Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Kymco Activ 50

  1. #1

    Kymco Activ 50

    Καλησπερα παιδια και απο εμενα.. Εχω την εντυπωση οτι γραφω στο σωστο μερος το θεμα που με απασχολει.. Ειμαι στα σκαρια αγορας μιας παπιας, 50cc στα χαρτια, γιατι πολυ απλα ποτε δε με ενοιαζε να βγαλω ενα διπλωμα μεγαλυτερου κυβισμου.. Μετα απο αναζητηση μου, αν και φοβουμενος καθε μετατροπη ή πειραγμα στο μοτερ, βρηκα ενα kymco activ που ο ιδιοκτητης μου ακουγεται αξιοπιστος και συνεπεστατος.. Εχει ομως κανει καποιες αλλαγες στο μοτερ, δεν το εχει αλλαξει εξ ολοκληρου, πανω στο μαμα, εκανε τα εξης : Έβαλε τριγωνικο στρόφαλο της Aasa, καρμπυρατερ 24αρι της Mikuni, πιστονι 54χιλ της narita με κυλινδρο Aasa, κεφαλι astra με εκκεντροφορο f200 fuego. Και μια χειροποιητη εξατμιση..Επισης μεγαλη δισκοπλακα μαργαριτα με σωληνακια υψηλης.. Οι γνωσεις μου ειναι απειροελαχιστες εως και ανυπαρκτες.. Σιγουρα καποιος εδω μεσα θα ξερει τι ειναι το καθενα ( αν μπορει να το εξηγησει και εν συντομια ακομα καλυτερα ), και γενικα αν ειναι καλα πραγματα, αν ειναι σωστη μετατροπη, και τι πρεπει να προσεξω ή και γενικα να αποφυγω.. Ο λογος που τα εκανε ολα αυτα, απο οσο μου ειπε, ηταν για να τραβαει παραπανω γιατι ειναι ευσωμος, και οτι ειναι καλα και αξιοπιστα πραγματα, με εγγυησεις, και οχι κινεζικα No name.. Επισης, εν συντομια, ποσα κυβικα εν ολιγης ειναι τωρα το παρων μηχανακι στην πραξη; 50αρι που τραβαει παραπανω ή 125αρι που τραβαει λιγοτερο; Ευχαριστω εκ των προτερων και ευχομαι προς κατατοπιστικοτατες απαντησεις !

  2. #2
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    εγώ μια φορά δεν θα το παιρνα.. μην κάνεις το ίδιο λαθος που έκανα και εγώ, έβγαλα δίπλωμα 50 cc και μετά έστειλα και το 50 άρι και έτρεχα να βγάλω δίπλωμα για κάτι μεγαλύτερο που θα με μετακινεί με μεγαλύτερη ασφάλεια (ενεργητική) χάνοντας χρήματα.. μπορεί τώρα να λες, έλα μωρέ εγώ με το 50άρι την βγάζω αλλά όταν πρασινίζει το φανάρι θα φεύγεις σαν το κογιότ το καρτούν να μην περάσουν από πάνω σου.. άσε που και το παπί πολυσκαλισμένο μου ακούγεται.. βγάλε δίπλωμα και πάρε ένα μεταχειρισμένο 125 παπί ή ένα μοτοσυκλετάκι 125 αν θες να κάνεις την δουλειά σου.. δεν μιλάμε για τρελλη διαφορά..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  3. #3
    Μπορει να μεγαλωσα με μηχανες, και να τις γουσταρω πολυ, ειμαι 100% σιγουρος οτι στα επομενα χρονια, δε θα βγαλω διπλωμα για μεγαλυτερο, δε μου χρειαζεται ουτε εμαι διατεθειμενος να πληρωσω την αξια του διπλωματος. Εχω αυτοκινητο, το μηχανακι το χρειαζομαι για συγκεκριμενους λογους. Βολτα, και καποιες μικρο δουλειες.. Οποτε συνεχιζω να επιμενω για το θεμα που ανοιξα και περιμενω καποιον με γνωσεις μπας και με κατατοπισει και μενα

  4. #4
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Skillage
    Μπορει να μεγαλωσα με μηχανες, και να τις γουσταρω πολυ, ειμαι 100% σιγουρος οτι στα επομενα χρονια, δε θα βγαλω διπλωμα για μεγαλυτερο, δε μου χρειαζεται ουτε εμαι διατεθειμενος να πληρωσω την αξια του διπλωματος. Εχω αυτοκινητο, το μηχανακι το χρειαζομαι για συγκεκριμενους λογους. Βολτα, και καποιες μικρο δουλειες.. Οποτε συνεχιζω να επιμενω για το θεμα που ανοιξα και περιμενω καποιον με γνωσεις μπας και με κατατοπισει και μενα
    Χωρίς παρεξήγηση αλλά που δεν σου απαντήσαμε? στο αν το σκαλισμένο 50άρι τραβάει σαν 125? Προφανές δεν είναι? Και εγώ είχα ήδη χρόνια αυτοκίνητο και ξεκίνησα θεωρητικά για να εξοικονομήσω βενζίνη.. (λέμε τώρα). Αν θες ντε και καλά 50άρι πάρε, δεν είμαι αντίθετος σε αυτό. Υπάρχουν ακόμα ένα κάρο καλά μεταχειρισμένα 50άρια παπιά και σκούτερ εκεί έξω.

    αλλά να πάρεις αυτό

    "Έβαλε τριγωνικο στρόφαλο της Aasa, καρμπυρατερ 24αρι της Mikuni, πιστονι 54χιλ της narita με κυλινδρο Aasa, κεφαλι astra με εκκεντροφορο f200 fuego. Και μια χειροποιητη εξατμιση..Επισης μεγαλη δισκοπλακα μαργαριτα με σωληνακια υψηλης.."

    ειλικρινά εσένα σου φαίνεται αξιοπιστο? γιατί εμένα μου φαίνεται έγινα ο καλύτερος φίλος του μάστορα, ΠΡΕΠΕΙ να πιάσω γκόμενα την κόρη του αλλιώς δεν βγαίνω..

    Πάρε ένα glx, βάλε του μία μπαγκαζιέρα και έτοιμος.

    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  5. #5
    Ειχα GLX, μου το εκλεψαν περιπου πριν 1 χρονο, δε θα ξανα προβω σε τετοια αγορα, τα κλεβουν για πλακα.. Δε γνωριζω απο μετατροπες, για αυτο ρωταω να μου πει καποιος εμπειρος με αυτα και γενικοτερα παιδια που ξερουν θεμελιωμενα, γιατι και εγω στο περιπου και στο ακουσμα λεω αμαν, ετσι ελεγα και για καποιες αλλαγες για το αυτοκινητο, αλλα δεν ειναι ΟΛΑ ετσι στην πραξη.. Τελος παντων ας μην ξεφευγουμε απο το θεμα, αν μπορει καποιο παιδι που οπως προαναφερα να ξερει επ ακριβως για τα συγκεκριμενα, ή εστω να τα χει κανει, και να μου απαντησει, εχει καλως... Ευχαριστω!

  6. #6
    Γνώμη μου είναι πως αν ο κινητήρας δεν είναι απο Γιαπωνέζα μαμά δεν τον αγοράζουμε πηραγμένο. Θα την πατήσεις σαν έναν φίλο μου που είχε πηραγμένο lifan μοτέρ και μια μέρα του κόλλησε για πλάκα, ούτε 3-4.000 χλμ δεν είχε κάνει.

    Οπότε σου προτίνω να μην το επιλέξεις.

    Η γνώμη μου είναι πως καλύτερα να πάρεις ένα 50cc της honda (c50) και στη τελική στο μέλλον (το οποίο θα είναι πολύ αμεσο -πίστεψε με) του βαζεις ενα lifan πανω 110cc το οποιο αν στρωθει καλα, του αλλαζεις τακτικά λαδάκια και δεν το ζορίζεις θα σε βγάλει για πολύ πολύ καιρο.

    Οφείλω να σε συμβουλέψω, αν και τον αποπήρες τον προηγούμενο φίλο , πως τα 50cc θα τα πετάξεις απο πάνω σου μέσα σε έναν μήνα. Εγώ πήρα ένα glx 50αρι με σκοπό να το κρατήσω στα 50 και σε μια βδομάδα κυριολεκτικά το έβαλα ένα lifan 110 άμιζο και δεν έχω κανένα παράπονο. Το συγκεκριμένο μοτέρ το βρήκα ?220 και είναι πολύ ικανοποιημενος!
    Nazis Punks Fuck Off

  7. #7
    edit
    όσο για το δίπλωμα, ένα είναι το σίγουρο: αν βγάλεις κανονικό για 125+ χαμένο δεν θα πάει!
    Nazis Punks Fuck Off

  8. #8
    Ευχαριστω για τις απαντησεις. Προς θεου δεν αποπηρα κανεναν, απλα επειδη οταν μια ερωτηση ειναι 100% ξεκαθαρη, δε με εξυπηρετουν απαντησεις του στυλ βγαλε μεγαλυτερο διπλωμα, κανε υπομονη κτλ. πρωτον διπλωμα για μεγαλυτερη μηχανη μπορω να βγαλω εδω και αρκετα χρονια. Δεν το εκανα ( ουτε θα το κανω στο αμεσο-εμμεσο μελλον ). Δευτερον, ξερω οτι η πειραγμενη μηχανη δεν ειναι παντα για πεταμα, αναξιοπιστη κτλ. ειναι ποιος θα το εχει πιασει, τι θα εχει κανει και τι υλικα εχει βαλει ( εγω σε αυτο ανοιξα το σχετικο θεμα γιατι δεν εχω γνωση των πραγματων που ειχε πανω και ηθελα μια εμπειρη γνωμη ). . Τελικως, κατεληξα και πηρα κατι αλλο, 50αρι εννοειται στα χαρτια, με honda supra μηχανη πανω ακομα αστρωτη ( εγω την στρωνω ) . Ως επι παροντος, περαν απο 1-2 που θα παω να αλλαξω ( δεν εχουν να κανουν με τηη μηχανη γιατι ειναι μια χαρα, και παει οπως ειχα κατα νου ), ειναι αψογο. Δε φαινεται οτι εχει αλλη μηχανη, δεν τρεχω, δεν κανω θορυβο, φοραω παντα κρανος, παρανομιες δεν κανω, οποτε ε δε νομιζω να μαι και ο καταλληλος υποψηφιος για την τροχαια :smilea:
    Ευχαριστω για καθε απαντηση, αν και καμια δεν αναφερθηκε στο σκελος που ειχα τις οσες αποριες μου ( εστω και πληροφοριακα να αρχισω να μαθαινω ).

Παρόμοια θέματα

  1. kymco activ 50 (ftoxo ma einai oti exo)
    από chrisfromgreece στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2014, 13:33
  2. kymco activ vs. modenas kriss 2
    από la_monda στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 19:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF