Σελίδα 4 από 17 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 246

Θέμα: Aναγνώριση Κολλεγίων

  1. #46
    Το ποίο είναι καλό ή κακό πανεπιστήμιο το κάνουν τα νούμερα των αξιολογήσεων διεθνών οργανισμών (βλέπε RAE στο UK) και όχι εγώ ή εσύ ή αυτός που φοίτησε κάπου (οπουδήποτε είναι αυτό) και βγήκε από εκεί και ξέρει τα πάντα και σνομπάρει όλους και όλα.

    Μερικά link για διάβασμα:
    http://en.wikipedia.org/wiki/College...rsity_rankings

    http://www.arwu.org/rank/2007/ARWU2007_TopEuro.htm

    Προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχουν καλά ή κακά πανεπιστήμια, αλλά καλοί και κακοί φοιτητές που στη συνέχεια γίνονται καλοί ή κακοί επαγγελματίες αντίστοιχα. Πολλά παραδείγματα. Μερικά έχετε αναφέρει και εσείς από αυτό το forum.

    Αυτό που πάει να γίνει εδώ στην Ελλάδα (στην ταμπακέρα δηλαδή) είναι η καταργήσει της δωρεάν παιδείας. Η υπονόμευση του δημόσιου Πανεπιστήμιου ίσως;; Αλλά αυτό είναι πολύ μεγάλη συζήτηση.

    Δηλαδή πάμε να γίνουμε Αμερική;;; ΟΧΙ ρε παιδιά αλίμονο. Στις άλλες χώρες της Ευρώπης τi έγινε δηλαδή που επιτρέπονται ιδιωτικά;; Τίποτα, απλώς τα δημόσια πανεπιστήμια έχουν τις ίδιες ή και καλύτερες υποδομές και αξιολογήσεις, παρουσιάζουν καλύτερο ερευνητικό έργο και γι΄αυτό έχουν καλύτερο Ranking.

  2. #47
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Σε κάποιους κλάδους σημαίνει σε κάποιους κλάδους. Όχι σε όποιο κλάδο φαντάζεται ο καθένας. Κι εγώ δε σύγκρινα το ΕΜΠ με το ΜΙΤ ούτε αναφερόμουνα σε πολυτεχνειακές σχολές απαραίτητα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2005
    Μηνύματα
    281
    Αυτό που πάει να γίνει εδώ στην Ελλάδα (στην ταμπακέρα δηλαδή) είναι η καταργήσει της δωρεάν παιδείας. Η υπονόμευση του δημόσιου Πανεπιστήμιου ίσως;; Αλλά αυτό είναι πολύ μεγάλη συζήτηση.
    [/B]
    Ποτε ακριβως ειχαμε δωρεαν παιδεια?? Γιατι τα παιδια πληρωνουν τα φροντιστηρια και τα βιβλια τους για να μπουν στο πανεπιστημιο.
    Αφου μπουν δε πληρωνουν τις σημειωσεις τους και πολλα αλλα.
    Το παραμυθι δωρεαν παιδεια επαψε να ισχυει....


    Δηλαδή πάμε να γίνουμε Αμερική;;; ΟΧΙ ρε παιδιά αλίμονο. Στις άλλες χώρες της Ευρώπης τi έγινε δηλαδή που επιτρέπονται ιδιωτικά;; Τίποτα, απλώς τα δημόσια πανεπιστήμια έχουν τις ίδιες ή και καλύτερες υποδομές και αξιολογήσεις, παρουσιάζουν καλύτερο ερευνητικό έργο και γι΄αυτό έχουν καλύτερο Ranking. [/B]
    Στις αλλες χωρες, που υπαρχει και ελεγχος ολων αυτων, αυτο που εγινε ειναι να υπαρχει υγιεις ανταγωνισμος ολων αυτων με μονο κερδισμενο τον φοιτητη!

  4. #49
    Ποδαράτο μέλος
    Εγγραφή
    19/01/2006
    Μηνύματα
    45
    Η στατιστική είναι η μεγαλύτερη ψεύτρα:
    Έχω φάει ένα κοτόπουλο (για αυτό είμαι χοντρός) και εσύ δεν έχεις φάει τίποτα. Η στατιστική λέει ότι πρέπει να είσαι χορτασμένος γιατί έχεις φάει μισό κοτόπουλο. (περίπου).

    Αφήστε την κατάταξη των ελληνικών πανεπιστημίων σε παγκόσμιο επίπεδο, διότι και αυτό είναι μία στατιστική ανάλυση. Την ποιότητα των Πανεπιστημίων μας την κάνουμε εμείς (εσείς) οι φοιτητές, όταν βγείτε στην αγορά.
    Κανένας νόμος ή καμία αναγνώριση δεν θα αναγκάσει έναν εργοδότη να προσλάβει τον λιγότερο αποδοτικό στην δουλειά του.

    Δουλεύω σε ιδιωτικό σχολείο (πρωτοβάθμια- δευτεροβάθμια εκπαίδευση) και δεν βλέπω οι μαθητές μου να αγοράζουν την εισαγωγή τους στο Πανεπιστήμιο, αλλά να την κερδίζουν με την προσπάθεια τους. Αντίστοιχα πιστεύω, και οι οι απόφοιτοι των ιδιωτικών σχολών (κολεγίων- πανεπιστημίων) θα κερδίσουν την θέση τους στη αγορά εργασίας και δεν θα βρεθεί κανείς να τους την χαρίσει.

    Και το πτυχίο και τα μεταπτυχιακά μου τα κάνω σε Ελληνικό δημόσιο Πανεπιστήμιο, αλλά στα ερευνητικά προγράμματα που συμμετέχω (ναι!! κάνουν και τα ελληνικά πανεπιστήμια, τέτοια), οι ομάδες είναι μικτές από όλων των ειδών τους αποφοίτους και η απόδοση όλων είναι ανάλογη των γνώσεων που οι ίδιοι θέλησαν να αποκτήσουν (πολλές φορές υπολείπονται αυτών που δίνουν τα επίσημα προγράμματα). Οι σχολές σου δείχνουν το δρόμο το μονοπάτι το περπατάς μόνος σου.)

    Και άλλα πολλά

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
    Το θεμα δεν ειναι αν αναγνωριστηκαν ή οχι τα κολλεγια. Για μενα καλως που αναγνωριστηκαν ΕΦ'ΟΣΟΝ ομως υπαρχει ελεγχος γι'αυτα και ΕΦ'ΟΣΟΝ αυτος ο ελεγχος γινει και στα δημοσια.

    Οι περισσοτεροι ομως καθηγητες δεν διαμαρτυρονται γιατι αναγνωριστηκαν τα κολλεγια, διαμαρτυρονται γιατι τωρα που εγινε αυτο θα ελεγχονται και αυτοι.
    Και αντε να αποδειξεις οτι δεν τα εξυνες τοσα χρονια....
    +1000

    Τους χαλαει η αναγνωριση γιατι:

    - Θα χρειαστει να αξιολογουνται κ αυτοι
    - Θα χασουν κονδυλια (που ετσι κ αλλιως ειναι περιορισμενα, για αυτο κ δεν υπαρχει αξιολογο ερευνητικο εργο στην Ελλαδα)
    - Θα χασουν δυναμη κ εξουσια.
    - Δεν θα μπορουν να επιρρεασουν πολιτικα μιας κ κομματα κ πανεπιστημια δεν συμαδιζουν οπουδηποτε αλλου στον κοσμο.

    Ολα αυτα σε συνδιασμο με τη μειωση των σπουδαστων

  6. #51
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Εγώ προσωπικά είμαι απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου και έκανα το μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία. Το διδακτορικό μου είναι απο συνεργασία 2 πανεπιστημίων (ελληνικού και αγγλικού). Υπάρχουν τμήματα στο Ελλαδιστάν μας που είναι όντως καλά..Υπάρχουν τμήματα στο εξωτερικό που είναι όντως χάλια.. Το περιεχόμενο τον μαθημάτων ίσως σε κάποια να είναι καλύτερο,πιό μεστό πιο δυνατό...





    Αλλά... όταν ακούω ατάκες του στυλ το τάδε ελληνικό πανεπιστήμιο είναι από τα καλύτερα του κόσμου...ρωτάω...έχετε πάει ποτέ σε ξένο πανεπιστήμιο (πανεπιστήμιο..όχι new oxford super duper college of great southern sri lanka) να δείτε οργάνωση,εγκαταστάσεις, ΕΡΕΥΝΑ???????? Η έρευνα είναι η ραχοκοκαλιά οποιουδήποτε πανεπιστημίου στον κόσμο...ας μη γελιόμαστε ρε παιδιά. Από θετικά και τεχνολογικά ιδρύματα στην Ελλάδα (από αυτά ξέρω για αυτά θα μιλήσω) δηλαδή πολυτεχνεία, σχολές θετικών επιστημών κλπ το 90% των καθηγητών και έχουν ΞΕΝΑ phd και αν τους μιλήσεις ειλικρινά σου λένε βγες έξω (όχι για να γραπώσουν μια επιδότηση αλλά αν ενδιαφέρονται) Στην τελική το μεγαλύτερο προσόν για έναν επιστήμονα είναι τα ανοιχτά μυαλά ρε παιδιά. Δείτε και και κάτι άλλο και έπειτα κρίνετε.. ΔΕΝ κατακρίνω τα ελληνικά πανεπιστήμια για το περιεχόμενό τους, τα κατακρίνω απόλυτα για την σαπίλα που τα διακρίνει σε ΚΑΘΕ τομέα. Κάποιο παιδί εδώ μέσα μίλησε για ΕΡΕΥΝΑ...φίλε..συμφωνώ μαζί σου 29381298391283%... ας φτιάχνουμε εμείς του εξωτερικού MRI και εργαλεία που χρησιμοποιούν παντού σε όλο τον κόσμο και ας λένε των ελληνικών ότι είναι τα καλυτερότερα του κόσμου

    ΥΓ: Αλήθεια..με ποιό κριτήριο είναι τα καλύτερα?? Με ποιά αρχή?Αχ.... μου φέρνει σε συζήτηση "Είναι τα καλύτερα γιατί είναι τα καλύτερα" λογική "γιατί έχει αθηναικές πινακίδες" από ΑΜΑΝ. Καλήμερα σε όλους και σας παρακαλώ.ανοιχτά μυαλά
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
    σωστος.ομως....διυλιζουμε το κωνωπα,νομιζω.εσυ νοιωθεις ανετα με τους γιατρους εκ ρουμανιας?με τους φαρμακοποιους απο πανεπιστιμια της νοτιου ιταλιας?με αρχιτεκτονες παλι απο κατι πανεπιστιμια της σικελιας?δυσκολο να προστατευτει πληρως καποιος στις μερες μας-και κυριως-στη μπανανια μας....
    Παλιότερα το ίδιο πίστευα αλλά κατέληξα ότι δεν έχει να κάνει με το πού σπούδασε ο καθένας αλλά το τί έμαθε.Άμα θες να μάθεις μαθαίνεις παντού.
    Γιατί θεωρείς ότι στα ελληνικά πανεπιστήμια δε γίνεται να πάρεις πτυχίο χύμα;

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
    Συγνωμη ρε παιδες, αλλα ειμαστε σοβαροι????

    δε πρεπει να αναγνωριζοντε τα διπλωματα μας????
    Πρεπει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καλαθι??? Δε καταλαβαινω γιατι καπιοι ειναι τοσο στενομυαλοι και ειναι τοσο αρνητικη,
    Αν διαβάσεις τις δυο (πετσοκομμένες ομολογώ) παραγράφους θα καταλάβεις τους λόγους τις στενοκεφαλιάς και της αρνητικότητας.

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
    Και βασικα μια ακόμα ερωτηση: εγω που για τον α, β, λογο δε μπορεσα να παω σε Ελληνικο δημοσιο, και ΔΕΝ ηθελα να επιστρεψω στο εξωτερικο για να σπουδασω, γιατι το πτυχιο μου που το πηρα απο 100000000% Αμερικανικο πανεπιστημιο, που απλα ετυχε να εχει εδω το παραρτημα του (γιατι ξανα λεω δεν ηθελα να γυρισω στην Αμερικη) να μην αναγνωριζετε????

    Εχω βαρεθει να ακουω τοσους που δεν ξερουν την πραγματικοτητα, να πετανε "εσυ πληρωσες για το πτυχιο σου!!"

    τι λετε ρε παιδια εισαστε σοβαροι??? που αν εκανες 4 απουσιες το 6μηνο στο μαθημα σε κοβανε χωρις δευτερη κουβεντα, και αν εχανες μαθημα 2η φορα ειχες μια τελευταια ευκαιρια να το περασεις αλλιως σε πεταγανε εξω μια και καλη!!!! και θα μου πεις οτι πληρωσα το πτυχιο μου?? Ελεος αυτη η ντεμοντε νωοτροπια αυτων που στην ουσια δε ξερουν τι παιζουν, αλλα τους εχουν κανει πλυση εγκεφαλου οτι οι αλλοι ειμαστε βυσματιες και δε ξερω γω τι αλλο και ειμαστε με τους εξω απο δω που προσπαθουμε να τους φαμε τη θεση!!!!

    γιατι εγω που εχω σπουδασει τοσα χρονια, να μην αναγνωριζονται τα πτυχια μου και στον εργασιακο τομεα, οσο αναφορα τη πληρωμη, και να πληρονομαι το ιδιο οπως καποιος που εχει απλα τελειοσει το λυκειο???

    αν αξιζεις η θεση ειναι δικη σου! αν δεν αξιζεις, τα μπογαλακια σου και σε αλλη παραλια! ειναι τοσο απλο!
    ιόρθωσα το αναγνωρίζονται. Sorry, αλλά με αποσπούσε από το να διβάσω προσεκτικά τι έγραψες.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από native
    +10000 ΄

    μη ξεχνάμε κιόλας πόσο δύσκολο είναι να σπουδάζεις σε γλώσσα που δεν είναι η μητρική σου.

    Να βαθμολογήσε ακόμα κ για τα φραστικά λάθη που μπορεί να 'εκανες. Να ψάχνεις ωρες ολόκληρες πως θα διατυπωσεις αυτό που θα ήθελες να πεις με απλά λόγια στη μητρική σου γλώσσα. Να φοβάσαι να μην αρρωστήσεις γιατί θα έμενες από απουσίες.

    Εγώ προσωπικά σαν φοιτήτρια έπρεπε κάθε μέρα να είμαι στην ώρα μου στο μάθημα, έπρεπε να δίνω τις εργασίες ακριβώς στην ώρα τους ούτε λέπτο παραπάνω. Να κυνηγάω με mail κ τηλέφωνα στο εξωτερικό τους καθηγητές για να βγάλω άκρη.

    Να έχω το άγχος όταν έμεινα σε ένα μάθημα αν θα το πέρναγα στην 1 και μοναδική ευκαιρια που είχα για επαναληπτική εξεταστική.
    Πέρα από την (με καλή πρόθεση πλάκα) αυτή είναι ή ουσία του ζητήματος.

    Με την πλειοψηφία των αποφοίτων λεγόμενων καλών ή σοβαρών κολλεγίων που έχω συνδιαλλαγεί το παραπάνω είναι και το κύριο επιχείρημα για την ποιότητα των σπουδών τους.

    Από τα παραπάνω προκύπτει για μένα ότι αυτό που διδάσκουν τα καλά κολέγια είναι εργασιακή πειθαρχεία.

    Άργησες 5 λεπτά παρατήρηση, καθυστέρησες την εργασία απόρριψη. Έχασες το μάθημα τρεις φορές διαγραφή. Ορισμένα έχουν dress code, παρατηρήσεις αν είσαι αξύριστος κλπ.

    Ποιός συνάδελφος σου άναφέρει σαν πρωταρχικό χαρακτηρισμό μιας εργασίας, που εκπόνησε, το περιεχόμενο, την (πραγματική ή όχι) πρωτοτυπία? κανείς.

    Όλοι αναφέρονται ότι πάντα παρέδιδαν τις εργασίες στην ώρα τους, σαν η συγγραφή μιας εργασίας να είναι μια τυπική διαδικασία. Για μένα παραπέμπει στo "Αφεντικό, προιστάμενε, κατάθεσα την δήλωση ΦΠΑ στην ώρα της, πλήρωσα τα ένσημα στην ώρα τους, κάλυψα τις επιταγές στην ώρα τους" κλπ.

    Από μια πλευρά έχεις δίκιο, η πιστοποίηση τέτοιων τεχνικών ιδιοτήτων πρέπει να αμείβεται επιπλέον.

    Δεν έχω ακούσει κάποιον συνάδελφο σου να μιλάει για έρευνα στο εν λόγω κολέγια. Αν κάποιος καθηγητής, συνεργάτης κλπ κάνει έρευνα την κάνει αλλού.

    Έχω ακούσει πολλούς να χρησιμοποιούν την λέξη φόβος. Φοβάμαι να μην αρρωστήσω, γιατί θα χάσω μαθήματα και μπορεί να κοπώ, φοβάμαι μην κοπώ σε μάθημα, φοβάμαι να εκφραστώ μην κάνω κάποιο φραστικό λάθος.

    Είναι ο ΦΟΒΟΣ στοιχείο της εκπαιδευτικής διαδικασίας;

    Τέλος, γνωρίζω από πρώην συναδέλφο που υπήρξε διδάσκων σε σοβαρά ή καλά κολέγια ότι υπήρχαν συγκεκριμένες οδηγίες τι θα διδάξουν σε ποιό επίπεδο θα φτάσουν. Η πρωταρχική κατεύθυνση ήταν πάντα η "πειθαρχία".

    Το κολλέγιο που δίδασκε (τότε στα Βόρεια Προάστια διαφήμιζε ότι "σας μαθαίνουμε τι είναι deadline" ή κάπως έτσι, πάνε και κάμποσα χρόνια από τότε)


    Αν αυτό είναι το ζητούμενο ή η πεμπτουσία της τριτοβάθμιας εκαίδευσης πάω πάσο και δηλώνω αδαής.

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, εκπαίδευση είναι το να μάθεις κάτι που έχει να κάνει με κάποιο επιστημονικό αντικείμενο, τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο.

    Το να μαθαίνεις να κάνεις φάκελο το κρεβάτι σου είναι πολύ χρήσιμο, αλλά όχι εκπαίδευση

    Γιώργος

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Παλιότερα το ίδιο πίστευα αλλά κατέληξα ότι δεν έχει να κάνει με το πού σπούδασε ο καθένας αλλά το τί έμαθε.Άμα θες να μάθεις μαθαίνεις παντού.
    Γιατί θεωρείς ότι στα ελληνικά πανεπιστήμια δε γίνεται να πάρεις πτυχίο χύμα;
    Συμφωνά απόλυτα. Αν κάποιος δεν θέλει να μάθει θα τα καταφέρει ακόμη και αν ο μπαμπάς πληρώνει δίδακτρα στο Princeton.

    Αν θέλει να μάθει μπορεί να μάθει και το University of San Agustin, Iloilo City ή το Universiti Islam Antarabangsa (Malasyia) ή το Ferdowsi University of Mashhad (Iran).

    Η παράθεση των ανωτέρων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων δεν έγινε τυχαία. Δεν έχει όμως να κάνει με τις τυχόν θέσεις τους σε σχέση με τα Ελληνικά Πανεπιστήμια.

  11. #56
    Στραβαδι-Πεφτουλας Το avatar του/της drow
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    25
    εεεεετσι ολοι οι ευρωλαγνοι-καπιταλιστες στην πιστα...
    απο τοτε που αρχισαν να εφαρμοζονται οι πρωτες διαταξεις του νομου πλαισιου (λιστες συγγραματων) τα τμηματα δεν εχουν παρει ακομα βιβλια και η εξεταστκη μας κουναει μαντηλι.
    Αλλωστε ειναι παλιο το κολπο της απαξιωσης του δημοσιου (νοσοκομειο,εκπαιδευση κλπ) για να μοιραστει η πιτα και αρα τα κερδη στους ιδιωτες...
    και ειναι πολλα τα λεφτα αρη!
    και τελος,το κυριοτερο ειναι οτι θα ιδιωτικοποιηθουν τα δημοσια ιδρυματα (σας θυμιζω οτι τα κονδυλια για την ερευνα ειναι σε μηδενικα επιπεδα,και οτι η ερευνα ελεγχεται απο τους χορηγους).

    Η γνωση αγαπητοι συνφορουμιτες δεν ειναι κτημα των εταιριων,ειναι κτημα ολων των λαων .
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΣΠΟΡΑ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ
    Ο ΠΛΑΣΤΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΝΙΑΣ ΖΩΗΣ
    ΕΣΩ ΜΑΙ ΤΕΚΝΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ
    ΚΙ ΩΡΙΜΟ ΤΕΚΝΟ ΤΗΣ ΟΡΓΗΣ

    ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ
    ΟΧΙ ΜΟΝΑΧΑ ΟΙ ΖΩΝΤΑΝΟΙ
    ΚΙ ΟΙ ΠΕΘΑΜΕΝΟΙ Μ ΑΚΛΟΥΘΑΝΕ
    ΣΕ ΜΙΑΝ ΑΡΑΔΑ ΣΚΟΤΕΙΝΗ




  12. #57
    λεφτχαντιτ Το avatar του/της doctor x
    Εγγραφή
    29/04/2007
    Μηνύματα
    380
    στο μονο που τα ελληνικα πανεπιστημια πρωτοπορουν ειναι στην...ιατρικη!φοιτητες που μεταγραφησαν απο το εξωτερικο χρησιμοποιωντας το παραθυρακι των...ανιατων ασθενειων ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ και ...διαπρεπουν στον επαγγελματικο στιβο(με αναλογο πιθανως τροπο !)ΑΚΟΜΑ(και να ναι παντα καλα)
    παρακαλουμε το ελληνικο κρατος να μοιραστει μαζι μας τη θεραπεια της λευχαιμιας ,της κακοηθους υπερτασης,του καρκινου και αλλων ανιατων ασθενειων που παντου στον κοσμο σπανε τ @ρχιδια τους για να τη βρουν!


    (αν κ εχουν περασει...χρονια θυμαμαι στο 3ο4ο ετος της ιατρικης Θεσνικης να ...αποκτω διπλασιους :wacko:
    συμφοιτητες!βεβαια κανεις απο τους ...συνδικαλιστες ΟΛΩΝ των παραταξεων μιλουσε ποτε γι αυτο!το μονο που ...ηταν ενδιαφερον ηταν ...μην μπει κανενα προαπαιτουμενο!)
    πρωταθλητης Ευρωπης

  13. #58
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παντως σε φιλη μου που σπουδασε Αγγλικη φιλολογια στην Ελλαδα οταν ειπε να βγει στο εξωτερικο για μεταπτυχιακο (στην Αγγλια συγκεκριμενα) της ζητησαν να δωσει TOEFL

    Δεν ειναι μπατε σκυλοι αλεστε και αλεστικα μη δινετε το εξωτερικο

  14. #59
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
    Συγνωμη ρε παιδες, αλλα ειμαστε σοβαροι????

    Δε καταλαβα δλδ, επειδη καπιοι εχουμε φοιτησει σε μη-Ελληνικα η ιδιωτικα πανεπιστημια η/και κολλεγια, δε πρεπει να αναγνωριζοντε τα διπλωματα μας????

    Δε λεω να αναγνωριζοντε οι μουφες δηθες ειμαστε συνεργατες με καπιοι σπουδαιο πανεπιστημιο/κολλεγιο, αλλα τα οντως αληθινα!

    Επειδη σπουδασα σε ιδιωτικο, και δε εχει καμια σχεση με το ποιος ειναι ο "μπαρμπας" μου, πιστευω οτι σε καποια θεματα ειμαι πολυ καλυτερη απο καπιους που πηγανε σε ελληνικο δημοσιο πανεπιστημιο!

    Πρεπει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καλαθι??? Δε καταλαβαινω γιατι καπιοι ειναι τοσο στενομυαλοι και ειναι τοσο αρνητικη, ενω δεν εχουν πειρα σε αυτο που καταδικαζουν!

    Γιατί να παέι κάποιος σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο και να μην πάει στο δημόσιο?
    Κάποιο λόγο θα έχει και δν είναι το επίπεδο σπουδών ή η οργάνωση γιατί και αυτά στο ελλαδιστάν είναι... και είναι επιχειρήσεις ----> σκοπός των οποίων είναι το μέγιστο κέρδος
    ---> περισσότεροι ευχαριστημένοι "πελάτες"

    Μην γελοιόμαστε η πλειοψηφία των ελλήνων που σπουδάζουν σε ιδιωτικά κολλέγια το κάνουν γιατί απέτυχαν στις πανελλήνιες... απέτυχαν σε έναν από τους λίγους αξιοκρατικούς θεσμούς στην ελλάδα και ζητάνε και τα ρέστα.
    Αν δν πληρείς τις ελάχιστες προυποθέσεις γιατι να μπεις στη σχολή?
    Στα ιδιωτικά διαγωνίζεσαι ή πληρώνεις?

    Αν όντως αξίζεις υπάρχουν δεκάδες πανεπιστήμια στην ευρώπη που είναι πρόθυμα να σου δώσουν υποτροφεία, να σου παραχωρίσουν εστία κλπ.
    Το ελληνικό κράτος αναγνωρίζει τα "καλά " πανεπιστήμια του εξωτερικου αλλά και πάλι αν το πανεπιστήμιο σου αξίζει δν θα έχει εσύ την διάθεση να επιστρέψεις στην ελλάδα.
    V - 2 p o W e r


    γαζώνουν λέμε...

  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
    εεεεετσι ολοι οι ευρωλαγνοι-καπιταλιστες στην πιστα...
    απο τοτε που αρχισαν να εφαρμοζονται οι πρωτες διαταξεις του νομου πλαισιου (λιστες συγγραματων) τα τμηματα δεν εχουν παρει ακομα βιβλια και η εξεταστκη μας κουναει μαντηλι.
    Αλλωστε ειναι παλιο το κολπο της απαξιωσης του δημοσιου (νοσοκομειο,εκπαιδευση κλπ) για να μοιραστει η πιτα και αρα τα κερδη στους ιδιωτες...
    και ειναι πολλα τα λεφτα αρη!
    και τελος,το κυριοτερο ειναι οτι θα ιδιωτικοποιηθουν τα δημοσια ιδρυματα (σας θυμιζω οτι τα κονδυλια για την ερευνα ειναι σε μηδενικα επιπεδα,και οτι η ερευνα ελεγχεται απο τους χορηγους).

    Η γνωση αγαπητοι συνφορουμιτες δεν ειναι κτημα των εταιριων,ειναι κτημα ολων των λαων .
    +10000. Από μικρό μαθαίνεις την αλήθεια.

    Οι παλαιότεροι θα θυμούνται ότι το Υπουργείο αγόραζε τα συγγράμματα 15000 δρχ. και τα αγόραζες από τον εκδότη 5000 δρχ. Ή εισαγγελική έρευνα για το προφανές διήρκεσε σχεδόν δεκαετία και κανείς δεν ξέρει τι απέγινε. Η άλλη εισαγγελική έρευνα για τις ΠΕΚ που βρίσκεται ?

    Ο πρύτανης Πανεπιστημίου που καταδικάστηκε τελεσίδικα είναι στην ψειρού; Σημείωση καταδικάστηκε για ποινικά που έγιναν προ δεκαετίας και βάλε. Τα οποία ήταν γνωστά (είχαν συζητηθεί στις συνεδριάσεις της Πρυτανείας).
    Παρά το γεγονός ότι δεκάδες δικηγόροι εργάζονται ως ΔΕΠ στο συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο κανένας δεν το έδινε στην εισαγγελεία. Περίμεναν να πάρουν και αυτοί αλογάκι από το Maranello με την σειρά τους.
    ΄
    Σύντομα λοιπόν θα δωθεί και θεσμικά το μαγαζί της εκπαίδευσης στον καλό κύριο ιδιώτη και θα το σώσει.

    Το χειρότερο είναι ότι το τελικά τα πανεπιστήμια δεν θα παρέχουν γνώση, αλλά επαγγελματική πειθαρχία και θα παρακαλάει η κοινωνία ολόκληρη γι' αυτό.

Σελίδα 4 από 17 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF