Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΜΑΛΛΟΝ....help!!!

  1. #16
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    το χω παθει 2 φορες ... η αληθεια ειναι οτι αργουν ειτε ολα ειναι Οκ , ειτε εχουν κωλυμα...

    αν εχουν παρακρατησει προιοντα το τελωνειο[που δεν πιστευω] θα σου ερθει ταχυδρομικως μια ασπρη φορμα απο το τελωνειο και απλα θα σε καλεσουν να σε ρωτησουν αν κανεις εμποριο-εισαγωγη ή αν ειναι για ιδια χρηση και αλλα παπατζοκακοπαππαροπραμματακια.....


    75% σου δινω να αργησαν λογω "τραβηγμενων" αργιων που με την 'ηλεκτροκολληση' που εχουν βρει στο δημοσιο απο 3ημερα και 4ημερα την κανουν εβδομαδιαια
    Accipere quam facere praestat injuriam

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    το χω παθει 2 φορες ... η αληθεια ειναι οτι αργουν ειτε ολα ειναι Οκ , ειτε εχουν κωλυμα...

    αν εχουν παρακρατησει προιοντα το τελωνειο[που δεν πιστευω] θα σου ερθει ταχυδρομικως μια ασπρη φορμα απο το τελωνειο και απλα θα σε καλεσουν να σε ρωτησουν αν κανεις εμποριο-εισαγωγη ή αν ειναι για ιδια χρηση και αλλα παπατζοκακοπαππαροπραμματακια.....


    75% σου δινω να αργησαν λογω "τραβηγμενων" αργιων που με την 'ηλεκτροκολληση' που εχουν βρει στο δημοσιο απο 3ημερα και 4ημερα την κανουν εβδομαδιαια

    Μακαρι να ειναι ετσι φιλε μου για να γλιτωσουμε και κανενα φραγκο,αλλιως δεν υπηρχε λογος να τις παρω απο εξω!Τι να πει κανεις.:smilea:

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της djspy21
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    171
    Ευτυχώς, σήμερα ήρθαν τα δικά μου πράγματα απο Αμερική,
    χωρίς κανένα επιλέον φόρο, που όπως είχα γράψει πιο πριν είχαν έρθει στην Αθήνα στο τελωνείο απο 6 Δεκεμβρίου!

    Δηλαδή 1 μήνα καθυστέρηση,λόγω γιορτών.......

    οπότε το συμπέρασμα....

    ....δεν ξαναπαραγγέλνω σε περίοδο γιορτών, γιατί σε τρώει η αγωνία όσο να'ναι, μέχρι να ρθουν!

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
    Ευτυχώς, σήμερα ήρθαν τα δικά μου πράγματα απο Αμερική,
    χωρίς κανένα επιλέον φόρο, που όπως είχα γράψει πιο πριν είχαν έρθει στην Αθήνα στο τελωνείο απο 6 Δεκεμβρίου!

    Δηλαδή 1 μήνα καθυστέρηση,λόγω γιορτών.......

    οπότε το συμπέρασμα....

    ....δεν ξαναπαραγγέλνω σε περίοδο γιορτών, γιατί σε τρώει η αγωνία όσο να'ναι, μέχρι να ρθουν!
    Τα δικα μου ακομα τιποτα!οσο και να προσπαθω να βγαλω ακρη με αυτη την κατασταση δεν γινετε τιποτα!!ειπες χωρις κανενα φορο ετσι??ειχε μεγαλο κοστος η παραγγελεια σου?

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της djspy21
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    171
    Τα δικα μου ακομα τιποτα!οσο και να προσπαθω να βγαλω ακρη με αυτη την κατασταση δεν γινετε τιποτα!!ειπες χωρις κανενα φορο ετσι??ειχε μεγαλο κοστος η παραγγελεια σου?
    Ναι, ευτυχώς χωρίς κανέναν φόρο! Κόστος παραγγελίας 250 δολλάρια! Είχα παραγγείλει αρκετά πράγματα, γάντια, κάτι αυτοκόλητα, xenon, συναγερμό, κλειδαριά, ένα tank bag και ένα φανάρι! Και για αυτό φοβήθηκα, επειδή ήταν μεγάλη η κούτα, μήπως το άνοιξαν και νόμιζαν ότι έχω μαγαζί, και μου βάζανε φόρο!

    Με μεταφορική express ή απλή στο έχουν στείλει? Εμένα ήταν και με express, φαντάσου, απο 6/12! Αλλα είχα παραγγείλει και κάτι άλλο 17/12 με απλή μεταφορική και ήρθε πιο γρήγορα! Ότι να-ναι.....!

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από CostasR1
    Δηλαδη αν ηταν να πληρωσω καποιο φορο θα με ειχαν ειδοποιηση απο την πρωτη στιγμη που το παρελαβε το τελωνειο?δηλαδη απο της 27 Δεκεμβριου που λεει οτι ειναι στο τελωνειο θα ειχε παιχτει ειδοποιηση ετσι?οποτε μπορω να πιστευω οτι ειναι θεμα γιορτων,γιατι σε αλλη περιπτωση μου φαινετε οτι θα βλαστημαω την ωρα και την στιγμη που τις παραγγειλα!!!
    Αν σε περιπτωση πανε στραβα και θελω να κανω μονος μου εκτελωνισμο τι βηματα ακολουθω??
    Δύο φορές μου έχει συμβεί να περάσουν τελωνείο τα πράγματα που αγόρασα από το ebay. Την πρώτη φορά από HongKong και την δεύτερη από US. Και στις δυο περιπτώσεις πλήρωσα τα "κερατιάτικα" κατά την παραλαβή, όταν τα έφερε o courier στην πόρτα μου.
    (Ευτυχώς ήταν μικρά τα ποσά).

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
    Ναι, ευτυχώς χωρίς κανέναν φόρο! Κόστος παραγγελίας 250 δολλάρια! Είχα παραγγείλει αρκετά πράγματα, γάντια, κάτι αυτοκόλητα, xenon, συναγερμό, κλειδαριά, ένα tank bag και ένα φανάρι! Και για αυτό φοβήθηκα, επειδή ήταν μεγάλη η κούτα, μήπως το άνοιξαν και νόμιζαν ότι έχω μαγαζί, και μου βάζανε φόρο!

    Με μεταφορική express ή απλή στο έχουν στείλει? Εμένα ήταν και με express, φαντάσου, απο 6/12! Αλλα είχα παραγγείλει και κάτι άλλο 17/12 με απλή μεταφορική και ήρθε πιο γρήγορα! Ότι να-ναι.....!

    Δεν ξερω να σου πω,βασικα οταν μου ηρθαν τα κρανοι με usps σε 5 μερες ηταν σπιτι απο τη μερα της παραγγελειας,οποτε λογικα με express,αλλα απο το ταχυδρομιο που ρωτησα με βαση το tracking number (για τις εξατμισεις) μου ειπαν οτι ειναι απλο.Δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε.Τη ζελατινα που πηρα για την μηχανη την παραγγειλα μια εβδομαδα αργοτερα απο τις εξατμισεις και σε 5 μερες ηταν σπιτι μου με usps.Δεν μπορω να καταλαβω τι μπουρδελοκατασταση ειναι αυτη.Παντως πριν λιγο που μπηκα στο site της usps ειδα στην κατασταση οτι σημερα το μεσημερι στης 13:30 εκτελωνηστηκαν.Τωρα το ερωτημα που με καιει ειναι ενα!!!!Με περιμενει κανενα βαρβατο ποσο για να τις παραλαβω η θα την εχω γλιτωσει??

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_versys
    Δύο φορές μου έχει συμβεί να περάσουν τελωνείο τα πράγματα που αγόρασα από το ebay. Την πρώτη φορά από HongKong και την δεύτερη από US. Και στις δυο περιπτώσεις πλήρωσα τα "κερατιάτικα" κατά την παραλαβή, όταν τα έφερε o courier στην πόρτα μου.
    (Ευτυχώς ήταν μικρά τα ποσά).
    Εγω παλι αντιθετα για 2 κρανοι και μια ζελατινα δεν πληρωσα τιποτα παραπανω.Ειναι λιγο μπερδεμενη η κατασταση με αυτα τα πραγματα μου φαινεται!!!!

    :smilea: :smilea:

  9. #24
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από CostasR1
    Παντως πριν λιγο που μπηκα στο site της usps ειδα στην κατασταση οτι σημερα το μεσημερι στης 13:30 εκτελωνηστηκαν.Τωρα το ερωτημα που με καιει ειναι ενα!!!!Με περιμενει κανενα βαρβατο ποσο για να τις παραλαβω η θα την εχω γλιτωσει??
    Εαν λέει ότι εκτελωνίστηκαν και πήγαν στο τοπικό ταχυδρομείο τότε την έχεις γλυτώσει.

    Μπορείς να τσεκάρεις με τον ίδιο κωδικό και στα ΕΛΤΑ. Οι κωδικοί της USPS είναι international και τσεκάρεις τα δέματά σου και από τα ΕΛΤΑ.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2008
    Μηνύματα
    0

    hi

    file ta pragmata pou parangiles eir8ane apo 3 xora an ne plironis telonio an eine apo xora tis eok den plironis tipota

  11. #26
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019

    Re: hi

    Αρχικά δημιουργήθηκε από boooo
    file ta pragmata pou parangiles eir8ane apo 3 xora an ne plironis telonio an eine apo xora tis eok den plironis tipota
    Αυτό ισχύει θεωρητικά μόνο.

    Λόγω όγκου δεμάτων δεν ελέγχονται όλα (εννοώ να τσεκαριστούν). Ειδικά όσα έχουν χαμηλή αξία ή όγκο ελέγχονται τυπικά και μόνο μερικά από αυτά (ότι χτυπήσει περισσότερο στο μάτι). Τα υπόλοιπα ελέγχονται και δασμολογούνται ανάλογα μόνο με τα χαρτιά που τα συνοδεύουν και την αξία που δηλώνεται σε αυτά.

    Τα παραπάνω ισχύουν για όσο περνάνε και μεταφέρονται με τα κρατικά ταχυδρομεία.

    Σε ιδιωτικές εταιρείες (όπως FEDEX πχ) ελέγχεται και δασμολογείται το μεγαλύτερο μέρος τους διότι κερδίζουν χρήματα από την διαδικασία εκτελωνισμού και αυτές (πχ μόνο για να σου δώσουν τα χαρτιά εκτελωνισμού παίρνουν περίπου 30 ευρώ.... νόμιμη κλοπή...)

  12. #27

    Re: hi

    Αρχικά δημιουργήθηκε από boooo
    file ta pragmata pou parangiles eir8ane apo 3 xora an ne plironis telonio an eine apo xora tis eok den plironis tipota

    Οτι παραγγελεια εχω κανει ειναι απο αμερικη και σε καμια απο αυτες δεν πληρωσα τιποτα,δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο που λες,ισως να τσεκαρουν καποιο ποσοστο δεματων η αυτα που κανουν περισσοτερο "μπαμ"στο ματι!!


  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Εαν λέει ότι εκτελωνίστηκαν και πήγαν στο τοπικό ταχυδρομείο τότε την έχεις γλυτώσει.

    Μπορείς να τσεκάρεις με τον ίδιο κωδικό και στα ΕΛΤΑ. Οι κωδικοί της USPS είναι international και τσεκάρεις τα δέματά σου και από τα ΕΛΤΑ.

    Αν ειναι ετσι τα λεφτα που θα γλιτωσω θα τα κερασω μπυρες!!!!


  14. #29
    Τελικα την πατησα!!Παρελαβα σημερα τις εξατμισεις,αλλα καταθεσα και 170 ευρωπουλα για τους κεραταδες.Απο το ταχυδρομιο μια γνωστη μου,μου ειπε οτι το δεμα ηταν απλο και δεν επρεπε να πληρωσω ουτε ευρω!!Αλλα η δουλεια εγινε απο αλλου.Το δεμα ηταν ασφαλισμενο σε περιπτωση απωλειας και θα επερνα τα λεφτα μου πισω.Αυτο ειδαν οι τελωνιακοι,ανοιξαν το δεμα και μου εριξαν την καμπανα!!
    Τελοσπαντων μου περασε παντως αυτη η ψυχρολουσια την ωρα που ανοιξα την κουτα και ειδα τα yoshimuraΚΙΑΑΑΑΑΑ!!!

    Απλα την επομενη φορα λιγο πιο προσοχη για να μην ξαναυπαρξει παλι το ιδιο και μοιραζουμε λεφτα για το τιποτα!!


    :smilea: :smilea:

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της djspy21
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    171
    Αλλα απτην αλλή, δεν είναι και λύση να μην ζητάμε ασφάλιση για τα προιόντα που παραγγέλνουμε!

    Τελικά 'εφταιγε που ήταν με απλό ταχυδρομείο?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF