Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: ΑΝ ΧΑΘΕΙ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΕΛΟΥΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ??

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
    υπαρχει καποιος που τον γραψανε τωρα τελευταια για σημα??? απο τη στιγμη που μηχανογραφηθηκαν οι τυποι και ξερουν ποιος εχει πληρωσει δεν το ζητανε οι τροχαιοι.. εχω να το κολλησω απο το 2003 και σε κανεναν ελεγχο δεν μου το ζητησαν...
    Στα μηχανάκια το κολλάω πάντα στην πινακίδα αλλά το αυτοκίνητο δεν το έχω κολλήσει ποτέ και όσες φορές μου έκαναν έλεγχο, μαζί με τα χαρτιά του αυτοκινήτου τους έδειχνα και την απόδειξη πληρωμής των τελών κυκλοφορίας όπως ακριβώς το έπαιρνα απ'την εφορία (με το αυτοκόλλητο στη θέση του ακόμα πιασμένο με συρραπτικό) και δεν μου είπαν ποτέ τίποτα παρόλο που επιβάλλεται να κολληθεί σε εμφανές σημείο.

    Εδώ στην Κρήτη τουλάχιστον δεν έχω ακούσει να κόβουν τέτοια πρόστιμα αφού συνήθως επικεντρώνονται στις ζώνες/κράνος και αλκοτέστ..


  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
    γιατι να μην το κουβαλας μαζι σου στα χαρτια της μηχανης σου?
    βεβαιωνεται προστιμο για ''μη επικοληση ειδικου σηματος τελων κυκλοφοριας''

    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Επειδη μπορουν να τον γραψουν εαν δεν ειναι κολλημενη, αν την εχει μονο στα χαρτια του προφανως δεν ισχυει για τον απλουστατο λογο οτι μπορει να το κουβαλαει σε οποια μηχανη θελει

    Δεν ειναι δεδομενη η απαντηση, ειναι γνωμη
    γιατι αν το κολλησει στο μπροστινο φτερο δεν μεταφερεται το φτερο σε αλλη μηχανη ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sterba2
    Απο την εφορια εισαι καλυμμένος γιατι εχει περαστει στη μηχανογραφηση οτι το εχεις πληρωσει!!Απο αποψη ελεγχου κουβαλας μαζι την αποδειξη και εισαι κομπλε!!
    μεγα λαθος .... ο νομος σε υποχρεωνει να εχεις επικολλημενο σημα....το προστιμο που βεβαιωνεται σε ενα τροχονομικο ελεγχο ειναι για ''μη επικολληση σηματος'' και οχι για μη πληρωμη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
    και πως το βαζεις πανω σε μηχανη αυτο?
    στο σκελετο διπλα απο τον λαιμο


    Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
    υπαρχει καποιος που τον γραψανε τωρα τελευταια για σημα??? απο τη στιγμη που μηχανογραφηθηκαν οι τυποι και ξερουν ποιος εχει πληρωσει δεν το ζητανε οι τροχαιοι.. εχω να το κολλησω απο το 2003 και σε κανεναν ελεγχο δεν μου το ζητησαν...
    μηχανογραφηθηκαν οι τροχαιοι ? .... και εχουν πανω στην μοτο η στο περιπολικο το μινι λαπτοπ με wi-fi απο το μητροπολιτικο δικτυο και σε ελεγχουν on line αν εχεις πληρωσει ? .... τι λετε ρε παιδιααααααααααααα

    υπηρχε υπουργικη αποφαση που εδινε ποσοστο στον τροχονομο για καθε παραβαση για σημα τελων κυκλοφοριας
    μαλλον εχει καταργηθει και μαλλον για αυτο δεν πολυασχολουνται

    αλλα αυτα μαλλον συμβαινουν στην αθηνα γιατι στην επαρχια αμα πεσεις σε οργανωμενο μπλοκο η σε κανα μικτο και δεν εχεις και την αποδειξη μαζι την πατησες

  3. #18
    ...σε τρομαξα? Το avatar του/της mpou
    Εγγραφή
    11/09/2007
    Μηνύματα
    791
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750


    στο σκελετο διπλα απο τον λαιμο
    Μα και παλι μπορει καποιος να το ξηλωσει (ενω στο τουτου πρεπει να σου παραβιασει το οχημα).
    Τεσπα, ρητορικο ηταν.

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
    Μα και παλι μπορει καποιος να το ξηλωσει (ενω στο τουτου πρεπει να σου παραβιασει το οχημα).
    Τεσπα, ρητορικο ηταν.

    εχει γινει και αυτο....εγω το εχω στην πινακιδα επανω και συνεχεια επανω τις παει το ματι μου,τι αλλο θα κλεψουν οι π@στηδες...προχτες εκλεψαν δαγκανα απο varadero... μαζι με τα τακακια να μην αγοραζουν τα παληκαρια...
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
    Μα και παλι μπορει καποιος να το ξηλωσει (ενω στο τουτου πρεπει να σου παραβιασει το οχημα).
    Τεσπα, ρητορικο ηταν.
    απο την στιγμη που απλωνει χερι να στο ξεκολησει στο παραβιαζει το οχημα οποτε εχουμε παραβιαση και στην μοτο και στο τουτου

    στην μοτο ΟΠΟΥ και να το βαλεις πρακτικα βγαινει

    τελος η βουληση του νομοθετη οταν ελεγε να μπει καπου που δεν βγαινει ηταν να κολληθει και οχι απλα να τοποθετειται ετσι ωστε οταν το βγαζεις να καταστρεφεται για να μην μπορεις να το μεταφερεις σε αλλο οχημα

  6. #21
    ...σε τρομαξα? Το avatar του/της mpou
    Εγγραφή
    11/09/2007
    Μηνύματα
    791
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
    απο την στιγμη που απλωνει χερι να στο ξεκολησει στο παραβιαζει το οχημα οποτε εχουμε παραβιαση και στην μοτο και στο τουτου

    στην μοτο ΟΠΟΥ και να το βαλεις πρακτικα βγαινει

    τελος η βουληση του νομοθετη οταν ελεγε να μπει καπου που δεν βγαινει ηταν να κολληθει και οχι απλα να τοποθετειται ετσι ωστε οταν το βγαζεις να καταστρεφεται για να μην μπορεις να το μεταφερεις σε αλλο οχημα
    Δεν λες καλυτερα οτι ι νομοθετης ηταν κουτακιας και σκεφτοταν μονο την mercedes του?

  7. #22
    Μόλις το έχασα..
    safety doesn't happen by accident

  8. #23
    το εχω παθει και εγω και δεν πηγα να αγορασω καινουργιο
    εχω ΠΑΝΤΑ σε ολα μου τα οχηματα κατω απο τη σελα επικυρωμενη φωτοτυπια απο την αποδειξη

    οταν επεσα σε ελεγχο εκανα τον εκπληκτο
    τι λετε ρε παιδια τωρα ...... γαμ@ τον καρ#$%^ που το εκλεψε ...... κυρ αστυνομε μπορω να κανω μυνηση για κλοπη για αυτο το θεμα ? ....... θα βρεθει απο τα δαχτυλικα αποτυπωματα ?

    αποκριση του ζητά : αι παιδακι μου απο δω τραβα παρε ενα καινουργιο που θα κουβαληθουμε τωρα στο τμημα για μυνησεις .... αιντε τραβα και καλη σου μερα

  9. #24
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Μόλις το έχασα..
    +1

    δεν ειναι να διαβασεις κανα κουλο ποστ στο μοτο μετα σου πανε ολα στραβα!

    το βλεπω το ποστ λεω απο μεσα μου "πως το εχασες το σηματακι σου ρε φιλε?" και σημερα ανοιξε το τσαντακι μου στη Λαυριου , εφυγαν τα παντα απο μεσα, παλι καλα που τα βρηκα ολα.... εκτος απο το σηματακι....

    ο νομος του Μερφυ??????????

  10. #25


    Εμένα μου το ξεκόλλησαν πάνω από την πινακίδα. Είναι νομίζω λίγο μεγαλύτερο από το περσινό και εξείχε, οπότε το έβγαλαν εύκολα. 30 ευρώ για καινούριο.. τώρα το σκέφτομαι αν θα το κολλήσω επάνω.
    safety doesn't happen by accident

  11. #26
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    οι Αγγλοι εχουν αυτα τα TAX disc holders....ειναι πρακτικο αλλα...το κατα ποσο ειναι και ομορφο..


    μια καλη ιδεα ειναι πλεξιγκλας (διαφανο) πανω απο την πινακιδα και το σημα κολλημενο πανω στην πινακιδα και κατω απο το πλεξιγκλας...
    Accipere quam facere praestat injuriam

  12. #27
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Μια φορά το κόλλησα στη ζελατίνα του φαίρινγκ και ΔΕΝ ξεκόλλαγε ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ οπότε δεν το ξαναβάζω εκεί !!!
    Άλλη μια φορά μου το ξεκολλήσανε από την πινακίδα ...............

    ΟΠΟΤΕ μαζί με την άδεια και τα υπόλοιπα χαρτιά !!!
    ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ επάνω στη μηχανή .............


    Αν πάει να σε γράψει ........... του λές ότι αυτό ...............

    "το σήμα πρέπει να είναι επικολλημένο ωστε να μην μπορεί να αφαιρεθεί απο το όχημα."

    δεν υπάρχει σε μηχανή καθώς όποιος θέλει το ξεκολλάει !!!

  13. #28
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    +1

    δεν ειναι να διαβασεις κανα κουλο ποστ στο μοτο μετα σου πανε ολα στραβα!


    εγω το χω εδω στο γραφειο και περιφερεται μερες/βδομαδες απο δω και απο κει..
    στο τελος θα το χασω και θα τρεχουμε:rotflmao:
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    και σε μένα δεν χωράει να πατήσει ολόκληρο σε επίπεδη επιφάνεια στην πινακίδα.

    Ξέρετε αν πρέπει να το κολλάμε ολόκληρο ή αν γίνεται να κολληθεί μόνο το τμήμα με το "Χ" μαζί με το Νο της μηχανής (θα το δείτε αν παρατηρήσετε το σήμα). Δεν συμπεριλαμβάνεται έτσι μόνο το Νο (αριθμός) του ίδιου του σήματος...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    σημα και αποδειξη τα εχω παντα μαζι με τα υπολοιπα χαρτια μου,οσες φορες με εχουν σταματησει για ελεγχο ποτε δεν τσεκαρανε για σημα κυκλοφοριας,αντιθετα τους το εδειχνα εγω απο μονος μου που το χα μεσα στη θηκηκαι ποτε δεν υπηρξε προβλημα.ενος φιλου παντως το ξεκολησανε και το κλεψανε πριν 2-3 μηνες,ναι ναι γινονται κ αυτα.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF