Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 67

Θέμα: Παίρνει ανάποδες;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Γινεται και ο λογος ειναι η συμπιεση που εχει το μοτερ συνηθως σε πειραγμενους κινητηρες με εκεντροφορους η με αλλες φλατζες που αυξανουν την συμπιεση.Και βεβαι μπορει να χτυπησει μπιελα απο αυτο.
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Εγώ αμα δε δώ βίντεο στο youtube δεν πιστεύω τίποτα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
    Γινεται και ο λογος ειναι η συμπιεση που εχει το μοτερ συνηθως σε πειραγμενους κινητηρες με εκεντροφορους η με αλλες φλατζες που αυξανουν την συμπιεση.Και βεβαι μπορει να χτυπησει μπιελα απο αυτο.
    Δηλαδη, αμα ανεβάσω τη συμπίεση στο Goldwing μου (παλαιό μοντέλο, γιατι τα καινούργια έχουν), θα εχω και όπισθεν??
    Τρεχω να λύσω κεφαλές...
    (ανάποδα θα το δουλεύω λιγο, ισα-ισα για το ξεπαρκάρισμα... δεν πιστεύω να με βαρέσει μπιέλα...)

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    πιος ειπε τετοιο πραγμα..??Αναποδες βαραει οταν παει να παρει εμπρος ή οταν το σβηνεις.οχι στην λειτουργια του κινητηρα.Τι οπισθεν λετε
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  5. #20
    Ρε τι μαθαίνει κανείς ....

    # unzip ; strip ; touch ; grep ; > finger ; mount ; fsck ; > more ; yes ; umount ; sleep ...

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
    πιος ειπε τετοιο πραγμα..??Αναποδες βαραει οταν παει να παρει εμπρος ή οταν το σβηνεις.οχι στην λειτουργια του κινητηρα.Τι οπισθεν λετε
    Πλάκα κανω (λες να εχω goldwing??)...
    Αυτο που λες συμβαίνει σε ολα τα μονοκυλινδρα και χωρις ανεβασμενη συμπιεση...
    Εδω λεμε να δουλευει το μοτερ αναποδα..

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
    Πλάκα κανω..
    Αυτο που λες συμβαίνει σε ολα τα μονοκυλινδρα και χωρις ανεβασμενη συμπιεση...
    Εδω λεμε να δουλευει το μοτερ αναποδα..
    Στα καφασακι KLE500 γυρναει ανακουρδουμπα ο στροφαλος απο οτι σε ολα τα αλλα..Ιδιοτροπο μοτερ..
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  8. #23
    που εινσι συτες οι μοδιστρες καλοκαιριατικα
    πατε το τουλαχιστον στα ανεκδοτα ρε μπαγασιδες!

    οτι ναναι εχει γραφτει εδω μεσα!!!

    :a41:
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  9. #24
    τα δίχρονα παίρνουν ανάποδες και το ξέρω γιατί ο πατέρας μου χτύπησε το χέρι του σε ηλικία 17 ετών (πολλά χρόνια πριν..... με ένα Sachs νομίζω) την στιγμή που πήγε να φύγει γρήγορα (ως οργισμένο νιάτο) και αντί να πάει μπροστά πήγε μέσα στον βόθρο....
    και όσοι είναι δύσπειστοι:


    http://www.youtube.com/watch?v=gGtOx...eature=related

  10. #25
    Ηράκλειο, Κρήτη Το avatar του/της mikios400
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    195
    τα δίχρονα είναι γνωστό ότι παίρνουν ανάποδες. Συμβαίνει συχνά σε μοντέλα (αερομοντέλα πχ) που παίρνουν μπρος με το χέρι.
    Τα δίχρονα εντουράκια επίσης (τουλ. παλιότερα) αμα τα ζόριζες πολύ σε καμια ανηφόρα και έκανε να σβήσει ο κινητήρας, την επόμενη στιγμη παίρνανε ανάποδα και φεύγανε με φόρα κάτω παίρνοντας μαζί και τα @@ σου...

    Για 4χρονα το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι το kickback, να κλωτσήσει δλδ από την συμπίεση αν δεν κάνεις καλή μανιβελιά πχ... και πονάει πολύ αν είναι μεγάλη μηχανή

    Εdit: typo στο 4χρονα είχα γράψει 3χρονα
    ντιελεξιμισι καπα οχτώ .. Scientia est potentia
    "καβάλα παν στην εκκλησά, καβάλα προσκυνάνε..."

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400

    Για 3χρονα το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι το kickback, να κλωτσήσει δλδ από την συμπίεση αν δεν κάνεις καλή μανιβελιά πχ... και πονάει πολύ αν είναι μεγάλη μηχανή
    εσυ που το κατεχεις το θεμα για πες μου κανα 3χρονο να ξεστραβωθουμε εμεις οι ασχετοι!!!

    :hypnotize :hypnotize
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    Υπάρχουν δύο ορισμοί για το «παίρνει ανάποδα».

    Ο πρώτος είναι ότι ο κινητήρας περιστρέφει τον στρόφαλό του ανάποδα (και συνεπώς πηγαίνει το μηχανάκι προς τα πίσω). Αυτό μπορεί να γίνει μόνο στα 2-χρονα και όχι στα 4-χρονα.
    Σε πλοία με 2-χρονη κυρία μηχανή, που είναι και η πλειοψηφία, αυτός είναι ο τρόπος για να κινηθούν προς τα πίσω. (Ο δε όρος που χρησιμοποιείται είναι «ανάποδα» και όχι «όπισθεν»).
    (Η ερώτηση στο αρχικό ποστ αφορούσε τα παραπάνω).

    Ο δεύτερος ορισμός δεν έχει να κάνει με τη φορά περιστροφής του στροφάλου, αλλά με την ανάδραση της μανιβέλας και μπορεί να συμβεί σε μηχανάκια που (προφανώς) παίρνουν με μανιβέλα. Αυτό συμβαίνει όταν έχοντας κλωτσήσει την μανιβέλα προς τα κάτω και έχοντας εκκινήσει τον κινητήρα, δεν απεμπλέκεται το κόμπλερ της με αποτέλεσμα ο κινητήρας να αναγκάζει τη μανιβέλα να έρθει προς τα πάνω. Έχουν σπάσει πόδια έτσι, είτε από το χτύπημα της μανιβέλας, είτε από χτύπημα με το γόνατο στο τιμόνι.


    Επειδή διάβασα διάφορα εδώ μέσα, μου γεννήθηκαν ορισμένες ερωτήσεις:
    1) Τί θα πεί «ανακουρδουμπα»; Είναι συναφής όρος με το «σουμπριγιόν»
    2) Σε τί διαφέρει ο «ανακουρδουμπος» στρόφαλος από τον συμβατικό;
    3) Ο 3-χρονος κινητήρας, πώς λειτουργεί; (κατ’αντιστοιχίαν υπάρχει και μονόχρονος
    4) Πώς παίρνει ανάποδες ένα μηχανάκι όταν το σβήνεις; Δεν... σβήνει όταν το σβήνεις;
    5) Εάν όντως ένας κινητήρας λειτουργούσε αντίστροφα, γιατί θα έπρεπε να βαλεις την εισαγωγη μειγματος απο την εξαγωγη και η εισαγωγη να λειτουργει ως εξαγωγη; Δεν θα βρωμίζανε τα καρμπυρατέρ από τα καυσαέρια; Εκτός αν δουλεύει μόνο με ψεκασμό...

    Αν μου έρθουν κι άλλες ερωτήσεις θα τις γράψω αργότερα. Διάβασα πολλά καινούργια πράγματα εδώ μέσα...

    Μ.

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7

    4) Πώς παίρνει ανάποδες ένα μηχανάκι όταν το σβήνεις; Δεν... σβήνει όταν το σβήνεις;

    Μ.
    γενικα καλα τα λες αλλα δες τι ειναι το dieseling,
    αυτη τη φορα ρωτα τον γκουκλη!

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  14. #29
    Ηράκλειο, Κρήτη Το avatar του/της mikios400
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    195
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    εσυ που το κατεχεις το θεμα για πες μου κανα 3χρονο να ξεστραβωθουμε εμεις οι ασχετοι!!!

    :hypnotize :hypnotize
    εκανα edit 4χρονα εννοούσα
    ντιελεξιμισι καπα οχτώ .. Scientia est potentia
    "καβάλα παν στην εκκλησά, καβάλα προσκυνάνε..."

  15. #30
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7

    5) Εάν όντως ένας κινητήρας λειτουργούσε αντίστροφα, γιατί θα έπρεπε να βαλεις την εισαγωγη μειγματος απο την εξαγωγη και η εισαγωγη να λειτουργει ως εξαγωγη; Δεν θα βρωμίζανε τα καρμπυρατέρ από τα καυσαέρια; Εκτός αν δουλεύει μόνο με ψεκασμό...
    πολυ απλα αν τα καρμπυρατερ τα βαλεις στην εξατμηση και την εξατμηση στην εισαγωγη.πρεπει να μπει και το αβανς "αναποδα"τοτε λογικα θα παρει μπροστα και θα λετουργει αλλα ειναι το ιδιο πραγμα....ουσιαστκικα θα μπεινει μειγμα αερας-βενζινη απο την τεος εξαγωγη και θα βγαινει απο την τεος εισαγωγη.δεν θα λειτουργει ιδια σε καμια περιπτωση αλλα θεωρω πολυ πιθανο να παρει μπροστα....δεν βρισκω τον λογο για το αντιθετο...οποιος ξερει ας ριξει φως
    πχ

    0(εισαγωγη)
    180(συμπιεση)
    360(εκτονωση)
    540(εξαγωγη)
    και μετα τα ιδια
    αν τωρα το παρουμε αναποδα και αντιστρεψουμε την εισαγωγη με την εξαγωγη
    540(εισαγωγη)
    360(εκτονωση)
    180(συμπιεση
    0(εξαγωγη)
    τα ιδια απλα ο σπινθιρας θα ερχετε αφου περασει το πιστονι το ανω νεκρο σημειο.+οτι η βαλβιδες θα ειναι μεγαλυτερες εξαγωγης απο οτι εισαγωγης...

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF