Σελίδα 7 από 59 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011121757 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 876

Θέμα: Bmw R51/3 ταξιδι στο χρονο

  1. #91
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    "αυτόματος" νομίζω
    σωστα.οι πλατινες θα ανοιγοκλειναν απο το ραουλο του ντιστριμπιτερ...

  2. #92
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Και ο κεντρικός διακόπτης πρέπει να είναι μαιμουδιά Pal.
    δεν εχω τοσο εξειδικευμενες γνωσεις πανω στο μοντελο.δεκτες ολες οι παρατηρησεις...

  3. #93
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Μπράβο Σπύρο συνέχισε έτσι. Έχω τη R51 σε άριστη κατάσταση αλλά δεν θα μπορούσα να κάνω αυτά που κάνεις, και είσαι ακόμα στα λυσήματα. Πολύ καλή δουλειά,

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
    δεν εχω τοσο εξειδικευμενες γνωσεις πανω στο μοντελο.δεκτες ολες οι παρατηρησεις...
    Εγώ είμαι εντελώς άσχετος με το μοντέλο, αλλά γνωρίζω το διακόπτη.
    Πολύ μου αρέσει σε αυτό το χρώμα η μπέμπα.

  5. #95
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Εγώ είμαι εντελώς άσχετος με το μοντέλο, αλλά γνωρίζω το διακόπτη.
    Πολύ μου αρέσει σε αυτό το χρώμα η μπέμπα.
    Κατά τη γνώμη μου αυτό το χρώμα είναι πιο ωραίο από το μαύρο όσο η μηχανή είναι ανακατασκευασμένη, πλυμένη γυαλισμένη. Άν δεν ισχύουν τα παραπάνω δείχνει πολύ περισσότερο τα όποια ελλατώματα.

  6. #96
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Τωρα το ειδα Σπυρο!!
    Εβαλες μπρος για λυσιμο κλπ.. την ΜπεΜπα????
    Και απο οτι βλεπω παει πολυ καλα
    Αντε καλη συνεχεια και εδω θα ειμαστε να χαζευουμε
    Οσο για το θεμα βλεπω οτι σε 4 μερες εχει 7 σελιδες μυνηματα ........
    ..............................................................................................αυτ ο φτανει ..... :a19:

    Ενας φιλος εχει το original manual αυτο που εχεις και εσυ φωτοτυπιες (ειναι ο ιδιος που θα με βοηθησει στο λυσιμο και δεσιμο του κινητηρα του CB ) θα δω πως θα τον πεισω να μου το δωσει να το κοπιαρω να σου το στειλω .
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  7. #97
    Οτι κινειται βαφεται Το avatar του/της airpanos
    Εγγραφή
    19/01/2010
    Μηνύματα
    803
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
    οσο ελυνα τοσο μ@λ@κ@ς εμενα.οι ανθρωποι τοτε με απλες μηχανολογικες λυσεις ειχαν αποτελεσματα που αντεχουν μισο αιωνα χρησης.για παραδειγμα η γκαζιερα,η οποια μεταφερει την κινηση απο το γκριπ με κωνικο γραναζι(κυκλοι 1,3)σε μικρη καδενουλα(κυκλος 2)και στη συνεχεια στις ντιζες.ανοιγεις το καπακι με μια σταυροβιδα και βαζεις γρασακι,τελος...και σου λεει ο αλλος εχω αγωνιστικη γκαζιερα.που πα ρε καραμητρο?ο αλλος με την απλη γκαζιερα πηγε στο βορειο μετωπο,σε καιρο ειρηνης το εκανε ματσακονι μεταφορων και τωρα πουλαει μουρη στο κολωνακι.

    τι λες τωρα? πολυ πατεντα.....

    Συνεχισε ακαθεκτος,πολυ καλο το θεμα!
    ready to race....
    The right to go insane
    http://www.youtube.com/watch?v=m20sJNgZ17U&ob=av3e

    http://www.sevenstring.org/forum/index.php

  8. #98
    Απορώ πότε τα προλαβαίνει όλα αυτό το παιδί, μόνο τις φωτό να σκεφτώ και το ανέβασμά τους στο φόρουμ..γέμισε η μέρα μου εμένα..

    Καλή δύναμη με την κουκλάρα πού'μπλεξες Σπύρο! Άλλος ένας που καρφώθηκε στην οθόνη περιμένοντας νέες φωτό..


  9. #99
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Σπύρο μερικές παρατηρήσεις.

    O διακόπτης ειναι PAL όπως ειπε κι ο stefanos, εχει γίνει πατέντα εκει.
    Ο αυτόματος ειναι επίσης πατέντα, μην τον πειράξεις γιατι θα μπλέξεις!

    Το ταμπελάκι εχει πειραχτεί, επρεπε να εχει άλλες βίδες ειδικές, και φυσικά δεν φαίνεται ο αριθμός πλαισίου!
    Ο αριθμός πλαισίου βρίσκεται στη αριστερή πλευρα τςε μοτοσυκλέτας στο κομμάτι που εδράζεται το ελατήριο της ανάρτησης plunger.

    Υπάρχουν κάποια σημεία της μοτο που δείχνουν οτι ειναι απο τις πρωτες, πχ το πηρούνι και άλλα που μπήκαν στις τελευταιες, πχ οι τροχοί.
    Απο τον πραγματικό αριθμό πλαισίου και μόνον θα βρείς τι μοντέλο είναι ακριβως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #100
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Σπύρο μερικές παρατηρήσεις.

    O διακόπτης ειναι PAL όπως ειπε κι ο stefanos, εχει γίνει πατέντα εκει.
    Ο αυτόματος ειναι επίσης πατέντα, μην τον πειράξεις γιατι θα μπλέξεις!

    Το ταμπελάκι εχει πειραχτεί, επρεπε να εχει άλλες βίδες ειδικές, και φυσικά δεν φαίνεται ο αριθμός πλαισίου!
    Ο αριθμός πλαισίου βρίσκεται στη αριστερή πλευρα τςε μοτοσυκλέτας στο κομμάτι που εδράζεται το ελατήριο της ανάρτησης plunger.

    Υπάρχουν κάποια σημεία της μοτο που δείχνουν οτι ειναι απο τις πρωτες, πχ το πηρούνι και άλλα που μπήκαν στις τελευταιες, πχ οι τροχοί.
    Απο τον πραγματικό αριθμό πλαισίου και μόνον θα βρείς τι μοντέλο είναι ακριβως.
    οταν τσεκαρω τον αριθμο πλαισιου ερωτηση θα κανω στην bmw ελλας ας πουμε?η υπαρχει κανενα site να δω το μοντελο?
    αλλη μια ερωτηση...σκεφτομαι να στειλω το μοτερ κλειστο για υαλοβολη τα κοματια που ειναι νικελ μετα θα νικελωνονται?και αν ναι προτεινετε καποιον για αμμοβολη-υαλοβολη.ευχαριστω

  11. #101
    εαν δεν απατωμαι,τα πρωτα 51 εβγαιναν μονο στενοταμπουρα...οποτε ,μια και τα χεις λυμμενα ,δεν θα ηταν κακο να εψαχνες να τα βρεις...

    ειναι και πολυ ομορφοτεροι οι τροχοι,κατα την αποψη μου, με αυτα...

    frankly my dear, i dont give a damn...

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SpyrosAfricaner
    Εγγραφή
    23/05/2009
    Μηνύματα
    117
    Σπυρακο χτυπησες φλεβα...η αδυναμια μου και το ξερεις..και bmw και ασπρη...εφ οσον δεν εχεις πιεση χρονου και αερα στο budget κοιτα εξαντλησε ολα τα περιθωρια ωστε η κυρια να γινει μια κουκλα οπως της αξιζει αλλωστε..!!! Αν ειχα στην κατοχη μου τετοιο εργαλειο και restored κιολας,θα το χα να παιρνει ποζες στο σαλονι μου.....keep walking.!!! Σου χω εμπιστοσυνη

  13. #103
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    εαν δεν απατωμαι,τα πρωτα 51 εβγαιναν μονο στενοταμπουρα...οποτε ,μια και τα χεις λυμμενα ,δεν θα ηταν κακο να εψαχνες να τα βρεις...

    ειναι και πολυ ομορφοτεροι οι τροχοι,κατα την αποψη μου, με αυτα...

    Δεν απατάσαι, ηταν στενοτάμπουρα, αλλά πακέτο πήγαιναν και τα σιδερένια στεφάνια με διχρωμία, ενω εδω εχουμε αλουμινένια, τα οποία πανε με αυτα τα φρένα που εχει.
    Ομως το πηρούνι θα έπρεπε να ειναι με φυσούνες σε αυτη την περίπτωση!

    Σπύρο το θέμα ειναι να δείς τι θέλει ο άνθρωπος να κάνεις, εσυ απλά πες του τα.

    Οταν δεις τον αριθμό πλαισίου θα ειναι μεταξύ 522001 και 540950, εφ όσον ειναι R51/3.
    Η ακριβής ημερομηνία παραγωγής σου χρειάζεται μόνο εφ όσον το ταμπελάκι σου δεν ειναι σωστό, θα το επαληθεύσεις αυτό, και εφ όσον θέλεις να το κάνεις πραγματικά όπως ακριβώς ηταν οταν βγήκε απο το εργοστάσιο, πράγμα που θα σημαίνει και αρκετά μεγάλο κόστος.

    Δεν εχει πχ νόημα να γίνει αυτό αν εχει λαθος βίδες/καλώδια κλπ κλπ που αυτο τα εχει όλα αλλαγμένα. Πιστευω οτι πας για ενα restoring όπου το αποτέλεσμα να ειναι καλό στο μάτι κι ας εχει λάθος κάποια πράγματα. Αν οχι πες μου.

    Και τελος αυτος ο κινητήρας δεν ειχε τίποτα απολύτως πάνω του νικελωμένο εκτός του καπακιού του φίλτρου αέρα, γιατί να τα νικελώσεις τώρα?
    Πιστευω να με καταλαβαίνεις.

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #104
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Δεν απατάσαι, ηταν στενοτάμπουρα, αλλά πακέτο πήγαιναν και τα σιδερένια στεφάνια με διχρωμία, ενω εδω εχουμε αλουμινένια, τα οποία πανε με αυτα τα φρένα που εχει.
    Ομως το πηρούνι θα έπρεπε να ειναι με φυσούνες σε αυτη την περίπτωση!



    ακριβως...κεντρικη λωριδα γκρι η ασημι για καποιους με μαυρο εκατερωθεν...χαρμα οφθαλμων...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bmw.jpg 
Προβολές:	1134 
Μέγεθος:	26,2 KB 
ID:	188348
    frankly my dear, i dont give a damn...

  15. #105
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Δεν απατάσαι, ηταν στενοτάμπουρα, αλλά πακέτο πήγαιναν και τα σιδερένια στεφάνια με διχρωμία, ενω εδω εχουμε αλουμινένια, τα οποία πανε με αυτα τα φρένα που εχει.
    Ομως το πηρούνι θα έπρεπε να ειναι με φυσούνες σε αυτη την περίπτωση!

    Σπύρο το θέμα ειναι να δείς τι θέλει ο άνθρωπος να κάνεις, εσυ απλά πες του τα.

    Οταν δεις τον αριθμό πλαισίου θα ειναι μεταξύ 522001 και 540950, εφ όσον ειναι R51/3.
    Η ακριβής ημερομηνία παραγωγής σου χρειάζεται μόνο εφ όσον το ταμπελάκι σου δεν ειναι σωστό, θα το επαληθεύσεις αυτό, και εφ όσον θέλεις να το κάνεις πραγματικά όπως ακριβώς ηταν οταν βγήκε απο το εργοστάσιο, πράγμα που θα σημαίνει και αρκετά μεγάλο κόστος.

    Δεν εχει πχ νόημα να γίνει αυτό αν εχει λαθος βίδες/καλώδια κλπ κλπ που αυτο τα εχει όλα αλλαγμένα. Πιστευω οτι πας για ενα restoring όπου το αποτέλεσμα να ειναι καλό στο μάτι κι ας εχει λάθος κάποια πράγματα. Αν οχι πες μου.

    Και τελος αυτος ο κινητήρας δεν ειχε τίποτα απολύτως πάνω του νικελωμένο εκτός του καπακιού του φίλτρου αέρα, γιατί να τα νικελώσεις τώρα?
    Πιστευω να με καταλαβαίνεις.

    ακριβως οπωσ τα λες ειναι.ο ιδιοκτητης μου εχει δωσει σχεδον απεριοριστο budjet.αλλα οπως ειπες και εσυ δεν τον πειραζει καποια κοματια να ειναι δανεισμενα απο αδελφα μοντελα,οσο αυτο δεν επηρεαζει το αισθητικο αποτελεσμα.και αυτο εχει εξηγηση.την ανακατασκευη την ειχε κανει ο πατερας του,και θελει να την αναστησει ακριβως ετσι σαν παρακαταθηκη...συνεχιστε να με παρατηρειτε για να μαθαινουμε...

Σελίδα 7 από 59 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011121757 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ
    από V-PLAYER στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2006, 02:24
  2. Ταξιδι στο Ισραηλ.
    από stamktm στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2006, 22:40
  3. Ταξίδι στο Εξωτερικό - Πινακίδα
    από Pavlos01 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 10:26
  4. Φτηνό Ταξίδι στο Βερολίνο
    από byron στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2005, 11:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF