Σελίδα 10 από 71 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314152060 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 1054

Θέμα: yamaha xj6 (diversion naked)- γνωμες?

  1. #136
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
    Αύριο πρωί-πρωί φωτογραφίες!
    Τώρα πρέπει να φύγω επειγόντως...

    Τρίτη Αθήνα για κράνος, μπουφάν, γάντια και το σκέφτομαι για givi σχαρα και βαλίτσα ή και πλαινές ή σαμάρια.

    *of topic: Με την μηχανή δεν πρόλαβα να κλείσω για διακοπές και τώρα δεν βρίσκω πουθενά (για κυκλάδες). Αλλά και την φάση να περιμένω για Σεπτέμβρη και να μην μου υπόσχονται το χρώμα που ήθελα δεν την ανέχτηκα! Την έφερα από πολύ μακριά που την βρήκα, ήρθε άψογη και πινακίδα θα βγάλω μόνος μου!
    φίλε μου καλοτάξιδι και πάντα όρθιος...
    έχεις βρει τιμές για σχάρα βαλίτσα κτλ.?
    εγώ σκεφτόμουν προσωρινά να βάλω μόνο τα πλαινά σαμάρια χωρίς κάγκελα.

  2. #137
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    Ευχαριστώ για τις ευχές και αντεύχομαι!

    Νομίζω και εγώ ότι θα προτιμήσω απλά σαμάρια χωρίς το σίδερο. Βέβαια έχουν κάποια αρνητικά αλλά είναι φθηνά και δεν απαιτούν σταθερές κατασκευές στη μηχανή.
    Σκεφτόμουν πάντως και την givi (με την προϋπόθεση όμως ότι θα είναι εύκολο να αφαιρώ τη σχάρα όποτε θέλω...).


    Τώρα επανέρχομαι στο θέμα ρύθμισης τιμονιού και ανεβάζω τις φωτογραφίες που είπαμε:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_2018.jpg 
Προβολές:	881 
Μέγεθος:	97,3 KB 
ID:	169130

  3. #138
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    και άλλη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_2020.jpg 
Προβολές:	881 
Μέγεθος:	89,1 KB 
ID:	169131

  4. #139
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    και άλλη μία


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_2022.jpg 
Προβολές:	878 
Μέγεθος:	90,9 KB 
ID:	169132

  5. #140
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    και μια ακόμα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_2024.jpg 
Προβολές:	882 
Μέγεθος:	88,5 KB 
ID:	169133

  6. #141
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    και μια άλλη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_2026.jpg 
Προβολές:	888 
Μέγεθος:	98,3 KB 
ID:	169134

  7. #142
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    Βγάζετε συμπέρασμα για τη θέση του τιμονιού από αυτές; Είναι στην θέση προς τον οδηγό ή προς τα έξω; (σίγουρα παίζει ρόλο και η γωνία λήψης...)

  8. #143
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
    Βγάζετε συμπέρασμα για τη θέση του τιμονιού από αυτές; Είναι στην θέση προς τον οδηγό ή προς τα έξω; (σίγουρα παίζει ρόλο και η γωνία λήψης...)
    Στην κοντυτερη θεση είναι (ετσι ειναι και σε μενα) αν δεις τα στυριγματα κανουν μια κλιση προς τον οδηγο αυτα ειναι που γυρναν και αναποδα ωστε να απομακρυνουν λιγο το τιμονι!
    Ούτε χιλιοστό μη κάνεις χωρίς το ΚΡΑΝΟΣ σου!!

  9. #144
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    Εχεις δίκιο! Τώρα το παρατήρησα ότι οι βάσεις δεν είναι συμμετρικές. Δηλαδή μπορούν να γυρίσουν ανάποδα (το μπρος-πίσω) οπότε το τιμόνι θα "φύγει" 2 πόντους μπροστά.

    Μπορεί να ρυθμιστεί άραγε και η κλίση του τιμονιού; Βγαίνουν εύκολα οι ταπίτσες να ρυθμίσω κλίση;

  10. #145
    Δεν εχω ψαχτει στο πως βγαινουν αυτα .. αλλα με την κλιση προσεχε μηπως "βρίσκει" το τιμονι μετα
    Ούτε χιλιοστό μη κάνεις χωρίς το ΚΡΑΝΟΣ σου!!

  11. #146
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
    Kαι γω για τα λαστιχα καλα λογια εχω ακουσει (τα DUNLOP φοραει και μενα) αν και οσοι εχουν τα BRIDGESTONE ειναι ακομα ποιο τυχεροι!

    Η θερμοκρασια αυτη (105 αντε 107) ειναι και η μεγιστη που θα δεις σε "κλειστη" διαδρομη, πανω απο τους 100 102 αναβει το βεντιλατερ, σε συνθηκες ταξιδιου παιζει 90 - 94 (Καλοκαιρακι βλεπεις) δεν εχει νοημα (πιστευω) να περιμενεις να σταματησει το βεντιλατερ καλυτερα με το που σταματας να το σβηνεις γιατι θα κρυωσει γρηγοροτερα ο κινητηρας!

    Το τιμονι απο οσο εχω δει ειναι εργοστασιακα στην κοντυτερη θεση.. !!! για βγαλε καμια φωτο!!!

    Αν το σβησεις ενώ είναι στους 100 βαθμούς,το αφήσεις μερικά δευτερόλεπτα και γυρίσεις τον διακόπτη θα δεις την θερμοκρασία να έχει ανέβει στους 107-108.Αυτό συμβαίνει σε όλους του κινητήρες και η απάντηση είναι απλή.Όταν λειτουργεί ο κινητήρας λειτουργεί και το κύκλωμα της ψύξης του,αν σβήσεις τον κινητήρα το κύκλωμα ψύξης παύει να λειτουργεί και έτσι για λίγη ώρα η θερμοκρασία ανεβαίνει μερικούς βαθμούς.Εγώ προσωπικά στο δικό μου μηχανάκι (GSR 600 ABS) όταν η θερμοκρασία είναι στους 97-98 (99 είναι η μέγιστη που έχω δει ακόμα και με καύσωνα στο κέντρο της πόλης) το αφήνω μερικά δευτερόλεπτα να δουλέψει στο ρελαντι και η θερμοκρασία πέφτει στους 88.Τότε το σβήνω.Δεν σημαίνει πως αν το σβήνεις αμέσως θα πάθει κάτι,αλλά καλά είναι να αποφεύγονται οι υψηλές θερμοκρασίες.Πάντως μου φαίνεται πως ανεβάζει πολύ θερμοκρασία το XJ6 από αυτα που βλέπω να γράφετε...



    Υ.Γ Πάντως το XJ6 τα σπάει από εμφάνιση,είναι πανέμορφο
    Fortis Fortuna Adiuvat

  12. #147
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
    Kαι γω για τα λαστιχα καλα λογια εχω ακουσει (τα DUNLOP φοραει και μενα) αν και οσοι εχουν τα BRIDGESTONE ειναι ακομα ποιο τυχεροι!

    Η θερμοκρασια αυτη (105 αντε 107) ειναι και η μεγιστη που θα δεις σε "κλειστη" διαδρομη, πανω απο τους 100 102 αναβει το βεντιλατερ, σε συνθηκες ταξιδιου παιζει 90 - 94 (Καλοκαιρακι βλεπεις) δεν εχει νοημα (πιστευω) να περιμενεις να σταματησει το βεντιλατερ καλυτερα με το που σταματας να το σβηνεις γιατι θα κρυωσει γρηγοροτερα ο κινητηρας!

    Το τιμονι απο οσο εχω δει ειναι εργοστασιακα στην κοντυτερη θεση.. !!! για βγαλε καμια φωτο!!!
    Eμένα ήρθε με bridgestone μαμα και μου είπανε ότι τα μαμά που φοράει είναι μαπα και να τα αλλάξω μετά το καλοκαίρι για πες γιατί δεν κατέχω μπας και γλιτώσω το μπουγιουρντί???

  13. #148
    Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
    Eμένα ήρθε με bridgestone μαμα και μου είπανε ότι τα μαμά που φοράει είναι μαπα και να τα αλλάξω μετά το καλοκαίρι για πες γιατί δεν κατέχω μπας και γλιτώσω το μπουγιουρντί???
    Μάλον αυτός που στο είπε θέλει να βγάλει κανα μεροκαματο μετα το καλοκαίρι!κρατα τα ! και αλλη μια πληροφορια είναι οταν θα φτάσει η στιγμή να γινει αλλαγη να ΜΗΝ βαλετε 180αρι λάστιχο γιατι δεν θα ζεστένεται ποτέ, με τα γνωστα αποτελέσματα!!

    Χτες εκανα και εγω το σέρβις των 10.000 χλμ ολα καλα φαινονται μονο λαδια και φιλτρο λαδιού αλλαχτηκαν.. τα μπουζι ηταν σε πολυ καλη κατασταση τα τακακια και αυτα επισης !

    ενα αν θέλετε το λετε προβλημα ειναι οτι πριν μια βδομαδα αρχισε οταν ηταν κρυα η μηχανη να μου αναβει η ένδειξη του λαδιου και μετα απο λιγο εσβηνε (τρελαθηκα την πρωτη φορα και σταματησα στην μεση του δρομου και περιμενα μεχρι να δω οτι εχω λαδια !!! ολα καλα ομως).. τωρα μετα την αλλαγη λαδιων,απο χτες δλδ δεν το κανει! δεν φαινεται να ειναι κατι ανυσηχητκο απο λαδι φουλ!!

    Την τριτη θα βαλω σωληνακια υψηλης στα φρένα..!!!!
    Ούτε χιλιοστό μη κάνεις χωρίς το ΚΡΑΝΟΣ σου!!

  14. #149
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
    Μάλον αυτός που στο είπε θέλει να βγάλει κανα μεροκαματο μετα το καλοκαίρι!
    ευχαριστώ φίλε μου γιατί και εμένα μια χαρά μου φαίνονται αν και έχουν θόρυβο κύλισης και θέλουν λίγη ώρα μέχρι να ζεσταθούν αλλά επειδή δεν κατέχω νόμιζα ότι πρέπει να βάλω καλύτερα γιατί τα μαμά δεν είναι καλά και μη έχοντας μέτρο σύγκρισης το πίστεψα, θα το ψάξω και λίγο στο νετ, πάντως thanks για το tip καθότι δεν μου περισσεύουνε κιόλας να αλλάζω καινούργια λάστιχα και θα το έκανα μόνο και μόνο γιατί θα το έκρινα απαραίτητο όσον αφορά την ασφάλεια μου.

  15. #150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
    Μάλον αυτός που στο είπε θέλει να βγάλει κανα μεροκαματο μετα το καλοκαίρι!κρατα τα ! και αλλη μια πληροφορια είναι οταν θα φτάσει η στιγμή να γινει αλλαγη να ΜΗΝ βαλετε 180αρι λάστιχο γιατι δεν θα ζεστένεται ποτέ, με τα γνωστα αποτελέσματα!!

    Χτες εκανα και εγω το σέρβις των 10.000 χλμ ολα καλα φαινονται μονο λαδια και φιλτρο λαδιού αλλαχτηκαν.. τα μπουζι ηταν σε πολυ καλη κατασταση τα τακακια και αυτα επισης !

    ενα αν θέλετε το λετε προβλημα ειναι οτι πριν μια βδομαδα αρχισε οταν ηταν κρυα η μηχανη να μου αναβει η ένδειξη του λαδιου και μετα απο λιγο εσβηνε (τρελαθηκα την πρωτη φορα και σταματησα στην μεση του δρομου και περιμενα μεχρι να δω οτι εχω λαδια !!! ολα καλα ομως).. τωρα μετα την αλλαγη λαδιων,απο χτες δλδ δεν το κανει! δεν φαινεται να ειναι κατι ανυσηχητκο απο λαδι φουλ!!

    Την τριτη θα βαλω σωληνακια υψηλης στα φρένα..!!!!
    Ούτε χιλιοστό μη κάνεις χωρίς το ΚΡΑΝΟΣ σου!!

Σελίδα 10 από 71 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011121314152060 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XJ6 Diversion Full Fairing
    από makis206 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 08:30
  2. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 11:05
  3. yamaha xj6 diversion
    από dimdil στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2009, 14:46
  4. Yamaha XJ6 (Diversion) Naked
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 20:02
  5. yamaha xj6 diversion
    από st.John στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 16:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF