Σελίδα 1 από 18 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 263

Θέμα: Θόρυβος από το μπροστινό του v-strom 650 (5 threads in one)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200

    θόρυβος από το μπροστινό του v-strom 650

    Έχω ένα v-strom 650 του 05.Κάθε φορά που πέφτω σε λακούβα ακούγεται ένα έντονο τακ από το μπροστινό σύστημα,σαν να είναι ξεβιδωμένα κάποια πλαστικά.Σε εξουσιοδοτημένος service που ρώτησα μου είπαν οτί έτσι χτυπάνε όλα τα v-strom 650 και οτί δεν λύνεται το πρόβλημα.Το τακ που ακούγεται δεν ξέρω αν είναι ανησυχητικό (μην μου φύγει δηλαδή κάνα κομμάτι),σίγουρα όμως είναι πολύ ενοχλητικό.Έχει κανείς υπόψιν του κάτι;Από τι μπορεί να είναι και πως διορθώνεται;Το χτύπημα ακούγεται από την πρώτη μέρα και το μηχανάκι έχει σήμερα 1200 Km.
    Τρώω άρα υπάρχω.Τρώω περισσότερο,υπάρχω περισσότερο.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2005
    Μηνύματα
    165

    για το μπροστινο

    και σε ενα αλλο κανει τα ιδια και πιστευουμε οτι ειναι ασφικτα τα ρουλεμαν.τωρα που το λες δεν μπορει να ειναι χαλαρα ρουλεμαν σε 2 μηχανες.σε ΑFRICA 750 750 κτυπουσε η φλογερα του πειρουνιου οπως και στο BROS650 χωρις να βρεθει ποτε λυση λογω παραεισαγωγης
    wrench

  3. #3
    θόρυβος από το μπροστινό του v-strom 650
    Έχω ένα v-strom 650 του 05.Κάθε φορά που πέφτω σε λακούβα ακούγεται ένα έντονο τακ από το μπροστινό σύστημα,σαν να είναι ξεβιδωμένα κάποια πλαστικά.Σε εξουσιοδοτημένος service που ρώτησα μου είπαν οτί έτσι χτυπάνε όλα τα v-strom 650 και οτί δεν λύνεται το πρόβλημα.Το τακ που ακούγεται δεν ξέρω αν είναι ανησυχητικό (μην μου φύγει δηλαδή κάνα κομμάτι),σίγουρα όμως είναι πολύ ενοχλητικό.Έχει κανείς υπόψιν του κάτι;Από τι μπορεί να είναι και πως διορθώνεται;Το χτύπημα ακούγεται από την πρώτη μέρα και το μηχανάκι έχει σήμερα 1200 Km.

    αυτο απο αλλο post μεσα απο το φορουμ....καλο το suzuki αλλα ασε να το δοκιμασουν αλλοι πρωτα και μετα βγαζεις τελικη γνωμη.......
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200

    Από τα δισκόφρενα ειναι;

    Από ότι ρώτησα στα κεντρικά της Suzuki μου είπαν οτί είναι από τους πλευστούς δίσκους.Το κάνουν λέει και άλλα.Ας ελπίσουμε οτί είναι από αυτό...Τώρα έχει αρχίσει και μου τρίζει μεταξυ 5-7000 στροφών.Κάτι τρίζει από το μοτέρ σαν κάτι να συντονίζει.Ανυσηχώ υπερβολικά;ή είναι φυσιολογικός θόρυβος;

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2005
    Μηνύματα
    165
    κοιτα τι θορυβο κανει ο κινητηρας η τα πλαστικα δεν γνωριζω μπορει να ειναι και συντονισμος.για το μπροστινο στου φιλου ελαφρα κινηται ο λαιμος.ακουμποντας το δακτυλο στην πλακα και στον λαιμο νιωθεις ενα μικρο κραδασμο.οταν πατας φρενο και κουνας τη μηχανη μπρος πισω
    wrench

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200

    εγώ πάλι

    Το ίδιο μου κάνει κι εμένα.Όταν το κουνάω μπρος ή πίσω και πατήσω φρένο ακούω ένα τακ.Ρώτα και το φίλο σου για το θόρυβο,αναρωτιέμαι αν το κάνουν και άλλα.Πάντως άρχισε να το παρουσιάζει μετά από 1300 Km.Πριν δεν το έκανε.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
    θόρυβος από το μπροστινό του v-strom 650
    Έχω ένα v-strom 650 του 05.Κάθε φορά που πέφτω σε λακούβα ακούγεται ένα έντονο τακ από το μπροστινό σύστημα,σαν να είναι ξεβιδωμένα κάποια πλαστικά.Σε εξουσιοδοτημένος service που ρώτησα μου είπαν οτί έτσι χτυπάνε όλα τα v-strom 650 και οτί δεν λύνεται το πρόβλημα.Το τακ που ακούγεται δεν ξέρω αν είναι ανησυχητικό (μην μου φύγει δηλαδή κάνα κομμάτι),σίγουρα όμως είναι πολύ ενοχλητικό.Έχει κανείς υπόψιν του κάτι;Από τι μπορεί να είναι και πως διορθώνεται;Το χτύπημα ακούγεται από την πρώτη μέρα και το μηχανάκι έχει σήμερα 1200 Km.

    αυτο απο αλλο post μεσα απο το φορουμ....καλο το suzuki αλλα ασε να το δοκιμασουν αλλοι πρωτα και μετα βγαζεις τελικη γνωμη.......
    Χμμμ...ειναι στανταρ ρουλεμαν τιμονιου και μαλιστα το ειχαν τα SV τα πρωτα, αλλα δεν περιμενα και τα V-Strom.
    Κατι τετοια κανει η Σουζουκι μια ζωη βαζει κωλορουλεμαν.
    Λυση υπαρχει και ειναι φθηνη, ασε τους αρχιμπιφτεξ της Σουζουκι να λενε.
    Η πρωτη ειναι να πας καπου και να σφιξεις τα ρουλεμαν με δυναμοκλειδο (torque wrench) στη ροπη που οριζει ο κατασκευαστης (στα συνεργεια θα ξερουν).Αν μετα απο 500-600 χλμ αρχισουν παλι τα κλαπα-κλουπα στις λακουβες, αλλαζεις τα ρουλεμαν και βαζεις καλα κωνικα γιαπωνεζικα ρουλεμαν που θα σου πανε 3 φορες φθηνοτερα απο αυτα της Σουζουκι και δεν θα ξαναχρειαστουν σφιξιμο.
    Ειναι μια μαρκα καλη που παιζει στανταρ, αλλα δεν θυμαμαι τωρα, θα μαθω και θα σου πω.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  8. #8
    ola ta vstrom 650 otan peftoun mesa se kali lakouva akougetai san ena thorivos san plastiko apo mprosta... mij se anisixei ... emena malista ttora sta 10000 xlm den to akouo pia i den exo petixei tarastia lakouva... min sas anisixei katholou
    ΚΟΙΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!

  9. #9


    φιλε αν θες ρολεμαν καλα και στο λεω λογω πειρας(εχω μηχανουργειο)SKF ΚΑΙ ΠΑΛΙ SKF μπορει να ακουσεις μια καπως τιμη αλλα πανε εγγυημενα μια ζωη(η f1 ferrari φοραει 1500!!! της ενλογο εταιριας!)προσεξε μονο να μην ειναι πολωνεζικα η τουρκικα...εχει 2 χρονια που εκαναν και αυτα την εμφανηση τους στην αγορα....
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200

    ΟΥΦ!!!

    Ουφ!!!Thanks zou


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	la grande remalious.jpg 
Προβολές:	2479 
Μέγεθος:	24,7 KB 
ID:	12740

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    ''ola ta vstrom 650 otan peftoun mesa se kali lakouva akougetai san ena thorivos san plastiko apo mprosta... mij se anisixei ... emena malista ttora sta 10000 xlm den to akouo pia i den exo petixei tarastia lakouva... min sas anisixei katholou''. By zouzounos.


    ''Χμμμ...ειναι στανταρ ρουλεμαν τιμονιου και μαλιστα το ειχαν τα SV τα πρωτα, αλλα δεν περιμενα και τα V-Strom.
    Κατι τετοια κανει η Σουζουκι μια ζωη βαζει κωλορουλεμαν.
    Λυση υπαρχει και ειναι φθηνη, ασε τους αρχιμπιφτεξ της Σουζουκι να λενε.
    Η πρωτη ειναι να πας καπου και να σφιξεις τα ρουλεμαν με δυναμοκλειδο (torque wrench) στη ροπη που οριζει ο κατασκευαστης (στα συνεργεια θα ξερουν).Αν μετα απο 500-600 χλμ αρχισουν παλι τα κλαπα-κλουπα στις λακουβες, αλλαζεις τα ρουλεμαν και βαζεις καλα κωνικα γιαπωνεζικα ρουλεμαν που θα σου πανε 3 φορες φθηνοτερα απο αυτα της Σουζουκι και δεν θα ξαναχρειαστουν σφιξιμο.
    Ειναι μια μαρκα καλη που παιζει στανταρ, αλλα δεν θυμαμαι τωρα, θα μαθω και θα σου πω.'' by gcrook
    Tώρα εγώ που είχα την απορία τι να πω;
    Όσο για το δίλλημα για το transalp Κι εγώ το είχα μέχρι που το οδήγησα.Παραλίγο να με πάρει ο ύπνος.Καλό μηχανάκι,honda,αξιόπιστο,καλή μεταπωλητική αξία,αλλά πολύ άνευρο.γκάζι μηδέν.Εντάξει μηχανή οδηγάμε όχι αυτοκίνητο.Πολύ καθώς πρέπει από κινητήρα.Θα μου πεις γι΄ αυτό είναι αξιόπιστο.Τέλως πάντων,προτίμησα το v-strom γιατί είναι και δέκα χρόνια (και βάλε) πιο καινούριο σχεδιαστικά.Όσο για τα προβλήματα που θα μπορούσε να έχει,έκανα υπομονή ένα χρόνο να το πάρω μέχρι να δω τι μπορεί να παρουσιάσει.Από ότι είχα ρωτήσει πριν το πάρω δεν άκουσα τίποτα για προβλήματα.Αυτά.
    Gcrook λες να είναι δηλαδή τα ρουλεμάν του λαιμού;Πάνω που άρχισα να ανακουφίζομαι οτί δεν είναι κάτι ιδιαίτερο....



    __________________
    Τρώω άρα υπάρχω.Τρώω περισσότερο,υπάρχω περισσότερο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    Προς gcrook:Τώρα που το θυμήθηκα από τη suzuki μου είπαν οτί για το χτύπημα φταίνε οι πλευστοί δίσκοι,ακούγετε λέει και σε άλλα μοντέλα της suzuki.λες;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
    Προς gcrook:Τώρα που το θυμήθηκα από τη suzuki μου είπαν οτί για το χτύπημα φταίνε οι πλευστοί δίσκοι,ακούγετε λέει και σε άλλα μοντέλα της suzuki.λες;
    Ναι ισχυει.
    Για να καταλαβεις ομως πως ακουγονται οι πλευστοι δισκοι πιασε με το χερι τον δισκο και κουνα τον κατα τη γορα περιστροφης του και αντιστροφα.
    Μιλαμε για ενα ανεπαισθητο τσικ.
    Εσυ μου λες για ενα θορυβο που ακουγεται σαν κλουπ,...; οταν βρισκεις λακουβα.
    Λογικα θα πρεπει να ακουγεται και στα αποτομα τσιμπηματα του φρενου.
    Αν αυτος ο θορυβος ακουγεται απο την περιοχη κατω απο τα οργανα (για να σου δωσω να καταλαβεις), και συνοδευεται με εναν κραδασμο ο οποιος σου γινεται αισθητος στα χερια τοτε ειναι 1000% ρουλεμαν και πρεπει να στο αντικαταστησουν αμα ειναι στη εγγυηση.
    Το δικο μου τα ιδια εκανε, μεχρι που το εσφιξα για να σταματησει προσωρινα και να ξαναρχισει μετα ποα 500 χλμ, αλλα μετα το Πασχα τερμα τα ψεμματα παω για αλλαγη ρουλεμαν.

    Καλου-κακου παρε και μια δευτερη γνωμη απο μηχανικο (οποιοσδηποτε θα το καταλαβει αμεσως χωρις να χρειαστει να καβαλησει το μηχανακι), και αμα σου πει οτι οντως ειναι ρουλεμαν, πηγαινε στο βλακα το Σφακιανακη και πες του να στο αλλαξει στην εγγυηση.
    Ψαξτο λιγο μηπως παιρνει ρουλεμαν απο SV 650 2003+ (αλλωστε ιδιο πλαισιο εχουν σχεδον) και κανε κινηση γιατι θα καταντησει ενοχλητικο.

    Περιμενω νεα σου.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    Gcrook,καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αν κουνήσω το μηχανάκι μπρος ή πίσω και πατήσω απότομα φρένο ακούγεται αυτός ο θόρυβος που σου λέω.Σε μάστορα να το πάω εδώ που είμαι Ρέθυμνο λίγο δύσκολο γιατί δεν έχει κανένα εξουσιοδοτημένο.Σε κάνα μήνα θα ανέβω Αθήνα,υπάρχει κανένα καλό συνεργείο να του ρίξει μια ματιά;

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2004
    Μηνύματα
    10
    Το δυνατο αυτο click που αναφερεις οντως το κανουν ολα τα strom και πριν το διασταυρωσω με αλλους κατοχους ειχα απευθυνθει σε διαφορα εξουσιοδοτημενα και ολοι ειχαν διαβεβαιωσει οτι προκειται
    για φυσιολογικο θορυβο που προκειται απο τους πλευστους δισκους.
    Οποτε μην ανησυχεις εκτος αν μας δουλευουν ολους ...ομαδικα

Σελίδα 1 από 18 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΡΙΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΣΕ V-strom 650 κ7.
    από snatch στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 12:13
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 01:24
  4. Honda Innova θορυβος απο το φαναρι
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2006, 20:03
  5. Επιστροφή από το χωριό του Λεωνίδα
    από afrotwin στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2004, 12:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF