Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Μπροστινο γραναζι σε Bandit

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    22

    Μπροστινο γραναζι σε Bandit

    Καλησπερα λησταρχοι. Εχω το Bandit k6 και προσφατα εκανα το σερβις των 24000,μιας και ηθελαν αλλαγη γραναζια και
    αλυσιδα ειπα να βαλω ενα 14αρι μπροστινο γραναζι απο 15αρι.
    Ειναι μια βελτιωση που την προτινουν δυο ξενα sites για Bandit,οντως εχει πολυ καλητερο ''τραβηγμα'' αλλα δεν ξερω
    τι γεινεται με το κοντερ.
    Απο που παιρνει σημα,ξερει κανεις? γιατι εχω την αισθηση οτι μαλλον ειναι αισιοδοξο.

  2. #2
    ογκωδες μελος Το avatar του/της ftsmf
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    398
    to konter file mou pairnei ontws "shma" opws les apo to mprostino granazi.. tha itan kalytera na allakseis to pisw grazani eksarxis an kai pali tha exane.. giati den exei sxesi me to granazi alla me to rythmo peristrofis tou.. opote kai stis dyo periptwseis epeidh exei allaksei h diadromi tis allisidas tha exanes.. apla me to pisw granazi tha exanes safws ligotero...
    "ΜΙΑ ΝΥΦΗ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΑΥΡΑ..........ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΣΑΝ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΟΘΟ"

    " Σωστε το μνημείο Φλωρέττα-Φλωρέττα..."

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
    to konter file mou pairnei ontws "shma" opws les apo to mprostino granazi.. tha itan kalytera na allakseis to pisw grazani eksarxis an kai pali tha exane.. giati den exei sxesi me to granazi alla me to rythmo peristrofis tou.. opote kai stis dyo periptwseis epeidh exei allaksei h diadromi tis allisidas tha exanes.. apla me to pisw granazi tha exanes safws ligotero...

    Αν παιρνει σημα απο το μπροστινο γραναζι, τοτε για δεδομενη ποσοστιαια αυξηση στο γραναζωμα, το σφαλμα θα ειναι ιδιο ειτε λογω αλλαγης στο μπρος γραναζι ειτε στο πισω.

  4. #4
    Δεν ξέρω αν δουλεύουν τα Speedo Healer με το Bandit που θα μπορούσαν να διορθώσουν την όποια διαφορά προκύψει. Εγώ έβαλα ένα δόντι λιγότερο πίσω, μακραίνοντάς το 3% αν δεν κάνω λάθος (γιατί δεν έβρισκα τα "μαμά" γραναζώματα) αλλά δε με νοιάζει να το διορθώσω, με τη λογική του ότι έτσι και αλλιώς "κλέβει" το κοντέρ, μάλλον δείχνει πιο σωστά τώρα... Και δεν κατάλαβα και διαφορά σε επιδόσεις.

  5. #5
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Ρε φίλε amyrouke, έχεις βάλει από 47 που φοράνε τα δικά μας 46 εε??Εχει χάσει πολύ από εκκινήσεις??
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
    Ρε φίλε amyrouke, έχεις βάλει από 47 που φοράνε τα δικά μας 46 εε??Εχει χάσει πολύ από εκκινήσεις??
    Δεν έχω καταλάβει καμία διαφορά απολύτως, ούτε σε ξεκινήματα, ούτε εν κινήσει και η τελική ίδια επίσης. Με παραξένεψε, αλλά...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    Δεν έχω καταλάβει καμία διαφορά απολύτως, ούτε σε ξεκινήματα, ούτε εν κινήσει και η τελική ίδια επίσης. Με παραξένεψε, αλλά...
    Στις 5000 στροφες ποσα km εχεις τωρα στο κοτερ?

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ahassiotis
    Στις 5000 στροφες ποσα km εχεις τωρα στο κοτερ?
    Εγω με μαμα εχω

    97km/h stis 5000rpm
    107km/h stis 6000rpm
    117km/h stis 7000rpm

  9. #9
    Τα 100 με 6η είναι στις 5000 περίπου.
    Με την αλλαγή που έκανα, αν θυμάμαι καλά, η μεταβολή ήταν λιγότερο από 3%... Κάπου είχα δει ένα πίνακα αλλά δεν θυμάμαι πλέον. Το είχα γράψει στο τεράστιο γενικό θέμα, αλλά άντε βρες το πια...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Μετα απο αλλαγη μπροστινου σε 16 απο 15 και πισω σε 46 απο 47 στο 650 του αδερφου μου
    εχει περιπου 9% περισσοτερα χλμ.
    Την ταχυτητα την μετραει στον αξονα κινησης και για αυτο δεν θα δειτε διαφορες στα χλμ σε σχεση με τις στροφες κινητηρα.
    Καναμε ομως μια δοκιμη να δουμε τι εγινε σε σχεση με το δικο μου και ενω παλια στα 150 στο δικο μου το 650 ειχε 151 τωρα εχει πεσει στα 136-137 περιπου 14 χλμ.
    Αυτη η διαφορα ειναι ανολογικη δηλαδη στα 100 ειναι λιγοτερα και στα 40 ειναι 3χλμ.
    Συμφωνα με το GPS δειχνει σχεδον τα πραγματικα χλμ.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
    Μετα απο αλλαγη μπροστινου σε 16 απο 15 και πισω σε 46 απο 47 στο 650 του αδερφου μου
    εχει περιπου 9% περισσοτερα χλμ.
    Την ταχυτητα την μετραει στον αξονα κινησης και για αυτο δεν θα δειτε διαφορες στα χλμ σε σχεση με τις στροφες κινητηρα.
    Καναμε ομως μια δοκιμη να δουμε τι εγινε σε σχεση με το δικο μου και ενω παλια στα 150 στο δικο μου το 650 ειχε 151 τωρα εχει πεσει στα 136-137 περιπου 14 χλμ.
    Αυτη η διαφορα ειναι ανολογικη δηλαδη στα 100 ειναι λιγοτερα και στα 40 ειναι 3χλμ.
    Συμφωνα με το GPS δειχνει σχεδον τα πραγματικα χλμ.
    Και πως νιωθει το μηχανακι με αυτες τις αλλαγες? θαρρω πως 9% ειναι τεραστια διαφορα. Πως και αλλαξες και το μπροστα και το πισω? Ειναι καλυτερο απο το να αλλαξεις μονο το πισω?

  12. #12
    Με GPS έχοντας μετρήσει και το δικό μου, χάνει περίπου 10χ.α.ω στα 200... Οπότε δεν σκάω, είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα. Δεν έχω βάση για να τα βλέπω μαζί, οπότε πάω μιά βόλτα, κρατάω σταθερή μιά ταχύτητα και βλέπω μετά το "max speed" στη διαδρομή τι έγραψε. Εσύ το κόντυνες τόσο πολύ και τώρα δείχνει τα πραγματικά; Δηλαδή το δικό σου κοντέρ έκλεβε προς τα κάτω; Θέλω να πω, αν έδειχνε 40 και είχες 37, τώρα που το κόντυνες 9% θα δείχνει 40 και θα έχεις (37- 0,09*37)=33,7 πες 34... Η λογική λέει ότι κλέβει παραπάνω


    Μπορείς να αλλάξεις εμπρός και πίσω και να έχεις το ίδιο γρανάζωμα, η αναλογία δοντιών να μείνει η ίδια. Υποτίθεται ότι κάτι κερδίζεις (μου το είχε εξηγήσει ένας φίλος) αλλά δεν θυμάμαι πια τι και πως και αν όντως είναι έτσι γιατί από τις ταπεινές μου γνώσεις σε εκμετάλλευση δομικών μηχανών, θυμάμαι στη ροπή που φτάνει στον τροχό έπαιζε ρόλο η τελική μετάδοση και όχι το πως είναι τα ενδιάμεσα γρανάζια. Γιατί να του αλλάξεις γρανάζια όμως; Εγώ δεν έβρισκα τα "μαμά" και αναγκάστηκα να το κάνω. Μου φαίνεται πολύ "κόντό" το γρανάζωμά του έτσι και αλλιώς, δεν καταλαβαίνω γιατί να θέλει να το κοντύνει και άλλο κάποιος. Σε ταξίδι, θα σπάει @@.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tzrypvs
    Εγγραφή
    18/05/2005
    Μηνύματα
    103
    Δεν το κόντυνε.Το μάκρυνε.Με μεγαλύτερο γρανάζι μπροστά μακραίνει,οπως και όταν βάλεις μικρότερο γρανάζι πίσω.
    Παίζει τώρα να δείχνει λιγότερο απο ότι πάει.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tzrypvs
    Εγγραφή
    18/05/2005
    Μηνύματα
    103
    Πάμε..

    τα αρχεία πού βάζω δείχνουν την αλλαγή.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gearing(πριν).jpg 
Προβολές:	244 
Μέγεθος:	98,6 KB 
ID:	168005

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tzrypvs
    Εγγραφή
    18/05/2005
    Μηνύματα
    103
    μετά


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gearing(μετά).jpg 
Προβολές:	243 
Μέγεθος:	94,9 KB 
ID:	168006

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με συγχρονισμο καρπυρατερ σε bandit 400
    από Zbandit750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2017, 12:17
  2. μπροστινο γραναζι cb500
    από vaspiou στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2008, 17:50
  3. 14άρι γρανάζι σε S2r (800)
    από mitsos257 στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2006, 21:18
  4. Μπροστινό Γρανάζι - Ερώτηση
    από sadengr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 17:36
  5. Παξιμάδι στο μπροστινό γρανάζι μετάδοσης
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2005, 10:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF