Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Αλλαγη στα λαστιχα της μανας του ή οχι???

  1. #1

    Αλλαγη στα λαστιχα της μανας του ή οχι???

    Γεια σας παιδια.
    Την περασμενη Δευτερα παρηγγειλα μια Triumph street triple την οποια καλως εχοντων την παραλαμβανω την επομενη Τεταρτη. Την εχω παραγγειλει με καποια εξτρα και τις εξατμισεις arrow.
    Η ερωτηση μου αφορα στα ελαστικα που φοραει απο την μανα της. Δυστυχως δεν ξερω τι ελαστικα φοραει συγκεκριμενα, αλλα γνωριζετε αν θα ηταν καλυτερα να τα αντικαταστησω με καποια αλλα, και αν ναι, ποια?
    Και ενα δευτερο, αν μολις την παραλαβω παω αμεσως σε λαστιχά να τα αλλαξω, θα τα σκοτωσει ή θα τα παρει σαν καινουργια?
    Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια καθοτι καινουργιος στο forum.

  2. #2
    beer drinker Το avatar του/της nakedorange
    Εγγραφή
    30/11/2006
    Μηνύματα
    599

    Re: Αλλαγη στα λαστιχα της μανας του ή οχι???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από aris2906
    Γεια σας παιδια.
    Την περασμενη Δευτερα παρηγγειλα μια Triumph street triple την οποια καλως εχοντων την παραλαμβανω την επομενη Τεταρτη. Την εχω παραγγειλει με καποια εξτρα και τις εξατμισεις arrow.
    Η ερωτηση μου αφορα στα ελαστικα που φοραει απο την μανα της. Δυστυχως δεν ξερω τι ελαστικα φοραει συγκεκριμενα, αλλα γνωριζετε αν θα ηταν καλυτερα να τα αντικαταστησω με καποια αλλα, και αν ναι, ποια?
    Και ενα δευτερο, αν μολις την παραλαβω παω αμεσως σε λαστιχά να τα αλλαξω, θα τα σκοτωσει ή θα τα παρει σαν καινουργια?
    Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια καθοτι καινουργιος στο forum.

    Αν δεν κανω λαθος,νομιζω πως το street triple φοραει τα dunlop τα qual rr τα οποια ειναι πολυ-πολυ καλα ελαστικα για την συγκεκριμενη μοτο...



  3. #3
    I ride my dreambike Το avatar του/της Locksmith
    Εγγραφή
    30/01/2008
    Μηνύματα
    414
    Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τα λάστιχα του, μια χαρά θα αποδώσουν κι αυτά. Το μειονέκτημα ας το πω έτσι που ακούγεται γενικά ότι τα μανίσια είναι πιο σκληρά και πιο επικύνδυνα, προέρχεται απλά (σύμφωνα με ειδικούς της kawasaki) από το γεγονός του ότι έχουν περισσότερο ποσοστό νάυλον (δεν ξέρω πως λέγεται ακριβώς) για να μπορούν να διατηρήσουν την απόδοση του ελαστικού στα ύψη, όσο κι αν αυτό παραμείνει στην βιτρίνα, για 1, για 2, για 3 ή και περισσότερα ίσως χρόνια. Για το δικό σου το μηχανάκι που είναι φρέσκο και δεν έιναι stock δεν πρέπει να ανησυχείς, γιατί πολύ απλά φοράς ένα φρέσκο λάστιχο που όσο και σκληρότερο να σου φαίνεται (ψυχολογικό το μεγαλύτερο μέρος), δεν είναι σε καμία περίπτωση επικύνδυνο και σκάρτο.

    Αν πάλι σκοπεύεις σίγουρα να μπεις σε πίστα στο μέλλον, μπορείς κάλλιστα να τα κρατήσεις γι αυτή τη δουλειά και να σου έρθει κουτί, γιατί εκεί θα αποδώσουν άριστα.

    Αν αποφασίσεις να τα πουλήσεις... Θα στα ΣΣΚΚΟΟΤΤΩΩΣΣΕΕΙΙ..!

    :smilea:
    My SV1OOOS...

    SVοεκλογές 2009 - If you SVote for me, I will make your wildest dreams come true! Vote for Pedro

    >> Πωλείται άριστο YAMAHA Tenere XTZ 660 '91

  4. #4
    Παντα ειχα την εντυπωση οτι μια εταιρεια προκειμενου να κρατησει τα κοστολογια χαμηλα κοβει απο οπου μπορει (μεχρι ενος αποδεκτου σημειου βεβαιως).
    Γι'αυτο και νομιζα οτι ισως τα ελαστικα να μην ηταν αναλογου επιπεδου.
    Σερφαροντας ομως στο διαδικτυο και διαβαζοντας σχολια, κυριως απο ξενα forums διαπιστωσα οτι οντως κυριαρχει καλη γνωμη για τα λαστιχα της μανας του.
    Οι μονοι μου ενδοιασμοι πλεον ειναι κατα ποσο θα αποδωσουν τα συγκεκριμενα λαστιχα στους ελληνικους (και κυριως αθηναϊκους) δρομους ειτε σε στεγνο ειτε σε βρεγμενο οδοστρωμα.

  5. #5
    Αυτό θα το δείς στην πράξη.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386

    Φίλε ακόμα δεν ήρθε η μοτο και σκέφτεσαι αλλαγή ελαστικών;Κάτσε πρώτα να δοκιμάσεις τα μαμά και βλέπεις.Γιατί στην τελική να πετάξεις με τη μία τόσα λ7;
    Οδήγα με τα μαμά.Στην τελική αν δεν είναι καλά θ'αναγκαστείς να γίνεις καλύτερος οδηγός!

    Κάνε burnout στην τελική αν δε σου αρέσουν...

  7. #7
    I ride my dreambike Το avatar του/της Locksmith
    Εγγραφή
    30/01/2008
    Μηνύματα
    414
    Στην τελική τι θα κάνεις; :rotflmao:
    My SV1OOOS...

    SVοεκλογές 2009 - If you SVote for me, I will make your wildest dreams come true! Vote for Pedro

    >> Πωλείται άριστο YAMAHA Tenere XTZ 660 '91

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
    Στην τελική τι θα κάνεις; :rotflmao:
    Παίρνεις την τελικη απόφαση!!!

  9. #9
    I ride my dreambike Το avatar του/της Locksmith
    Εγγραφή
    30/01/2008
    Μηνύματα
    414
    Για Θεσσαλονίκη είσαι!!!
    My SV1OOOS...

    SVοεκλογές 2009 - If you SVote for me, I will make your wildest dreams come true! Vote for Pedro

    >> Πωλείται άριστο YAMAHA Tenere XTZ 660 '91

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alarm
    Εγγραφή
    30/12/2007
    Μηνύματα
    159

    Re: Αλλαγη στα λαστιχα της μανας του ή οχι???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από aris2906
    Γεια σας παιδια.
    Την περασμενη Δευτερα παρηγγειλα μια Triumph street triple την οποια καλως εχοντων την παραλαμβανω την επομενη Τεταρτη. Την εχω παραγγειλει με καποια εξτρα και τις εξατμισεις arrow.
    Η ερωτηση μου αφορα στα ελαστικα που φοραει απο την μανα της. Δυστυχως δεν ξερω τι ελαστικα φοραει συγκεκριμενα, αλλα γνωριζετε αν θα ηταν καλυτερα να τα αντικαταστησω με καποια αλλα, και αν ναι, ποια?
    Και ενα δευτερο, αν μολις την παραλαβω παω αμεσως σε λαστιχά να τα αλλαξω, θα τα σκοτωσει ή θα τα παρει σαν καινουργια?
    Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια καθοτι καινουργιος στο forum.
    αν ειναι τα dunlop qualifier οπως λεει ο φιλτατος παραπανω, μια χαρα λαστιχα ειναι. 4-5 τρακ νταις εκανα με αυτα τα λαστιχα χωρις προβλημα . δεν υπαρχει λογος να τα αλλαξεις.

  11. #11

    Re: Re: Αλλαγη στα λαστιχα της μανας του ή οχι???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
    αν ειναι τα dunlop qualifier οπως λεει ο φιλτατος παραπανω, μια χαρα λαστιχα ειναι. 4-5 τρακ νταις εκανα με αυτα τα λαστιχα χωρις προβλημα . δεν υπαρχει λογος να τα αλλαξεις.
    ναι το επιβεβαιωσα με την αντιπροσωπεια οτι ειναι τα συγκεκριμενα dunlop.
    Και εκεινοι μου ειπαν αυτο που λες και εσυ οπως και τα παιδια πιο πανω, οτι δεν υπαρχει λογος αλλαγης.

    Τωρα ειναι το αλλο που με απασχολει. Δεν περνανε οι ατιμες οι μερες να το παρω στα χερια μου το εργαλειο

  12. #12
    I ride my dreambike Το avatar του/της Locksmith
    Εγγραφή
    30/01/2008
    Μηνύματα
    414
    Haha! kala ka8esai ekei pou eisai. ama to pareis na deis trela pou 8a se piasei me tetoia krya pou den mporeis na pas pou8ena!
    My SV1OOOS...

    SVοεκλογές 2009 - If you SVote for me, I will make your wildest dreams come true! Vote for Pedro

    >> Πωλείται άριστο YAMAHA Tenere XTZ 660 '91

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
    ...na deis trela pou 8a se piasei me tetoia krya pou den mporeis na pas pou8ena!

    Εχω αρχισει απο τωρα τα ξορκια και τους "χωρούς του ηλιου"

  14. #14
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

    Re: Αλλαγη στα λαστιχα της μανας του ή οχι???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από aris2906

    Και ενα δευτερο, αν μολις την παραλαβω παω αμεσως σε λαστιχά να τα αλλαξω, θα τα σκοτωσει ή θα τα παρει σαν καινουργια?
    σορυ φιλε μου αλλα η δουλια του λαστιχα ειναι να ΠΟΥΛΑΕΙ λαστιχα οχι να τα αγοραζει απο εσενα και να τα μεταπουλάει! αν δηλ τα αγορασει απο εσενα, σε εμενα θα τα πουλησει για καινουρια?

    και εκτός των αλλων σε καθε αγοροπωλησία το 19% της τιμης αφορα το ΦΠΑ που δε παει στη τσεπη του μαγαζατορα αλλα στο κρατος αρα και να μπορουσε να μεταπουλήσει νομιμα τα λαστιχα σου επρεπε να τα πουλήσει στην αρχική τιμη -19%(ωστε βα προσθεσει μετα το 19% στη πωληση τους), μείον το ποσο αντίστοιχο της φθοράς του ελαστικού μειον της μειωσης της τιμης ενος μεταχειρισμένου προϊόντος και δη ελαστικού που ετσι και αλλιώς εχει ελάχιστη αξια σα μεταχειρο....

    με το τροπο που σκέφτεστε παρακινείται τους επαγγελματίες να κανουν μαυρες συναλλαγές και αισχροκέρδεια και εξαπάτηση εισ βαρος των υπολοίπων καταναλωτών (αρα και εσενα σε αλλες παρόμοιες περιπτώσεις...) και βοηθατε την παραοικονομία . δε μπορει να εχουμε απαιτήσεις συνεχεια απο τα ελληνικά μαγαζια... αλλα μετα να κανουμε τετοια ! ειναι υποκρισία!

    στο θεμα μας... θα αγόραζες ποτε μεταχειρισμένο σοβρακο? εγω ποτε ακομα και αν τα φοραγες εσυ πχ μονο 1 ωρα και τα επέστρεφες (αρα χωρις ταμπελακια) ουτε μεταχειρα λαστιχα θα αγοραζα να σου πω την αλήθεια... αρα φυσικα και θα στα σκοτώσει!

Παρόμοια θέματα

  1. Γρατζουνιές στα πλαστικά της μοτο...Λυση?
    από modeerf στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2008, 15:30
  2. Αέρας στα λάστιχα
    από sniper στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2004, 12:18
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 01:14
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2004, 11:23
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 13:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF