Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: ΤΕΛΩΝΕΙΟ.... υπερβαλων ζηλος..!!!

  1. #1
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    ΤΕΛΩΝΕΙΟ.... υπερβαλων ζηλος..!!!

    απο TRoktiko http://troktiko.blogspot.com/2009/08...post_4014.html
    Δευτέρα, 3 Αύγουστος 2009
    "Μου κράτησαν στο τελεωνείο αυτό που πήρα"


    ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ

    "Δεν θελω να γραψω πολλα απλα θα αναφερω οτι το κρατος μας ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ
    Ειμαι συχνος αγοραστης απο Αμερικη, Κίνα, ΕΕ και γενικα ψαχνομαι με αγορες που με συμφέρουν.
    Σήμερα λοιπόν έφτασε δέμα στο τελωνείο Αθηνών (Ελ. Βενιζέλος) και το κρατήσανε... λεει γιατι κάποιος απο τους υπαλλήλους ΘΕΩΡΗΣΕ !!! οτι η αναγραφόμενη τιμή είναι πολυ χαμηλή για το συγκεκριμένο προιόν."

    Αθάνατο Ελληνικό Κράτος"
    Accipere quam facere praestat injuriam

  2. #2
    Αυτοί δεν παλεύονται με τίποτα,είναι η αυθαιρεσία σε όλο της το μεγαλείο. Σε εμένα πριν από καιρό φορολογήσανε οθόνη υπολογιστή της apple 30" λέγοντας ότι είναι τηλεόραση.Τους έλεγα ότι εάν μου βρούνε είσοδο RF ή scart για τηλεοπτικό σήμα τους την χαρίζω,αυτοί τίποτα το χαβά τους.Με χρέωσαν 200Ε επί πλέον(αντί μόνο του ΦΠΑ).
    Κρατάνε δε τα δέματα 30-45 ημέρες λόγω έλειψης προσωπικού.

  3. #3
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    καλά,ΟΚ...αλλά δεν μας λέει και τι του δέσμευσαν...:o
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Albatros

    Κρατάνε δε τα δέματα 30-45 ημέρες λόγω έλειψης προσωπικού.
    Aυτό οντως ισχύει!!!

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2002
    Μηνύματα
    102
    Καλά ρε παιδιά... όταν κάποιος ρωτάει για αγορά από το εξωτερικό όλοι δεν του προτείνετε να μιλήσει με τον πωλητή για να γράψει πάνω στα χαρτιά μικρότερη αξία ή να το στείλει σαν δώρο; Αν και ο τύπος έκανε το ίδιο δε θα ήταν παράξενο να προσπαθήσει να περάσει π.χ ένα αμορτισέρ με αναγραφόμενη αξία 15 δολλάρια;

    Είπαμε ότι όλα δουλεύουν σκατά άλλα μη ξεχνάμε ότι και εμείς προσπαθούμε να την κάνουμε την στραβή μας...

    Σημ. Δεν γνωρίζω τι έγινε στην συγκεκριμένη περίπτωση, μπορεί όντως να είναι έτσι όπως τα λέει ο άνθρωπος...

  6. #6
    Ραντεβού...στα όνειρά σου Το avatar του/της ΜΟΡΦΕΑΣ
    Εγγραφή
    26/03/2009
    Μηνύματα
    139
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
    Aυτό οντως ισχύει!!!
    Τους έχει κάνει κανείς καταγγελία / μήνυση, (αν είναι επαγγελματικό το προϊόν) για διαφυγώντα κέρδη, και αποζημίωση λόγω ζημιάς στην επιχείρηση;;;

  7. #7
    μαλλον μαθανε το κολπο κ τα τζιμανια των υπουργειων....

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Albatros
    Αυτοί δεν παλεύονται με τίποτα,είναι η αυθαιρεσία σε όλο της το μεγαλείο. Σε εμένα πριν από καιρό φορολογήσανε οθόνη υπολογιστή της apple 30" λέγοντας ότι είναι τηλεόραση.Τους έλεγα ότι εάν μου βρούνε είσοδο RF ή scart για τηλεοπτικό σήμα τους την χαρίζω,αυτοί τίποτα το χαβά τους.Με χρέωσαν 200Ε επί πλέον(αντί μόνο του ΦΠΑ).
    Κρατάνε δε τα δέματα 30-45 ημέρες λόγω έλειψης προσωπικού.
    Την "πάτησες" λόγω του ονόματος της οθόνης. Υποθέτω ότι ήταν η "Apple 30" Cinema HD Display"


    Άντε να τους πείσεις ότι δεν είναι τηλεόραση.

  9. #9
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    δεν μπορει ο καθε τυχαιος υπαλληλος να κρινει την τιμη του προιοντος.που ξερει αυτος πως εγω δεν την αγορασα οντως τοσο?ειναι εντελως αυθαιρετο αυτο.φορολογια βαση την τιμη αγορας,οχι της αντικειμενικης αξιας
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
    δεν μπορει ο καθε τυχαιος υπαλληλος να κρινει την τιμη του προιοντος.που ξερει αυτος πως εγω δεν την αγορασα οντως τοσο?ειναι εντελως αυθαιρετο αυτο.φορολογια βαση την τιμη αγορας,οχι της αντικειμενικης αξιας
    καλά μη λέμε και ότι να΄ναι. Αυτό το οποίο κάνουμε είναι παράνομο και σαφέστατα παίρνουμε το ρίσκο να μας τσιμπήσουν. Δεν μπορείς να τους κατηγορείς επειδή κάνουν τη δουλειά τους.

    Πιθανότατα και υπάρχουν λάθη και υπερβάλλον ζήλος, αλλά τα πόσα X-Spirit & RX-7 και Yoshimura έχουν περάσει με τιμολόγια μαϊμού των 50? δεν λέγεται.
    Για να μην συζητήσουμε για το κράνος δώρο που μας έστειλε ο ξάδελφος Hoshi Tsoutsounaki απ΄το Kobe
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
    δεν μπορει ο καθε τυχαιος υπαλληλος να κρινει την τιμη του προιοντος.που ξερει αυτος πως εγω δεν την αγορασα οντως τοσο?ειναι εντελως αυθαιρετο αυτο.φορολογια βαση την τιμη αγορας,οχι της αντικειμενικης αξιας
    Δεν είχα πρόβλημα, όσες φορές μπόρεσα να αποδείξω ότι όντως πλήρωσα τόσο, όσο έλεγε το συνοδευτικό έγγραφο.

    Τα προβλήματα συνήθως ανακύπτουν όταν δεν μπορείς να αποδείξεις πόσο ακριβώς πλήρωσες.

    Για αποφυγή παρεξηγήσεων έγραψα συνήθως, γιατί πάντα υπάρχει ο κολλημένος.

    Τελικά αυτός από το τρωκτικό τι έφερε και του το δήμευσαν?

    Δεν μπορεί να ήταν απλά υποτιμολόγηση.


  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harvester
    Εγγραφή
    08/07/2008
    Μηνύματα
    319
    καλα μην εχουμε και παραπονα. ποσα κρανη περνανε ασαλιωτα, τοτε καμαρωνουμε που ειναι χαζοι και δεν μας πιανουν.
    μολις τσιμπησαν τον τυπακο, που αν κανει αγορες απο κινα και απο παντου εχει μαθει να τρωει φορο, βγαλαμε μπουρδελο το κρατος.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
    καλα μην εχουμε και παραπονα. ποσα κρανη περνανε ασαλιωτα, τοτε καμαρωνουμε που ειναι χαζοι και δεν μας πιανουν.
    μολις τσιμπησαν τον τυπακο, που αν κανει αγορες απο κινα και απο παντου εχει μαθει να τρωει φορο, βγαλαμε μπουρδελο το κρατος.
    α γειά σου...

    Το τυπικό είναι ότι έρχεται εκτός ΕΕ να εκτελωνίζεται. Έχω φέρει αρκετά πράγματα πάντα εν γνώση μου ότι παίρνω ρίσκο. Mόλις μια φορά (η πιο πρόσφατη) το τσίμπησαν το δέμα, και δεν γκρίνιαξα για αυτό καθεαυτό το τσίμπημα, ούτε για τα τέλη που θα πλήρωνα.

    Ωστόσο εκεί που τους έκραξα απίστευτα ήταν όταν αφού το τσίμπησαν το δέμα, το κράτησαν 4 μήνες!. Εκεί πραγματικά εξάντλησαν κάθε όριο υπομονής και άκουσαν τρελό μπινελίκι, ωστόσο ήταν απαθείς ("κύριε, τι να κάνουμε? δεν προλαβαίνουμε")

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    ...ο ξάδελφος Hoshi Tsoutsounaki απ΄το Kobe
    Μίλησέ μας λίγο για τον ξάδελφο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    (εξελίσομαι σε makis )
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
    Μίλησέ μας λίγο για τον ξάδελφο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    (εξελίσομαι σε makis )
    Aν πάρεις και απάντηση στο ερώτημα τότε έχω αρχίσει να εξελίσσομαι σε μάστιγα...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2011, 12:29
  2. ΤΕΛΩΝΕΙΟ
    από zeli στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 19:57
  3. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 09:17
  4. ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ;
    από 1000z στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2005, 11:00
  5. ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ...help
    από banditgr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2005, 14:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF