Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Αγορά μτχ. ΜΟΤΟ, νομικά-διαδικαστικά!

  1. #1

    Αγορά μτχ. ΜΟΤΟ, νομικά-διαδικαστικά!

    Καλησπέρα παιδιά, θέλω να αγοράσω μηχανή (μεταχειρισμένη)..το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι χρειάζεται για κάτι τέτοιο..

    να πω ότι φορολογική δήλωση δεν κάνω, δν ξέρω αν χρειάζεται..πρόκειται για ποσό της τάξης των 4000 ευρώ με προκαταβολή 1000 ευρώ περίπου και τα υπόλοιπα δόσεις(μάλλον 12).Από μαγαζί με μεταχειρισμένα, προφανώς, ή από κάποιον ιδιώτη θα την πάρω(έχω μάθει ότι γίνεται και σε αυτή την περίπτωση διακανονισμός μέσω μαγαζιού).

    Αν πάω να τους ρωτήσω, τι θα μου ζητήσουν?? να πω ότι δεν έχω τπτ στο όνομά μου και δεν ξέρω αν θέλουν και άλλου είδους εγγύηση εκτός της παρακράτησης της κυριότητας της μηχανής (που νομίζω ότι έτσι γίνεται)..να την πάρει άλλος την μηχανή στο όνομά του δεν παίζει..

    δεν παίζει πρόβλημα με τα λεφτά(υπάρχουν δλδ), απλά θέλω να αγοράσω με δόσεις, δεν θέλω να τα δώσω όλα μπροστά..και είναι και η πρώτη μηχανή που θα αγοράσω..

    ευχαριστώ!

  2. #2
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Το πρόβλημα του οτι δεν κάνεις δήλωση θα έχει να κάνει με την έκδοση καταναλωτικού δανείου απο τράπεζα, που χωρις δηλωθέν εισόδημα δεν θα σου βγάλει τίποτα. Επίσης χρειάζεται να έχεις και ΑΦΜ που θα πρέπει να βγάλεις.

    Πρόσθετα σκέψου οτι έτσι όπως το πάνε απο του χρόνου θα πρέπει να δηλωνεις και πόθεν έσχες , οπότε αν δεν δηλώνεις εισόδημα και φανεί αγορά 5000 ευρώ ... πιάσε το αυγό και κούρευτο.

    Κυριότητα επίσης παρακρατά η τράπεζα ή το κατάστημα που εγγυήθηκε μέχρι να αποπληρωθεί το δάνειο αν και εφόσον στο βγάλει η τράπεζα (Χωρίς δηλωθέν εισόδημα... πάρα πολύ χλωμό εώς και πεθαμένο). Γνώμη μου...

    Πάρτην με μετρητά εφόσον μπορείς, θα έχεις και δωράκια απο τον έμπορο που δεν θα μπλέξει με γραφειοκρατικά, θα έχεις πλήρη κυριότητα και μέχρι να βγάλουν και το πόθεν έσχες τα λαμόγια που τα παίρνουν απο παντού, θα μπορείς να κάνεις και μια δήλωση εισοδήματος για να καλύψεις την αγορά.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  3. #3
    καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση, κάτι τέτοιο φανταζόμουν ότι θα έπαιζε..ΑΦΜ έχω βέβαια(το βγάζεις ούτως ή άλλως όταν πας να βγάλεις δίπλωμα αυτοκινήτου/μηχανής), απλά δν κάνω φορολογική δήλωση..

    θα το ψάξω λίγο, θα τους ρωτήσω δλδ να δω τι θα μου πουν...thanks!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Δλδ εγω που πηρα μηχανακι με μετρητα απο την τσεπη μου πρεπει να την δηλωσω?
    Ειμαι φοιτητης κ δεν κανω δηλωση...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    αν θυμαμαι καλα μεχρι 300 κυβικα δεν φορολογειτε οποτε δεν την αναφερεις στη δηλωση στην εφορια.

    οσο για το φιλο αν δεν κανεις δηλωση δεν θα σου βγαλουν το δανειο οποτε θα χρειαστεις καποιον εγγυητη π.χ τον πατερα σου.ετσι ειχα κανει εγω οταν ειχα παρει το αμαξι
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
    αν θυμαμαι καλα μεχρι 300 κυβικα δεν φορολογειτε οποτε δεν την αναφερεις στη δηλωση στην εφορια.

    οσο για το φιλο αν δεν κανεις δηλωση δεν θα σου βγαλουν το δανειο οποτε θα χρειαστεις καποιον εγγυητη π.χ τον πατερα σου.ετσι ειχα κανει εγω οταν ειχα παρει το αμαξι
    Eμενα που ειναι 625cc???
    Εγω ξερω οτι κανεις δεν τις δηλωνει.Ακομη και ατομα που εχουν 3-4 μηχανες στο ονομα τους...
    Εγω τι να δηλωσω,αφου ουτε εισοδημα εχω και προφανως δεν κανω φορολογικη δηλωση...

Παρόμοια θέματα

  1. Κοροϊδία με αγορά καινούργιας μοτο.
    από kokos08 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 106
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2010, 08:07
  2. V-Strom 1000 αγορα μτχ - συμβουλες ελεγχου
    από Yianniss στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2009, 05:02
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2009, 16:28
  4. αγορα λαινουργιας μοτο
    από zeb στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2008, 09:08
  5. Αγορα νεας ΜΟΤΟ
    από AFROPANTELOS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2006, 22:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF