Σελίδα 5 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 172

Θέμα: αποκρυψη πινακιδας

  1. #61
    ΚΟΥΡΕΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της kouremenos
    Εγγραφή
    14/08/2006
    Μηνύματα
    151
    παντως δεν ξερω τι τελικα μας βολευει...τα 300 ? στην αποκρυψη Η η κληση απο φωτορανταρ με 200,250χλμ,κτλ σε αυτοκινητοδρομο των 120χλμ στην καλυτερη περιπτωση!!!
    ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 'ΡΩΜΙΟΙ'
    ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ...... ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ..... “.






    ..Οσον ζής φαίνου,

    Μηδέν όλως σύ λυπού

    Προς ολίγον εστί το ζήν

    Το τέλος ο χρόνος απαιτεί”.

    (“Όσο ζεις, να λάμπεις
    Μη λυπάσαι καθόλου
    Η ζωή είναι σύντομη
    Ο χρόνος οδηγεί στο τέλος”)

  2. #62
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Τώρα αυτο που λες που ακριβώς το στηρίζεις? Υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία? Κάποιο άρθρο? Γιατί στον ΚΟΚ δεν περιλαμβάνεται αυτό που λες. Και εφόσον δεν περιλαμβάνεται δεν μπορείς να δώσεις κάποια ποινή με βάση τον ΚΟΚ. Οπότε η κλήση για πινακίδες δεν ισχύει.

    Εαν πάλι βρεις το άρθρο παρακαλώ πες το μας για ενημέρωση. Και εκεί θα γράφει και το τι προβλέπεται γενικά.

    Μέχρι τότε επέτρεψε μου να το αμφισβητώ αυτό που λες.

    Τα τελη κυκλοφοριας τα πληρωνουμε για να κανουμε χρηση των δρομων.Αυτο το καταλαβες?
    Αν ναι τοτε,η χρηση των δρομων περιλαμβανει και την σταθμευση οχηματων.Οκ και μ αυτο?
    Αν τα αμφισβητεις τοτε παρε 3 αυτοκινητα και 5 μηχανες ΧΩΡΙΣ πινακιδες και παρκαρισε τα σε δημοσιο δρομο.Και μετα να πας να τα παρεις απο το γκαραζ της τροχαιας η του δημου.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  3. #63
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Απλά σου ζήτησα να μου πεις σε ποια νομοθεσία το στηρίζεις. Αλλιώς αυτό που λες είναι απλά ενα ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ και μόνο.

    Τα τέλη κυκλοφορίας είναι απλά ενα εισπρακτικό μέσο για το κράτος. Και όπως λές είναι για ΧΡΗΣΗ των δρόμων.

    Επίσης πληρώνεις και δημοτικά τέλη. Θα μπορούσα να σου αντιτάξω με βάση την λογική σου αυτή ότι είναι πιο λογικό με αυτά τα τέλη να έχω δικαίωμα χρήσης του ΧΩΡΟΥ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ που μου αναλογεί μιας και αυτός αποτελεί μέρος του κοινόχρηστου χώρου. Γι αυτό και τα τελη κυκλοφορίας πανε στο κράτος και τα παρκινγ τα εκμεταλεύονται οι δήμοι.


    Αλλά όλα τα παραπάνω είναι απλά φιλολογίες. Να λέμε για να λέμε. Για να τιμωρηθείς με ποινή (ποινή είναι και η κλήση) θα πρέπει να αναγράφεται ρητά σε νόμο η παράβαση που έχεις κάνει καθώς και ο νόμος να προβλέπει ποινή για αυτή. Εσύ μπορείς να μου βρεις ποιος νόμος προβλέπει ποινή κλήσης για πινακίδες σε σταθμευμένα αυτοκίνητα?

    Παρακαλώ όπως απαντήσεις αλλιώς τα σχετικά με το θέμα σχόλιά σου είναι απλά αστήριχτα.


  4. #64
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Απλά σου ζήτησα να μου πεις σε ποια νομοθεσία το στηρίζεις. Αλλιώς αυτό που λες είναι απλά ενα ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ και μόνο.

    Τα τέλη κυκλοφορίας είναι απλά ενα εισπρακτικό μέσο για το κράτος. Και όπως λές είναι για ΧΡΗΣΗ των δρόμων.

    Επίσης πληρώνεις και δημοτικά τέλη. Θα μπορούσα να σου αντιτάξω με βάση την λογική σου αυτή ότι είναι πιο λογικό με αυτά τα τέλη να έχω δικαίωμα χρήσης του ΧΩΡΟΥ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ που μου αναλογεί μιας και αυτός αποτελεί μέρος του κοινόχρηστου χώρου. Γι αυτό και τα τελη κυκλοφορίας πανε στο κράτος και τα παρκινγ τα εκμεταλεύονται οι δήμοι.


    Αλλά όλα τα παραπάνω είναι απλά φιλολογίες. Να λέμε για να λέμε. Για να τιμωρηθείς με ποινή (ποινή είναι και η κλήση) θα πρέπει να αναγράφεται ρητά σε νόμο η παράβαση που έχεις κάνει καθώς και ο νόμος να προβλέπει ποινή για αυτή. Εσύ μπορείς να μου βρεις ποιος νόμος προβλέπει ποινή κλήσης για πινακίδες σε σταθμευμένα αυτοκίνητα?

    Παρακαλώ όπως απαντήσεις αλλιώς τα σχετικά με το θέμα σχόλιά σου είναι απλά αστήριχτα.




    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    k emena marese kolobo to pistoli..(etsi to xa parei) alla meta apo kana 1000 riko se kliseis..

    tin ebala kanonika..
    episis otan me stamatagan..moy legan..xereis fantazome giati se stamatisa etsi?
    gia ti pinakida toys elega..

    me grafane..efeyga..
    meli gala.


    mia fora enas moy leei..giati einai mesa i pinakida???soy kopike k sena i basi???

    kai toy leo..
    AAA ..XEREIS APO SUZUKI E???NAI H BASH..TO PLAISIO...TORA PERIMENO NA KOPEI K TO YPOPLAISIO.. :rotflmao:
    Ε! Είσαι παλαβός ρε πάει και τέλειωσε! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
    Ενα οχημα για να σταθμευσει χρειαζεται να εχει πληρωμενα τελη κυκλοφοριας.Η πληρωμη γινεται με βαση την αδεια και τον αριθμο κυκλοφοριας του οχηματος.Αν εχεις καταθεσει πινακιδες ΔΕΝ πληρωνεις τελη και δεν εχεις δικαιωμα σταθμευσης σε δημοσιο δρομο.
    Αν εχεις πληρωμενα τελη τοτε εχεις και πινακιδα.Οποτε ......
    Ακριβώς έτσι είναι ! +άπειρο!

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Απλά σου ζήτησα να μου πεις σε ποια νομοθεσία το στηρίζεις. Αλλιώς αυτό που λες είναι απλά ενα ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ και μόνο.

    Ρε φίλε SeNNinha ο srx400 σαφώς και δεν κάνει πλάκα υπάρχει ο νόμος και αφού τόσο σε ενδιαφέρει
    κάτσε ψάξε και βρες τον δεν είμαστε εμείς υποχρεωμένοι να το κάνουμε αυτό!

    Και εντελώς πληροφοριακά το λέω... ΑΝ λέω ΑΝ ένα όχημα ΔΕΝ έχει πληρωμένα τα τέλη κυκλοφορίας
    έχει δεν έχει την πινακίδα πάνω είναι παράνομο ακόμα και να παρκάρει σε δημόσιο δρόμο!

    Όπως επίσης αν ένα όχημα παραδώσει πινακίδες που σημαίνει ότι απαλλάσσεται των τελών κυκλοφορίας
    τότε μπορεί να είναι παρκαρισμένο σε ιδιωτικό χώρο και όχι σε δημόσιο δρόμο!

  8. #68
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Τωρα θυμηθηκα οτι καποτε σε μπλοκο πισω απο το πολυτεχνειο ειχα "Ζ" να κοβουν κλησεις και σε σταθμευμενα παπακια που ειχαν εξατμιση Sebring και ηταν απλα παρκαρισμενα!!
    Οποτε μαλλον και παρκαρησμενος να εισαι την τρως...μεσω του παραδειγματος τρειλερ που εφερε το μελος.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  9. #69
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    1) Όποιος λέει κάτι καλό είναι να το στηρίζει και όχι να λέει λόγια του αέρα. Έτσι δεν είμαι εγώ που θα πρέπει να ψάξω για ενα νόμο (που πιθανότατα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ) και είναι αυτός που το υποστηρίζει. Έτσι έχω κάνει σε ότι έχω πει μέχρι τώρα και έτσι είναι το σωστό να γίνεται.

    2) Με την ίδια λογική και εγώ λέω ότι ΔΕΝ είναι έτσι. Όποιος θέλει πιστεύει τον ένα και όποιος θέλει τον άλλο.

    3) Δεν έχω πει ότι ενα όχημα χωρις πινακίδες έχει ή δεν έχει δικαίωμα να παρκάρει ή όχι. Λέω ότι δεν προβλέπεται από τον ΚΟΚ να δείνεις κλήσεις για πινακίδες, εξατμήσεις ή ότι άλλο σε οχήματα τα οποία δεν βρίσκονται εν κινήσει. Το τι προβλέπεται για οχήματα σταθμευμένα και χωρίς πινακίδες είναι κάτι εντελώς άλλο. Το να δίνεις κλήση σε σταθμευμένο όχημα ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ εφόσον δεν το είχες δει πιο πριν να κινείται και το σταμάτησες.

    4) Ούτε και σε σταματημένα παπιά ή μηχανές μπορείς να δώσεις κλήση για εξάτμηση επίσης.

    Εγώ σας προκαλώ να ρωτήσετε ενα δικηγόρο και τα ξαναλέμε. Σας πάω και στοίχημα μάλιστα. Πείτε σε τι θέλετε και το πάμε.

  10. #70
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    sennia, χωρις να ειμαι δικηγορος, η λογικη λεεει πως εχεις λαθος...

    απο την στιγμη που το οχημα βρησκεται στο δρομο, πρεπει να πληρει ολες τις προδιαγραφες που απαιτουντε(να φαινεται η πινακιδα, να εχει φωτα/φλας, να εχει νομιμα αξεσουαρ(απαγορευεται η αγωνιστικη εξατμιση))...

    περα απο το οτι ειναι παρανομο να εισαι παρκαρισμενος σε πεζοδρομιο, δε μπορεις να εχεις ενα οχημα το οποιο δε πληρει τις προδιαγραφες για να βρισκεται σε δρομο...

    σε μερη οπου δεν απαιτουντε(πχ στο γκαραζ σου, σε συνεργειο, σε μια αλανα) μπορεις να κανεις οτι θες, να το λυσεις και να το δεσεις, απο τη στιγμη ομως που θα πατησει σε δρομο πρεπει να ειναι απολυτως νομιμο...


    αμα ειναι ετσι, μολις σταματησεις για να σου κοψει κληση ο τροχαιος, δε θα μπορει απο τη στιγμη που εχεις σβησει τη μηχανη και δε την κυκλοφορεις να σου κοψει τπτ, αυτο λες:hypnotize

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    1) Όποιος λέει κάτι καλό είναι να το στηρίζει και όχι να λέει λόγια του αέρα. Έτσι δεν είμαι εγώ που θα πρέπει να ψάξω για ενα νόμο (που πιθανότατα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ) και είναι αυτός που το υποστηρίζει. Έτσι έχω κάνει σε ότι έχω πει μέχρι τώρα και έτσι είναι το σωστό να γίνεται.

    2) Με την ίδια λογική και εγώ λέω ότι ΔΕΝ είναι έτσι. Όποιος θέλει πιστεύει τον ένα και όποιος θέλει τον άλλο.

    3) Δεν έχω πει ότι ενα όχημα χωρις πινακίδες έχει ή δεν έχει δικαίωμα να παρκάρει ή όχι. Λέω ότι δεν προβλέπεται από τον ΚΟΚ να δείνεις κλήσεις για πινακίδες, εξατμήσεις ή ότι άλλο σε οχήματα τα οποία δεν βρίσκονται εν κινήσει. Το τι προβλέπεται για οχήματα σταθμευμένα και χωρίς πινακίδες είναι κάτι εντελώς άλλο. Το να δίνεις κλήση σε σταθμευμένο όχημα ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ εφόσον δεν το είχες δει πιο πριν να κινείται και το σταμάτησες.

    4) Ούτε και σε σταματημένα παπιά ή μηχανές μπορείς να δώσεις κλήση για εξάτμηση επίσης.

    Εγώ σας προκαλώ να ρωτήσετε ενα δικηγόρο και τα ξαναλέμε. Σας πάω και στοίχημα μάλιστα. Πείτε σε τι θέλετε και το πάμε.

    Ρε φίλε έλεος δηλαδή τι πίνεις δώσε και σε εμάς............................ξέχνα όλα τα άλλα ξέχνα τα......
    ''έφαγε'' κλήση επειδή είχε την πινακίδα τοποθετημένη έτσι ώστε να μη φαίνεται τι δεν καταλαβαίνεις?

    Είχε πινακίδα πάνω αλλά την είχε τοποθετημένη έτσι ώστε να μη φαίνεται και ναι έχει κάθε δικαίωμα
    η τροχαία να βεβαιώσει παράβαση και το έκανε!

  12. #72
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Ότι πείτε...... Αφού έτσι σας αρέσει, έτσι είναι.....

    Που γράφετε αυτό δεν μου λέτε. Εγώ μιας και ήρθε η κουβέντα θα ρωτήσω και δικηγόρο. Αλλά ένα στοιχηματάκι το πάτε? Έλεγα να αλλάξω και τα λάστιχα για την μηχανή μου να μου έρθει τζάμπα....


  13. #73
    ΚΟΥΡΕΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της kouremenos
    Εγγραφή
    14/08/2006
    Μηνύματα
    151
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από kouremenos
    [B]ειναι300 νταν η αν πληρωσεις σε 10 μερες 150?: ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ??????
    ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 'ΡΩΜΙΟΙ'
    ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ...... ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ..... “.






    ..Οσον ζής φαίνου,

    Μηδέν όλως σύ λυπού

    Προς ολίγον εστί το ζήν

    Το τέλος ο χρόνος απαιτεί”.

    (“Όσο ζεις, να λάμπεις
    Μη λυπάσαι καθόλου
    Η ζωή είναι σύντομη
    Ο χρόνος οδηγεί στο τέλος”)

  14. #74
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από kouremenos
    [B]
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kouremenos
    ειναι300 νταν η αν πληρωσεις σε 10 μερες 150?: ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ??????
    σε 10 μερες ειναι τα μισα...150 δηλαδη...

  15. #75
    ΚΟΥΡΕΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της kouremenos
    Εγγραφή
    14/08/2006
    Μηνύματα
    151
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    σε 10 μερες ειναι τα μισα...150 δηλαδη...
    αρα συμφερει!!!
    ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 'ΡΩΜΙΟΙ'
    ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ...... ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ..... “.






    ..Οσον ζής φαίνου,

    Μηδέν όλως σύ λυπού

    Προς ολίγον εστί το ζήν

    Το τέλος ο χρόνος απαιτεί”.

    (“Όσο ζεις, να λάμπεις
    Μη λυπάσαι καθόλου
    Η ζωή είναι σύντομη
    Ο χρόνος οδηγεί στο τέλος”)

Σελίδα 5 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2013, 23:34
  2. Βαση πινακιδας Ζ750 σε Z750s
    από AFTER στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2005, 18:21
  3. Θέση Πινακίδας κυκλοφορίας
    από gdevelek στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 17:26
  4. Νόμιμη (??!) απόκρυψη πινακίδας
    από Wizard13 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 15:32
  5. Βάση πινακίδας που διπλώνει
    από zalaros στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2005, 09:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF