Σελίδα 4 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 194

Θέμα: Περί αλλαγής σε υψηλότερα κλιμάκια!!!

  1. #46
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    To ETV (caponord) 1000 δε σου κάνει κλικ;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	caponord_1000black.jpg 
Προβολές:	187 
Μέγεθος:	16,8 KB 
ID:	181437
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  2. #47
    Καταρχάς είναι οντως πολύ καλές μοτοσυκλέτες τα 1050. Σε στήσιμο, ποιότητα κύλισης και άλλα πολλά. Ομως η προσωπική μου εμπειρία απο τα συγκεκριμένα είναι 5 φίλοι μου απο τους οποίους οι 2 πέσαν(ο ένας με 120 και ο άλλος με 70-80) και κόψαν πλαίσιο στο σημείο του λαιμού τιμονιού και ακόμη ένας του οποίου με 10000 χλμ, στέγνωσε ο κινητήρας απο λάδια και κάηκε το μοτέρ. Με το ζόρι μάλιστα τον κάλυψε η εγγύηση και μέσω γνωστού μονο, μιας και το εγχειρίδιο χρήσης, ελεγε έλεγχο στη στάθμη κάθε κάποια χλμ. κι εκείνος αμέλησε.
    Ο 4ος απο τους 5, η μοτοσυκλέτα του καίει λάδια(κάπως έτσι εξηγήται και το προηγούμενο περιστατικό) αλλά το ξέρει, έχει το νου του και έτσι κανένα πρόβλημα.
    Το ΚΤΜ επίσης φανταστική μοτοσυκλέτα αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη ΧΩΡΙΣ να έχω κάτι συγκριμένο εμπειρια υπόψιν περί αξιοπιστίας. Σιγουρα όμως αν το 1050 είναι ON/OFF το 990 είναι OFF/ON.
    Τώρα αν πούμε για vara & dl είναι χιλιοειπωμένα και θα βρείς πολλές πληροφορίες στο φορουμ.
    SVolution has began.... Perhaps...TOO much for your Guts?!

  3. #48
    Οποιος 1050ς καίει λάδια να πάει να το φτιάξει. Δε καίει λάδια αυτός ο κινητήρας (ουτε οι πρόγονοί του) κι ας λένε ότι θέλουν τα 'επίσημα' στόματα. Υπήρχε μια παρτίδα με ελαττωματικά κυλινδροπίστονα από έμενταλ (κυρίως καποια μοντέλα 08 και όχι μόνο Tiger), αυτά κυρίως κάιγαν λάδια αλλα αυτό ειναι το προοίμιο του μεγάλου προβλήματος.

    Από την άλλη όποιος κάνει 10000 με οποιοδήποτα μηχανάκι και δεν τσεκάρει λάδια ειναι ηλίθιος (κατά τη γνώμη μου), κι αν τον κάλυψε η εγγύηση αυτό ειναι θετικό για την Τ και όχι αρνητικό.

  4. #49
    Μεγάλη και ζουμερή αυτή η καραμέλα με τα λάδια της triumph...

    Έκανα 45,000 χλμ με το 955, έχω κάνει 27,000 με το 1050 και ποτέ δεν είχα θέμα με τα λάδια. Αλλαγή καθε 5,000 (καμια φορά και λίγο παραπανω) και που και που έλεγχος στάθμης.

    Στο 955 χρειάστηκε να συμπληρώσω μια φορά κανενα μισόλιτρο+, μια εποχή που έκανα πολλά μαζεμένα χλμ σε εθνική με υψηλές ταχύτητες.

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
    Καταρχάς είναι οντως πολύ καλές μοτοσυκλέτες τα 1050. Σε στήσιμο, ποιότητα κύλισης και άλλα πολλά. Ομως η προσωπική μου εμπειρία απο τα συγκεκριμένα είναι 5 φίλοι μου απο τους οποίους οι 2 πέσαν(ο ένας με 120 και ο άλλος με 70-80) και κόψαν πλαίσιο στο σημείο του λαιμού τιμονιού και ακόμη ένας του οποίου με 10000 χλμ, στέγνωσε ο κινητήρας απο λάδια και κάηκε το μοτέρ. Με το ζόρι μάλιστα τον κάλυψε η εγγύηση και μέσω γνωστού μονο, μιας και το εγχειρίδιο χρήσης, ελεγε έλεγχο στη στάθμη κάθε κάποια χλμ. κι εκείνος αμέλησε.
    Ο 4ος απο τους 5, η μοτοσυκλέτα του καίει λάδια(κάπως έτσι εξηγήται και το προηγούμενο περιστατικό) αλλά το ξέρει, έχει το νου του και έτσι κανένα πρόβλημα.
    Το ΚΤΜ επίσης φανταστική μοτοσυκλέτα αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη ΧΩΡΙΣ να έχω κάτι συγκριμένο εμπειρια υπόψιν περί αξιοπιστίας. Σιγουρα όμως αν το 1050 είναι ON/OFF το 990 είναι OFF/ON.
    Τώρα αν πούμε για vara & dl είναι χιλιοειπωμένα και θα βρείς πολλές πληροφορίες στο φορουμ.
    Αν διαβάζω για λάδια, κολλημένα μοτέρ και έλεγχος κάθε λίγο και λιγάκι είναι αγχωτικό οπότε απορρίπτονται μόνο και μόνο γι αυτό
    Τώρα περί on/off, off/on θεωρώ την πρώτη επιλογή πιο κοντά στους δρόμους που κυκλοφορώ
    Μη μου τη μέρα τάρατε!

  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Metageitnion
    Αν διαβάζω για λάδια, κολλημένα μοτέρ και έλεγχος κάθε λίγο και λιγάκι είναι αγχωτικό οπότε απορρίπτονται μόνο και μόνο γι αυτό
    Τώρα περί on/off, off/on θεωρώ την πρώτη επιλογή πιο κοντά στους δρόμους που κυκλοφορώ
    Διάβασε και λίγο παρακάτω
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Οποιος 1050ς καίει λάδια να πάει να το φτιάξει. Δε καίει λάδια αυτός ο κινητήρας (ουτε οι πρόγονοί του) κι ας λένε ότι θέλουν τα 'επίσημα' στόματα. Υπήρχε μια παρτίδα με ελαττωματικά κυλινδροπίστονα από έμενταλ (κυρίως καποια μοντέλα 08 και όχι μόνο Tiger), αυτά κυρίως κάιγαν λάδια αλλα αυτό ειναι το προοίμιο του μεγάλου προβλήματος.

    Από την άλλη όποιος κάνει 10000 με οποιοδήποτα μηχανάκι και δεν τσεκάρει λάδια ειναι ηλίθιος (κατά τη γνώμη μου), κι αν τον κάλυψε η εγγύηση αυτό ειναι θετικό για την Τ και όχι αρνητικό.
    Καταρχάς συγγνώμη σε όλους για το off topic αλλά το 1050 που καίει λαδια οπως γράφω παραπάνω, είναι 2007 μοντέλο. Δεν ξέρω τι λένε τα επίσημα στόματα εγώ πάντως μιλάω εκ προσωπικής εμπειρίας. Έπειτα, δεν είναι κακό ένας κινητήρας να καίει λάδια, αρκει να το γνωρίζει ο ιδιοκτήτης για να προσέχει. Τέλος περί του σχολίου οτι όποιος δεν κοιτάει λάδια για 10000 χλμ κτλ έχεις δίκιο αλλά η μοτοσυκλέτα ήταν του κουτιού οπότε κάπου είναι λογικός ο εφησυχασμός. Δεν διάβασα όμως σχόλιο περί των κομμένων πλαισίων και θα το εκτιμούσα, μιας και φαίνεται οτι ξέρεις κάτι παραπάνω.
    SVolution has began.... Perhaps...TOO much for your Guts?!

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.995
    Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
    Δεν διάβασα όμως σχόλιο περί των κομμένων πλαισίων και θα το εκτιμούσα, μιας και φαίνεται οτι ξέρεις κάτι παραπάνω.
    Ήταν απλά μια αποτυχημένη απόπειρα συνεργασίας με τη Suzuki και τίποτε παραπάνω...

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
    Καταρχάς συγγνώμη σε όλους για το off topic αλλά το 1050 που καίει λαδια οπως γράφω παραπάνω, είναι 2007 μοντέλο. Δεν ξέρω τι λένε τα επίσημα στόματα εγώ πάντως μιλάω εκ προσωπικής εμπειρίας. Έπειτα, δεν είναι κακό ένας κινητήρας να καίει λάδια, αρκει να το γνωρίζει ο ιδιοκτήτης για να προσέχει. Τέλος περί του σχολίου οτι όποιος δεν κοιτάει λάδια για 10000 χλμ κτλ έχεις δίκιο αλλά η μοτοσυκλέτα ήταν του κουτιού οπότε κάπου είναι λογικός ο εφησυχασμός. Δεν διάβασα όμως σχόλιο περί των κομμένων πλαισίων και θα το εκτιμούσα, μιας και φαίνεται οτι ξέρεις κάτι παραπάνω.
    Βγαίνουμε εκτός θέματος, αλλα:

    1. Τα πρώτα 1050 ('07 ) είχαν θεματάκια. Λύθηκαν.
    2. Το οτι ενα μηχανάκι ειναι καινουριο δε σημαίνει οτι εφησυχάζουμε. Αν είναι έτσι να μην του κάνουμε και σερβις
    3. Για κομμένα πλαίσια μετα απο πτώση, πως να σχολιάσουμε εαν δε γνωρίζουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τις συνθήκες; (εδώ αλλα πλαίσια κόβονται εν στάσει )

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #55
    Δε καίει κανονικά ο 1050 λάδια (εκτός από τά ελάχιστα φυσιολογικότατα). Ουτε ο 955 ουτε ο 900 (οι πρόγονοί του). Αντιθέτως ο 675 καίει (από φυσικού του). Επιμένω να συνιστώ λύσιμο για διερεύνηση σε οποιον 1050 καίει παραπάνω από ελάχιστα, ακόμα περισσότερο όταν ειναι στην εγγύηση..

    Για τα πλαίσια ουδεν σχόλιον, βλέπε απάντηση του καπετάνιου παραπάνω. Δεν εχει ακουστεί τέτοιο θέμα γενικώς.

    Ξαναλέω πώς αν δεν ελέγχεις τα λάδια σε 10000χλμ είσαι αξιος της τύχης σου. Ακόμα περισσότερο όταν ειναι καινούργιος ο κινητήρας οπου ναι θα κάψει κατι τις παραπάνω από το φυσιολογικό του όταν ειναι άστρωτος.

    ΥΓ Και σε 08 βγήκε το θέμα με τα πιστόνια και όχι μόνο σε Tiger. Γενικώς κανείς δεν ξέρει ακριβώς ποιές σειρές είχαν προβλήματα. Κανένας φόβος για τα καινούργια όσο αφορά αυτό το θέμα.

  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Βγαίνουμε εκτός θέματος, αλλα:

    1. Τα πρώτα 1050 ('07 ) είχαν θεματάκια. Λύθηκαν.
    2. Το οτι ενα μηχανάκι ειναι καινουριο δε σημαίνει οτι εφησυχάζουμε. Αν είναι έτσι να μην του κάνουμε και σερβις
    3. Για κομμένα πλαίσια μετα απο πτώση, πως να σχολιάσουμε εαν δε γνωρίζουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τις συνθήκες; (εδώ αλλα πλαίσια κόβονται εν στάσει )

    Δηλαδή περιμένεις στο φανάρι και ξαφνικά από όρθιος ακούς ένα κρακ και ρίχνεις μια ξάπλα
    Και φυσικά δεν αφήνουμε χωρίς σέρβις το μηχανάκι για 10.000 χλμ. ούτε και χωρίς έλεγχο αλλά δεν έχω ακούσει κάτι παρεμφερές σε Ιαπωνικό
    Μήπως, παρόλο που παραδέχομαι τις ευρωπαϊκές μοτοσυκλέτες από σχεδιασμό, τεχνολογία κλπ, μήπως όμως έχουν ένα θεματάκι αξιοπιστίας σε κάποια μοντέλα;
    Μη μου τη μέρα τάρατε!

  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Metageitnion
    Δηλαδή περιμένεις στο φανάρι και ξαφνικά από όρθιος ακούς ένα κρακ και ρίχνεις μια ξάπλα
    Και φυσικά δεν αφήνουμε χωρίς σέρβις το μηχανάκι για 10.000 χλμ. ούτε και χωρίς έλεγχο αλλά δεν έχω ακούσει κάτι παρεμφερές σε Ιαπωνικό
    Μήπως, παρόλο που παραδέχομαι τις ευρωπαϊκές μοτοσυκλέτες από σχεδιασμό, τεχνολογία κλπ, μήπως όμως έχουν ένα θεματάκι αξιοπιστίας σε κάποια μοντέλα;
    Ναι ναι, κανένα γιαπωνέζικο δεν είχε ποτέ πρόβλημα με κινητήρα...Τώρα άρχισες τις παπαριές που εχουν να κάνουν με την έλλειψη εμπειρίας σου μάλλον και τη προφανή τάση σου να ραδιοαρβυλίζεσαι, οπότε αποχωρώ απ' τη συζήτηση και πάω να φέρω τα ποπκόρν.

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Metageitnion
    Δηλαδή περιμένεις στο φανάρι και ξαφνικά από όρθιος ακούς ένα κρακ και ρίχνεις μια ξάπλα
    Και φυσικά δεν αφήνουμε χωρίς σέρβις το μηχανάκι για 10.000 χλμ. ούτε και χωρίς έλεγχο αλλά δεν έχω ακούσει κάτι παρεμφερές σε Ιαπωνικό
    Μήπως, παρόλο που παραδέχομαι τις ευρωπαϊκές μοτοσυκλέτες από σχεδιασμό, τεχνολογία κλπ, μήπως όμως έχουν ένα θεματάκι αξιοπιστίας σε κάποια μοντέλα;
    Σόρυ ρε φίλε, αλλά απ' όσα γράψαμε αυτά κατάλαβες; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #59
    ok, μετά απο όλα τα παραπάνω, προτείνω να πάρεις το νέο ΤΑ700 και πραγματικά δεν σε απασχολήσει τίποτα....

    μη περιμένεις συγκινήσεις όμως (σορρυ Θωμά )

  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Βγαίνουμε εκτός θέματος, αλλα:

    1. Τα πρώτα 1050 ('07 ) είχαν θεματάκια. Λύθηκαν.
    2. Το οτι ενα μηχανάκι ειναι καινουριο δε σημαίνει οτι εφησυχάζουμε. Αν είναι έτσι να μην του κάνουμε και σερβις
    3. Για κομμένα πλαίσια μετα απο πτώση, πως να σχολιάσουμε εαν δε γνωρίζουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τις συνθήκες; (εδώ αλλα πλαίσια κόβονται εν στάσει )

    Σαφώς συμφωνώ οτι με τα νέα μοντέλο πρέπει να είμαστε επιεικείς σχετικά με παιδικές ασθένειες κτλ! Ούτε κουβέντα περί αυτού!
    Όμως θυμίζω όπως κάθε κάτοχος καινούριου μοτοσακού, πήγε στα πρώτα 1200 χλμ για την πρώτη αλλαγή λαδιών. Έπειτα ξαναπήγε στις 5000 χλμ. Αυτό σημαίνει οτι εκεί ΕΛΕΓΞΑΝ τα λάδια στην αντιπροσωπεία, ίσως και να συμπλήρωσαν και επομένος η καταστροφή του κινητήρα ήρθε μέσα στα επόμενα 4000 χλμ. περίπου! Σορρυ αλλά κι εγώ ακόμα, δεν ελέγχω λάδια σε λιγότερο απο 5000 χλμ και ας με θεωρήσετε...''άξιο της μοίρας μου''. Είναι σημαντικό νομίζω να το διευκρινίσουμε. Επειτα, δε μιλάω για άκρα που αναφέρεις να μην κάνουμε σέρβις κτλ. Μιλάω για φυσιολογική χρήση και ΕΞΩ απο την κόκκινη περιοχή στροφών που υποτίθεται οτι η μοτοσυκλέτα λειτουργεί άψογα.
    Συμφωνώ επίσης οτι δεν ανέφερα συνθήκες πτώσεις και έχετε δίκιο. Στην περίπτωση με τα πολλά χλμ έπεσε σε σταματημένα οχήματα καθώς σερνόταν(αρα με λιγότερα απο 120) και στην δεύτερη ίσα που ακούμπησε μπαριέρα σε ενθνική οδο.
    Σχετικά με τα πλαίσια που κόβωνται εν στάσει, σε ποιο αναφέρεστε? Υποψιάζομαι στη Suzuki αλλά εκείνα νομίζω κόβαν λαιμό στο κατέβασμα απο σούζα και όχι σε στάση. Οπως και να χει, και στη μια και στην άλλη περίπτωση, η υπόθεση βρωμάει. Στο βωμό του μικρού βάρους θυσιάζεται η αξιοπιστία του σκελετού και that sucks!
    SVolution has began.... Perhaps...TOO much for your Guts?!

Σελίδα 4 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι καταγγελιών σε καταστήματα
    από TOLISTOLAROS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2010, 08:02
  2. Περί ελαστικών σε on-off
    από Costas KLE στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2009, 17:14
  3. Ερώτηση περί αναρτήσεων σε Tenere...
    από catmaster στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2008, 16:27
  4. Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2006, 09:13
  5. Ερωτηση περι αναρτησεων σε σκουτερακι
    από Rezeguet στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 12:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF