Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 68

Θέμα: Cbr 125r - γνώμες, συμβουλές

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της demon
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    19

    Lightbulb Cbr 125r

    Hello guys. Πρώτη φορά εδώ. Μέχρι τώρα και για 10 χρόνια οδηγούσα Chaly, 70άρι από τη μάνα του (ημιαυτόματο), το οποίο προσπαθώ να δώσω τώρα. Είναι σε κακή κατάσταση μεν, θρυλικό μηχανάκι δε. Διαφωνία κανείς?!
    Χτες αγόρασα ένα μεταχειρισμένο CBR 125R ώστε να μάθω επιτέλους οδήγηση με συμπλέκτη. Και θα ήθελα γνώμες γι'αυτό το μηχανάκι από όσους το έχουν ή το είχαν παρακαλώ, όπως και συμβουλές και μια ενημέρωση για το αν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα το μηχανάκι αυτό.
    Thx. Καλές βόλτες.


    Φοίβη-

  2. #2
    Εκνευριστικο μελος Το avatar του/της Band(age)it
    Εγγραφή
    09/01/2007
    Μηνύματα
    312
    5 Σελιδες
    - Omnia mea mecum porto -

  3. #3

    Re: Cbr 125r

    Αρχικά δημιουργήθηκε από demon
    Hello guys. Πρώτη φορά εδώ. Μέχρι τώρα και για 10 χρόνια οδηγούσα Chaly, 70άρι από τη μάνα του (ημιαυτόματο), το οποίο προσπαθώ να δώσω τώρα. Είναι σε κακή κατάσταση μεν, θρυλικό μηχανάκι δε. Διαφωνία κανείς?!
    Χτες αγόρασα ένα μεταχειρισμένο CBR 125R ώστε να μάθω επιτέλους οδήγηση με συμπλέκτη. Και θα ήθελα γνώμες γι'αυτό το μηχανάκι από όσους το έχουν ή το είχαν παρακαλώ, όπως και συμβουλές και μια ενημέρωση για το αν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα το μηχανάκι αυτό.
    Thx. Καλές βόλτες.


    Φοίβη-
    καλώς ήρθες

    δεν τα έχω διαβάσει τα παρακάτω, αλλά είναι συζητήσεις για αυτό το μηχανάκι, ρίξε μια ματιά μήπως και βρεις απαντήσεις :

    1

    2

    3

    4

  4. #4
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Προβληματα δεν εχουν βγαλει. 2-3 μου εχουν τυχει με ανορθωτες αλλα μιλαμε για μοντελα 4-5 χρονων οποτε δεν ξερω αν μπορουμε να μιλαμε για "προβληματα".
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της demon
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    19
    σας ευχαριστώ ρε παιδιά. για να δούμε πώς θα μου βγει εμένα. Θα ξαναποστάρω σύντομα.
    Υ.Γ. Τώρα εγώ γιατί έχω τόσο κόλλημα με τη Honda?!

    -Φοίβη

  6. #6
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από demon
    ...
    Υ.Γ. Τώρα εγώ γιατί έχω τόσο κόλλημα με τη Honda?!

    -Φοίβη
    Κακο ειναι?
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  7. #7
    εχω το cbrακι από το καλοκαίρι και μπορώ να πω πως για πρώτο μηχανάκι είναι οτι πρέπει.Οικονομικό και το κυριότερο μαθαίνεις να οδηγεις μοτοσυκλέτα και όχι παπί....Για αυτά τα λίγα που προσφέρει είναι οτι πρέπει.

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της demon
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    19
    Δαίμονα, για μένα τίποτα το κακό δεν έχει. Το Chalaki μου με πήγε σκυλί τόσα χρόνια. Και το "δεν σπάει δε χαλάει" μου το απέδειξε. Ο γκόμενός μου που τα τελευταία 6 χρόνια οδηγεί μεγάλες μηχανές, θεωρεί πως η Honda είναι ακριβή γι'αυτό που είναι, πως είναι αργά τα μηχανάκια της και ότι στο τέλος αιστάνεσαι ότι σε έχουν κλέψει. Από όσα διαβάζω και ακούω, σίγουρα υπάρχει υποκειμενική μεριά για το τι σου αρέσει, αλλά είναι αντικειμενικό το αν βγάζει πρόβλημα μια ρόδα ή το αν είναι αξιόπιστη. Αυτά τα ολίγα.

    Elef, σ'ευχαριστώ πολύ. Εύχομαι να το χαρώ κι εγώ και να μάθω πάνω σε αυτό, τον μαλακισμένο τον συμπλέκτη που είναι το μόνο που κόλλημα.

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της demon
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    19
    Αλήθεια, τι σκοπεύεις να πάρεις μετά; Εγώ είμαι τελείως στριτού.

  10. #10
    Χωρίς να το θέλω άνοιξα καινούργια συζήτηση πάνω στο ιδιο θέμα.Ας το σβήσει κάποιος moderator.
    Ο συμπλέκτης λοιπόν δεν είναι πρόβλημα. θα τον συνηθήσεις πολύ εύκολα.Καλό και αξιόπιστο μηχανάκι...Για μετά σκέφτομαι ένα gsxr600 ή ένα cbr600 με την βασική προυπόθεση βέβαια να φτάνω κάτω....

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της demon
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    19
    Wow! Αυτό ήταν και μένα το κόλλημά μου, γιατί είμαι κοντούλα αλλά από την άλλη ήθελα 400άρι ή ακόμη και 600άρι. Ο γκόμενός μου υποστηρίζει πως δεν έχει και πολλή σημασία αν πατάω (καλά) κάτω, διότι οι περισσότεροι παίρνουν μηχανάκια και δε φτάνουν. Αλλά εμένα αυτό μου δημιουργεί ανασφάλεια.
    Όταν έχεις μάθει με ένα χαμηλό μηχανάκι κι όταν ξέρεις πόσο εύκολο είναι να γλιστρήσεις, φαντάζομαι το σκέφτεσαι κάτι τέτοιο. Οπότε το δυομισάρι είναι μια πιο "συντηρητική" επιλογή. Γι'αυτό και προβληματίζομαι για το επόμενο βήμα. Δεν ξέρω καν ποιο είναι το πιο κοντό street που θα μπορούσα να πάρω ή αν χαμηλώνει. Αλλά αυτό είναι το επόμενο βήμα. Τώρα είμαι εδώ. Στο CBR 250.
    Τι ύψος έχεις αλήθεια?

    Υ.Γ. Ελπίζω οι "παλιοί" να μη γελάνε. Όντως όλοι από κάπου αρχίζουμε! Το θέμα είναι να προχωράμε...

  12. #12
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Αρχικά δημιουργήθηκε από demon
    Εγώ είμαι τελείως στριτού.
    Αν με το στρητού εννοεις προς Supersport πλευρα (ή αντε streetfighter) και οχι απλα τα δρομου μηχανακια θα σου προτεινα να βρεις ενα μεταχειρισμενο Aprilia RS 125, κανα NSR 125 κλπ.

    Κι εγω CBR εχω αλλα το 125 δε θα το επαιρνα για κανενα λογο. Αν απλα σ'αρεσουν τα "look"-SS τοτε θα κοιταζα το YZF-R125 της Yamaha στη θεση σου. Ολα αυτα με την προϋποθεση οτι δε ψαχνεσαι οδηγικα και θες απλα κατι ομορφο να σε μετακινει... Αλλιως κοιτα τα απο πανω.

    Παντως εχω δει εδω στην Πατρα μια κοπελα με RS... :a07:

    (sorry κι ολα στους ιδιοκτητες του 125 αλλα πιστευετε οτι εχει λογο υπαρξης το CBR/CBF/Varadero 125; Ειναι απλα πανακριβα και δε κανουν κ κατι που δε θα εκανε ενα συγχρονο παπι. Μαλιστα το CBF βγηκε με φαιρινγκακι, πιο πολυ δε θα ταιριαζε (χρηστικα) στο 250; )
    Silence in the studio!

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της demon
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    19
    Οκ, αλλά... επιχείρημα γιατί ΔΕΝ θα το έπαιρνες?

  14. #14
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Διοτι ως νεα οδηγος ΘΑ το ριξεις και τα φαιρινγκ δεν ειναι φτηνα. Οποτε αν θες απλα κατι να κανεις τη δουλεια σου μενεις με το @125 που βλεπω οτι εχεις στο προφιλ σου.

    Απλα ειμαι ανθρωπος που συμφωνω με την εξειδικευση. Οταν εδωσα το CBF250 μου, ηθελα κατι στη μεσαια κατηγορια που να εχει κορυφαια περιφερειακα και κινητηρα, δηλαδη Supersport, Super-motard ή καποιο Street fighter. Θελω να μπορω να κανω Πατρα - Αθηνα (SM out), τα monster και street triple δε μου αρεσουν και ηθελα καλυψη αερα (street fighters out) αρα μου'μεινε το SS που κατεληξα. Οδηγηκα ειμαι αναμεσα στα SS και στα Supermoto με μια ελαφρια ταση προς τα δευτερα. ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ -> εκανα την επιλογη μου γνωριζοντας τι θελω και αντιστοιχα εκανα καποιες θυσιες.

    Για να απαντησω ευθεως στο ερωτημα σου, δε θα το επαιρνα διοτι δεν βλεπω επιδοσεις καλυτερες (στα παντα οχι μονο κινητηρα) απο ενα παπι (πχ το crypton X). Στο look και μονο επισης δε μ'αρεσει γιατι απο πισω το μπερδευω με innova. Το yamaha υπερτερει εκει για μενα.

    Και μενα μ'αρεσουν τα Honda για την ποιοτητα κατασκευη τους (αν και βλεπω μερικα στραβοπατηματα τελευταια) αλλα εφοσον εχεις ηδη μια εμπειρια απο δικυκλο, θα κοιταγα σε κατι μεγαλυτερο. Μονοκυλινδρο απεριοριστα, πολυκυλινδρο μεχρι το παααρα πολυ 600 θα ελεγα.

    Αναρωτησου τι ακριβως θελεις να εχεις, και αποφασισε.

    Αλλοι θα πουν: "Τι σ'αρεσει παραπανω - παρτο!"

    Αν εχεις τα λεφτα κανε κ τα δυο
    Silence in the studio!

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της demon
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    19
    Σ'ευχαριστώ LEDZ, μου απάντησες με το παραπάνω. Μακάρι να είχε κανείς τη δυνατότητα πριν αγοράσει οτιδήποτε, να δοκιμάσει ό,τι του περνά από το μυαλό. Και φυσικά, μακάρι να υπήρχαν πίστες αλλά και χώροι να μπορείς να εξοικειωθείς. Ο καθένας θεωρεί για τον εαυτό του ότι είναι έτοιμος μέχρι να 'ρθουν τα δύσκολα. Την καλημέρα μου.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βελτίωση Cbr 125r
    από madlef στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2016, 01:11
  2. Εξατμηση Για Cbr 125r ;;;
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2011, 18:41
  3. cbr 125 < HELP !! συμβουλές, γνώμες
    από lamaki στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:07
  4. honda cbr 125cc (γνώμες)
    από KyleKatarn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2008, 11:04
  5. Εξατμηση Για Cbr 125r ;;;
    από Eddiex στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2006, 06:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF