Σελίδα 11 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 228

Θέμα: Gs500

  1. #151
    Νέο μέλος Το avatar του/της lef50
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    28
    παιδια εδω και πριν αρκετα χιλιομετρα στο βαρελακι με τα υγρα φρενων μπροστα ,πανω στο τιμονι μου ελιωσε το πλαστικο ματακι που βλεπουμαι και κανουμαι ελεγχο στα υγρα.
    κουφο τελειως πρωτη φορα το ακουω σε αυτα τα χιλιομετραδηλ την εχεις 4-5 χρονια τοσο την εχω και εγω και ειναι αψογο
    συνηθως θολωνουν αλλα σε πολλα περισσοτερα χρονια μηπως μπορεις να μας πης πως ελειωσε?χυθηκανε τα υγρα εξω?
    "Η επιτυχία είναι κατά 99% αποτυχία." Soichiro Honda ( 1906-1991 , Ιάπων επιχειρηματίας)

  2. #152
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    μια χαρα φαινοταν ,ωσπου ανοιξα για να αλλαξω υγρα φρενων και μολις το ακουμπησα με το δαχτυλο μου το ματακι αρχισε και τριβοταν ελιωνε μεχρι που μπηκε ολο το δαχτυλο μου μεσα!
    ναι μου ειχαν πεσει υγρα αλλα ουτος η αλλιως μεσα στα υγρα ειναι αυτο το πλαστικο ματακι....
    καλαματιανος

  3. #153
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    στην σουζουκι ουτε λογως να δινουν το ματακι σαν ανταλακτικο αλλα ολη την τρομπα μαζι!
    καλαματιανος

  4. #154
    Νέο μέλος Το avatar του/της lef50
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    28
    εχει παραμορφωθει και η καποτα που μπαινει πριν το καπακι?μια φορα μου ειχε τυχει σε αλλο μηχανακι να αλοιωθει
    το ελαστικο μερος που προαναφερω απο μαπα υγρα,το αλλο που μπορω να σκεφθω ειναι αστοχια υλικου στο
    γιαλακι
    "Η επιτυχία είναι κατά 99% αποτυχία." Soichiro Honda ( 1906-1991 , Ιάπων επιχειρηματίας)

  5. #155
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Χαιρετω τους gsαδες του φορουμ---χρονια πολλα και καλή χρονια να εχουμε!!!!

    Υγεια ευτυχια και καλους δρομους σε ολα τα παιδια ανεξαρτητου μαρκας και μοντελου.

    Αισιως φθανω τα 60.000 χλμ--το μηχανακι δουλευει τελεια μη το ματιασω...

    Λόγω κρισης(τι προτοτυπο..!!!) δεν εχω παρει αλλο μηχανακι---καλύπτομαι ακομα από τo αγαπημενο μας gs500 το οποιο ελιναι απλα τελειο..!!!!!!!!!

    Παιδια να ειστε καλα--παντα ορθιοιοιοιοι!!!!!!!!!!!

  6. #156
    Νέο μέλος Το avatar του/της lef50
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    28
    νασαι καλα υγεια πανω απο ολα
    μια χαρα ειναι το gs για τις εποχες αυτες η βενζινα ανεβαινει συνεχεια
    "Η επιτυχία είναι κατά 99% αποτυχία." Soichiro Honda ( 1906-1991 , Ιάπων επιχειρηματίας)

  7. #157
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    καλησπερα σε ολα τα παιδια!
    στα 50.500 χιλιομετρα εγεινε γενικο σερβις!
    βαλβιδες δεν χρειαστηκαν ρυθμισμα!
    εγεινε αλαγη τσιμουχες και λαδια μπροστινου 70 ευρω σε φιλο μηχανικο.
    αλλαγη λαδιων κινητηρα μοτουλ 15-50 με 10ευρω το κιλο σε 4 λιτρο.
    αλλαγη φιλτρου λαδιου 7 ευρω απο τογελο[γνησιο]
    αλλαγη 2 μπουζι ,3,5 ευρω.συνολο 7 ευρω.
    καθαρισμα φιλτρο αερα.
    βγηκε το φεριγκ και εγεινε πλησιμο στο μοτερ με καυτο νερο και φαρμακο 7 ευρω.
    μπηκαν 2 φιλτρα βενζινας 3 ευρω.
    λυπανση αλησιδας και οπου αλλου χρειαστηκε..

    περιπου 120 ευρωπουλα και το εργαλειο ειναι ετοιμοπολεμο για μεγαλες βολτες μια και επιασε η ανοιξη και μας ερχετε το καλοκαιρι!

    τα λαδια βγηκαν πεντακαθαρα και παλι ,καφετι ανοικτο το χρωμα!
    [ενταξει βρε παιδια μην βαρατε εχω ενα κολημα να τα αλλαζω νωρις .ειναι το κουσουρι μου.]

    να ειναι η ιδεα μου,δεν ξερω αλλα εχω την εντυπωση οτι το εργαλειο δουλευει πιο στρωτα και σαν να πηρε αλογα...δεν κρατιετε και οσο και να του μαζευω τα χαλιναρια αυτο παει κουμουτσια που λενε στο χωριο μου!!!χαχαχχαχαχαχα!!!
    καλαματιανος

  8. #158
    αλλοπροσαλλο μελος Το avatar του/της VOLK
    Εγγραφή
    23/01/2008
    Μηνύματα
    46
    Μπραβο φιλαρακο.καλα εκανες.
    απο περιεργεια. προφανως 2 φιλτρα βενζινης εβαλες στα σωληνακια που κανονικα δεν εχει, εκτος απο στανταρ στοντεποζιτο εννοω. εχεις καμια φωτοπως τα εβαλες?

  9. #159
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
    Μπραβο φιλαρακο.καλα εκανες.
    απο περιεργεια. προφανως 2 φιλτρα βενζινης εβαλες στα σωληνακια που κανονικα δεν εχει, εκτος απο στανταρ στοντεποζιτο εννοω. εχεις καμια φωτοπως τα εβαλες?

    ειναι τα δυο λαστιχακια που ερχονται απο το τεποζιτο και καταληγουν στον διακοπτη επιλογης για ρεζεβα ,ανοικτο και κλειστο.εκει εμενα μου κοπηκε το ενα λαστιχακι και επειδη δεν με εφτανε το μηκος μετα προσαρμοσα ενα φιλτρο βενζινας ωστε να μεγαλωσω το μηκος.εκοψα και το αλλο λαστιχακι εβαλα και σε αυτο ενα φιλτρο βενζινας για ομοιομορφια και ολα οκ!
    [λογω σαββατου οταν μου κοπηκε το λαστιχακι και ανταλακτικα σουζουκι παπαλα εκανα αυτη την πατεντα για να δουλεψω το μοτοσακο μου]
    καλαματιανος

  10. #160
    αλλοπροσαλλο μελος Το avatar του/της VOLK
    Εγγραφή
    23/01/2008
    Μηνύματα
    46
    κ ευχαριστω για την απαντηση , αυτο καταλαβα γιατι το εχω ξαναδει αλλα το μαμα εχει μονο το φιξ φιλτρο μεσα στο ντεποζιτο. μαλλον καλη μετατροπη μετις κωλοβενζινες που βαζουμε. να εισαι καλα και καλους δρομους.

  11. #161
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Καλησπέρα και από εμένα, είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το φόρουμ. Ας πω κάποια πράγματα για εμένα. Είμαι 30, χοντρός και χωρίς εμπειρία από μηχανές. Οδηγική παιδεία θεωρώ πως έχω μιας που έχω “γράψει” περίπου 300.000 χλμ με διάφορα κουτάκια. Σε περίπου 3 ώρες θα πάω να δω ένα gs500 του 2004 που μου το δίνουν περίπου 1500 euro και ο ιδιοκτήτης του μου είπε πως έχει 20.000 χλμ (υπερβολικά λίγα i know) μιας που είμαι άνεργος (αν υπάρχει δουλειά για κάποιον που σε 8 μήνες από τώρα παραδίδει πτυχιακή για το δεύτερο μεταπτυχιακό του θα ήμουν ευγνώμων, λίγο πολύ ότι δουλειά και να είναι αυτή ) Και έχω μετρητά 1300 euro (έχω πάρει κράνος και στα έξοδα για δίπλωμα, μπουφανάκι,μποτάκια,ασφάλεια etc με καλύπτουν οι δικοί μου) θα ήθελα να ξέρω αν το μηχανάκι αυτό είναι μια καλή επιλογή(θα είναι μηχανικός μαζί μου στον έλεγχο οπότε τις χοντράδες θα τις δει). Δε με νοιάζει το γκάζι μιας που είμαι εντελώς άπειρος, αρκεί να μπορώ να κυκλοφορώ άνετα στην πόλη (το αυτοκίνητο μου εντός πόλης καίει 10 l /100 klm μπορεί και παραπάνω) αλλά να μπορώ να πηγαίνω και ταξίδια με 100-120 χλμ. Χωρίς να καίει τα κερατά του αλλά και πολύ βασικό να μη μου βγάζει ζημίες. Σας ευχαριστώ και ελπίζω σύντομα να είμαι μέλος της παρέας σας

    ps: αν το πάρω τι θα πρέπει να κοιτάξω για άμεσες επισκευές και πόσο περίπου θα μου κοστίσουν αυτές?

  12. #162
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    φιλε καλως ηρθες στην παρεα μας και παντα ορθιος!
    το μηχανακι ειναι πολλη αξιοπιστο και σε μενα που του εχω κανει 50.000 χιλιομετρα μεχρι στιγμης δεν μου εχει ζητησει κατι ουτε και κανενα προβλημα μου εχει βγαλει!
    τα χρηματα που στο δινει ειναι ευκαιρεια πειστευω αν ειναι το f δηλαδη με το ολοσωμο φεριγκ.
    να κοιταξεις πρωτα απο ολα να μην το εχει στουκαρει...ζητα του και το βιβλιο σερβις .τωρα τακακια ,λαστιχα,μπουζι,μπαταρια ειναι στο προγραμμα!κοιτα τις μπουκαλες μην εχουν δακρυσει οι τσιμουχες αν και στα χιλιομετρα αυτα καλο ειναι μια αλλαγη λαδιων και τσιμουχες.
    τωρα το μοτο ειναι ευκολοδηγητο και ανετα πας δικαβαλο με 150 χιλιομετρα...καταναλωση υπολογισε 15 λιτρα καθε 250 χιλιομετρα.
    αλλαγη λαδιων κινητηρα 2.600 χ 11 ευρω ,μπουζι 3,5 χ 2 ευρω,φιλτρο λαδιου καθε δευτερη αλλαγη λαδιων 7 ευρω ,φιλτρο αερα καθε 20.000 χιλιομετρα 34 ευρω,μπαταρια 40 ευρω καθε 4 χρονια,αλλαγη λαδιων μπροστινου και τσιμουχες 90 ευρω.
    τι αλλο να σου γραψω?
    α αλλησογραναζα καθε 25.000 χιλιομετρα περιπου στα 80 ευρω.
    ολες οι τιμες που σου εβαλα να πιανουν και λιγο τα χερια σου και αν οχι και ευρισκεσε αθηνα εδω ειμαστε εμεις να σε βοειθησουμαι.....
    οτι αλλο θελεις μην ντρεπεσε ρωτα!!!!χαχαχαχα!!!αντε καλως να το παρεις!!!!!!!
    θελουμαι φωτο για οφθαλμολουτρο ομως οπως και δηποτε!!!!!
    καλαματιανος

  13. #163
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Καλησπέρα και πάλι, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση σας αλλά και για το ότι υπήρξε προσφορά για βοήθεια σε κάποιο πιθανό μου πρόβλημα. Πήγα και είδα το μηχανάκι μαζί με φίλο ερασιτέχνη μηχανικό. Το μηχανάκι ήταν κάποτε το f, ο άνθρωπος ευγενικός και μιας κάποιας ηλικίας όχι μεγάλος αλλά ούτε και 30αρις, φάνηκε σοβαρός, μας είπε πως είχε πέσει, πως είχαν σπάσει τα πλαστικά και γι αυτό το έχει γυμνό (με έναν μικρο πολύ όμορφο για τα γούστα μου ανεμοθώρακα) Μας είπε μάλιστα πως το μπροστινό φανάρι ολόκληρο είναι άθιχτο και μου το δίνει μαζί με τα πλαστικά τα οποία όμως είναι σπασμένα ειδικά από την δεξιά πλευρά όπου και είχε πέσει. Ζημιά στο πλαίσιο δεν υπήρχε εκτός από μια δυο γρατζουνιες στο τμήμα του πλαισίου κάτω από το ρεζερβουάρ, που φεύγουν με λίγο νεράκι( μη πω με σάλιο και γίνω αηδιαστικός) Μας είπε επίσης πως το κόστος για νέα πλαστικά είναι μεγάλο κοντά στα 600 euro και πως κατά τι γνώμη του δεν αξίζει κάτι τέτοιο. Στο μπροστά τμήμα θέλει σίγουρα ένα νέο φτεράκι πάνω από τον τροχό γιατί έχει σπάσει κ έχει κολληθεί. Ίσως να έχει πάρει ελάχιστα κάποιο καλάμι αλλά το είδαμε ίσιο και γενικά φαινόταν πραγματικά εντάξει. Τώρα σε ότι αφορά το υπολιπο το μηχανάκι ήθελε ένα τέντωμα η αλυσίδα, θέλει ΣΙΓΟΥΡΑ λάστιχα είναι τα μαμά και ενώ έχουν βάθος τα αυλάκια τους, είναι πιο σκληρά και από πεζοδρόμιο, τα τσιμουχακια στα καλάμια ήταν μια χαρά και γενικά ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και ίσως εγώ να κολλάω σε λεπτομέρειες, πιστεύω πως με πολύ λίγα χρήματα (που δε τα έχω αλλά σταδιακά θα τα ρίξω) το μηχανάκι θα είναι άριστο για την δουλειά που το θέλω. Αύριο το πρωί περιμένει τηλέφωνο μου για να γίνει η “μόντα” με τις άδειες σε τιμή 1300-1400 euro. Ένας μικρός προβληματισμός μου είναι πως δεν έπαιρνε αμέσως μπροστά, έδινε αλλά γύρναγε και μετά έσβησε με ελάχιστο γκάζι ήταν μια χαρά και μετά δεν εσβηνε (ο φίλος μου είπε πως είναι μπουζάκια) πράγμα που μου μοιάζει λογικό. Περιμένω τις γνώμες σας και αν όλα πάνε καλά φυσικά και θα πάμε και για καφέ

  14. #164
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skylaros
    Καλησπέρα και πάλι, ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση σας αλλά και για το ότι υπήρξε προσφορά για βοήθεια σε κάποιο πιθανό μου πρόβλημα. Πήγα και είδα το μηχανάκι μαζί με φίλο ερασιτέχνη μηχανικό. Το μηχανάκι ήταν κάποτε το f, ο άνθρωπος ευγενικός και μιας κάποιας ηλικίας όχι μεγάλος αλλά ούτε και 30αρις, φάνηκε σοβαρός, μας είπε πως είχε πέσει, πως είχαν σπάσει τα πλαστικά και γι αυτό το έχει γυμνό (με έναν μικρο πολύ όμορφο για τα γούστα μου ανεμοθώρακα) Μας είπε μάλιστα πως το μπροστινό φανάρι ολόκληρο είναι άθιχτο και μου το δίνει μαζί με τα πλαστικά τα οποία όμως είναι σπασμένα ειδικά από την δεξιά πλευρά όπου και είχε πέσει. Ζημιά στο πλαίσιο δεν υπήρχε εκτός από μια δυο γρατζουνιες στο τμήμα του πλαισίου κάτω από το ρεζερβουάρ, που φεύγουν με λίγο νεράκι( μη πω με σάλιο και γίνω αηδιαστικός) Μας είπε επίσης πως το κόστος για νέα πλαστικά είναι μεγάλο κοντά στα 600 euro και πως κατά τι γνώμη του δεν αξίζει κάτι τέτοιο. Στο μπροστά τμήμα θέλει σίγουρα ένα νέο φτεράκι πάνω από τον τροχό γιατί έχει σπάσει κ έχει κολληθεί. Ίσως να έχει πάρει ελάχιστα κάποιο καλάμι αλλά το είδαμε ίσιο και γενικά φαινόταν πραγματικά εντάξει. Τώρα σε ότι αφορά το υπολιπο το μηχανάκι ήθελε ένα τέντωμα η αλυσίδα, θέλει ΣΙΓΟΥΡΑ λάστιχα είναι τα μαμά και ενώ έχουν βάθος τα αυλάκια τους, είναι πιο σκληρά και από πεζοδρόμιο, τα τσιμουχακια στα καλάμια ήταν μια χαρά και γενικά ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και ίσως εγώ να κολλάω σε λεπτομέρειες, πιστεύω πως με πολύ λίγα χρήματα (που δε τα έχω αλλά σταδιακά θα τα ρίξω) το μηχανάκι θα είναι άριστο για την δουλειά που το θέλω. Αύριο το πρωί περιμένει τηλέφωνο μου για να γίνει η “μόντα” με τις άδειες σε τιμή 1300-1400 euro. Ένας μικρός προβληματισμός μου είναι πως δεν έπαιρνε αμέσως μπροστά, έδινε αλλά γύρναγε και μετά έσβησε με ελάχιστο γκάζι ήταν μια χαρά και μετά δεν εσβηνε (ο φίλος μου είπε πως είναι μπουζάκια) πράγμα που μου μοιάζει λογικό. Περιμένω τις γνώμες σας και αν όλα πάνε καλά φυσικά και θα πάμε και για καφέ

    σου γραφω στα γρηγορα .....αφου αυτος σου ζηταει 1300 ευρω να το παρεις το μηχανακι στα 1100 ωστε να του κανεις και μια αντιπροσφορα βρε παιδι μου!!!!οσο σου ειπε τοσο εσυ θα το παρεις?κοφτου κατι!πες του οτι εχεις βρει το γυμνο με 1300 ευρω ,με βαλιτσα ,χωρις πεσιμο του 2006 και απο σερβις !!!
    καπου στο εμπαιυ απο εξω ερχονται τα πλαστικα ολο το κοστουμι με κανα 200 ευρω αν θυμαμαι οταν κοιταγαμε με τον πιτσιρικα μου!!!
    και πες του αν ειναι να στο αφησει τοσο γιατι πρεπει να δωσεις απαντηση στον αλλον τον υποτοιθεμενο με το γυμνο....χαχαχαχαχαειμαι σιγουρος οτι αν του το πεις το πρωι το απογευμα θα σε παρει τηλ να στο δωσει!!!!
    και να σου δωσει ολα τα παντα οτι εχει απο το μηχανακι μεχρι και βιδα!θελεις καθρεπτες στο φεριγκ κανα 80 ευρω υπολογισε και οι δυο ,οχι απο σουζουκι κοβει κολο!!80 τον εναν τον εχει !

    http://viewitem.eim.ebay.gr/GS500F-G...185408903/item
    http://search.eim.ebay.gr/?kw=gs+500...B7%CF%83%CE%B7
    καλαματιανος

  15. #165
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    1
    καλαματιανος

Παρόμοια θέματα

  1. gs500 f tuning
    από Mafiozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2007, 22:20
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Suzuki Gs500
    από btmxyz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2006, 13:31
  4. Gs500
    από estefan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF