Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 18 από 18

Θέμα: Απορία: Απλήρωτα τέλη περασμένων ετών

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Μπορεί ο προηγούμενος να χρωστάει παλιά τέλη, αλλά μπορείς να μπλέξεις και εσύ σε μερικές περιπτώσεις.

    Π.χ. αν θες να καταθέσεις πινακίδες για 1 χρόνο ακινησίας ή γενικά για οριστική διαγραφή, ακόμα και αν έχεις πληρωμένα εσύ τα τέλη του τρέχοντος έτους, πρέπει να έχεις πληρωμένα τα 3 τελευταία χρόνια, αλλιώς δεν σε αφήνουν.

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
    Δεν τους νοιάζει .....Οπως ανεφερα και πρίν από μαλακία μου άφησα απλήρωτα τα τέλη του 2007 και μάλλον θα πάω να τα πληρώσω τώρα με τις κάποιες προσαυξήσεις παρά να τα βρώ πενταπλάσια μπροστά μου στο μέλλονΑστα είναι να μην μπλέξεις
    και εγω αλλα ευτυχως εμενα ειναι ενα παπακι παλιο και ειναι απλως δυο-τρεις χρονιες που μεινανε απληρωτες δηλ. 18ευρω Χ3 +προσαυξηση.
    τωρα, σε μηχανη μεγαλη ειναι αλλιως αλλα και τι να κανεις...?

    --Καλο MOTO-διαβασμα: www.ebike.gr--

  3. #18
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Λοιπόν μίλησα με ένα δικηγόρο φίλο μου μόλις δύο λεπτά στο τηλέφωνο αλλά μου είπε ότι οι οφειλές μη καταβληθέτων τελών κυκλοφορίας επιβαρύνουν τον τότε ιδιοκτήτη της και όχι εμένα, αφού η μεταβίβαση έγινε αργότερα. Επιπλέον βρήκα ένα αρχείο που εξηγεί κάποια πράγματα. Αντιγράφω αυτά που με έκαιγαν, ειδικά για την προσωρινή ακινησία (ο λόγος για τον οποίο πήγα στη ΔΟΥ):

    Ενόψει των προαναφερομένων νομοθετικών ρυθμίσεων προκύπτουν τα ακόλουθα:
    α) Σε εφαρμογή των διατάξεων ... καταργήθηκε η υποχρέωση των Δ.Ο.Υ. αναφορικά με τον έλεγχο για την οφειλή ή μη των τελών κυκλοφορίας, προκειμένου της μεταβίβασης των αυτοκινήτων οχημάτων και μοτοσικλετών...
    ....
    γ) Για τη θέση σε κατάσταση ακινησίας αυτοκινήτου οχήματος, ... δεν εξετάζεται αν υφίστανται ή όχι οφειλές τελών κυκλοφορίας τρέχοντος ή παρελθόντων ετών.
    Η άρση της ακινησίας, συνεπάγεται την καταβολή των τελών κυκλοφορίας του έτους κατά το οποίο πραγματοποιείται η άρση. Συνεπώς, εφόσον υφίστανται οφειλόμενα τέλη κυκλοφορίας προηγουμένων ετών, αυτά εξακολουθούν να οφείλονται καθόσον το δικαίωμα του δημοσίου για τη βεβαίωση των τελών αυτών παραγράφεται μετά την πάροδο είκοσι (20) ετών από το έτος που αφορούν, σύμφωνα με τις διατάξεις ...
    Αυτό που με ανησυχεί είναι το εξής:
    ...ορίζεται ότι, αρμόδιος για τη βεβαίωση των οφειλομένων κατά τα ανωτέρω τελών κυκλοφορίας και προστίμων είναι ο Προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. φορολογίας εισοδήματος του κατόχου του οχήματος κατά το χρόνο της βεβαίωσης αυτών ο οποίος θα προβεί στην επιδίωξη είσπραξης του εσόδου αυτού και την ταμειακή του βεβαίωση κατά τις διατάξεις του Κ.Ε.Δ.Ε
    γιατί εγώ το ερμηνεύω ότι ο προϊστάμενος θα έρθει να ζητήσει τις οφειλές από εμένα, εκτός κι αν σημαίνει ότι θα κάνει τις απαραίτητες ενέργειες ώστε να επικοινωνήσει με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη που τα χρωστάει, που δεν το πολυπιστεύω.

    Αν έχω τίποτα καινούργιο θα ενημερώσω. Την ίδια συζήτηση την άνοιξα αρχικά στο bikenet.gr οπότε έχει κι εκεί απαντήσεις.


    UPDATE: πήγα σήμερα ξανά από την εφορία, η υπάλληλος του γραφείου "αυτοκίνητα" μου είπε ότι εγώ δεν έχω να ανησυχώ για τίποτα, αφού στο σύστημα φαίνεται ότι τη μοτοσυκλέτα την απέκτησα μετά από τα έτη κατά τα οποία δεν είχαν καταβληθεί τέλη. Τσάμπα αγχώθηκα.
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. απληρωτα τελη?
    από fidel_98_99 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 18:18
  2. Απορία...
    από DEMINIO στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2004, 21:39
  3. Μια απορία...
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 06:14
  4. Sos Τεχνικής Φύσεως Απορία !!!!
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 12:25
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF