Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 52

Θέμα: Θερμομονωτικά...

  1. #16
    Φυσάει κόντρα!!! Το avatar του/της emiliano
    Εγγραφή
    05/03/2009
    Μηνύματα
    150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Δεν μας ενημερωσες ομως και τωρα ψαχνω και εγω τετοιο υλικο και δεν ξερω τι να παρω

    Ο Κολέρης που λέει ο nktr είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου (το πατρικό).Θα πάω το Σ/Κ αν θές πάρε τηλ.
    "Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
    Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
    Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

    "Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

  2. #17
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    σΧέτο αλουμινόφυλλο δεν κάνει.

    Θές να έχει ''κάτι'' μή θερμοαγώγιμο απ'κάτ.

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Δεν μας ενημερωσες ομως και τωρα ψαχνω και εγω τετοιο υλικο και δεν ξερω τι να παρω
    ναι γιατι ποτε δεν εβαλα τελικα... και κανενα προβλημα δεν ειχα με την θερμοτητα, μεχρι στιγμης δηλαδη.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
    ναι γιατι ποτε δεν εβαλα τελικα... και κανενα προβλημα δεν ειχα με την θερμοτητα, μεχρι στιγμης δηλαδη.
    Α οκ then


    Αρχικά δημιουργήθηκε από emiliano
    Ο Κολέρης που λέει ο nktr είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου (το πατρικό).Θα πάω το Σ/Κ αν θές πάρε τηλ.

    Aγορινα θα κανω μια γυρα στα εδω μαγαζια πρωτα μπας και βρω τιποτα. Αν δεν βρω μιλαμε...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Τελικα κατι βρηκα που μαλλον θα κανει την δουλιτσα μια χαρα. Προκειται για το r-flex.
    Ειναι μονωτικο υλικο παχους περιπου 5 mm.Εχει και στις 2 οψεις επικαλυψη αλουμινιου και ενδιαμεσα αυτο το πλαστικο με τις φουσκαλες(δεν ξερω αν ειναι ακριβως ιδιο με το γνωστο...).

    Ρωτησα μηπως υπαρχει κινδυνος να λιωσει αυτο το ενδιαμεσο πλαστικο απο την θερμοτητα αλλα μου ειπε οτι το εχει δωσει σε πολλους με βελτιωμενα αυτοκινητα ,που το ηθελαν για τα καπο ή για να τυλιξουν σωληνες και δεν ειχε κανενα προβλημα απο την θερμοτητα. Το καλυτερο ειναι οτι φθηνο με κοστος τα 2τμ περιπου 5-6Ε.

    Βρηκα και υαλοπανο με επικαλυψη αλουμινιου αλλα οταν ακουσα την τιμη καραφλιασα. 40Ε το τετραγωνικο μου ειπε...

    Τις επομενες μερες θα αγορασω το r-flex ,θα το τοποθετησω και θα σας πω γνωμη...



  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    εγω παντως επιμενω οτι και με 2-3 στρωσεις αυτοκολλητης ταινιας αλουμινιου, η δουλεια σου θα γινει μια χαρα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	l_6930.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	21,2 KB 
ID:	215267

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    εγω παντως επιμενω οτι και με 2-3 στρωσεις αυτοκολλητης ταινιας αλουμινιου, η δουλεια σου θα γινει μια χαρα...
    Δεν λεω οτι δεν μπορει να γινει αλλα λιγο ταλαιπωρια με φαινεται να καθομαι να κολλαω λωριδες απο αλουμινοταινια... Και το ducati εχει και μια σεβαστη επιφανεια στα fairing,δεν ειναι ενα κομματακι...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    και αν δεν σε καλυπτει αυτο,δες και αυτο...
    πωλειται στην Αθηνας προς 9? το μετρο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	589386204_3dee6fa945.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	27,2 KB 
ID:	215268

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Δεν λεω οτι δεν μπορει να γινει αλλα λιγο ταλαιπωρια με φαινεται να καθομαι να κολλαω λωριδες απο αλουμινοταινια... Και το ducati εχει και μια σεβαστη επιφανεια στα fairing,δεν ειναι ενα κομματακι...
    δεν θα το κανεις παντου ρε μπαγλαμα...μονο εκει που περναει ο λαιμος της εξατμισης.
    το μοτερ δεν αναπτυσει τοσο μεγαλες θερμοκρασιες που μπορει να σου καταστρεψει το φερινγκ.
    ουτε καν το τελικο δεν μπορει να το κανει αυτο.
    το μονο επιφοβο ειναι ο σωληνας της εξατμισης...

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    δεν θα το κανεις παντου ρε μπαγλαμα...μονο εκει που περναει ο λαιμος της εξατμισης.
    το μοτερ δεν αναπτυσει τοσο μεγαλες θερμοκρασιες που μπορει να σου καταστρεψει το φερινγκ.
    ουτε καν το τελικο δεν μπορει να το κανει αυτο.
    το μονο επιφοβο ειναι ο σωληνας της εξατμισης...
    Και γιατί να μην μονώσει τους λαιμούς, αντί τα πλαστικά;
    http://www.firesleeveandtape.com/hhp...stos-tape.html

    http://www.firesleeveandtape.com/hig...-blackmax.html

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Μην αγχωνεστε ρε,ειμαι γαματος

    ΟΙ λαιμοι εχουν μονωθει με υαλονημα,οχι ολοι αλλα μονο τα midpipes που περνανε κολλητα απο το κατω μερος του fairing. Αλλα τα φερινκ εχουν απο την μανα τους απο μεσα ενα ειδικο υλικο σαν κουβερτα. Αυτο απο τα χρονια εχει ξεφτυσει και εχει αρχισει να ξεκολλα. Και λεω να το πεταξω ολο και να βαλω φρεσκο

    Εψαξα σε πολλα μαγαζια με βιομηχανικα υλικα εδω Πατρα και δεν βρηκα κατι αξιολογο ή βρηκα και ηταν πανακριβο.Devil ,σαν αυτο που εβαλες ειναι το r-flex μονο που εχει αλουμινιο και απο τις 2 μεριες...

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Aυτο εδω ειναι το υλικο:

    http://www.alto.gr/?pname=products_c...la=1&cat_id=67

    Και εδω τα τεχνικα χαρακτηριστικα του:

    http://www.alto.gr/?pname=products_c...a=1&cat_id=232

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Εχω και ακομη μια απορια μηπως και μπορει να βοηθησει κανενας. :wacko:

    Πως να το κολλησω πανω στα φερινκ το μονωτικο? Μου προτειναν σιλικονη για υψηλες θερμοκρασιες(κανει μεχρι 150C αν θυμαμαι καλα). Να το κανω ετσι ?

    Σκεφτηκα και ταινια διπλης οψης αλλα μαλλον θα λιωσει η κολλα απο την θερμοτητα και θα γινει σκατα

  14. #29
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Εχω και ακομη μια απορια μηπως και μπορει να βοηθησει κανενας. :wacko:

    Πως να το κολλησω πανω στα φερινκ το μονωτικο? Μου προτειναν σιλικονη για υψηλες θερμοκρασιες(κανει μεχρι 150C αν θυμαμαι καλα). Να το κανω ετσι ?

    Σκεφτηκα και ταινια διπλης οψης αλλα μαλλον θα λιωσει η κολλα απο την θερμοτητα και θα γινει σκατα
    Πιο πιθανο ειναι να λυωσει η σιλικονη παρα η αυτοκολλητη ταινια αν ειναι καλη οπως της 3M.
    Keep spamming!!!:a13:

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Πιο πιθανο ειναι να λυωσει η σιλικονη παρα η αυτοκολλητη ταινια αν ειναι καλη οπως της 3M.
    Που ειπαν οτι ειναι ειδικη για εφαρμογες σε υψηλη θερμοκρασια
    Δεν ειναι απο αυτη που την λιωνεις με πιστολι,ειναι σε κανονικο φυσιγγιο σιλικονης.

    Εσυ λες να δοκιμασω ταινια διπλης οψης?3Μ δεν ξερω αν θα βρω αλλα θα ψαξω...
    Βασικα θα ρωτησω και αυτον που πουλα το μονωτικο να μου πει πως να το κολλησω.Υποθετω θα ξερει...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. θερμομονωτικά αφρωδη υλικά στα πλαστικά
    από jfx στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2009, 12:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF