Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Σκουριά στους λαιμούς της εξάτμισης

  1. #1

    Σκουριά στους λαιμούς της εξάτμισης

    Καλησπέρα ληστές!!!

    Τους τελευταίους έξι μήνες μένω Ηράκλειο.... και εδώ η υγρασία δεν παλεύεται!!!!!
    Έχει αρχίσει να κοκκινίζει η εξάτμιση ( και η αλυσίδα μερικές φορές.... αλλά με το λάδωμα στρώνει!!!
    Κανένα μυστικό να σώσω τους λαιμούς της εξάτμισης;;;

  2. #2
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619

    Re: Σκουριά στους λαιμούς της εξάτμισης

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
    Καλησπέρα ληστές!!!

    Τους τελευταίους έξι μήνες μένω Ηράκλειο.... και εδώ η υγρασία δεν παλεύεται!!!!!
    Έχει αρχίσει να κοκκινίζει η εξάτμιση ( και η αλυσίδα μερικές φορές.... αλλά με το λάδωμα στρώνει!!!
    Κανένα μυστικό να σώσω τους λαιμούς της εξάτμισης;;;
    Το καλυτερο θα ηταν να βγαλεις τους λαιμους.Μετα παιρνεις wd40 και ψιλο συρμα(αυτο που οι μαναδες παληα καναν λαμπικο τις κατσαρολες).Ψεκαζεις και τριβεις με το συρμα.Δεν ειναι αναγκη να ξεπατωθεις στο τριψιμο,απλα τα χοντρα θα βγαλεις.Μετα παιρνεις μια αλοιφη venol,την οποια βρισκεις σε χρωματοπωλεια,και με συρμα παλι τριβεις.Θα παθεις πλακα σε δυο λεπτα τριψιματος.Αφου γυαλισει τριβεις με ενα μαλακο πανακι και τελειωσες.
    Αν θελεις μπορεις να επναλαβεις τη διαδικασια μονο με venol.Το αποτελεσμα με δυο φορες τριψιμο ειναι σχεδον μονιμο γυαλισμα.
    Καλη επιτυχια.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  3. #3

    Re: Re: Σκουριά στους λαιμούς της εξάτμισης

    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
    Το αποτελεσμα με δυο φορες τριψιμο ειναι σχεδον μονιμο γυαλισμα.
    Δλδ το Venol καθαρίζει-γυαλίζει και προστατεύει από περαιτέρω διάβρωση; Αυτό καλό ακούγεται... Και η δικιά μου έχει "θαμπώσει" πολύ.

    Για την αλυσίδα τι να πω, αυτό το ροζ μόνο στα όπλα στη ΣΕΑΠ το έβλεπα . Να τη λαδώνεις πιο συχνά και πάρε καλύτερης ποιότητας "λάδι" έχει ένα λευκό η Motul και άλλη μια εταιρία (που συνέχεια ξεχνάω πως τη λένε) το οποίο κολλάει καλύτερα από το κοινό διάφανο και δεν λερώνει κιόλας.

  4. #4
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.819

    Re: Re: Re: Σκουριά στους λαιμούς της εξάτμισης

    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    Δλδ το Venol καθαρίζει-γυαλίζει και προστατεύει από περαιτέρω διάβρωση; Αυτό καλό ακούγεται... Και η δικιά μου έχει "θαμπώσει" πολύ.

    Για την αλυσίδα τι να πω, αυτό το ροζ μόνο στα όπλα στη ΣΕΑΠ το έβλεπα . Να τη λαδώνεις πιο συχνά και πάρε καλύτερης ποιότητας "λάδι" έχει ένα λευκό η Motul και άλλη μια εταιρία (που συνέχεια ξεχνάω πως τη λένε) το οποίο κολλάει καλύτερα από το κοινό διάφανο και δεν λερώνει κιόλας.
    Να πάρετε valvoline..Πολύ καλό...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  5. #5
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    παιδια το wenol κανει για "γυμνα" μεταλλα.οτιδοιποτε βαμενο,ανοδιομενο,χρωμιομενο κτλ το ξεβαφει....
    κανει θαυματα αλλα σε σκετο μεταλλο.ειχα χρησημοποιησει wenol (το κοκκινο) στο παρελθον σε μεταλλο με χρωμιο και ειχα δυσαρεστα αποτελεσματα.αντιθετα σε σκετο αλουμινιο εκανε αρκετα καλη δουλεια...

  6. #6
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.819
    To valvoline είναι για την αλυσίδα. οκ?
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  7. #7
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
    παιδια το wenol κανει για "γυμνα" μεταλλα.οτιδοιποτε βαμενο,ανοδιομενο,χρωμιομενο κτλ το ξεβαφει....
    κανει θαυματα αλλα σε σκετο μεταλλο.ειχα χρησημοποιησει wenol (το κοκκινο) στο παρελθον σε μεταλλο με χρωμιο και ειχα δυσαρεστα αποτελεσματα.αντιθετα σε σκετο αλουμινιο εκανε αρκετα καλη δουλεια...
    Το ανοξειδωτο δεν παθαινει ΤΙΠΟΤΑ με τη Venol.Ελα να δεις τους λαιμους μου σε σημεια που ειναι αγυαλιστοι και εκει που τους περασα με Venol.Τωρα αν ξερεις κατι παραπανω απο τον εξατμισα που μου το ειπε παω πασο.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  8. #8
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    ειπα οτι εχουν προβλημα τα βαμενα μεταλλα.αυτο το λεει στο πισω μερος απο το σωληναριο.
    υπαρχουν πολλες εξατμισεις που ειναι βαμενες η εχουν χρωμιο.και γενικα τα περισοτερα μερη σε μια μοτο ειναι βαμμενα.τα τιμονια,τιμονοπλακες,πλαισια,ζαντες,τρομπες,μπουκαλε κτλ....
    φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις,εγω ομως διαβιβαζω αυτο που λεει στο σωληναριο.

  9. #9
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
    ειπα οτι εχουν προβλημα τα βαμενα μεταλλα.αυτο το λεει στο πισω μερος απο το σωληναριο.
    υπαρχουν πολλες εξατμισεις που ειναι βαμενες η εχουν χρωμιο.και γενικα τα περισοτερα μερη σε μια μοτο ειναι βαμμενα.τα τιμονια,τιμονοπλακες,πλαισια,ζαντες,τρομπες,μπουκαλε κτλ....
    φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις,εγω ομως διαβιβαζω αυτο που λεει στο σωληναριο.
    Ο συναδελφος μιλαει για σκουρια στους λαιμους και πως να την βγαλει.Τι σχεση εχουν τα χρωμια κλπ δεν καταλαβαινω.Ακομα και χρωμιομενοι να ηταν οι λαιμοι αφου εχουν σκουριασει ηδη,τι αλλο κακο θα τους εκανε η Venol?
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  10. #10
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    παιδια ρωτηστε την wenol την ιδια....
    εγω στις οδηγιες το διαβασα.

Παρόμοια θέματα

  1. καθαρισμος στους λαιμους της εξατμισης
    από babis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2013, 20:20
  2. Σκουρια στο λαιμο της εξατμισης
    από ropoukaiko στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2010, 05:00
  3. Σκουρια στο ντεποζιτο της V-strom!!
    από leonas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2008, 21:34
  4. Σακουλα στους λαιμους!
    από DimChios στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2007, 06:37
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF