Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Σχετικα με ατυχημα και ασφαλειες

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470

    Σχετικα με ατυχημα και ασφαλειες

    Εχτες το απογευμα...καθως γυρνουσα σπιτι,ξηλωσα τον προφυλακτιρα απο ενα αυτοκινητο γιατι του χωθηκα σφηνα μπροστα του.
    ΟΚ...shit happens.
    Κατεβηκαμε,ανταλλαξαμε ασφαλειες,καλεσαμε τροχαια,κατεγραψε το συμβαν (μεσα απ οτο περιπολικο βαση των λεγομενων μας) και μας λεει...θα τα βρουν οι ασφαλιστικες.
    Πηραμε κιο καθενας ενα αντιγραφο και τελος.
    Τελος ?
    Δλδ. αν ο αλλος τωρα παει σπιτι...πιασει μια βαριοπουλα και κανει καλοκαιρινο ολο το μπροστινο τμημα του αυτοκινητου...πως θα αποδειξω εγω οτι δεν εγινε κατι τετοιο ?
    Τραβηξα μονος μου φωτογραφιες βεβαια αλλα και παλι...θα περασει κατι τετοιο ?
    Δλδ. πως καλυπτεται κανεις οτι εγινε ακριβως η "ταδε" ζημια και οχι καμια αλλη παραπανω.
    Δεν θα επρεπε η τροχαια να φωτογραφιει καπως το γεγονος ? (τι λεω τωρα ε ?)

    Παντως τον ασφαλιστη μου που ρωτησα μου ειπε :
    "Δεν καλυπτεσαι.Αν ο αλλος εχει τετοια διαθεση,μπορει να το κανει.Γιατι στο χαρτι της τροχαιας αναφερει:χτυπημα στο αριστερο φτερο.Ουτο ποσο πολυ , ουτε αν μπηκε μεσα,αν εσπασε φαναρι κλπ λεπτομερειες"

    Ποια η γνωμη σας ?

  2. #2
    Πρωτον δεν σε πολινοιαζει γιατι πληρωνει η ασφαλιστικη, εσύ κάνεις θετικη δηλωση και ξεμπερδεψες (εφοσον φταις) ασε τον άλλον να κανει βιδες όλο το μιχανακι/αυτοκινητο του και να βγαλει ακρη αυτος.
    τι και αν η ζημια ειναι 100? τι 10.000? εσύ δεν πληρωνεις φραγκο.
    τωρα αν θελεις να μην αγχωνεσαι σε τετοιες περιπτωσεις (σκεψου να μην εφταιγες και να στα γυριζε μετα) καλεις την φροντιδα ατυχηματος και επι τοπου κανεις τις δηλωσεις και εισαι κοπλε 1000%.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171

    Re: Σχετικα με ατυχημα και ασφαλειες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Εχτες το απογευμα...καθως γυρνουσα σπιτι,ξηλωσα τον προφυλακτιρα απο ενα αυτοκινητο γιατι του χωθηκα σφηνα μπροστα του.
    ΟΚ...shit happens.
    Κατεβηκαμε,ανταλλαξαμε ασφαλειες,καλεσαμε τροχαια,κατεγραψε το συμβαν (μεσα απ οτο περιπολικο βαση των λεγομενων μας) και μας λεει...θα τα βρουν οι ασφαλιστικες.
    Πηραμε κιο καθενας ενα αντιγραφο και τελος.
    Τελος ?
    Δλδ. αν ο αλλος τωρα παει σπιτι...πιασει μια βαριοπουλα και κανει καλοκαιρινο ολο το μπροστινο τμημα του αυτοκινητου...πως θα αποδειξω εγω οτι δεν εγινε κατι τετοιο ?
    Τραβηξα μονος μου φωτογραφιες βεβαια αλλα και παλι...θα περασει κατι τετοιο ?
    Δλδ. πως καλυπτεται κανεις οτι εγινε ακριβως η "ταδε" ζημια και οχι καμια αλλη παραπανω.
    Δεν θα επρεπε η τροχαια να φωτογραφιει καπως το γεγονος ? (τι λεω τωρα ε ?)

    Παντως τον ασφαλιστη μου που ρωτησα μου ειπε :
    "Δεν καλυπτεσαι.Αν ο αλλος εχει τετοια διαθεση,μπορει να το κανει.Γιατι στο χαρτι της τροχαιας αναφερει:χτυπημα στο αριστερο φτερο.Ουτο ποσο πολυ , ουτε αν μπηκε μεσα,αν εσπασε φαναρι κλπ λεπτομερειες"

    Ποια η γνωμη σας ?
    Αυτα είναι θέματα που δεν σε απασχολούν εσένα. Γι αυτό εχουμε ασφάλειες.
    Τι σε νοιάζει εσένα πόσα θα πληρώσει η ασφάλεια, εσυ κανεις δήλωση και τέλος.
    Οι πραγματογνώμονες δεν τρώνε κουτόχορτο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    απο την αλλη αμα κανατε φιλικη δηλωση το χαρτι ειναι καρμπονιζε....
    οποτε παιρνεις εσυ το ενα και ο αλλος το αλλο που εχετε υπογραψει και οι δυο και εχετε σημειωσει και οι δυο τι ακριβως χτυπηθηκε......

    απο την αλλη....αυτο που ειπαν και οι απο πανω....του κανεις δηλωση θετικη οτι φταις και αυτος τρεχει μετα με την ασφαλεια.....αμα το κανει κολος το αμαξι του.....ε, που θα παει.....μπορει να τον τσιμπησουν.......οποτε.....να ξεμπερδευει θελει και αυτος !

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2007
    Μηνύματα
    187
    Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ τι θα πληρώσει η ασφαλιστική σου, μπορείς να έχεις φιλική δήλωση μαζί σου και να γράφετε επι τόπου την (εμφανή) ζημιά. Υπογράφετε και οι δύο και τέλος.
    Από την άλλη όπως αναφέρθηκε, οι πραγματογνώμονες μπορουν να καταλάβουν αν η ζημιά που βλέπουν προκλήθηκε από το συγκεκριμένο ατύχημα.
    Εγώ πάντως δεν θα ασχολιώμουν, αν είναι μάγκας και τους δουλέψει ας του φτιάξουν όλο το αυτοκίνητο. Τα ασφάλιστρά σου θα ανέβουν αν προκαλέσεις πανώ από 2 ατυχήματα (νομίζω) σε ένα χρόνο, δεν έχει σημασία πόσο θα πληρώσει η ασφαλιστική...

  6. #6
    Την επόμενη φορά (να μη σου τύχει) φορά κάλεσε τη φροντίδα ατυχήματος της ασφαλιστικής σου. Εγώ σε έναν λακαμά που τον ακούμπησα με το λάστιχο από πίσω και μου έκανε ιστορία, κάλεσα τροχαία και φροντίδα ατυχήματος. Αυτός έφυγε χωρίς να περιμένει και όταν πήρε τηλ. στην ασφαλιστική και ζήτησε χρήματα για σπασμένο προφυλακτήρα, πήρε τ' α............μου. Sorry για τις εκφράσεις αλλά τον θυμήθηκα και τα πήρα.

  7. #7
    Μια μικρη διορθωση,η καλυψη της αστικης ευθυνης ειναι μεχρι 100,000 ευρω και οχι απεριοριστη.Μεχρι τα 100,000 ευρω οντως η δηλωση και η συνεπειες της ειναι οι ιδιες για τον υπαιτιο ειτε ειναι για 10 ευρω ζημια ειτε για 100,000 ευρω.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
    Μια μικρη διορθωση,η καλυψη της αστικης ευθυνης ειναι μεχρι 100,000 ευρω και οχι απεριοριστη.Μεχρι τα 100,000 ευρω οντως η δηλωση και η συνεπειες της ειναι οι ιδιες για τον υπαιτιο ειτε ειναι για 10 ευρω ζημια ειτε για 100,000 ευρω.
    απο σεπτεμβρη παει στα 500.000
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  9. #9
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    Φροντίδα ατυχήματος και μπάτσους.... πιο καλυμένος δεν γίνεται!!
    ...

  10. #10
    Εγω αναφερομαι στο τωρα.Οντως απο 1/6/2009 τα ορια θα ανεβουν σε 500,000 ανα ατυχημα για ΥΖ και 500,000 ανα παθοντα για σωματικες βλαβες.Σταδιακα και μεχρι τις 1/6/2012 θα ανεβουν και αλλο ωστε να φτασουν στα 5,000,000 ανα ατυχημα ή εναλλακτικα σε 1,000,000 ευρω ανα παθοντα για ΣΒ και 1,000,000 ευρω ΥΖ ανα ατυχημα συμφωνα με την 5η Οδηγια Αυτοκινητων της ΕΕ που πρεπει να ακολουθησουμε.


  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    OK.
    Ευχαριστω.
    Ειχα τελικα φροντιδα ατυχηματος..και δεν το ξερα

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kalamaria
    Εγγραφή
    03/06/2007
    Μηνύματα
    255
    τι ειναι ρε παιδια φροντιδα ατυχηματος? εχουμε ολοι η πρεπει να το δηλωσουμε στην ασφαλεια?
    ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!

  13. #13
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalamaria
    τι ειναι ρε παιδια φροντιδα ατυχηματος? εχουμε ολοι η πρεπει να το δηλωσουμε στην ασφαλεια?
    Σου δίνουν ένα τηλ. από την ασφάλεια σου, το καλείς σε περίπτωση ατυχήματος, έρχεται άνθρωπος της ασφάλειας για πραγματογνωμοσύνη και χαρτιά , 24/7 και είσαι καλλυμένος
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  14. #14
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
    Εγω αναφερομαι στο τωρα.Οντως απο 1/6/2009 τα ορια θα ανεβουν σε 500,000 ανα ατυχημα για ΥΖ και 500,000 ανα παθοντα για σωματικες βλαβες.Σταδιακα και μεχρι τις 1/6/2012 θα ανεβουν και αλλο ωστε να φτασουν στα 5,000,000 ανα ατυχημα ή εναλλακτικα σε 1,000,000 ευρω ανα παθοντα για ΣΒ και 1,000,000 ευρω ΥΖ ανα ατυχημα συμφωνα με την 5η Οδηγια Αυτοκινητων της ΕΕ που πρεπει να ακολουθησουμε.

    Να γιατι δεν θα κλεισουν οι ασφαλιστικες παρολη την κριση που περναει η αγορα.
    Τα ασφαλιστρα ειπαν ποσο θα τα αυξησουν??
    Δηλαδη αμα πεσω σε ενα αυτοκινητο μπορω να του προκαλεσω 100.000,00 ζημια??
    Σε πορσε καγιεν θα παω να πεσω ο λακαμας?
    Και στο κατω-κατω οταν περναμε διπλα απο τετοια αμαξια ας προσεχουμε λιγο παραπανω.
    Προτινω να πεφτετε επανω σε λαντα νιβα, ουτε ακριβα ανταλλακτικα εχουν ουτε παθαινουν και τιποτα οι Ρωσικες οι λαμαρινες.
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  15. #15
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos

    Προτινω να πεφτετε επανω σε λαντα νιβα, ουτε ακριβα ανταλλακτικα εχουν ουτε παθαινουν και τιποτα οι Ρωσικες οι λαμαρινες.

    εγώ προτείνω να μην πέφτουμε πουθενά...
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2009, 13:00
  2. Σχετικα με χαρτες (και οχι μονο)
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 13:14
  3. Μια ερώτηση σχετικά με παπί και καλάθι
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 18:10
  4. ΣΧετικα Με Το ΑτυΧημα Και Την Υγεια Του Διονυση
    από fire στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 16:38
  5. Ζητω συμβουλη σχετικα με ατυχημα
    από nomad_soul στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 18:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF