 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2012, 18:12
  3. Φόρεμα μάσκας κάτω από το κράνος
    από IPL στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 14:34
  4. Τι έλειπε από το κράνος μου?
    από hidefnick στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2007, 14:56
  5. Ισοθερμικό για μέσα από το κράνος.
    από Respect στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2007, 23:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF