Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Βοηθήστε με να πείσω τον Παναγιώτη ότι είναι μα7@#@$ άμα ΔΕΝ φοράει κράνος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2009
    Μηνύματα
    8

    Βοηθήστε με να πείσω τον Παναγιώτη ότι είναι μα7@#@$ άμα ΔΕΝ φοράει κράνος

    Ο ξαδελφός μου ο Παναγιώτης αγόρασε ένα ωραίο μηχανάκι.
    Και κυκλοφορεί χωρίς κράνος.
    Γιατί στην παρέα του, και στην πόλη του, και στην ηλικία του, κανένας δεν φοράει κράνος.
    Και προσπαθώ να τον πείσω ότι η μαγκιά είναι να ΦΟΡΑΕΙ το κράνος.

    Ο Παναγιώτης είναι πιτσιρίκι.

    Ο Παναγιώτης είναι φανατικός του facebook. Ίσως αν το ακούσει από πολλούς εδω μέσα να το καταλάβει καλύτερα από ότι αν το ακούει μόνο από εμένα.

    Κάντε ότι μπορείτε για να βοηθήσετε. Τρομάξτε τον αν θέλετε. Αρκεί να αρχίσει να κυκλοφορεί με κράνος

    http://www.facebook.com/group.php?gid=198918095306

    Σας ευχαριστώ

    Κωνσταντίνος

  2. #2
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Ξεκινα απο το προστιμο των 300+ ευρο (δεν θυμαμε ακριβως, δεν με απασχολει αλλωστε... ). Καμια φορα κατι τετοιοι μαλακισμενοι λογοι εχουν καλυτερο αποτελεσμα απο τους σοβαρους και ουσιαστικους για να πειστουμε για κατι...

    υ.γ. facebook εν εχω καρντια μου
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2009
    Μηνύματα
    8
    Το κακό είναι ότι στην περιοχή μας, δεν έχει συχνά (έως καθόλου) μπλόκα. Και στις διαδρομές του, αν στήθεί μπλόκο, το μαθαίνουν με sms όλοι οι πιτσιρικάδες πριν προλάβεις να πεις "honda"

  4. #4

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2007
    Μηνύματα
    187
    Άσε το πρόστιμο.
    Πάρε τον να δείτε κράνη, να βρεί κανένα με μουράτο σχέδιο (φρόντισε εσύ να είναι και καλής ποιότητας). Πές του ότι το κράνος εκτός από προστασία είναι και μέρος της εικόνας του biker. Αν το γουστάρει θα το φοράει.
    Βέβαια θα ήταν καλήτερο να καταλάβει τον κίνδυνο που διατρέχει, αλλά αν αυτό είναι αδύνατο ξεκίνα από αυτό που τον ενδιαφέρει... την "¨μούρη".

  6. #6
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aipfhelmetprint2.jpg 
Προβολές:	818 
Μέγεθος:	65,7 KB 
ID:	164297

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2007
    Μηνύματα
    187
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    Και το σόκ βέβαια είναι μία πολύ καλή λυση!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από koyan
    Το κακό είναι ότι στην περιοχή μας, δεν έχει συχνά (έως καθόλου) μπλόκα. Και στις διαδρομές του, αν στήθεί μπλόκο, το μαθαίνουν με sms όλοι οι πιτσιρικάδες πριν προλάβεις να πεις "honda"
    ρε φιλε χωρις να θεωρω "κακο" ή "λαθος" το να προσπαθεις με αυτον τον τροπο να πεισεις εναν πιτσιρικα να φορεσει κρανος, δεν νομιζω οτι ειναι και ο πιο ενδεδειγμενος τροπος..


    δυστυχως σε αυτη την ηλικια οτι μα ΟΤΙ και να του πουμε,αυτος απο αντιδραση και μονο θα κανει το αντιθετο.

    το θεμα ειναι να το βαλει καλα στο κεφαλι (και κυριολεκτικα και μεταφορικα) ΜΟΝΟΣ του!

    καλη δυναμη!

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2009
    Μηνύματα
    8
    @devil's animal

    Δεν θυμάμαι ακριβώς τι με έκανε εμένα να ξεκινήσω να το φοράω. Αλλά νομίζω ότι ήταν κάποιου είδους σοκ από ατύχημα που έγινε μπροστά μου. Αν αυτού του είδους το σοκ, μπορέσω να το προκαλέσω στον πιτσιρικά ΧΩΡΙΣ το ατύχημα, τότε αξίζει τον κόπο. Επίσης: αν δει να του την λένε ΠΟΛΛΟΙ, αν δει ότι ασχολούνται μαζί του τόσοι, ίσως το καταλάβει.

    (Και η κρυφή μου ελπίδα: αν ακούσει να του το λένε οι φίλοι του). Ακόμα δεν ξέρει τίποτα για το group, (και επειδή φαίνεται το όνοματεπώνυμό μου εκεί, αν πέσει πάνω του θα το καταλάβει), ελπίζω να πέσει επάνω του τυχαία.

    Τές πα, δεν είναι χαζός, ούτε αντιδραστικός. Αλλά καμιά φορά χρειάζεται λίγο περισσότερο σπρώξιμο

  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Δώστου ένα κηδειόχαρτο με το όνομά του τυπωμένο επάνω.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από koyan
    @devil's animal

    Δεν θυμάμαι ακριβώς τι με έκανε εμένα να ξεκινήσω να το φοράω. Αλλά νομίζω ότι ήταν κάποιου είδους σοκ από ατύχημα που έγινε μπροστά μου. Αν αυτού του είδους το σοκ, μπορέσω να το προκαλέσω στον πιτσιρικά ΧΩΡΙΣ το ατύχημα, τότε αξίζει τον κόπο. Επίσης: αν δει να του την λένε ΠΟΛΛΟΙ, αν δει ότι ασχολούνται μαζί του τόσοι, ίσως το καταλάβει.

    (Και η κρυφή μου ελπίδα: αν ακούσει να του το λένε οι φίλοι του). Ακόμα δεν ξέρει τίποτα για το group, (και επειδή φαίνεται το όνοματεπώνυμό μου εκεί, αν πέσει πάνω του θα το καταλάβει), ελπίζω να πέσει επάνω του τυχαία.

    Τές πα, δεν είναι χαζός, ούτε αντιδραστικός. Αλλά καμιά φορά χρειάζεται λίγο περισσότερο σπρώξιμο
    εχεις δικιο σ'αυτο που λες.
    αν του το πουν φιλοι του και πολυ "ευρυς κυκλος" γνωστων του ισως αλλαξει γνωμη.

    εγω προσωπικα το εκανα γιατι γραφτηκα εδω και με εβαλε και μια γκομενα να της το υποσχεθω.

    οταν πρωτοεβαλα ενιωσα καλα και ασφαλης μονο και μονο επειδη δεν με χτυπαγε αερας στο προσωπο και δεν δακρυζαν τα ματια μου.


    απλα καλο θα ηταν να αποφευχθει η τακτικη του ΚΑΤ*.

    *συνηθης τακτικη των γονιων που πανε μια βολτα τα καμαρια τους στο ΚΑΤ ή σε καποιο εφημερευον νοσοκομειο για να δουν ανοιγμενα κεφαλια και σπασμενα χειροποδαρα για να ΜΗΝ οδηγησουν ποτε αυτες τις "σκοτωστρες"

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2009
    Μηνύματα
    8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

    απλα καλο θα ηταν να αποφευχθει η τακτικη του ΚΑΤ*.

    *συνηθης τακτικη των γονιων που πανε μια βολτα τα καμαρια τους στο ΚΑΤ ή σε καποιο εφημερευον νοσοκομειο για να δουν ανοιγμενα κεφαλια και σπασμενα χειροποδαρα για να ΜΗΝ οδηγησουν ποτε αυτες τις "σκοτωστρες"
    Ωω, μας πέρασε από το μυαλό. Και το ΚΑΤ (είναι μακρυά η Αθήνα), και να τον πάω μια βόλτα στο νεκροταφείο της πόλης. Όχι ότι χρειάζεται. Έχει βρεθεί παλιότερα σε κηδείες άλλων πιτσιρικάδων.

    Απλά αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε με λίγο διαφορετικό τρόπο.

  13. #13
    Μακάρι να είναι τυχερός και να ζήσει αλώβητος μέχρι να συνειδητοποιήσει ότι πρέπει να φοράει και κράνος και μπουφάν και γάντια και μπότες..

    Αισθητικά δε, είναι μεγάλο ξενέρωμα το ακράνωτο λουκ...



    Αλήθεια, για πόσο πιτσιρίκι μιλάμε;
    safety doesn't happen by accident

  14. #14
    - δείξε του τις φωτό και το λινκ που πόσταρε ο idi

    - πες του ότι 1 στα 2 ατυχήματα με τραυματισμό ή θάνατο συμβαίνουν με ταχύτητες κάτω των 50 χαω (δες μελέτη : click me ) και γιατί να θεωρεί τον εαυτό του εξαίρεση απο τη στατιστική?

    - πήγαινε σπίτι, και σε ανύποπτη στιγμή σπρώξε τον να ρίξει μια δυνατή με το κεφάλι σε ένα ντουλάπι ή τοίχο... (ταχύτητα <<<<<<<<<<<<< 50 χαω). "Πολλαπλασίασε το" - πες του - "επι 50"... (βέβαια μάλλον θα αρχίσετε τις μπουνιές, αλλά δεν πειράζει )

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2009
    Μηνύματα
    8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    - δείξε του τις φωτό και το λινκ που πόσταρε ο idi
    Την ανέβασα ήδη στο group. Θα την δεί μαζί με τα βιντεάκια και τις άλλες φωτογραφίες που θα ανέβουν εκεί (Ελπίζω) όταν του δείξω το group.

    - πες του ότι 1 στα 2 ατυχήματα με τραυματισμό ή θάνατο συμβαίνουν με ταχύτητες κάτω των 50 χαω (δες μελέτη : click me ) και γιατί να θεωρεί τον εαυτό του εξαίρεση απο τη στατιστική?
    Γνωρίζοντάς τον, πιστεύω ότι αυτό θα τον επιρρεάσει λιγότερο από οτιδήποτε άλλο (έτσι κι αλλιώς του έχω ήδη πει ότι τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται μέσα στην πόλη με μικρή ταχύτητα, καθώς και τις δικές μας παρόμοιες ιστορίες).

    - πήγαινε σπίτι, και σε ανύποπτη στιγμή σπρώξε τον να ρίξει μια δυνατή με το κεφάλι σε ένα ντουλάπι ή τοίχο... (ταχύτητα <<<<<<<<<<<<< 50 χαω). "Πολλαπλασίασε το" - πες του - "επι 50"... (βέβαια μάλλον θα αρχίσετε τις μπουνιές, αλλά δεν πειράζει )
    Χμμ, με αυτό σίγουρα θα τον τσαντίσω και μετά δεν θα με ακούει καθόλου. (άσε που δεν με παίρνει γιατί θα φάω ξύλο).

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 11:44
  2. Sos-βοηθήστε με να την χαμηλώσω!!
    από stef.corfu στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2008, 00:34
  3. Βοηθηστε με να διαλεξω μποτες !
    από McTalas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2007, 16:51
  4. Παρακαλώ βοηθήστε με να...
    από dirtbird στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2007, 11:13
  5. Βοηθήστε με να καταλήξω παρακαλώ.
    από Newbie στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2006, 18:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF