Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 201

Θέμα: Motto adventures Enduro Training Level 1 μια άσχημη εμπειρία 31/05/2009

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2009
    Μηνύματα
    22

    Motto adventures Enduro Training Level 1 μια άσχημη εμπειρία 31/05/2009

    Οδηγώ μηχανή ακριβώς 2 χρόνια χωρίς καμία προηγούμενη εμπειρία.

    Επειδή πρόσφατα άλλαξα μηχανή από την GS650 στην GS1200 και μιας και καλοκαίριασε είπα να κάνω στο σχολείο enduro training level 1 της σχολής Moto Adventure του Νίκου Σπανού ώστε εάν βρεθώ σε χωμάτινο δρόμο προς κάποια παράλια να ξέρω πως με ασφαλή τρόπο να φτάσω στον προορισμό μου, τίποτα παραπάνω και τίποτα παρακάτω.

    Τηλεφώνησα στην σχολή και ρώτησα εάν για την περίπτωση μου είναι κατάλληλο αυτό το σχολείο και εάν υπάρχει κίνδυνος για μένα και την μηχανή μου. Μια ευγενέστατη κύρια μου απάντησε ότι είναι μια πρώτη επαφή με το χώμα τίποτα το extreme τίποτα το επικίνδυνο.
    Φτάνοντας στο sport camp/enduro park στο Λουτράκι με υποδέχτηκαν οι εκπαιδευτές οι οποίοι ήταν φιλικοί και ευγενέστατοι.

    Η πρώτη αρνητική εντύπωση ήταν ο χώρος που μας είπαν να αφήσουμε τις μπαγκαζιερες κτλ ήταν μια βρώμικη αποθήκη που ότι ακουμπούσες βρωμιζόταν.
    Στην συνέχεια μπήκαμε σε ένα μεγάλο χώρο όπου έγινε η θεωρητική εκπαίδευση.
    Μετά φύγαμε από το enduro park και πήγαμε σε μια αλάνα που σε καμία περίπτωση δεν θύμιζε enduro park ήταν απλά ένα χωμάτινο γήπεδο ενός εκκλησιαστικού ιδρύματος!!
    Εκεί έγινε το πρακτικό μάθημα το οποίο περιλάμβανε ασκήσεις όπως οδήγημα με το ενα/δυο γόνατα πάνω στην σέλα της μηχανής κ.α . εκεί κάποια στιγμή σκέφτηκα ότι εγώ κάνω την εκπαίδευση για να πηγαίνω ασφαλής σε καμία παραλία όπως είπα παραπάνω και όχι να συμμετέχω σε τσίρκο.... Τέλος πάντων έγιναν όλες οι ασκήσεις, μιας που μας έπεισαν για την χρησιμότητα τους όχι εύκολες άλλα όχι και ακατόρθωτες.

    Όταν τελείωσε το πρακτικό μέρος επιστρέψαμε στο enduro park για φαγητό. Μέχρι το σημείο εκείνο να σημειώσω ότι είχαν πέσει ήδη δυο μηχανές κάτω από τους ένδεκα συμμετέχοντες !!! Το φαγητό ήταν επιεικώς απαράδεκτο αλλά με τέτοια κούραση τρωγόταν.... όταν θέλεις να έχεις ένα επίπεδο ποιότητας πρέπει να το έχεις σε όλους τους τομείς...

    Στην παρούσα φάση τα συνολικά συναισθήματα μου ήταν θετικά για την εκπαίδευση.

    Μετά το διάλειμμα για το φαγητό οι εκπαιδευτές μας είπαν ότι υπολείπεται και μια βόλτα στο βουνό για να χαρούμε αυτά που μάθαμε. Εδώ άρχισε ο εφιάλτης. Ανεβήκαμε στις μηχανές και στο όρθιο πάντα και αρχίσαμε την ανάβαση σε χωμάτινο δρόμο που σε πολλά σημεία είχε κοτρόνες και νεροφαγώματα με ένα τέμπο υπερβολικά γρήγορο.
    Οι αντοχές μου έφτασαν στα όρια γιατί τελικά το GS1200 αποδείκτηκε υπερβολικά βαρύ και η ταχύτητα πολύ γρήγορη για να το οδηγείς όρθιος... Ήταν μια από της πιο αγχωτικές καταστάσεις στην ζωή μου να είσαι όρθιος να τρέχεις πάνω στις πέτρες και να προσπαθείς σαν αχάριος να μην τσακιστείς. Τελικά φτάσαμε στον προορισμό μας και αν κατάλαβα καλά από τον τρόπο που ξάπλωσε ο εκπαιδευτής ήταν και αυτός εξουθενωμένος.

    Τα συναισθήματα μου για την εκπαίδευση σε αυτό σημείο έγιναν τελείως αρνητικά.

    Για μένα αυτή η ταλαιπωρία ήταν το απόλυτο ξενέρωμα και κάτι που σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να ξαναζήσω. Περίμενα κάτι άλλο μια χαλαρή βόλτα να χαρούμε το βουνό και αντί αυτού αισθάνθηκα ότι κινδυνεύει η σωματική μου ακεραιότητα και στα τριάντα οκτώ μου να κάνω κάτι σαν motto cross!!

    Μετά το ολιγόλεπτο διάλειμμα αρχίσαμε το κατέβασμα. Η Κατάσταση ήταν η ίδια και ακόμα χειρότερη τρέχαμε πάλι στο όρθιο η ένταση στο full είχα φτάσει στα όρια μου πραγματικά. Κάποια στιγμή πέφτει μια μηχανή μπροστά μου και μετά από 300 μέτρα πέφτω και εγώ!

    Δυστυχώς δεν μπόρεσα να κρύψω τον εκνευρισμό μου στον εκπαιδευτή όταν μάλιστα η μηχανή μου έπαθε ζημία και έπρεπε να ρυμουλκηθεί.
    Προφανώς η μπροστινή ρόδα κτύπησε σε κάποια πέτρα και λόγο κούρασης δεν κράτησα το τιμόνι γερά έτσι δίπλωσε και έπεσε η μηχανή....
    Ο λόγος που υπήρχε αυτή η ταχύτητα ίσως ήταν το προχωρημένο της ώρας και η βιασύνη των εκπαιδευτών να τελειώνουν..

    Ο σχεδιασμός αυτής της βόλτας ήταν κατά την γνώμη μου λάθος και επιπόλαιος, είχε μεγάλη επικινδυνότητα για σοβαρό τραυματισμό και μεγάλη ζημιά της μηχανής. Έπρεπε να δοθούν συστάσεις στην αρχή για το βαθμό δυσκολίας, να τονιστεί ότι όποιος δυσκολεύετε να σταματήσει να πάρει μια ανάσα και να συνέχει, κάτι που ποτέ δεν ειπώθηκε ..
    Αυτοκίνητο συνοδείας για πρώτες βοήθειες δεν υπήρχε αν κάποιος κατά την πτώση κτύπαγε σοβαρά τι θα γινόταν θα τον έπαιρναν δυκάβαλο???
    Τελικά οι διαβεβαιώσεις της ευγενικής κυρίας των εκπαιδευτών για την ασφάλεια του μαθήματος αποδείκτηκαν μη αληθής. Ποτέ δεν ειπώθηκαν τα θέματα ευθύνης και τι γίνεται σε περίπτωση τραυματισμού. ..

    Να σημειώσω οτι τελικά από τις 11 μηχανές οι 5 έπεσαν συνολικά...

    Προφανώς για μένα ήταν μια δυσάρεστη εμπειρία με οικονομικές συνέπειες,,,
    Το BMW moble care ήταν και αυτό μια δυσάρεστη έκπληξη μιας και σε περίπτωση ατυχήματος δεν καλύπτει την μεταφορά του επιβάτη, Δηλαδή παντελώς άχρηστο.

    Νομίζω ότι περιέγραψα τα γεγονότα ακριβώς όπως έγιναν.

    Fanis

  2. #2
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297

    Re: Motto adventures Enduro Training Level 1 μια άσχημη εμπειρία 31/05/2009

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Asxetos1
    Νομίζω ότι περιέγραψα τα γεγονότα ακριβώς όπως έγιναν.

    Fanis
    Καλά μας τα λες εδώ,

    το θέμα όμως είναι να πεις τα παράπονά σου και στην σχολή.


  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2009
    Μηνύματα
    22
    τα ειπα στο κ. Νικο Σπανο....

  4. #4
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Asxetos1
    τα ειπα στο κ. Νικο Σπανο....

    και τί σου απάντησε;

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2009
    Μηνύματα
    22
    Οτι ολα απο πλευρας της σχολης του ηταν οπως επρεπε να ειναι... Τι ηθελες να μου πει δηλαδη...

    Για να μην υπάρξει η παρεξήγηση στο forum οτι γράφτηκα μόνο και μόνο για postaro το συγκεκριμένο θέμα.. Είχα γραφεί με το user name asxetos και είχα δώσει τις απαραίτητες συστάσεις αλλά μάλλον ο λογαριασμός μου διαγράφτηκε επειδή είχα καιρό να μπω .... δοκίμασα και δεν μπορούσα να μπω με το παλιό account.

  6. #6
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Asxetos1
    Οτι ολα απο πλευρας της σχολης του ηταν οπως επρεπε να ειναι... Τι ηθελες να μου πει δηλαδη...
    Θα μπορούσε να πει το οτιδήποτε...


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Asxetos1
    Για να μην υπάρξει η παρεξήγηση στο forum οτι γράφτηκα μόνο και μόνο για postaro το συγκεκριμένο θέμα.. Είχα γραφεί με το user name asxetos και είχα δώσει τις απαραίτητες συστάσεις αλλά μάλλον ο λογαριασμός μου διαγράφτηκε επειδή είχα καιρό να μπω .... δοκίμασα και δεν μπορούσα να μπω με το παλιό account.
    καμία παρεξήγηση, απλά θέτεις ένα θέμα και ρωτάω διευκρινήσεις.

    Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι το πρόβλημα δεν βρίσκεται στη δυσκολία ή μη της πίστας,
    αλλά στην ΜΗ ΣΩΣΤΗ πληροφόρησή σου για τη δυσκολία της.
    Σωστά;

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    Καλημερα asxetos1 ,


    Όντως ,δεν θα έπρεπε να είχες αποκομίσει άσχημες εμπειρίες από ένα training αλλά μόνο θετικές και όμορφες.

    Να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι

    Πόσα άτομα ήταν στο training ?
    Είχαν και άλλοι αντίστοιχες αρνητικές γνώμες ?
    Είχες αναφέρει στον υπεύθυνο – εκπαιδευτή ότι δεν μπορούσες να ακολουθήσεις τον ρυθμό του ? ΤΙ έκανε εκείνος ?

    Σου εύχομαι να είσαι καλά στην υγειά σου και να μην έχει ζημία η μηχανή σου.
    Επίσης , σου εύχομαι αυτή η κακή εμπειρία σου στο (πρώτο ?) Training να μην σε εμποδίσει να συνεχίσεις να ψάχνεις να βελτιώσεις τις ικανότητες σου με άλλα trainings


  9. #9
    Αρα που καταλήγουμε για αλλη μια φορα?

    Γίνεται να κάνει κάποιος 1ο μάθημα χωμάτινο με ενα μηχανακι 250 κιλων? Και εφόσον η εμπειρία του με το χώμα η γενικά με τη μηχανή μπορεί να είναι απο 1-2 μήνες... πρέπει να πηγαίνει σε ένα τέτοιο χωμάτινο μάθημα-σχολείο? η όχι?




    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  10. #10
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Να σημειώσω μερικές παρατηρήσεις μου σε σημεία που συμφωνώ και διαφωνώ όμως (δεν έχω καμία απολύτως σχέση με την διοργάνωση).

    ΔΙΑΦΩΝΩ 1:
    - Όταν πας σε ένα σχολείο οδήγησης μηχανής ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν θα πέσεις. Οι μηχανές πέφτουν. Είναι δεδομένο. Έτσι ότι κι αν σου είπαν δεν είχε κανένα νόημα να πιστεύεις μέσα σου ότι ενα μαγικό χέρι θα σε προστατέψει από κάθε πτώση η οποία μπορεί να συμβεί ακόμη κι αν δεν κάνεις τίποτε. Οπότε αυτά που λές ειδικά για τις πτώσεις στην αλάνα δεν μπορώ να τα θεωρήσω σοβαρά.

    - Κίνδυνος τραυματισμού σου δεν υπήρξε, μιλώντας πάντα μέσα σε λογικά πλαίσια μιας και μια πτώση πάντα συνεπάγεται ενα μικροτραυματισμό (γδάρσιμο, χτύπημα, στραμπούληγμα).

    ΣΥΜΦΩΝΩ 1:
    - Δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να αναφερθεί στον υποψήφιο πελάτη/μαθητή ότι δεν υπάρχει περίπτωση οποιαδηποτε κινδύνου για την μηχανή του. Είναι γελοίο να το λες ή να το υπαινίσσεσαι σε ότι έχει σχέση με μηχανή και εκπαίδευση.

    ΔΙΑΦΩΝΩ 2:
    - Μπαγκαζιέρες κλπ δεν θα έπρεπε να έχετε φέρει εξ'αρχής

    ΣΥΜΦΩΝΩ 2:
    - Θα έπρεπε να έχετε ειδοποιηθεί για το σε ποια κατάσταση πρέπει να έρθουν οι μηχανές όπως και να έχει προβλεφθεί ενας πιο καθαρός χώρος για τα προσωπικά σας αντικείμενα.

    ΔΙΑΦΩΝΩ 3:
    - Το τι έχει επιλέξει ο καθένας ως χώρο εκπαίδευσης έχει κατα βάση σχέση με το πόσο κατάλληλος είναι αυτός ο χώρος. Δεν ενδιαφέρει εαν τον νοικιάζει, τον έχει αγοράσει ή ότι άλλο. Σύμφωνα με αυτά που λες μάλλον ήταν αρκετά καλός για αυτό που κάνατε εκείνη την στιγμή.

    ΣΥΜΦΩΝΩ 3:
    - Δεν μου αρέσουν παραπλανητικές διαφημήσεις εντυπωσιασμού.

    ΔΙΑΦΩΝΩ 4:
    - Συνήθως όλες οι ασκήσεις σε ΟΛΑ τα αθλήματα, σπορ, χόμπι κλπ έχουν ενα νόημα. Πολλές φορές μπορεί να φαίνονται αστείες, γελοίες, άσκοπες ή όπως αλλιώς θέλεις πές το αλλά πάντα αποσκοπούν σε κάτι. Και είναι φτιαγμένες έτσι ώστε να είναι στο επίπεδο του εκπαιδευόμενου ο οποίος ειδικά σαν αρχάριος δεν μπορεί να κατανοήσει και να κάνει πολύπλοκα πράγματα οποτε και οι ασκήσεις είναι απλοποιημένες και πολλές φορές δεν βγάζουν νόημα. Έχω κάνει πολλά και διάφορα σπορ (normal & extreme) και μπορώ να σου πω ότι αυτό ισχύει ΠΑΝΤΑ. Οι συγκεκριμένη άσκηση αποσκοπεί στο να μπορέσεις να έχεις έλεγχο της μηχανής σου και όχι στο να μπορέσεις να κάνεις ακροβατικά.

    ΔΙΑΦΩΝΩ 5:
    - Ποτέ σε καμία εκδήλωση (εκτός από δεξιώσεις κιριλέ) δεν περιμένεις ποιότητα φαγητού. Συνήθως περιμένεις κάτι σε σάντουιτς, σουβλάκι, πατάτες, κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Το γεύμα υπάρχει διότι είναι αναγκαίο λόγω των ωρών (και όχι σαν παροχή) και μάλιστα πάντα πρέπει να είναι λιτό ώστε να μπορείς να συνεχίσεις αμέσως μετά την οδήγηση.

    ΔΙΑΦΩΝΩ 6:
    - Δεν ξέρω εαν το ξέρεις αλλά το εντούρο γίνεται κατα βάση ΟΡΘΙΟΣ και όχι καθιστός. Εαν κάθεσαι στην πρώτη μεγάλη ανωμαλία η μηχανή απλά θα σε πετάξει από πάνω της. Καθόμαστε σε φλάτ στρωμένα κομμάτια μόνο (όπου αυτό είναι δυνατόν) για να ξεκουραστούμε.

    ΔΙΑΦΩΝΩ 7:
    - Στις κοτρώνες περνάς με ταχύτητα. Εαν πας σιγά θα πέσεις. Έτσι έχει και δεν αλλάζει. Στα νεροφαγώματα περνάς κάθετα (κατά το δυνατόν) και με ταχύτητα επίσης. Ειδικά με τα BMW τα νεροφαγώματα και οι κοτρώνες είναι το σημείο που υπερτερούν (μαζί με την λάσπη) λόγω μπροστινού συστήματος και είναι πιο εύκολα και ξεκούραστα από τα υπόλοιπα.

    ΔΙΑΦΩΝΩ 8:
    - Πήγες για να κάνεις σχολείο ENDURO και όχι μια χαλαρή βόλτα στο βουνό. Η κούραση σε κάθε σχολείο (εντούρο, πίστα, οτιδήποτε άλλο) είναι ΔΕΔΟΜΕΝΗ. Οι μαθητές κουράζονται. Η ηλικία σου και η φυσική σου κατάσταση είναι δικό σου θέμα. Εννοείται ότι πριν να κάνεις κάτι τέτοιο έχεις αποφασίσει ότι είσαι διατεθειμένος να φτάσεις στα όριά σου. Στην εκπαίδευση (σε οτιδήποτε) αυτό είναι απαραίτητο.

    ΣΥΜΦΩΝΩ 8:
    - Θα έπρεπε να υπάρχει έλεγχος από τους εκπαιδευτές για το επίπεδο και για το μέχρι που μπορεί κάποιος να τα καταφέρει και να υπάρχει πρόβλεψη για κάποιους που ζορίζονται και θέλουν να σταματήσουν στην μέση.

    ΔΙΑΦΩΝΩ 9:
    - Που δεν ανέφερες τίποτε για την δυσκολία που αντιμετώπισες ανεβαίνοντας και για την κούραση που είχες, στον εκπαιδευτή σου. Εαν το έκανες μπορεί να σε είχε αντιμετωπίσει διαφορετικά. Ειδικά στο εντούρο είναι πολύ δύσκολο να παρακολουθήσεις όλο το γκρούπ τσεκάροντας τον καθένα ξεχωριστά (στην πίστα είναι πιο εύκολο).

    ΣΥΜΦΩΝΩ 9:
    Θα έπρεπε να έχουν δοθεί συστάσεις για την διαδρομή και το τι πρέπει να κάνει κάποιος που αντιμετωπίζει δυσκολίες. Για το τι είχει προβλεφθεί σε περίπτωση σοβαρού τραυματισμού δεν μπορώ να ξέρω μιας και είναι εξίσου πιθανό να μην είχε προβλεφθεί όσο και να είχε προβλεφθεί.


    Τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη και μόνο και με βάση αυτά που έγραψες εδώ. Θεωρώ ότι κακώς ξεκίνησες να κάνεις μια χαλαρή βόλτα μιας και ενα σχολείο δεν είναι ποτέ μα ποτέ χαλαρό. Στο California SS στις Σέρρες (και στα 3 αλλά ακόμη και στο 1ο) είχαμε 5 20λεπτα session με διάλειμμα για φαγητό μετά το 3ο, αλλά όταν άρχιζε το 5ο έλεγες μακάρι να είχα 10 λεπτάκια ακόμη να ξεκουραστώ λίγο παραπάνω. Και ακόμη και εκεί που είναι πίστα και απόλυτα ελεγχόμενο περιβάλλον οι πτώσεις δεν είναι εκτός προγράμματος. Η προσπάθεια και το στήσιμο είναι μελετημένο για την αποφυγή τους βέβαια αλλά παρόλα αυτά κανείς δεν μπορεί να σου το εγγυηθεί αυτό.

    Φιλικά
    Γιάννης


  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Εχω παρακολουθησει το Enduro 1 και το Enduro 2 της σχολης, εχω συμμετασχει σε αρκετες εκδρομες και σκεφτομαι να παρακολουθησω και το Enduro 3 τον ερχομενο Δεκεμβριο.

    Θα ξεκινησω αναποδα τις παρατηρησεις μου.

    Για την βολτα στο βουνο:
    Περιμενες δηλαδη να σε πανε βολτα στο παρκο; Στο βουνο πας και πρεπει να εισαι αντιμετωπος μ ολες τις συνθηκες και τα τεραιν οδηγησης. Αν δηλαδη συναντησεις μια παραλια που για να φθασεις πρεπει να μπεις σε χωματοδρομο, ποιος σου λεει οτι το τεραιν δεν θα ειναι το ιδιο μ αυτο που συναντησες πανω στο βουνο; Με κροκαλες, νεροφαγωματα και αλλα τετοια. Θα μου πεις, δεν θα μπω καθολου εκει. Ναι αλλα στο σχολειο πας για να κανεις καποια πραγματα, για να μπορεις να τα αντιμετωπισεις οταν τα συναντησεις.

    Για το αυτοκινητο βοηθειας:
    Αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα και εχεις δικιο. Δεν φαινεται να υπαρχει καμια ιατροφαρμακευτικη βοηθεια την ωρα του σχολειου και ειδικα καμια υποστηριξη πανω στο βουνο. Αυτοκινητο και γω δεν ειδα να μας ακολουθει ποτε.

    Για το φαγητο:
    Δεν ειμαι και καλοφαγας, αλλα δεν ειχα προβλημα με την ποιοτητα του φαγητου. Εξαλλου οταν εισαι κουρασμενος και πεινας δεν δινεις και πολυ μεγαλη σημασια σ αυτο. Να τρωγεται θες και τιποτε αλλο!
    Επειδη στο enduro 2 κοιμασαι εκει, εδω θελω να πω οτι τα δωματια του enduro park, που στην ουσια ειναι camping, δεν ειναι και οτι καλυτερο. Θα ελεγα οτι ειναι απαραδεκτα. Αλλα για εκπαιδευση παμε και οχι για τουρισμο.

    Για τις ασκησεις:
    Ολες αυτες οι ασκησεις εχουν σκοπο να σου αποβαλλουν το αγχος και να σε μαθουν να εχεις καλυτερο ελεγχο της μηχανης. Ουτε σε τσιρκο αποσκοπουν να σε στειλουν, ουτε κατι αλλο. Αυτες τις ασκησεις δεν προκειται ποτε να τις ξανακανεις, αλλα σκοπο εχουν να σου αποβαλλουν το αγχος. Επισης αν δεν μαθεις πως να καθεσαι σωστα ορθιος δεν προκεται να μπορεσεις να οδηγησεις ποτε σωστα.

    Γενικα θελω να πω οτι αν δεν εισαι προετοιμασμενος για ενα τετοιο σχολειο, καλο ειναι να μην πηγαινεις. Ρωτησες κανεναν αλλον πριν πας;
    Και πτωση μπορει να γινει και ζημια στην μηχανη και κανενας τραυματισμος.
    Το απαραδεκτο ειναι που δεν υπαρχει αμεση ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη. Και δεν μιλαω για μικροτραμαυτισμους, που σιγουρα οι εκπαιδευτες μπορουν να τις αντιμετωπισουν, αλλα για σοβαροτερα πραγματα.

  12. #12
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Μου κανει εντυπωση οτι στα τοσα χρονια λειτουργειας του σχολειου του Νικου δεν εχει ακουστει ποτε κατι παρομοιο. τουλάχιστον δεν το εχω ακουσει εγω και δεν εχει γραφτει εδω! και εσυ ερχεσε και περιγραφεις κατι φριχτο και επικυνδηνο. Δηλωνω οτι εγω ειμαι οπαδος της σχολης του Νικου Σπανου, εχω κανει και τα 3 σχολεια και εμεινα παραπανω απο ευχαρηστιμενος, εμεινα ενθουσιασμενος!! Ναι τα δωματια που μειναμε δεν ηταν λουξ, ναι δεν ηταν το φαγητο που μου απο τοτε το συζηταμε...Αλλα δεν πηγα για σπα, πηγα να μαθω κατι που με εκανε πιο ασφαλη και καλο οδηγο! Αν ηθελα κατι πιο πολυτελες μαλλον θα επρεπε να πληρωσω και πολυ παραπανω! Απο το τροπο που περιγραφεις δε το κομματι της εκπαιδευσης καταλαβαινω οτι δεν πρεπει να πολυ καταλαβες πολλα πραγματα. γιατι δεν ρωτησες?? πχ γιατι κανω τη μαιμου πανω στο μηχανακι μου? Γιατι δεν εκοψες αν δεν αισθανοσουν ασφαλης στη βολτα στο βουνο?? Αν ηταν πολυ για εσενα δεν σε αναγκαζε κανεις να συνεχισεις, φοβηθηκες οτι θα γινεις ρεζιλι? Οτι θα σε αφησουν εκει?
    ειλικρινα πιστεψε με το υφος δεν ειναι επιθετικο απεναντι σου, απλα δεν μπορω να καταλαβω αν ενας αντρας στα 38 το δεν εχει τη δυναμη να σταματησει ή να κοψει γκαζι απο μονος του, τι περιμενες απο τους εκπαιδευτες!

    Και κατι τελευταιο, σε μια δημοσια καταγγελια υπογραφουμε !

    Να εισαι καλα

    Πανουργιάς πανουργιάς
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  13. #13

    Re: Motto adventures Enduro Training Level 1 μια άσχημη εμπειρία 31/05/2009

    [i]
    Το BMW moble care ήταν και αυτό μια δυσάρεστη έκπληξη μιας και σε περίπτωση ατυχήματος δεν καλύπτει την μεταφορά του επιβάτη, Δηλαδή παντελώς άχρηστο.

    [/B]
    Eδω δεν συμφωνώ καθολου... Οσο είχα το bmw μου ετυχε να το χρησιμοποιήσω... και μπορώ να πω.. οτι ανάλογο δε παίζει εντός Ελλάδας...

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  14. #14
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες...ούτε το BMW moble care έχει θέμα (μ'έχουν εξυπηρετήσει αρκετές φορές) ούτε με το κο Σπανό που είναι εξαιρετικός εκπαιδευτής.Μάλλον είσαι υπερβολικός λίγο και περίμενες πολύ "light"καταστάσεις και περισσότερο φαγητό αλλά η εκπαίδευση είναι ό,τι πρέπει για το μοντέλο και έχοντας παρακολουθήσει τα μαθήματα σε πληροφορώ πως όλα είναι θέμα συνήθειας...δε θέλει κόπο αλλά τρόπο..καλή συνέχεια και μην αποθαρύνεσαι αν πραγματικά θες να αξιοποιήσεις το όχημά σου...διαφορετικά αν θεώρησες "μοτοκρος"τη διαδρομή,μάλλον είσαι σε λάθος όχημα...καλές βόλτες!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2009
    Μηνύματα
    22
    Λοιπόν δεν έκανα καμία δημόσια καταγγελία απλά περιέγραψα την προσωπική μου εμπειρία και μόνο αυτό. Ήταν και ένα άλλο παιδί από το forum το οποίο μπορεί να σας τα περιγράψει. Μπορεί ο φίλος όμως να είχε τελείως διαφορετική άποψη και γνώμη μπορεί να του φάνηκε τέλειο το οποίο το βρίσκω δεκτό. .... Εγώ έτσι ένιωσα έτσι έγραψα...


    Την σχολή του Σπανού την ξέρω και έχω και κάνει το training της ασφαλούς οδήγησης και είχα μείνει ευχαριστημένος....

    Μετά το πέσιμο μου οδήγησα για λίγα μέτρα για να κινηθώ την F 800 του εκπαιδευτή λοιπόν καμία σχέση με την GS1200 η μέρα με την νύχτα. Ήταν ελαφριά σαν πούπουλο και πέταγε πάνω στο χώμα.. Απλά ότι και να μου λέτε τώρα GS1200 είναι μια πολυθρόνα από τον Δελούδη που δεν έχει κανένα λόγο να κάνει enduro .....

    Φάνης Βάλβης

    YΓ. Ξεφλουδισμένες μπανάνες κομμένες σε κομματάκια μόνο στις μαϊμούδες δίνουν.

Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  2. Enduro Training Level 1 & 2
    από Nik0s στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2007, 22:38
  3. Enduro Training Λουτράκι
    από Cpt. Haddock στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 11:40
  4. Enduro Training Lv.I 14/05/06
    από Nik0s στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2006, 00:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF