Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: ΑΓΟΡΑ 1ΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ 50cc στα 24...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2009
    Μηνύματα
    4

    ΑΓΟΡΑ 1ΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ 50cc

    Είμαι 24 αλλά την άδεια "μοτοποδηλάτου" την έχω βγάλει από το 2006. Δεν έχω όμως από τότε ξαναοδηγήσει μηχανάκι... Θέλω να πάρω ενα μηχανάκι της κατηγορίας της άδειας που έχω (υποθέτω ότι είναι αυτή που αφορά τα 50cc) αλλά κυρίως με ενδιαφέρει να μην πάν τζάμπα τα λεφτά... δηλαδή δεν έχω πρόβληματα στο πόσα θα δώσω (μέχρι ενός λογικού ορίου φυσικά...) αλλά στο να μην μετανιώσω που τα έδωσα... Αν έχετε να μου προτίνετε κάτι θα βοηθούσατε πολύ καθώς δεν έχω ιδέα από μηχανάκια...

  2. #2
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548

    Re: ΑΓΟΡΑ 1ΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ 50cc στα 24...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από panp27
    Είμαι 24 αλλά την άδεια "μοτοποδηλάτου" την έχω βγάλει από το 2006. Δεν έχω όμως από τότε ξαναοδηγήσει μηχανάκι... Θέλω να πάρω ενα μηχανάκι της κατηγορίας της άδειας που έχω (υποθέτω ότι είναι αυτή που αφορά τα 50cc) αλλά κυρίως με ενδιαφέρει να μην πάν τζάμπα τα λεφτά... δηλαδή δεν έχω πρόβληματα στο πόσα θα δώσω (μέχρι ενός λογικού ορίου φυσικά...) αλλά στο να μην μετανιώσω που τα έδωσα... Αν έχετε να μου προτίνετε κάτι θα βοηθούσατε πολύ καθώς δεν έχω ιδέα από μηχανάκια...


    Φιλε μου ξεχνα τα 50 κυβικα ουτε για την πολη δε κανουν θα κινδυνευεις περισσοτερο ιδιως τα παπια σε αυτη τη κατηγορια δε πανε βημα εχουν μετρια φρενα κλπ κλπ ......


    Δε γνωριζω μεχρι ποσα κυβικα κατηγορια μπορεις να οδηγεις αλλα ενα παπι μεταχειρισμενο πανω απο 100 κυβικα θα ειναι οτι πρεπει για να ξεκινησεις με προσοχη παντα

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2007
    Μηνύματα
    28
    Φιλε μου κατα την γνωμη μου αν θες να ξεκινησεις με παπι κοιταξε να παρεις ενα ΚΑΛΟ 100-125 κ.ε (HONDA, YAMAHA, SUZUKI κτλ..)

    ΜΗΝ μπλεξεις με τιποτα κινεζικα! Τα βλεπω στα φαναρια και μου φαινονται ΕΝΤΕΛΩΣ ψευτικα και επικινδυνα..

    Καλη αρχη και παντα ορθιος


  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2009
    Μηνύματα
    4
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας αλλά επειδή όπως είπα δεν έχω ιδέα από μηχανάκια... θα μπορούσατε να προτίνετε κάτι συγκεκριμένο... από λίγο που έψαξα είδα ένα Gilera Runner 50, αυτό τι λέει?

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panp27
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας αλλά επειδή όπως είπα δεν έχω ιδέα από μηχανάκια... θα μπορούσατε να προτίνετε κάτι συγκεκριμένο... από λίγο που έψαξα είδα ένα Gilera Runner 50, αυτό τι λέει?
    mia xara einai parto.


    ή το aprilia rs (αν βγαινει ακομα)


    παρολα τα 50cc θα εκπλαγεις ποσο πρακτικο και γρηγορο ειναι μεσα στην πόλη , διανύει ακριβώς την αποσταση απο φαναρι σε φαναρι στην ώρα που ειναι υπολογισμενα να αναψουν κι ετσι αν πετυχεις την αρχη του κυμματος των φαναριων περνας αερα σε ολα διχως να σταματας.

    καλη διασκεδαση το λοιπον και προσοχη παντα με σωστο εξοπλισμο

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2009
    Μηνύματα
    4
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά όταν λες εξοπλισμός τι εννοείς ακριβώς... όπως είπα δεν έχω ιδέα απο μηχανές... Α! έχει ιδέα μήπως κάνει μια τέτοια μηχανή καινούργια?

  7. #7
    Εξοπλισμός:

    1. Κράνος (δώσε πάνω από 120-150?)
    2. Μπουφάν Μηχανής (ξεκινάνε από 100? της Bering)
    3. Γάντια (μηχανής) (με 30-40? κάνεις δουλειά σου)


    Για σκούτερ δες και προς Kymco ή SYM.
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2009
    Μηνύματα
    4
    Thanks blackadder...

    KaTaNaS... αυτό το "παρολα τα 50cc θα εκπλαγεις ποσο πρακτικο και γρηγορο ειναι μεσα στην πόλη" το λες για το Gilera Runner ή το aprilia rs?

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panp27
    Thanks blackadder...

    KaTaNaS... αυτό το "παρολα τα 50cc θα εκπλαγεις ποσο πρακτικο και γρηγορο ειναι μεσα στην πόλη" το λες για το Gilera Runner ή το aprilia rs?

    gia ola ta 50cc που ειναι μικρα στο ματι αλλα για μεσα στην πολη ιδανικα.

    οι ιταλοι κατι ξερουν!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    η δικη μου γνωμη ειναι να τα αποφυγεις τα 50αρια. οχι τοσο γιατι δεν εχουν δυναμη, οσο το οτι εχουν αρκετα χρηματα σε σχεση με αυτα που μπορουν να σου προσφερουν.

    ενα παπι 100-150cc, ειναι οτι καλυτερο για να ξεκινησεις.

    εφ'οσον εισαι και 24, πηγαινε βγαλε το απεριοριστο διπλωμα και παρε ενα παπακι Ιαπωνικο και φυσικα εξοπλισμο (οπως σου ειπαν).

    στο value for money θα εισαι πολυ καλυτερος. πλεον τα περισσοτερα παπια, εχουν και δισκοφρενα μπροστα, πισω, αναρτησουλες που αν δεν τις ζοριζεις θα δουλευουν καλα κλπ...

    διπλωμα περι τα 500€
    παπι περι τα 2000€
    εξοπλισμος (κρανος, μπουφαν, γαντια, μποτες)= εδω αφορα την ασφαλεια σου και οσα περισσοτερα δωσεις εσυ θα εισαι καλυτερα προστατευμενος.



  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2008
    Μηνύματα
    12
    συνφωνω με το ντεβιλ για το διπλωμα καλητερα ειναι να παρεις ενα μηχανακι 125+ διοτι θα σε ευχαριστηση πιο πολλη σε συγκριση με το 50ρακι .το κριπτον θα ειναι μια καλη επιλογη αν ομως θες αυτοματο τζιλερα με κλειστα ματια.

  12. #12
    Αν μένεις Αθήνα πάρε ένα παπάκι(όχι κινέζικο) τουλάχιστο 125cc μεταχειρισμένο αλλά σε καλή κατάσταση.
    Μακριά από glx,astrea,.... που έχουν μηχανικές μετατροπές.
    Δεν γίνεται το μηχανάκι να τρέχει 100χλμ και εσύ να έχεις ταμπούρο.
    Κράτησε λεφτά για να πάρεις μετά από καιρό μηχανή.
    Από την εμπειρία μου στην Αθήνα είσαι πιο ασφαλής με μια μηχανή που θα έχει δισκόφρενα-ΑΒS παρά
    με ένα παπάκι.
    Τα scooter μικρού κυβισμού 50cc αρπάζουν γρήγορα,βολεύουν στην πόλη, αλλά με εκείνα τα μικρά ροδάκια δεν είναι για ιδιαίτερες συγκινήσεις.
    Αν είσαι 24, δεν έχεις δίπλωμα αυτοκίνητου και μένεις Αθήνα ετοιμάσου για πολύ σασπένς ιδιαίτερα στο κέντρο όταν θα βγεις για πρώτη φορά στο δρόμο.

    Εννοείται ότι θα αγοράσεις και εξοπλισμό.
    Μην πάρεις κράνος με 50 ευρώ,κόψε από παντού και δώσε στο κράνος...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2007
    Μηνύματα
    28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από george 1981
    Δεν γίνεται το μηχανάκι να τρέχει 100χλμ και εσύ να έχεις ταμπούρο.
    Από την εμπειρία μου στην Αθήνα είσαι πιο ασφαλής με μια μηχανή που θα έχει δισκόφρενα-ΑΒS παρά με ένα παπάκι.

    +1



  14. #14
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Το gilera είναι μια χαρά.Είναι το πιο δυνατό 50άρι,νομίζω 9hp!Με τελική 95 χλμ. κοντερίσια & με δισκόφρενο μπροστά καλό είναι για πρώτο μηχανάκι...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  15. #15
    Aπο εμπειρια σου λεω πως τα 50cc στη πολη ειναι επικίνδυνα. Στην εκκίνηση στο φανάρι πρέπει να έχεις καλό "σπίρτο" + όλα τα παρελκόμενα (φρένα κλπ) που ειναι αντίστοιχου επιπέδου.

    100cc δεν σημαίνει πως θα πηγαίνεις πατητός μέσα στο κέντρο, εξάλλου με τη κίνηση και τα φανάρια τι να έχεις CBR τι Innova την ίδια ώρα θα φτάσεις στη δουλειά σου!

    Συμφωνώ λοιπόν με τους προλαλήσαντες και σου λέω ενα καινούριο (ή καλοδιατηρημένο μεταχειρισμένο -απο καμια γυναικα ή κανα γέρο-) γιαπωνέζικο (εγώ αγαπάω honda). Μη πάρεις απο κανεναν 17χρονο και το έχει κάνει βίδες...

    Για το δίπλωμα μη σε πιάνει πρεμούρα. Και με το 50αρι δίπλωμα στη χειρότερη ο τροχονόμος
    (α) να σου κόψει ?15 και καλά ότι έχεις το δίπλωμα σπίτι
    (β) να σε πάει ένα δικαστήριο και μέχρι τότε να έχεις βγάλει το κανονικό δίπλωμα (?500 ειναι αλλα σίγουρα θα σου χρειαστεί)

    Εγώ έχω 110cc με δίπλωμα 50αριου και ακομη είμαι τυχερός. Σε άπειρα μπλόκα με έχουν αφήσει έτσι με τη συμβουλή "να βγάλεις το μεγάλο δίπλωμα όμως..."

    Αντε φίλε και παντα όρθιος. Και αν η μοίρα μας φέρει καμια μέρα πεσμένους... ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΕΞΑΡΤΗΣΗ!

    Καλο δρόμο!
    Nazis Punks Fuck Off

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2016, 19:28
  2. αγορα μεταχειρησμενησ μηχανησ
    από alx8619 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2010, 20:06
  3. ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ ΜΗΧΑΝΗΣ
    από zeb στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2009, 22:59
  4. ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ
    από iliaspap στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2008, 22:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF