Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Μηχανες 50-125cc

  1. #16
    Opa sygnomi lathos 4xrono protimo.Xilia sygnomi einai vrady kai eimai xoma.
    Exo gia 50ari diploma tha vgalo tn Ianouario gia 125
    Gia pes mou mporo na uperkubiso tin mixani.Kai gia pes mou ligo afto.An tha vrisko antalaktika gia to Malaguti.Einai sovari etairia i tis poutsas?
    Kamia alli 4xroni street?Mporeis na mou fiaxeis mia mikri lista me 4xrones street?

  2. #17
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
    yamaha ybr 125
    θα δώσω τα φώτα μου σε λίγο που θα τελειώσω το λουκούλιο γεύμα μου
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  3. #18
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Έχει και old time classic πολεμική ταινία με anthony queen και αλεν ντελόν (το σκότωσα ) αλλά χαλάλι σου μικρέ..

    Λοιπόν καταρχήν, εφόσον βγάζεις δίπλωμα για 125 τον Γενάρη.. είτε περιμένεις τον Γενάρη είτε αγοράζεις κάποιο 50 άρι τώρα.

    Το να κυκλοφορείς μηχανή χωρίς δίπλωμα είναι, ψυχοφθόρο, ανεύθυνο, και τερράστιο ρίσκο, όχι για το αν θα σε σταματήσουν γιατί αυτό είναι το λιγότερο, αλλά γιατί αν εμπλακείς σε κάποιο ατύχημα μόνο ο θεός σε σώζει.. ιδίως αν φταις εσύ. Εφόσον οδηγάς ήδη 50ράκι θα έχεις ήδη συνειδητοποιήσει ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες αναβατών, αυτοί που έχουν πέσει/ ή εμπλακεί σε ατύχημα και αυτοί που πρόκειται να το κάνουν..

    Αξιόλογα μοτοσυκλετάκια θα βρεις και σε 50 αλλά και σε 125 κυβικά. Στην πρώτη κατηγορία τα δίχρονα είναι μονόδρομος καθότι τα τετράχρονα θα είναι ψόφια μέχρι αηδίας. Για δίχρονα 50 ράκια κυκλοφορούν μάλιστα και ένα κάρο κιτ κυλινδροπίστονα από 70-90 cc που απογειώνουν (αναλογικά με τα κυβικά τους) τις επιδόσεις τους κάνοντας τα τουλάχιστον εφάμιλα με τα λίγο μεγαλύτερα τετράχρονα 125 αδερφάκια τους..

    Πιστεύω ότι ήδη γνωρίζεις τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα μεταξύ δίχρονων και τετράχρονων μοτέρ οπότε δεν τα αναφέρω. Αρκούμαι μόνο στο να πω ότι ναι μεν ένα 80 cc δίχρονο είναι εξίσου πρόθυμο με ένα 125 όμως, ψηλά και ίσως να σε κουράσει αυτό το στυλ οδήγησης. Αν όχι τότε go for it.. Η αξιοπιστία τους είναι μια χαρά αρκεί να τους φερθείς σωστά. Σε κάθε περίπτωσα τα δίχρονα είναι αρκετά απλά και αν δεν τα κανιβαλίσεις, αλλάζεις στην ώρα του ένα πιστονάκι, βάζεις καλό λαδάκι και κανένα μπουζάκι που και που θα είσαι μια χαρά.. Μόνο βασικό μειονέκτημα που βλέπω εγώ σε σύγκριση με ένα ψεκαστό 125 (προσωπικά ούτε ο ήχος με ενοχλεί ούτε η λαδίλα) είναι η κατανάλωση που μπορεί να φτάσει και 2 φορές ενός 125.

    Επιπλέον εγώ θα σου λεγα να μην κοιτάξεις για supersport αν αυτό εννοείς street. Έχουμε όλοι πέσει, και ειδικά στην αρχή είναι χαζοπτώσεις. Είναι κρίμα για μία χαζοπτώση, ή μία πτώση από στάση να πληρώσεις 300-400 ευρώ πλαστικά.. Καλύτερα να κοιτάξεις κάποιο super motard, enduro 50ράκι ή κάποιο γυμνό 125 (δεν κυκλοφορεί κανένα γυμνό 50).

    Enduro/ Motard 50 cc
    ---------------------------

    Aprilia sx/ rx 50 ~ 2700 euro
    Malaguti xtm ~ 2800
    Cpi sm 50 ~ 1800-2300
    Derbi Senda ~ 2300-2600

    Street Naked/ SS 125 cc
    -------------------------------
    Honda cbf 125 - 2340
    Yamaha ybr 125 - 2180
    Honda cbr 125 - 3300
    Yamaha r 125 - 3800

    Σκέψου επίσης πολύ σοβαρά την λύση ενός μεταχειρισμένου γιατί όπως και να έχει αυτό το μοτοσυκλετάκι δεν θα το κρατήσεις πολύ αφού ουσιαστικά πρόκειται για ένα μεταβατικό στάδιο.

    ΥΓ Νο 1

    !!!!!!!!!
    --------- ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΩΣΤΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ. ΕΙΤΕ ΚΑΒΑΛΑΣ 50, είτε 125 είτε Mirage 2000 MkII όταν πέσεις δεν θα έχει καμία σημασία. Ο πόνος είναι για όλους ίδιος. Μπορούμε να σε κατατοπίσουμε αρκετά πάνω στο θέμα αυτό.
    !!!!!!!!!


    ΥΓ Νο 2 Αν τελικά κάνεις υπομονή μπορείς να κοιτάξεις και κάποιο γυμνό 250 όπως το cbf ή το ybr αφού το δίπλωμα A1 που θα βγάλεις σε καλύπτει..

    Αυτά.. Back 2 integrated networks now..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  4. #19
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos5192
    με καυλωνει
    να το κοιτάξεις αυτό..

    :rotflmao:

    Λοιπόν πρόβλημα με ανταλλακτικά δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις. Φοράει το ίδιο μοτέρ με σχεδόν όλα τα υπόλοιπα 50 άρια της αγοράς. Για ανταλλακτικά που δνε έχουν να κάνουν με το μοτέρ δεν έχω ιδέα. Συμπαθητικό το βρίσκω.. Δεν μοιάζει με τον σωρό τουλάχιστον, αλλά αυτό με τους κανόνες τις αγοράς δεν είναι καλό.. Η θα το σκοτώσεις ή θα το παντρευτείς σε 1-2 χρόνια..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  5. #20
    Τi εννοεις με καλυπτει για 250 το διπλωμα?Ρε σε παρακαλω για πες μου λιγο με τα διπλοματα τι παιζει.Ειμαι 17 και εχω διπλωμα για 50αρι αλλα 4 Ιανουαριου γινομαι 18

  6. #21
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos5192
    Τi εννοεις με καλυπτει για 250 το διπλωμα?Ρε σε παρακαλω για πες μου λιγο με τα διπλοματα τι παιζει.Ειμαι 17 και εχω διπλωμα για 50αρι αλλα 4 Ιανουαριου γινομαι 18
    Με το διπλώμα Α1 μπορεις να οδηγας πχ το cbf 250, το Ninja 250, το ybr 250 νομιμοτατα.

    Το διπλωμα οπως αναφεραν και νωριτερα δεν ειναι με τα κυβικα αλλα με την αναλογια ιππων/βαρους.

  7. #22
    dld les oti 18 mporo na paro diploma A1?

  8. #23
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos5192
    dld les oti 18 mporo na paro diploma A1?
    ναι κανονικα

    και 2 χρονια μετα βγαζεις αυτοματα απεριοριστων κυβικων

  9. #24
    Ere manoula mou...Na do pos tha to fero tis manas mou.Edo glx tis efera kai me ekraxe.Kai na peis oti tis zitisa na tsodarei paei ston dialo.Nai en pasin periptosin efxaristo polu

  10. #25
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos5192
    Nai en pasin periptosin efxaristo polu
    Κερνας

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αξιόλογες μηχανές μικρού κυβισμού <125cc περασμένων 10ετιών
    από whatever στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2013, 20:47
  2. 50 μηχανες βρεθηκαν
    από Corvo στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2012, 10:51
  3. Scooter 50-125cc
    από paranoid στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2007, 18:10
  4. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 19:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF