Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 82

Θέμα: Δεν παίρνει μπρος! Βοήθειαααααα!

  1. #1
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189

    Δεν παίρνει μπρος! Βοήθειαααααα!

    Γεια σε όλους,

    Έχω μια Fazer 08 και χθες ενώ πήγα να την ξεκινήσω είδα πως δεν παίρνει μπρος με τίποτα. Σας δίνω όλα τα στοιχεία παρακάτω και αν μπορείτε σας παρακαλώ πείτε μου τι παίζει γιατί είναι το 1ο πρόβλημα που με έχει βγάλει.

    1. Την έχω πάρει καινούργια πριν 3 μήνες. Έχει 1100 χλμ απάνω δηλαδή μόλις την πήρα από το 1ο service πριν λίγο καιρό
    2. Είχα 2-3 βδομάδες να την ξεκινήσω αλλά την προηγούμενη Τρίτη την οδήγησα για μικρή απόσταση μια χαρά και μάλιστα την ξεκίνησα 2 φορές. Χθες όπως πάπαλα.
    3. Όταν γυρνάω το κλειδί, οι ενδείξεις φαίνονται μια χαρά, τα φώτα και λαμπάκια όλα κανονικά. Όταν γυρνάνε οι δείκτες δεν κάνει όμως τον μικρό φόρυβο από την μηχανή ότι τσεκάρει και πατώντας την μίζα δεν γίνεται απολύτως τίποτα.
    4. Ένας φίλος πωλητής της Yamaha μου είπε ότι πρέπει να είναι άδεια η μπαταρία. Ήρθε με το αυτοκίνητό του, συνέδεσε την μπαταρία του αυτοκινήτου με την Fazer αλλά και πάλι τίποτα. Τα ίδια με το 3. παραπάνω.
    5. Προσπαθήσαμε να την σπρώξουμε για να πάρει μπρος με μικρή ταχύτητα σε κατηφόρα αλλά και πάλι τίποτα.

    Το έχετε ξανακούσει αυτό; Ξέρετε τι μπορεί να παίζει;

    Thanks προκαταβολικά.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo24
    Εγγραφή
    26/10/2008
    Μηνύματα
    138
    99% μπαταρια ειναι.Βεβαια διαγνωση μεσω post δεν γινεται.Συνηθως ομως δεν κανουν καλη επαφη τα καλωδια με τις τσιμπηδες,ειδικα αν τα καλωδια ειναι απο κανα σουπερ μαρκετ.Ξαναεπιχειρησε το και προσοχη στην πολικοτητα.

  3. #3
    στο 3, ο θόρυβος που ακούμε όταν γυρνάμε το διακόπτη και έχουμε το kill switch on είναι της τρόμπας βενζίνης. Άρα αν δεν τον ακούς πλέον, θα πρέπει να δεις γιατί δεν δουλεύει η τρόμπα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo24
    Εγγραφή
    26/10/2008
    Μηνύματα
    138
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    στο 3, ο θόρυβος που ακούμε όταν γυρνάμε το διακόπτη και έχουμε το kill switch on είναι της τρόμπας βενζίνης. Άρα αν δεν τον ακούς πλέον, θα πρέπει να δεις γιατί δεν δουλεύει η τρόμπα.
    Σωστος.το θεμα ειναι οτι δεν παταει και μιζα.Να κολλησε η αντλια λογο ακινησιας,ειναι μικρο το διαστημα ακινησιας,η μπαταρια δικαιολογειτε καπως.Να παω και στην αλλη ακρη,μηπως εχει συναγερμο με μπλοκαρισμα κινητηρα και το εχουν κανει στην αντλια,και εχει κατι ο συναγερμος.Ολα αυτα φυσικα ειναι υποθεσεις.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teo24
    Σωστος.το θεμα ειναι οτι δεν παταει και μιζα.Να κολλησε η αντλια λογο ακινησιας,ειναι μικρο το διαστημα ακινησιας,η μπαταρια δικαιολογειτε καπως.Να παω και στην αλλη ακρη,μηπως εχει συναγερμο με μπλοκαρισμα κινητηρα και το εχουν κανει στην αντλια,και εχει κατι ο συναγερμος.Ολα αυτα φυσικα ειναι υποθεσεις.
    πες οτι ήταν μόνο η μπαταρία ... νομίζω θα έπρεπε να πάρει στη κατηφόρα ή με καλλώδια από άλλο όχημα... τουλάχιστον εγω όποτε έχω μεινει απο μπαταρία, με ζμπρώξιμο πάντα έπερνα μπρος.

    για αυτό που λες για το συναγερμό, δεν έχω ιδέα

  6. #6

    Re: Δεν παίρνει μπρος! Βοήθειαααααα!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
    Γεια σε όλους,

    Έχω μια Fazer 08 και χθες ενώ πήγα να την ξεκινήσω είδα πως δεν παίρνει μπρος με τίποτα. Σας δίνω όλα τα στοιχεία παρακάτω και αν μπορείτε σας παρακαλώ πείτε μου τι παίζει γιατί είναι το 1ο πρόβλημα που με έχει βγάλει.

    1. Την έχω πάρει καινούργια πριν 3 μήνες. Έχει 1100 χλμ απάνω δηλαδή μόλις την πήρα από το 1ο service πριν λίγο καιρό
    2. Είχα 2-3 βδομάδες να την ξεκινήσω αλλά την προηγούμενη Τρίτη την οδήγησα για μικρή απόσταση μια χαρά και μάλιστα την ξεκίνησα 2 φορές. Χθες όπως πάπαλα.
    3. Όταν γυρνάω το κλειδί, οι ενδείξεις φαίνονται μια χαρά, τα φώτα και λαμπάκια όλα κανονικά. Όταν γυρνάνε οι δείκτες δεν κάνει όμως τον μικρό φόρυβο από την μηχανή ότι τσεκάρει και πατώντας την μίζα δεν γίνεται απολύτως τίποτα.
    4. Ένας φίλος πωλητής της Yamaha μου είπε ότι πρέπει να είναι άδεια η μπαταρία. Ήρθε με το αυτοκίνητό του, συνέδεσε την μπαταρία του αυτοκινήτου με την Fazer αλλά και πάλι τίποτα. Τα ίδια με το 3. παραπάνω.
    5. Προσπαθήσαμε να την σπρώξουμε για να πάρει μπρος με μικρή ταχύτητα σε κατηφόρα αλλά και πάλι τίποτα.

    Το έχετε ξανακούσει αυτό; Ξέρετε τι μπορεί να παίζει;

    Thanks προκαταβολικά.
    Οι ενδειξεις στο καντραν ειναι το ιδιο εντονα???οταν πατας μιζα δεν δουλευει καθολου η δεν ''σκαει'' η κανει ενα απλο κλακ???οταν γυριζεις το κλειδι ακους την τρομπα???

    υ.γ. αν η μπαταρια εχει καψει κανα στοιχειο ουτε με καλωδια ποσο μαλλον με σπρωξιμο....

  7. #7
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189
    Thanks σε όλους!

    Συναγερμός δεν παίζει, δεν έχω.

    Τα λαμπάκια είναι όλα έντονα όπως πάντα, και αυτά στο καντράν, και τα μπρος/πίσω. Δεν φαίνεται ότι η μπαταρία είναι μειωμένη καθόλου.

    Όταν πατάω την μίζα, μετά το τσεκάρισμα στο στροφόμετρο δεν βγάζει απολύτως κανέναν θόρυβο.

    Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

    Αυτό που μου την δίνει είναι ότι δεν είχα καμία ένδειξη προβλήματος την Τρίτη που την έβγαλα βόλτα για τελευταία φορά. Είμαι νέος οδηγός βέβαια και αρχάριος μηχανικά αλλά ήταν όλα νορμάλ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo24
    Εγγραφή
    26/10/2008
    Μηνύματα
    138
    Μπορει να πω βλακεια αλλα εχει τυχη σ'ενα φιλο,καμια φορα κολλαει το μυαλο.Μηπως,λεω μηπως δεν εχεις νεκρα στο κιβωτιο και προσπαθεις με κατεβασμενο σταντ.Το αναφερω γιατι το ειδα σε ατομο που την ειχε και 3 χρονια την μηχανη.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo24
    Εγγραφή
    26/10/2008
    Μηνύματα
    138
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teo24
    Μπορει να πω βλακεια αλλα εχει τυχη σ'ενα φιλο,καμια φορα κολλαει το μυαλο.Μηπως,λεω μηπως δεν εχεις νεκρα στο κιβωτιο και προσπαθεις με κατεβασμενο σταντ.Το αναφερω γιατι το ειδα σε ατομο που την ειχε και 3 χρονια την μηχανη.
    Σορρυ ακυρο.Ειπες οτι το σπρωξατε,οποτε δεν το συζηταμε.

  10. #10
    τσεκαρε τις ασφαλειες σου...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  11. #11
    Ο κόκκινος διακόπτης στο δεξί γκρίπ είναι ανοικτός;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dxeavy
    Εγγραφή
    03/06/2002
    Μηνύματα
    243
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
    Ο κόκκινος διακόπτης στο δεξί γκρίπ είναι ανοικτός;
    Όντως, βοηθάει κάποιες φορές να είναι ανοιχτός... και εγώ την έχω "πατήσει" έτσι...

  13. #13
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189
    Αυτό ήταν! Το kill switch είχε πατηθεί. Όλα καλά λοιπόν


    Φίλε dxeavy δεν είσαι μόνος!

  14. #14
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
    Αυτό ήταν! Το kill switch είχε πατηθεί. Όλα καλά λοιπόν


    Φίλε dxeavy δεν είσαι μόνος!
    αφου δεν το πηγες στη Yamaha για να σου πατησει το κουμπι...καλως...



    Accipere quam facere praestat injuriam

  15. #15
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205

    Re: Δεν παίρνει μπρος! Βοήθειαααααα!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
    Γεια σε όλους,

    4. Ένας φίλος πωλητής της Yamaha μου είπε ότι πρέπει να είναι άδεια η μπαταρία. Ήρθε με το αυτοκίνητό του, συνέδεσε την μπαταρία του αυτοκινήτου με την Fazer αλλά και πάλι τίποτα.



    ούτε το φιλαράκι απο τη Yamaha το είδε?

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sos προβλημα στο vstrom μου δεν παιρνει μπρος
    από mystery στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2021, 13:37
  2. Δεν παίρνει μπρος μην το πάρει και το σηκώσει...!!!
    από -->__#__<-- στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 05:49
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 03:05
  4. Δεν παιρνει μπρος...
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2006, 07:39
  5. Πρόβλημα! Δεν παίρνει μπρος!! (CBF-250)
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 17:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF