Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΔΕΛΦΙΑ!!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2003
    Μηνύματα
    3

    ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΔΕΛΦΙΑ!!!

    Καλησπέρα,

    αν και διαβάζω συχνά θέματα στο forum δεν έχει τύχει να ξαναγράψω...

    Με λένε Γιώργο, είμαι 33 και αν και πρώην ψιλο-εντουράς (από παπιά, μετά ΧR και μετά KLX), τα τελευταία χρόνια οδηγώ ένα Piaggio X8 200.

    Το scooter δεν μου έχει βγάλει ποτέ ούτε μία ζημιά και μεταφέρει μία χαρά από το σπίτι στο γραφείο... Δεν μου προσφέρει οποιαδήποτε οδηγική απόλαυση ή συγκίνηση αλλά με μεταφέρει μιά χαρά...
    Μάλιστα όσες φορές έχει χρειαστεί να καλύψω μεγάλες αποστάσεις, με πήγε και με έφερε με 100-110 χλμ/ώρα αλλά με το άγχος πως θα στρίψω στην επόμενη στροφή, πως θα φρενάρω αν συμβεί κάτι μπροστά μου και πως θα το κρατήσω από τον αέρα όταν με περνάει νταλίκα...

    Σε λίγες μέρες μετακομίζω και πλέον το σπίτι μου θα βρίσκεται 60χλμ μακριά από τη δουλειά μου!!! Αυτό σημαίνει ότι θέλω δεν θέλω (που θέλω εδώ που τα λέμε) πρέπει να πάω σε κάτι μεγαλύτερο και ασφαλέστερο. Να μπορεί κινείται σε λίγο πιό γρήγορους ρυθμούς και να στρίβει και να φρενάρει σε καλύτερα επίπεδα από το scooter...

    Αν είχα και τα λεφτά, θα ήταν όλα ιδανικά και θα πήγαινα κατευθείαν σε κάποια δοκιμασμένη λύση... Δυστυχώς όμως δεν υπάρχουν και γι αυτό κοιτάζω σε μεταχειρισμένα από μαγαζιά που δέχονται ανταλλαγές... (πρέπει κάπως να δώσω και το Χ8)

    Σήμερα λοιπόν βρήκα μία σχετικά καλή ευκαιρία (σε σχέση με άλλα που έχουν δει τα μάτια μου)... Υπάρχει ένα μαγαζί που μου παίρνει το Piaggio στα 1200? (και μάλιστα πριν κάνω το μεγάλο service που πρέπει να γίνει την ερχόμενη εβδομάδα - 200 ?) και μου δίνει τις εξής επιλογές:

    1. Honda Transalp του 2004 - 26.000 χμλ
    2. Yamaha XT 660R του 2005 - 9.000 χμλ

    Και τα δύο τα έχει 3.900 ? (δηλαδή 2.700? με την ανταλλαγή) με έξι μήνες γραπτή εγγύηση και το XT το δίνει με καινούργια λάστιχα στην παράδοση...

    ΑΝ, λέω, ΑΝ, κλείνατε deal με το συγκεκριμένο μαγαζί, τι θα επιλέγατε να πάρετε??

    To Transalp είναι πιό ταξιδιάρικο από το XT, αλλά το XT πιό μαζεμένο για μέσα στην πόλη...
    Το Transalp κινείται με περισσότερα χλμ στην ευθεία αλλά το XT στρίβει καλύτερα στους επαρχιακούς...
    Το Transalp έχει μεγλύτερες δυνατότητες φόρτωσης από το XT...
    Το XT αν σου την βαρέσει και θέλεις λίγο να "παίξεις", είναι πιό πρόθυμο από το Transalp...
    Και τα δύο είναι αξιόπιστα σε σχέση με βλάβες κλπ

    Μπέρδεμα...
    Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Yamahara ΧΤ ....
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3

    Re: ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΔΕΛΦΙΑ!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefil
    2. Yamaha XT 660R του 2005 - 9.000 χμλ

    Νομίζω δεν υπάρχει δίλημμα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    εγώ πάλι θα έπαιρνα τρανσαλπ με κλειστά τα μάτια ....
    δεν διευκρινίζεις όμως, απο τα 60χλμ που θα διανύεις καθημερινά, πόσα είναι σε ανοιχτό δρόμο και πόσα μεσα σε κίνηση. σε όλες τις συνθήκες, πλην του μποτιλιαρίσματος, το τρανσαλπ είναι καλύτερο ...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    εγώ πάλι θα έπαιρνα τρανσαλπ με κλειστά τα μάτια ....
    δεν διευκρινίζεις όμως, απο τα 60χλμ που θα διανύεις καθημερινά, πόσα είναι σε ανοιχτό δρόμο και πόσα μεσα σε κίνηση. σε όλες τις συνθήκες, πλην του μποτιλιαρίσματος, το τρανσαλπ είναι καλύτερο ...
    Πιθανόν αλλά τα +15.000 χλμ είναι αρκετά.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Πιθανόν αλλά τα +15.000 χλμ είναι αρκετά.

    για τρανσαλπ μιλάμε κύριε, όχι για tuono:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    κοίτα που μ' αρέσει το σπαμ :rotflmao: :rotflmao:

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2003
    Μηνύματα
    3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    εγώ πάλι θα έπαιρνα τρανσαλπ με κλειστά τα μάτια ....
    δεν διευκρινίζεις όμως, απο τα 60χλμ που θα διανύεις καθημερινά, πόσα είναι σε ανοιχτό δρόμο και πόσα μεσα σε κίνηση. σε όλες τις συνθήκες, πλην του μποτιλιαρίσματος, το τρανσαλπ είναι καλύτερο ...
    Έχεις δίκιο... Δεν σας είπα... Η διαδρομή είναι Λαύριο - Καλλιθέα...
    Αυτό σημαίνει ανοιχτός δρόμος μέχρι Βάρη και συνθήκες πόλης μετά... Συνεπώς 60-40!

    Επίσης, είδα ότι έκανα λάθος στο post... Το Transalp δεν είναι '04 είναι '02! (Κεκτημένη ταχύτητα)

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefil
    Έχεις δίκιο... Δεν σας είπα... Η διαδρομή είναι Λαύριο - Καλλιθέα...
    Αυτό σημαίνει ανοιχτός δρόμος μέχρι Βάρη και συνθήκες πόλης μετά... Συνεπώς 60-40!

    Επίσης, είδα ότι έκανα λάθος στο post... Το Transalp δεν είναι '04 είναι '02! (Κεκτημένη ταχύτητα)
    για 02 είναι ακριβό, αλλά απο την άλλη η διαδρομή είναι μεγάλη και μετά απο ένα μηνα, το xt θα το καβαλάς αγγαρεία...
    άσε που το χειμώνα με τα κρύα, θα ξυλιάζεις απο το κρύο!
    θα κοίταζα μοτο με στοιχειώδη, έστω, προστασία απο τον αέρα ...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    απο την αλλη λαβε υποψη:
    α) Transalp=honda=σαρακακης, με οτι συνεπαγεται αυτο
    β) το xt ειναι μονοκυλινδρο ενω το transalp δικυλινδρο,με οτι συνεπαγεται αυτο
    γ)το τρανσαλπ δεν ειναι μονο πιο ογκωδες μα και πιο βαρυ απο το xt

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2006
    Μηνύματα
    143
    ειχα το τρανσαλπ και έχω οδηγήσει πολλάκις το XT και για ΚΑΘΕ (κεφαλαία το κάθε) μέρα τις μετακινήσεις που περιγράφεις το τρανσαλπ μπορεί να τις κάνει πολύ καλύτερα απο το ΧΤ..
    Αν μπορεις πουλα το σκουτερ και πήγαινε με ρευστό για να έχεις περισσότερες επιλογές.

    Δεν είμαι φαν του τρανσαλπ απο τις 3 μηχανές που είχα μέχρι τώρα ήταν η λιγότερο καλύτερη και δεν θα την ξανααγόραζα, παρόλα αυτά αν και θα διαφωνήσω με κάποιους παραπάνω ασυζητητί τρανσαλπ μετάξυ των 2 που αναφέρεις.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2003
    Μηνύματα
    3
    Ευχαριστώ για τις γνώμες αλλά τελικά πήρα την μεγάλη απόφαση να το ρισκάρω λίγο...

    Αντί να γλυτώσω μερικά λεφτά και να πάρω κάτι το οποίο δεν θα με συγκινεί καθόλου αποφάσισα να βάλω όσα μπορώ μετρητά και τα υπόλοιπα δόσεις και να πάω αυτή την εβδομάδα να παραγγείλω ένα V-Strom 650 '09!!!!!!!!!!

    (Έχω πάθει πλάκα με το άσπρο και μάλλον θα το πάρω σε αυτό το χρώμα)...

    Εκτός του ότι μου αρέσει σαν μηχανή, φαντάζομαι θα συμφωνείται όλοι ότι για τη δουλειά που το θέλω είναι η καλύτερη λύση...

  12. #12
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefil
    πάω αυτή την εβδομάδα να παραγγείλω ένα V-Strom 650 '09!!!!!!!!!!

    (Έχω πάθει πλάκα με το άσπρο και μάλλον θα το πάρω σε αυτό το χρώμα)...


    θα ειναι μουρλια...! θα ειναι τρελλα!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	04112008352.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	31,1 KB 
ID:	160472
    Accipere quam facere praestat injuriam

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    357
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX


    θα ειναι μουρλια...! θα ειναι τρελλα!
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    απλά με τις δόσεις δεν θα έχει ουτε το τριβάλιτσο, ούτε τον φάρο ουτε τα φοβερά νέα αυτοκόλλητα POLICE

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Παρόμοια θέματα

  1. Beverly 250/x-max250/sh150 ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
    από simple76 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2010, 11:32
  2. ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!!!!!!(μπότες)
    από noe13 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 23:21
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2007, 13:56
  4. ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΛΑΔΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
    από sakisdani750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2007, 00:42
  5. Καλησπερα Forum!τη Γνωμη Σασ...
    από MAICO στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2005, 21:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF