Σελίδα 2 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 246

Θέμα: Aναγνώριση Κολλεγίων

  1. #16
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
    σωστος.ομως....διυλιζουμε το κωνωπα,νομιζω.εσυ νοιωθεις ανετα με τους γιατρους εκ ρουμανιας?με τους φαρμακοποιους απο πανεπιστιμια της νοτιου ιταλιας?με αρχιτεκτονες παλι απο κατι πανεπιστιμια της σικελιας?δυσκολο να προστατευτει πληρως καποιος στις μερες μας-και κυριως-στη μπανανια μας....
    Ναι δεν εχω προβλημα.

    Οπως ελπιζω να μην εχει προβλημα και ο Γερμανος πολιτης με τον Ελληνα φαρμακοποιο, μηχανικο, αρχιτεκτονα.

    Εχουν δειξει οτι η "πολιτισμενη δυτικη ευρωπη" εχει σεβαστη τα δικαιωματα του Ελληνα επιστημονα (και οχι μονο)

    Ας κανουμε και εμεις κατι αντιστοιχο για μια φορα χωρις κλαματα και οδυρμους

  2. #17
    Φαντασου να ησουν Σουηδος, Φιλανδος, Γερμανος κ να σου ελεγαν οτι λογω Ε.Ε τα πτυχια σου ειναι ιδια με τα Ελληνικα...

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
    σωστος.ομως....διυλιζουμε το κωνωπα,νομιζω.εσυ νοιωθεις ανετα με τους γιατρους εκ ρουμανιας?με τους φαρμακοποιους απο πανεπιστιμια της νοτιου ιταλιας?με αρχιτεκτονες παλι απο κατι πανεπιστιμια της σικελιας?δυσκολο να προστατευτει πληρως καποιος στις μερες μας-και κυριως-στη μπανανια μας....
    τι λες ρε φιλε τωρα? σοβαρα μιλας? εννοειται οτι νοιωθω πιο ανετα, μηπως εχουμε ακουσει λιγα απο ελληναρες επιστημονες?

    τα ελληνικα δηλαδη μπ@@@@@λο ιδρυματα ειναι καλυτερα?

    ξεκοληστε...




  4. #19
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
    Φαντασου να ησουν Σουηδος, Φιλανδος, Γερμανος κ να σου ελεγαν οτι λογω Ε.Ε τα πτυχια σου ειναι ιδια με τα Ελληνικα...
    Ωραία.

    Να το ισοπεδώσουμε και αυτό.

    Στην Ελλάδα, όπως και στην ΕΕ, όπως και στις τρίτες (εκτός ΕΕ) χώρες υπάρχουν ΠΟΛΛΑ Πανεπιστήμια, με ΔΕΚΑΔΕΣ σχολές και τμήματα.

    Επειδή υπάρχουν (αναμφισβήτητα) Πανεπιστήμια του εξωτερικού ΠΟΛΥ καλύτερα ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ από τα δικά μας αυτό σημαίνει ότι όλα τα ξένα είναι καλύτερα από τα δικά μας ;;

    έλεος ...

    Στην αγορά κάθε Πανεπιστήμιο, για να μη πω κάθε Σχολή ή ακόμα και Τμήμα του κάθε Πανεπιστημίου έχει το δικό του όνομα.

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
    τι λες ρε φιλε τωρα? σοβαρα μιλας? εννοειται οτι νοιωθω πιο ανετα, μηπως εχουμε ακουσει λιγα απο ελληναρες επιστημονες?

    τα ελληνικα δηλαδη μπ@@@@@λο ιδρυματα ειναι καλυτερα?

    ξεκοληστε...





    sta italika panepistimia metagrafese apo poli se poli mexri na peraseis to mathima pou se diskoleuei.prin 8 xronia pantos etsi sinithizotane.gia roumania exo akousei kai ama iparxei kapnos mallon iparxei kai fotia.ego pantos eimai euxaristimenos apo to kiklo spoudon tou panepistimiou mou kai an oi foitites asxoliontousan ligo perisotero me ti sxoli tous ola tha itan apeiros kalitera kai stin ellada.den fteei mono to oti exoume xalia ipodomes.


    q.s.ta komatoskila pou pernane mathimata aera einai mikro pososto


    ksekola ki esi.....

  6. #21
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Μάλλον είμαι ρατσιστής ή προκατειλλημμένος. Πάντως ουδέποτε πήρε καλά το μάτι μου ούτε αυτούς που πήγαιναν στα κολλέγια ούτε αυτούς που σπούδασαν έξω και ειδικά στις ανατολικές χώρες. Δεν έχει να κάνει ούτε με τη δική μου προσπάθεια, ούτε με τις δικές μου σπουδές, είναι μια γενικότερη αντίληψη, η ίδια που είχα κι όταν ήμουν 17χρονος και δεν είχα ακόμη καν δώσει πανελλήνιες. Με τη διαφορά οτι τώρα οι απόψεις μου στηρίζονται σε κάποια απτά στοιχεία που έχω δει. Ίσως να είμαι βλάκας αλλά εμένα μου φαινόταν πολύ ευκολότερο να δώσω φυσικοχημείες και μαθηματικά παρά να κάνω ένα χρόνο μια περίεργη γλώσσα με την οποία θα πρέπει τόσο να μιλάω με τον κόσμο εκεί όσο και να μαθαίνω μαθήματα σ' αυτή τη χώρα. Η διαδικασία πρόσληψης γνώσεων σε μια άλλη γλώσσα και μετάφρασης στη δική μου φαντάζει υπερβολικά περίπλοκη ειδικά οταν δεν πρόκειται για κάτι τόσο διαδεδομένο όσο τα αγγλικά που καθημερινά βομβαρδιζόμαστε από αγγλικές ορολογίες και συζητήσεις. Θέλω να πω οτι ναι μεν αναγνωρίζω κάτι σε αυτά τα παιδιά που πάνε αλλά δεν μπορώ να μην ανησυχώ για το αν τελικά μεταφράζουν τη γνώση τους, ή μαθαίνουν να σκέφτονται τσέχικα, βουλγάρικα κλπ, ή τελικά μήπως μαθαίνουν μερικές λέξεις απέξω.
    Θα ήταν μεν άδικο για τους παλιότερους αλλά καλό θα ήταν η χώρα μας να καταργούσε οριστικά τις εισαγωγικές εξετάσεις και να γίνουν πιο βαρβάτα τα πράγματα μέσα στα ίδια τα πανεπιστήμια.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  7. #22
    Στην Ελλαδα καθε κοματοσκυλο μαθαινει τα θεματα κ γραφει 10αρι κ βγαινει επιστημονας. Το ποσοστο δεν ειναι καθολου μικρο. Επισης αν στις εκλογες φερεις στο κομα Χ ψηφους παιρνεις 7, αν φερεις Χ+10 παιρνεις 8 κλπ κλπ.

    Το οτι τα Ελληνικα πανεπιστημια, οπως κ ολο το συστημα παιδειας, νοσει, το ξερουμε ολοι. Τωρα γιατι υποστηριζουμε οτι μονο τα Ελληνικα πανεπιστημια βγαζουν σωστους επαγγελματιες ειναι ενα θεμα.

    Γνωμη μου ειναι οτι ο σωστος επαγγελματιας μπορει να βγει απο οπουδηποτε, χωρις το πανεπιστημιο να παιζει το μειζον ρολο.

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
    sta italika panepistimia metagrafese apo poli se poli mexri na peraseis to mathima pou se diskoleuei.prin 8 xronia pantos etsi sinithizotane.gia roumania exo akousei kai ama iparxei kapnos mallon iparxei kai fotia.ego pantos eimai euxaristimenos apo to kiklo spoudon tou panepistimiou mou kai an oi foitites asxoliontousan ligo perisotero me ti sxoli tous ola tha itan apeiros kalitera kai stin ellada.den fteei mono to oti exoume xalia ipodomes.


    q.s.ta komatoskila pou pernane mathimata aera einai mikro pososto


    ksekola ki esi.....
    εγω δεν ειμαι καλημενος, καθολου ομως, εσυ τα ισοπεδωσες ολα λεγοντας οτι δεν νοιωθεις ανετα με τους γιατρους εκ ρουμανιας, με τους φαρμακοποιους απο πανεπιστιμια της νοτιου ιταλιας και με αρχιτεκτονες απο πανεπιστιμια της σικελιας...

    εγω αυτο που λεω ειναι οτι παντου υπαρχουν καλα πανεπιστιμια και εξαιρετικοι επιστημονες, δεν καταλαβαινω γιατι οι ελληνες επιστημονες και τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι καλυτερα ομως...

    υπαρχουν πανεπιστημια για τον π@@τσο και αχρηστοι επιστημονες και στην ελλαδα, μπολικοι δοξα το θεω...

    δεν μπορουμε να ακυρωνουμε ομως τους αλλους μπας και χασουν την αξια τους τα πτυχια μας...




  9. #24
    Συγνωμη ρε παιδες, αλλα ειμαστε σοβαροι????

    Δε καταλαβα δλδ, επειδη καπιοι εχουμε φοιτησει σε μη-Ελληνικα η ιδιωτικα πανεπιστημια η/και κολλεγια, δε πρεπει να αναγνωριζοντε τα διπλωματα μας????

    Δε λεω να αναγνωριζοντε οι μουφες δηθες ειμαστε συνεργατες με καπιοι σπουδαιο πανεπιστημιο/κολλεγιο, αλλα τα οντως αληθινα!

    Επειδη σπουδασα σε ιδιωτικο, και δε εχει καμια σχεση με το ποιος ειναι ο "μπαρμπας" μου, πιστευω οτι σε καποια θεματα ειμαι πολυ καλυτερη απο καπιους που πηγανε σε ελληνικο δημοσιο πανεπιστημιο!

    Πρεπει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καλαθι??? Δε καταλαβαινω γιατι καπιοι ειναι τοσο στενομυαλοι και ειναι τοσο αρνητικη, ενω δεν εχουν πειρα σε αυτο που καταδικαζουν!
    Live fast...
    Die Young...
    And leave a Beautiful Corpse...

    What goes around, comes around.. And it will bite you in the ass..

  10. #25
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
    Στην Ελλαδα καθε κοματοσκυλο μαθαινει τα θεματα κ γραφει 10αρι κ βγαινει επιστημονας. Το ποσοστο δεν ειναι καθολου μικρο. Επισης αν στις εκλογες φερεις στο κομα Χ ψηφους παιρνεις 7, αν φερεις Χ+10 παιρνεις 8 κλπ κλπ.


    αυτα που ακριβως τα ειδες?

    απο προσωπικη πειρα, τα κομματοσκυλα συνηθως ειναι 7ο, 8ο ετος, χρωστανε ακομα 400 μαθηματα, και το αν θα τελειωσουν ειναι λιγο αμφιβολο...

    τωρα αυτο με τις ψηφους που λες, τι να πω, δε ξερω που το ειδες...

  11. #26
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Τι σχέση έχουν τα "Κολλέγια" με τα Ελληνικά Πανεπιστήμια στην Ελλάδα?


    Είδατε πρόσφατα τους νέους φακέλους?

    Άλλο Πανεπιστήμια σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες (που και αυτό υπό συζήτηση είναι, γιατί πάρα πολλά είναι super market) & άλλο τα κολέγια και τα ιεκ εδώ.

  12. #27
    Vroum Vroum μέλος Το avatar του/της native
    Εγγραφή
    04/04/2008
    Μηνύματα
    51
    Κάποιος είπε σε κάποιο post αν θα νιώθαμε άνετα με αρχιτέκτονες από Ιταλία, φαρμακοποιούς απο Ρουμανία κλπ.

    Και εγώ εδώ ρωτώ...Δηλαδή τι παραπάνω έχουν τα δικά μας πανεπιστημια από τα ξένα?

    Είναι καλύτερα? είναι χειρότερα? Η κάθε χώρα μπορεί να προσφέρει μια ποιότητα εκπαίδευσης.

    Και εγώ σε πανεπιστήμιο εξωτερικού σπούδασα.Τι να λεει?Είμαι καλύτερη από αυτόν που σπούδασε Ελλάδα?'Ενας Ιταλός που σπούδασε Ελλάδα είναι καλύτερος από έναν Ιταλό που σπούδασε Ιταλιά?

    Μόνο σε αυτή τη χώρα έχουμε για άλλη μια φορά τόσο ρατσιστικές και τραγελαφικές νοοτροπίες.

    Γιατί να μη δίνεται η ευκαιρία σε ανθρώπους που δε μπορούν να περάσουν από τις πανελλήνιες εκεί που θέλουν να σπουδάσουν?

    Γιατί να είμαι αναγκασμένη να μάθω παπαγαλία ιστορία,αρχαία etc ενώ θέλω να είμαι προγραμματιστής?


    Επισης επειδή στο κολέγιο πληρώνεις και αμα κοπεις σε πάνω από 3 μαθήματα δεν έχεις δικαίωμα να ξαναδώσεις πρέπει να σκιστείς στο διάβασμα θες δε θες.

    Δεν θέλω να ισοπεδώσω τα Ελληνικά πανεπιστήμια. Ειδικά το ΕΜΠ είναι από τα καλύτερα στο κόσμο. Όμως το ίδιο μας το σύστημα μας αποστρέφει από τα δικά μας πανεπιστήμια.

    Πως γίνεται στις πανελληνιες να ξεσκίζεσαι στο διάβασμα και να μη περνάς εκεί που θες?Πως
    γίνεται εφόσον δε πέρασες πανελλήνιες να πηγαίνεις σε ένα πανεπιστήμιο εξωτερικού κ να είσαι από τους πρώτους? Σε πόσα λαμπρά μυαλά αυτή η χώρα δεν δίνει ευκαιρία να σπουδάσουν?


    Τέλος,

    στον εργασιακό χώρο (μιλάω πάντα για τον ιδιωτικό τομέα) δεν έχει σημασία τι αναγράφει το χαρτί σου...Μπορεί να έχεις 5 master και στη δουλεία να μη κάνεις γιατί ήσουν πάντα ένας παπαγάλος. Μπορεί πάλι να έχεις τελείωσει ένα απλό πανεπιστήμιο και να κόβει το μυαλό σου 3000 στροφές/sec.

    Όπου και να πας να δουλέψεις με ότι χαρτί και να χεις περνάς από δοκιμαστική περίοδο.


    Είτε είσαι από πανεπιστήμιο Ελλαδας είτε από πανεπιστήμιο εξωτερικού έχεις τα ίδια δικαιώματα να δουλέψεις.Δε χάνει κανείς τα δικαιώματα του. Ούτε θα κλέψω εγώ που είμαι από κολέγιο τη θέση κάποιου που σπούδασε Ελλάδα. Αν αξίζω δουλευω αν δεν αξίζω δε δουλεύω και πάει λέγοντας.
    Πόσο μου λείπουν οι 2 ρόδες και η αίσθηση του κράνους στο κεφάλι μου...

  13. #28
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από native
    Ειδικά το ΕΜΠ είναι από τα καλύτερα στο κόσμο.


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
    Συγνωμη ρε παιδες, αλλα ειμαστε σοβαροι????

    Δε καταλαβα δλδ, επειδη καπιοι εχουμε φοιτησει σε μη-Ελληνικα η ιδιωτικα πανεπιστημια η/και κολλεγια, δε πρεπει να αναγνωριζοντε τα διπλωματα μας????

    Δε λεω να αναγνωριζοντε οι μουφες δηθες ειμαστε συνεργατες με καπιοι σπουδαιο πανεπιστημιο/κολλεγιο, αλλα τα οντως αληθινα!

    Επειδη σπουδασα σε ιδιωτικο, και δε εχει καμια σχεση με το ποιος ειναι ο "μπαρμπας" μου, πιστευω οτι σε καποια θεματα ειμαι πολυ καλυτερη απο καπιους που πηγανε σε ελληνικο δημοσιο πανεπιστημιο!

    Πρεπει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καλαθι??? Δε καταλαβαινω γιατι καπιοι ειναι τοσο στενομυαλοι και ειναι τοσο αρνητικη, ενω δεν εχουν πειρα σε αυτο που καταδικαζουν!

    file,den eimai isopedotikos,kai thelo na pisteuo oute stenomualos.den me enoxloun ta idiotika panepitimia.alla gia na eisai panepistimio prepei na plireis kapious orous.kapious sobarous orous.kai ego pisteuo oti iparxoun idiotika poli kalitera apo arketa dimosia,imedapa i allodapa.oli i koubenta omos ginete gia ta parartimata-francise pou se ena ktirio 3 orofon me 2 aithousoules o kathenas dinoun "ptixia".nomizo fenete oti einai arpaxti.


    ego pantos to metaptixiako mou se kolegio tha to kano

  15. #30
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    η ελλαδα ειναι παντου μπορντελο, εδω θα χανε?


    δεν ξερω ακριβως τι και πως γινεται με τις αναγνωρισεις πτυχιων, αλλα ξερω πως τις παιρνουν αρκετοι καληνυχτες,
    και υπαρχουν και σοβαροι ανθρωποι που για διαφορους λογους δεν μπορουν να παρουν..
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



Σελίδα 2 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF