Σελίδα 5 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 246

Θέμα: Aναγνώριση Κολλεγίων

  1. #61
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
    Το ελληνικό κράτος αναγνωρίζει τα "καλά " πανεπιστήμια του εξωτερικου αλλά και πάλι αν το πανεπιστήμιο σου αξίζει δν θα έχει εσύ την διάθεση να επιστρέψεις στην ελλάδα.
    Ρωτα καποιο γνωστο σου αν εχει "μπλεξει" με ΔΙΚΑΤΣΑ-ΔΟΑΤΑΠ αν αναγνωρισε τα πτυχια τους.

    Ποσο κοσμο εχουν καψει οι καρεκλοκεντραυροι του δικατσα-δοαταπ ΔΕΝ μετριουνται

  2. #62
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
    να υπαρξει αναγνωριση αλλα να χουμε ολοι συνειδηση στο τι κανουμε..

    θυμαμαι το μονιμο αιτημα των ΤΕΙ να γινουν ισονομο με ΑΕΙ..
    Μα τι μανια ειναι αυτη στην ελλαδα να τα κανουμε ολα ιδια.. να μην υπαρχει κανενας "καλυτερος" απο μας..
    με το στανιο να γινουν το ιδιο..

    Ε ΑΦΟΥ δεν ειναι το ιδιο ρε παιδια τι να κανουμε..τα μεν ειναι τεχνολογικα ιδρυματα, τα δε ειναι ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ, αλλο κανει το ενα αλλο κανει το αλλο, χωρις να μειωνω ή να ανεβαζω το ενα και το αλλο..

    λοιπον μην καταληξουμε στο ιδιο με τα ιδιωτικα, επειδη καποιοι αφηνουν να ψοφαει το δημοσιο πανεπιστημιο..

    Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ ζητάν ίσα δικαιώματα με τους αποφοίτους των ΑΕΙ.Δεν νομίζω πως,τουλάχιστον στα τεχνολογικά επαγγέλματα (μηχανολόγοι/μηχανικοί,πολιτικοί/μηχανικοί,μηχανικοί υπολογιστών κτλ) υστερεί ή υπερτερεί ο ένας έναντι του άλλου.Δυστυχώς στην Ελλάδα,τα ΤΕΙ θεωρούνται παρακατιανά από όλους γιατί έχουμε την νοοτροπία του φαίνεσθαι και του ακούγεσθαι.Δηλαδή η λέξη "Πανεπιστήμιο" ακούγεται καλύτερα από την λέξη "ΤΕΙ".Αν όμως μετονομάζονταν σε τεχνολογικά πανεπιστήμια (όπως ονομάζονται δηλαδή τα ομόλογά τους στο εξωτερικό,τότε θα βλέπατε την μεταστροφή όλων.Άλλωστε το έχω ξαναπεί,η ακριβής μετάφραση των αρχικών των ΤΕΙ στα Αγγλικά ειναι Technological Educational Institute και του MIT στην Αμερική είναι Massachussets Institute of Technology,δηλαδή και τα δύο είναι Ινστιτούτα Τεχνολογίας.Σε όλο τον κόσμο θεωρείται TOP το ΜΙΤ,στην Ελλάδα θα θεωρούταν παρακατιανό.


    Υ.Γ Κάνω σύγκριση του ΜΙΤ με τα ΤΕΙ σε επίπεδο ονόματος και μόνο και όχι σε υποδομές,έρευνα κτλ , μην τρελλαθούμε κιόλας
    Fortis Fortuna Adiuvat

  3. #63
    Και όσο αφορά το θέμα της αναγνώρισης των ιδιωτικών κολλεγίων διαφωνώ και εγώ κάθετα (σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα συμφωνούσα) και εξηγούμαι.Αν είμασταν μια αξιοκρατική κοινωνία,που κάθε ιδιωτικό κολλέγιο θα αξιολογούταν σωστά,θα τηρούσε τις προδιαγραφές που το ίδιο το κράτος θα είχε θεσπίσει και θα ελέγχοταν από το κράτος σε επίπεδο εγκυρότητας των πτυχίων (όχι πληρωμένα πτυχία,Μsc και Phd δηλαδή),θα έλεγα ας εξισωθούν.Αλλά ζούμε στην Ελλάδα όπου το φτωχό παιδάκι από το Αχλαδοχώρι Ηπείρου,Θεσσαλίας,Μακεδονίας δεν έχει την δυνατότητα να σπουδάσει σε ιδιωτικό λόγω χρημάτων επειδή δεν κατάφερε να περάσει σε δημόσιο και αναγκαστικά θα μείνει εκτός τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ενώ το Χ πλουσιόπαιδο,που θα περνάει την μέρα του στο ίντερνετ,στα Fridays κτλ θα μπορεί με την συμβολή του μπαμπά να πάρει το Super Duper πτυχίο στα οικονομικά/management 3 Msc και 1 Phd και θα πουλάει μούρη.Γι'αυτό τον λόγο και μόνο λέω όχι στην αναγνώριση των ιδιωτικών κολλεγίων,η κουλτούρα και η νοοτροπία του λαού μας δεν το επιτρέπει.Σε 100 χρόνια μπορεί
    Fortis Fortuna Adiuvat

  4. #64
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Σε όλο τον κόσμο θεωρείται TOP το ΜΙΤ,στην Ελλάδα θα θεωρούταν παρακατιανό.




    Σε όλο τον κόσμο είναι γνωσή η αξία του ΜΙΤ , το ίδιο και στην ελλάδα...
    Ξερεις κανένα απόφοιτο η σπουδαστή ανώτατης εκπαίδευσης που να μην αναγνωρίζει το ΜΙΤ ως ΤΟp??? Εγω δν ξέρω κανένα
    V - 2 p o W e r


    γαζώνουν λέμε...

  5. #65
    Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
    Σε όλο τον κόσμο είναι γνωσή η αξία του ΜΙΤ , το ίδιο και στην ελλάδα...
    Ξερεις κανένα απόφοιτο η σπουδαστή ανώτατης εκπαίδευσης που να μην αναγνωρίζει το ΜΙΤ ως ΤΟp??? Εγω δν ξέρω κανένα


    Το ίδιο λέμε.Εδώ στην Ελλάδα εκ προοιμίου θα το θεωρούσαμε παρακατιανό μόνο και μόνο λόγω τίτλου.Αν μπορούσες να μεταφέρεις το ΜΙΤ στην Ελλάδα και να διαγράψεις από το μυαλό του κόσμου όσα γνωρίζει γι'αυτό θα ήταν ακόμα ένα ΤΕΙ.Και κατά δεύτερον δεν θα του δίνοταν ποτέ η ευκαιρία να γίνει ξανά το ΜΙΤ γιατί τα κονδύλια όλα θα πηγαίναν στο ΕΜΠ.Δεν νομίζω να διαφωνείς με αυτό.Όλα για το ΕΜΠ γίνονται δυστυχώς
    Fortis Fortuna Adiuvat

  6. #66
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ ζητάν ίσα δικαιώματα με τους αποφοίτους των ΑΕΙ.Δεν νομίζω πως,τουλάχιστον στα τεχνολογικά επαγγέλματα (μηχανολόγοι/μηχανικοί,πολιτικοί/μηχανικοί,μηχανικοί υπολογιστών κτλ) υστερεί ή υπερτερεί ο ένας έναντι του άλλου.
    :hypnotize :hypnotize :hypnotize
    Τώρα τα ισοπεδώνεις όλα και το ξέρεις και εσύ ο ίδιος...
    Τι άλλο θα ακούσουμε εδλω μέσα


    V - 2 p o W e r


    γαζώνουν λέμε...

  7. #67
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    re παιδια τι κοπτεστε ολοι σας με αυτη τη μαμημενη την αναγνωριση?
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Ελεος πια.

    Τοσο πολυ μετραει για σας το αν θα αναγνωριστει το πτυχιο η οχι στο δημοσιο?

    Στην αγορα εργασιας, πραγματικα δε μετραει καθολου...

  8. #68
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    editΟι απόφοιτοι των ΤΕΙ ζητάν ίσα δικαιώματα με τους αποφοίτους των ΑΕΙ.Δεν νομίζω πως,τουλάχιστον στα τεχνολογικά επαγγέλματα (μηχανολόγοι/μηχανικοί,πολιτικοί/μηχανικοί,μηχανικοί υπολογιστών κτλ) υστερεί ή υπερτερεί ο ένας έναντι του άλλου.

    Σορυ αλλα εδω εισαι λαθος, δεν εχουν πραγματικα καμια σχεση, ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα


  9. #69
    Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
    :hypnotize :hypnotize :hypnotize
    Τώρα τα ισοπεδώνεις όλα και το ξέρεις και εσύ ο ίδιος...
    Τι άλλο θα ακούσουμε εδλω μέσα



    Δεν ισοπεδώνω τίποτα.Εξήγησε μου που έχω λάθος με επιχειρήματα και θα σου απαντήσω κι εγώ
    Fortis Fortuna Adiuvat

  10. #70
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    Σορυ αλλα εδω εισαι λαθος, δεν εχουν πραγματικα καμια σχεση, ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα


    Δεν έχουν καμμία σχέση,γιατί το ένα είναι στην Αμερική και το άλλο στην Ελλάδα.Όλα από κάπου ξεκινάν.Δυστυχώς η παιδεία στην Ελλάδα είναι ένα ακόμα θέμα που ποτέ δεν πήραμε σοβαρά
    Fortis Fortuna Adiuvat

  11. #71
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Δεν έχουν καμμία σχέση,γιατί το ένα είναι στην Αμερική και το άλλο στην Ελλάδα.Όλα από κάπου ξεκινάν.Δυστυχώς η παιδεία στην Ελλάδα είναι ένα ακόμα θέμα που ποτέ δεν πήραμε σοβαρά

    Μιλαω για το επιπεδο των ΤΕΙ σε σχεση με τα ΑΕΙ τα ελληνικα.Πραγματικα τα ΤΕΙ ειναι του πεταματου στην Ελλαδα(κακως βεβαια)

  12. #72
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    re παιδια τι κοπτεστε ολοι σας με αυτη τη μαμημενη την αναγνωριση?
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Ελεος πια.

    Τοσο πολυ μετραει για σας το αν θα αναγνωριστει το πτυχιο η οχι στο δημοσιο?

    Στην αγορα εργασιας, πραγματικα δε μετραει καθολου...


    Δεν με ενδιέφερε ποτέ το δημόσιο.Εμένα με ενδιαφέρουν τα δικαιώματα σε επίπεδο εργοληψίας τα οποία είναι εξευτελιστικά για τα ΤΕΙ έναντι των πανεπιστημίων
    Fortis Fortuna Adiuvat

  13. #73
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    Ρωτα καποιο γνωστο σου αν εχει "μπλεξει" με ΔΙΚΑΤΣΑ-ΔΟΑΤΑΠ αν αναγνωρισε τα πτυχια τους.

    Ποσο κοσμο εχουν καψει οι καρεκλοκεντραυροι του δικατσα-δοαταπ ΔΕΝ μετριουνται

    Εδώ μπορεί να έχει δίκιο...
    Αλλά έχοντας σπουδάσει σε αγγλίες, γερμανίες κλπ κλπ θα σου έκανε η καρδια να έρθεις στην ελλάδα.Να κάνει τι ?,
    να πληρώνεσαι με τον βασικό μισθό και το χειρότερο να απαξιώνουν την γνώση σου σχεδόν σαν αιρετική??
    V - 2 p o W e r


    γαζώνουν λέμε...

  14. #74
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ουπς λαθος quote

    ekana edit

  15. #75
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    Μιλαω για το επιπεδο των ΤΕΙ σε σχεση με τα ΑΕΙ τα ελληνικα.Πραγματικα τα ΤΕΙ ειναι του πεταματου στην Ελλαδα(κακως βεβαια)

    Έχεις όμως αναρωτηθεί ποτέ το γιατί;Μήπως το γεγονός ότι όλοι οι Έλληνες έχουμε ενα κόλλημα με τις λέξεις;Με την λέξη "Πανεπιστήμιο" εν προκειμένω;
    Fortis Fortuna Adiuvat

Σελίδα 5 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF