Γεια σας,

Σκοπεύω να αγοράσω ένα scooter μέσα στον επόμενο χρόνο, κατά την Άνοιξη. Στο νου μου έχω τα παρακάτω μοντέλα: Xevo 400 / Burgman 400 / Majesty 400. Μένω στο Λαγονήσι. Το scooter θα τα χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο για να πηγαίνω στην δουλειά μου (Γουδή - Αττική Οδός) και για βολτούλες στο κέντρο της Αθήνας (Παραλιακή και Βουλιαγμένης). Το καλοκαιράκι βέβαια θα γίνονται ελπίζω και ταξιδάκια σε νησάκια. Με λίγα λόγια θα κάνω αρκετά μεγάλες αποστάσεις οπότε θέλω να είμαι άνετος. Δεν έχω κάνει ακόμα κάποιο test ride οπότε δεν έχω ακόμα γνώμη για κάποιο από τα 3 scooter που αναφέρω. Ελπίζω να βρω test ride και για τα 3 μοντέλα.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι για την αξιοπιστία και κόστος service & ανταλλακτικών. Μπορώ να φανταστώ ότι τα Ιαπωνικά θα είναι πιο αξιόπιστα. Ποιο είναι όμως το κόστος συντήρησης? Το υψηλότερο αρχικό κόστος του Ιάπωνα θα συνεχίσει να είναι υψηλότερο και στα service?

Μια σκέψη που έχω για να εξισωροπήσω το υψηλότερο αρχικό κόστος του Ιάπωνα είναι να κοιτάξω για μεταχειρισμένο.
Παράδειγμα: Ένα μεταχειρισμένο Bergman 400 του '07 (17.000km, τιμή: 4000ευρώ) είναι καλύτερη αγορά από ένα καινούργιο Xevo?

Περιμένω τις συμβουλές σας.

Σας ευχαριστώ!