Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: MyGps, αναφορά της θέσης της μηχανής στο κινητό.

  1. #1
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064

    MyGps, αναφορά της θέσης της μηχανής στο κινητό.

    Τι θα λέγατε για αυτό: http://mygps.gr/index.php?/Tracking/...s.html?Itemid=

    Βάζεις αυτό το πραγματάκι κάπου στην μηχανή, στέλνεις ένα μύνημα σε έναν αριθμό και σου επιστρέφει μύνημα με την θέση της μηχανής, και χάρτη για τα καινούργια κινητά. Το μικρό φαντάζομαι μπορεί να καβατζωθεί εύκολα κάπου στην μηχανή ωστε να μην φένεται, και είναι χρήσιμο εργαλείο για να κάνεις έκπληξη σε όποιον επιτείδιο έχει βάλει στο μάτι την καλή σου.

    Εγώ λέω να το δοκιμάσω, γνώμες;
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2006
    Μηνύματα
    29
    για κοιτα αυτο.
    αρκει να βρεις να το συνδεσεις μονιμα με την μπαταρια και να το βαλεις καπου.

    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.999241

  3. #3
    Με μια δεκάρα τσακιστή..! Το avatar του/της kost rider
    Εγγραφή
    15/08/2006
    Μηνύματα
    119
    Με ενδιαφερει και μενα αλλα..
    Αν δεν εχει μονιμη παροχη(απτην μπαταρια)θα πρεπει καθε τοσο να το φορτιζεις και αν τοχεις καλα καβατζωμενο θα ειναι ταλαιπωρια το βαλε-βγαλε.
    Αν παλι παιρνει ρευμα απτην μπαταρια κοβουνε τα καλωδια και τελος.
    Και το χειροτερο ειναι οτι δεν σε ειδοποιει μολις στο παρουνε αφου δεν παγιδευεις κατι.Εγω και μονο που σκεφτομαι οτι θα το καβαλησει αλλος τρελαινομαι,οποτε δεν το αφηνω απτα ματια μου ποτε!
    Οδηγουμε μοτοσυκλετα γιατι εχουμε αναγκη απο νορεπινεφρινη..

  4. #4
    Απρογραμμάτι Το avatar του/της Lykos_Crete
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    138
    Όταν τα οικονομικά μου καλυτερέψουν, έχω στο πρόγραμμα τη συσκευούλα απο το e-shop την οποία μάλλον θα κατσαβιδιάσω και θα τη συνδέσω με πατέντα στο συναγερμό ώστε να στέλνει κ μόνη της. Όσο για το ρεύμα, δεν είπε κανείς να βγάλεις τη μπαταρία. βέβαια με μόνιμη παροχή δε θα αντέξει πολύ καιρό έτσι κι αλλιώς...

  5. #5
    Αφού κρατάει με την μπαταρία του 40 ώρες. Το οποίο λογικά σημαίνει ότι μετράνε απο την στιγμή που κοπεί η τροφοδοσία απο μπαταρία.

    Και τον μισό χρόνο να κρατήσει. Προλαβαίνεις να στείλεις σμσ και να πάρεις απάντηση και να την βρείς.

  6. #6
    Με μια δεκάρα τσακιστή..! Το avatar του/της kost rider
    Εγγραφή
    15/08/2006
    Μηνύματα
    119
    Όσο για το ρεύμα, δεν είπε κανείς να βγάλεις τη μπαταρία. βέβαια με μόνιμη παροχή δε θα αντέξει πολύ καιρό έτσι κι αλλιώς... [/B][/QUOTE]

    Δεν ειπα να βγαλω την μπαταρια,ειπα οτι αν το εχεις ''κατσαβιδωσει'' καπου δεν γινεται καθε 40 ωρες να το βγαζεις για να το φορτισεις.Τι εννοεις οτι η μονιμη παροχη δεν θαντεξει για πολυ?
    Η συσκευη αυτη για να καταλαβω ειναι συνδεδεμενη με την μπαταρια και αν τυχων κοπει το ρευμα εχει και μπαταριες ως εφεδρια?
    Οδηγουμε μοτοσυκλετα γιατι εχουμε αναγκη απο νορεπινεφρινη..

  7. #7
    Απρογραμμάτι Το avatar του/της Lykos_Crete
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    138
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kost rider
    Όσο για το ρεύμα, δεν είπε κανείς να βγάλεις τη μπαταρία. βέβαια με μόνιμη παροχή δε θα αντέξει πολύ καιρό έτσι κι αλλιώς...
    Δεν ειπα να βγαλω την μπαταρια,ειπα οτι αν το εχεις ''κατσαβιδωσει'' καπου δεν γινεται καθε 40 ωρες να το βγαζεις για να το φορτισεις.Τι εννοεις οτι η μονιμη παροχη δεν θαντεξει για πολυ?
    Η συσκευη αυτη για να καταλαβω ειναι συνδεδεμενη με την μπαταρια και αν τυχων κοπει το ρευμα εχει και μπαταριες ως εφεδρια? [/B][/QUOTE]

    Αυτή η συσκευή είναι σχεδιασμένη να λειτουργεί με μια ενσωματωμένη επαναφορτιζόμενη μπαταρία. Με λίγη καλή θέληση όμως, συνδέεται στη μπαταρία της μηχανής με τέτοιο τρόπο, σαν να την έχεις συνεχώς στη φόρτιση. Όπως όλες οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες όμως, αν μείνει συνεχώς συνδεδεμένη με το φορτιστή, η διάρκεια ζωής της μικραίνει πολύ-πολύ γρήγορα (σχετικό πάντα...). Με 2 λόγια, αν το κάνεις έτσι, πέρνει ρεύμα απο τη μηχανή, αλλά άμα λάχει έχει και μερικές ώρες αυτονομία ακόμα κι αν βγάλει κάποιος τους πόλους απο τη μηχανή. το ζήτημα είναι να είναι καλά κρυμμένη η συσκευή να μη βρεθεί αμέσως...

  8. #8
    και πέρα από το θέμα της μπαταρίας, υπάρχει πιστεύω ένα ακόμα σημαντικό πρόβλημα σαν αντικλεπτικό.
    Αν κρυφτεί αρκετά καλά για να μην φαίνεται, ενδέχεται να μη μπορεί να κλειδώσει σε δορυφόρους, όπως ακριβώς και τα κανονικά gps που χρειάζονται κάποια στοιχειώδη οπτική επαφή με τον ουρανό. Οπότε σήμα ...

  9. #9
    Φανταστικό μέλος Το avatar του/της Nrgman
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    263
    Το μηχάνημα θα δουλέψει μόνο αν ειναι στο δρόμο ,έξω. Αν είναι σε κανένα γκαραζ δεν πρόκειτε να πάρει σήμα απο δορηφόρο. Εκτος αν στέλνει το τελευταίο στίγμα που έχει πάρει.
    Ειμαι και πάλι πολίτης ... γαμώτο.

  10. #10
    Απρογραμμάτι Το avatar του/της Lykos_Crete
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    138
    ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ οτι θα στέλνει το τελευταίο σημείο που "κλείδωσε" (θα ήταν ηλίθιο να μην το κάνει... πράγμα όχι απίθανο όμως)

    Όπως επίσης πιστεύω οτι τα πλαστικά δεν του "κόβουν" το σήμα, οπότε όλο και κάπου μπορεί να χωθεί...
    (η αλήθεια είναι οτι δεν το έχω μελετήσει το θέμα προσεκτικά, αλλά έχω 1-2 σημεία στα υπόψη μου όσο αφορά το Hornet...)

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2007, 16:26
  2. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2007, 18:08
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 10:39
  4. Τι γνωμη εχετε για το κρανος της Hjc της Colori
    από ela ela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2005, 22:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF