Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: Βοήθεια σε επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδια

  1. #16

    Re: Βοήθεια σε επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδια

    Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos23
    Οδηγάω συνήθως σε όχι υψηλές ταχύτητες (140 σπάνια θα πάω),χαίρομαι τις στροφές οπότε θέλω καλή συμπεριφορά εκεί(αν και το Dt καλά με έβαζε σε στροφιλίκι),θέλω να παρεκλείνω αβασάνιστα από την πορεία μου καθώς πάνω από όλα χαίρομαι τις εκτός δρόμου διαδρομές που δεν ξέρεις που σε βγάζουν και επίσης παίρνω πολύ συχνά 2ο άτομο μαζί μου στα ταξίδια[/B]
    Πάρε 4x4

    κανά τέριος; :rotflmao: :rotflmao:

    140 σπάνια θα πας και χαίρεσε τις στροφές;; που ακριβώς;; και πως;;; όρθιος;;;

    χώμα και δικάβαλο δεν υπάρχει σαν έννοια. εκτός αν μιλάμε για βατούς χωματόδρομους..

    τουλάχιστον εγώ προσωπικά αν μπώ με το κτήνος σε κανά μονοπάτι ή έχω καμιά γκρεμοκατηφόρα(-ανηφόρα) μπροστά μου, χρειάζομαι όλη τη γαμημένη τη σέλα. Ούτε μπορώ να οδηγήσω όρθιος με τα μούτρα της γκόμενας στον κώλο μου :rotflmao: :rotflmao:

    πάρε κανά άφρικα κανά τρανσάλπ μπορεί να μην κάνει για όλα αυτά που φαντάζεσε ότι θα κάνεις με το μηχανάκι σου, αλλά θα κάνει μια χαρά αυτά που θα κάνεις eventually.
    Fuck the universe.

  2. #17
    Σε αυτά τα λεφτά και κυβικά περιγράφεις το Transalp 600, με τα υπόλοιπα που βάζεις ως επιθυμίες μπορείς να πέσεις 100 κυβικά να πάρεις ένα KLE προηγούμενης γενιάς π.χ. του 2002 να σου μείνουν λεφτά για μπαγκαζιέρα, κάγκελα, ψηλή ζελατίνα, μοντιφιά στην σέλα, ίσως και για ελατήρια και να βαρεθείς να το έχεις γιατί δεν παθαίνει τίποτα.

  3. #18
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Costas KLE
    και να βαρεθείς να το έχεις γιατί δεν παθαίνει τίποτα.

    σαν την γυναικα ενα πραμα... !!!!
    Accipere quam facere praestat injuriam

  4. #19
    1500-2000? ένα super tenere 750…

    με τα ρέστα κάνεις και τον γύρο της Ευρώπης με αντίσκηνο…

    καλά ταξίδια

  5. #20
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Εγώ θα το ξαναπώ. Το BMW Dakar που βγήκε για πώληση στην αγγελία που σου έβαλα είναι αυτό που ζητάς. Δεν είναι το μοναδικό αλλά για την τιμή του (και μάλιστα με το αναβαθμισμένο μπροστινό) είναι σχεδόν κλεψιά και δύσκολα θα βρεις κάποιο Transalp 650 (που κάνει περίπου τα ίδια) σε παραπλήσια τιμή. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε κάτι ποιο παλιό όπως Africa, Tenere ή κάτι σε KLM (δεν κάνει για χώμα).

    Είχα το Dakar (το πρώτο το ασπρόμαυρο) και ήταν σκυλί.

    Ταξίδι:
    Φορτωμένος φούλ με ένα άτομο ταξίδευα με 165-170 σταθερά. Μέχρι τα 160 η κάλυψη από την ζελατίνα είναι επαρκής. Μέχρι τα 150 μάλιστα δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Μετά έχεις κάποιους στροβιλισμούς που ενοχλούν τους ώμους σου κυρίως. Σταθερό σαν βράχος δε σχεδόν μέχρι την τελική του. Μετά τα 165 υπάρχει ενα ελάφρωμα του μπροστινού αλλά χωρίς να προβληματίζει. Αυτά με λάστιχα τύπου endurance. Εαν βάλεις πιο χωμάτινα μειώνονται οι ταχύτητες που είναι σταθερό λόγω ψηλών τακουνιών.

    Κατανάλωση:
    Πολύ μικρή. Σε χαλαρούς ρυθμούς βόλτας σε στροφιλίκια μου είχε βγάλει 412χμ μέχρι που στράγγισε και η τελευταία σταγόνα. Τα 320χμ με ενα τεπόζιτο τα έχει σίγουρα άσχετα ρυθμού.

    Εκτός δρόμου δυνατότητες:
    Άνετα βγάζει οποιοδήποτε χωματόδρομο επιλέξεις. Εγώ συμμετείχα με αυτό σε trail ride να φανταστείς και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Δεν είναι και κατσίκι όπως τα εντούρο αλλά δεν το θέλεις και γι αυτή την δουλειά. Είναι σε επίπεδο rally raid για εκτός δρόμου μεγάλες διαδρομές. Σε υπερκαλύπτει χαλαρά. Αυτά δεν ισχύουν για το απλό GS (μόνο για το Dakar) μιας και το απλό είναι πιο χαμηλό με μικρότερο εμπρός τροχό και μικρότερη διαδρομή αναρτήσεων. Το απλό θα διασχύσει μόνο χωματόδρομους. Δεν θα μπει off-road.

    Ανεση:
    Η σέλα του είναι πολύ άνετη. Μόνο (στην κατηγορία) του Transalp είναι ελάχιστα καλύτερη (βασικά για τον συνεπιβάτη).

    Αξιοπιστία:
    Εδώ οι γνώμες διίστανται. Στα δικά μου χέρια και αγορασμένο σαν μεταχειρισμένο δεν έκανε κιχ, δεν έβαλε τίποτε. Σε κάποιους άλλους έβγαλε διάφορα. Όχι σοβαρά αλλά αρκετά για να σε ενοχλούν κάθε τόσο.

    Δύναμη:
    Για αυτά που ζητάς είναι Οκ. Δεν είναι το πιο δυνατό της κατηγορίας πια. Τα ΚΤΜ ήταν ούτως ή άλλως. Αλλά είναι υπεραρκετή για να πας αξιοπρεπώς όταν είσαι φορτωμένος και να διασκεδάσεις όταν είσαι μόνος σου. Πάνω από 185 δεν θα δεις στο κοντέρ (που είναι αρκετά ακριβές, γύρω στα 178 πραγματικά), δεν έχει έκρηξη αλλά είναι ομαλό και μπορεί να παίζει στα 170 για όσες ώρες θέλεις. το τελευταίο το πιστοποιεί και η ΒΜW. Εαν βρεις ανηφόρα φορτωμένος βέβαια τα 170 θα γίνουν 160 αλλά γενικά επαρκεί χωρίς να ενθουσιάζει.

    Μεταπώληση:
    Καμία μηχανή δεν έχει πια καλή τιμή μεταπώλησης. Αλλά με 4000 που δίνεις (εαν πάρεις και με 2700 ακόμη περισσότερο) δεν σε ενδιαφέρει αυτό μιας και δεν χάνεις ουσιαστικά. Honda & BMW διατηρούν λόγω ονόματος και ικανοποιητική δυαντότητα μεταπώλησης.

    Μέσα στην πόλη:
    Είναι σαν παπί. Το κυκλοφορούσα συνέχεια μέσα στην Αθήνα. Το τιμόνι κόβει πολύ, το βάρος είναι μικρό για την κατηγορία (192 κιλά με βενζίνη) και χαμηλά λόγω ρεζερβουάρ κάτω από την σέλα, το τιμόνι πιο ψηλά από τους καθρέπτες των αυτοκινήτων, η σιλουέτα πολύ λεπτή και τα πλαστικά λίγα και ανθεκτικά όπως και η βαφή τους. Επίσης σε πτώσεις δύσκολα βρίσκουν κάτω και δύσκολα γρατζουνίζονται (τεσταρισμένο αρκετές φορές).

    Κραδασμοί:
    Σχεδόν μηδενικοί. Στο ίδιο επίπεδο με το Transalp εαν όχι και λιγότεροι

    Τα παραπάνω αφορούν το Dakar

    Σχεδόν τα ίδια μπορείς να πεις και για το Transalp. Μόνο που το Transalp έχει μικρότερες δυνατότητες εκτός δρόμου, είναι λίγο πιο ογκώδες και με περισσότερα πλαστικά, έχει σαφώς μεγαλύτερη κατανάλωση σαν δικύλινδρο, και είναι κάπως λιγότερο ευέλικτο (σε σχέση με το Dakar). Έχει και λιγότερο άρπαγμα από χαμηλά (λόγω δικύλινδρου).

    Εαν πάλι θέλεις πιο πολλές δυνατότητες off road τότε πάς για το KTM 640 Adventure. Σαφώς καλύτερη μηχανή για χώμα αλλά μειονεκτεί στο ταξίδι. Έχει αρκετούς κραδασμούς, σκληρή και στενή σέλα που κουράζει περισσότερο και μικρότερη προστασία από τον αέρα.

    Africa & Tenere είναι παλιές πια μηχανές και αυτό φαίνεται όταν τις οδηγήσεις. Το Africa είναι σαφώς καλύτερο αλλά και πιο βαρύ για off road και με όχι τόσο άνετη σέλα. Το Tenere είναι ακόμη πιο πίσω.

    Freewind & KLE είναι μηχανές που πάνε κυρίως σε άσφαλτο και απλά διασχίζουν χωματόδρομους. Καλές και τίμιες αλλά χάνουν σε σύγκριση με τις υπόλοιπες. Μόνο λόγω τιμής θα έπαιρνα αλλά και πάλι έχεις 4000 να διαθέσεις οπότε βρίσκεις κάτι από τα παραπάνω.




  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2009
    Μηνύματα
    3
    Ευχαριστώ πολύ Senninha.Η απαντησή σου ήταν πραγματικά κατατοπιστικότατη.
    Το bmw είναι πιστεύω όντως πιο κοντά σε όλα όσα ζητάω.Θα κάνω μια έρευνα σύντομα (θα κοιτάξω μήπως πετύχω και κανένα tenere σε καλή κατάσταση) και βλέπουμε.Όπως το κόβω τώρα,με δεδομένο πως κανένα μου αρέσει αρκετα(με το ντακάρ να είναι όντως όπως όλοι μου τονίσατε η καλύτερη επιλογή μου)θα ψάξω λίγο...και στην χειρότερη περιμένω ένα χρόνο ακόμα να έχω τα λεφτά για ένα καινούργιο tenere(το οποίο και σίγουρα μου αρέσει καθώς το έχει και ένας γείτονας και φίλος και το οδήγησα κανα-δυο φορές) ή...δεν ξέρω...
    Τελοςπάντων...Σας Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και το χρόνο που αφιερώσατε.

    Αν δεν ανακοινώσω κάτι σύντομα από εδώ μάλλον θα το έχω τρενάρει για έναν ακόμα χρόνο...
    Ευχαριστώ και πάλι και πάντα όρθιοι...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή μοτοσυκλέτας
    από kostatsio στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2012, 16:28
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2009, 14:47
  3. Επιλογή μηχανής για κοπέλα. Έμπειροι αναβάτες βοήθεια!!
    από adriana στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 09:44
  4. Βοηθεια για επιλογη μοτοσυκλετας
    από ^Deadly_Sin^ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2007, 00:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF