Σελίδα 3 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 228

Θέμα: Gs500

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325

    για σας

    τοκ τοκ τοκ! για σας,ειναι κανεις εδω?
    καλαματιανος

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Εδω ειμαστε...!!!!!

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    καλαματιανος

  4. #34
    αλλοπροσαλλο μελος Το avatar του/της VOLK
    Εγγραφή
    23/01/2008
    Μηνύματα
    46

    a

    καλα μου παιδια να εχει μια συνεχεια η κουβεντα μας...τι εγινε ξαφνικα?ουτε βεβαια γινεται να ανταλλασουμε φατσουλες....
    ας πουμε τι εγινε με την μπαταρια φιλε gs500f?

  5. #35
    αλλοπροσαλλο μελος Το avatar του/της VOLK
    Εγγραφή
    23/01/2008
    Μηνύματα
    46

    a

    εχειςβεβαια γραψει για την μπαταρια , αλλα τα αθη ανθρωπινα..μπορεις να γραψεις για κατι αλλο ...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Λοιπον παιδια στο μηχανακι μου εδω και αρκετο καιρο υπαρχει μια διαρροή από τη φλαντζα του καπακιού της κεφαλής. Εντάξει, τα προσεχω τα λάδια τακτικά, δεν υπαρχει θέμα, αλλά θα την αλλάξω τη φλάντζα σύντομα...

    Το μηχανάκι έχει δουλέψει και αρκετά σε ψηλές θερμοκρασίες και για ωρα.... Με την ευκαιρία, μιας και θα ανοίξω το καπάκι, θα κοιταξω και τις βαλβίδες.

    Είναι ευκαιρία, τώρα που είναι ακόμα χειμωνιατικος ο καιρός να κανουμε ότι εργασίες έχουμε στα μηχανάκια μας( αμαααάν, πρέπει να πάω και για λάστιχα κι'όλας...) για να μας βρει η ανοιξη και το καλοκαιρι ετοιμοπόλεμους...

    Τα λεμεεεε

    :ZZZ:

  7. #37
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gsman
    Λοιπον παιδια στο μηχανακι μου εδω και αρκετο καιρο υπαρχει μια διαρροή από τη φλαντζα του καπακιού της κεφαλής. Εντάξει, τα προσεχω τα λάδια τακτικά, δεν υπαρχει θέμα, αλλά θα την αλλάξω τη φλάντζα σύντομα...

    Το μηχανάκι έχει δουλέψει και αρκετά σε ψηλές θερμοκρασίες και για ωρα.... Με την ευκαιρία, μιας και θα ανοίξω το καπάκι, θα κοιταξω και τις βαλβίδες.
    Για λαστιχάκι - τσιμούχα - φλάντζα στο καπάκι μην ανησυχείς.
    Το πιθανότερο είναι ανοίγοντας και κλείνοντας το καπάκι να έρθει στα ίσα της και να μην χάνει πια.

    Την δουλειά θα την κάνεις μόνος σου, ή θα πας σε συνεργείο?
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Nαι φιλε lamoun πολύ πιθανό αυτό που λες--ανοιγοκλείνωντας το καπάκι να κάτσει η φλάντζα και να σταματήσει η διαρροή.

    Παρ' ολ' αυτά θα πάρω νέα φλάντζα και o- rings να βάλω, για περισσότερη σιγουριά, και λέω να χρησιμοποιήσω και φλατζόκολλα.

    Θα το ανοίξω μόνος μου το μηχανακι-εδώ και καιρο το παλεύω ο ιδιος. Τελευταία φορά που το πήγα συνεργείο για full service και μου είπε πως είχε κανει και βαλβίδες δεν είχε κανει κατι τέτοιο(απλά το ακουσε προφανώς και είδε οτι ήταν οκ). Αυτό το κατάλαβα όταν μετα από ένα μήνα έλυσα το τεπόζιτο και διαπίστωσα ότι δεν είχε ξαναβγει ποτε...ήταν εύκολο να το καταλάβω.

    Ναμαστε καλά, υπάρχει αρκετό υλικό για το μηχανάκι μας παρ' όλο που στην Ελλάδα ήταν αντιεμπορικό.

    www.gstwins.com

    http://cgi.stanford.edu/~sanjayd/gs500/

    http://video.google.com/videoplay?do...4469142545363#


    Αλήθεια φίλε lamoun, αυτό το ειδικό εργαλειάκι που παρουσιάζεις στο post που έχεις γράψει για την ρύθμιση των βαλβίδων, από που μπορώ να το αγοράσω? Το βρηκα απο ebay usa μονο....


    Tα λεμεεεεεε!!!!!!!!!!!

  9. #39
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gsman
    Τελευταία φορά που το πήγα συνεργείο για full service και μου είπε πως είχε κανει και βαλβίδες δεν είχε κανει κατι τέτοιο(απλά το ακουσε προφανώς και είδε οτι ήταν οκ).
    Been there done that!!

    Πάντως να ξέρεις οτι άν ακούγεται (που σημαίνει μεγάλο διάκενο) δεν είναι επικίνδυνο.
    Όμως αν έχει μικρό ή και καθόλου διάκενο δεν ακούγεται. (αυτό είναι επικίνδυνο)

    Το εργαλειάκι το πήρα απο louis.de ΕΔΩ (μεταφορικά 15Ε ότι και άν πάρεις, οπότε άν πάρεις απο εκεί, εκμεταλλεύσου το)

    Κάτι ακόμα, στο βίντεο θα έχεις δει οτι μετράει το διάκενο με τα "αμύγδαλα" των εκκεντροφόρων κατα μήκος της βαλβίδας... ε, εσύ κάντο όπως λέει το μανουαλ. (έχει μια μικρή διαφορά)

    Κάτι ακόμα 2

    Καπελώτα: άν τα πάρεις από εδώ θα σου στοιχίσουν (κοντά στο 10ρικο το ένα άν θυμάμαι καλά).
    Για μελλοντική χρήση ή άν δεν είσαι βιαστικός, ρίξε μια ματιά ΕΔΩ.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Eιι φιλε lamoun ευχαριστώ για τις πληροφορίες(αν και το δευτερο λινκ που έδωσες για τα καπελώτα δεν ανοιγει)


  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
    μπαταρια εβαλα καινουργια 30 ευρω απο κινα μου ειπε με 6 μηνες εγκυηση απο δυρραχιου μαρκα μεκαψες!!!με υγρα γιατι κλειστου τυπου δεν την επερνε λογω υψους δεν κουμπωνε η σελλα.
    την παλια που μου μετρησε ειναι οκ μουπε με ενα καλο φωρτισμα και κατα διαστηματα τακτικα θα την εχω σε περιπτωση αναγκης η θατην βαλω σε ενα ζ 200 καβασακι που τοχω σε ακινησια ωστε να το βαζω που και που μπροστα.

    σημερα πηρα και φορτιστη απο το πρακτικερ που το ειχε 59 ευρω και το πηρα 39 γιατι καποιος ειχε βγαλει την ασφαλεια [20 αμπερ] και ειχε κοπη το πλαστικο λουρακι που την κρατας συν οτι ηταν το τελευταιο κομματι τους.φορτιζει 6,12,24 βολτ μπαταριες.[BT-BC 15 φορτιστης μπαταριας αυτοκινητου Einhell 6,12,24Volt]με αργη η γρηγορη φορτιση.το εχω βαλει τωρα να φορτιση την μπαταρια του ΙΧΕ.
    καλαματιανος

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325

    ???

    μηπως ξερει κανεις να μου πει γιατι οταν εβαλα την μπαταρια για φορτιση εδειχνε η βελονα στο αμπερομετρο 4 και ,και οσο παει και χαμηλωνει?εχει παει στο 2 και ολο και πεφτει οσο την εχω και φορτιζει.....ετσι πρεπει?
    δεν εχω τις οδηγιες μια και ηταν το τελευταιο κομματι εκθεσιακο...εχει δυο ενδειξεις το αμπερομετρο πανω ενδειξη ειναι arith και κατω eff. τι ειναι αυτες οι ενδειξεις??????
    καλαματιανος

  13. #43
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Σωστό είναι το σκηνικό με το ρεύμα, όσο φορτίζεται η μπαταρία τόσο και θα μειώνεται. (για τα άλλα που λες δε κατάλαβα τί παίζει)

    Άν έχεις την πολυτέλεια του χρόνου προτίμησε αργή φόρτιση.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Σωστό είναι το σκηνικό με το ρεύμα, όσο φορτίζεται η μπαταρία τόσο και θα μειώνεται. (για τα άλλα που λες δε κατάλαβα τί παίζει)

    Άν έχεις την πολυτέλεια του χρόνου προτίμησε αργή φόρτιση.


    λαμπρο ευχαριστω και παλι...
    αργη φορτιση εχω βαλει και την εχω απο 3 απογευμα και θα την βγαλω αυριο απογευμα η μεθαυριο απο την μπριζα. θα δω βεβαια και το αμπερομετρο αν θα μηδενιση...
    καλαματιανος

  15. #45
    αλλοπροσαλλο μελος Το avatar του/της VOLK
    Εγγραφή
    23/01/2008
    Μηνύματα
    46

    aa

    παιδια εγω παραγειλα μια yuasa στα 40 ε, με υγρα αλλα τελικα δν ειχε ο μαστορας και μου εδωσε την εκπληκτικη , ανεπαναληπτη (ελπιζω να κρατησει κανα χρονο ) fukuyama..
    δυστυχως σημερα που παλευα να τη φορτισω ο φορτιστης εβγαζε συνεχεια σφαλμα. Η αληθεια ειναι οτι ενω επρεπε να μπει διαλυμα θειικου οξεως για την πρωτη φορτιση , επειδη ηθελα να την χρησιμοποιησω εβαλα το κλασικο υγρο μπαταριας απο το βενζιναδικο. Πιθανα αυτος ηταν ο λογος που ο φορτιστης δεν την φορτιζε με τιποτε.
    Τελικα του την πηγα πισω να την ελεγξει , και να την ετοιμασει αυτός. Ευγενικο παιδι ειναι , ελπιζω να τα καταφερω γιατι στην gs απο το εργοστασιο που εχω ακομη επανω εχω κανει ενα σωρο πατεντες για να δουλευει ακομα και κυριως τις ημερες που εχει πολυ κρυο και δεν την βλεπω να κραταει για πολυ ακομα...

Σελίδα 3 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. gs500 f tuning
    από Mafiozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2007, 22:20
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Suzuki Gs500
    από btmxyz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2006, 13:31
  4. Gs500
    από estefan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF