Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: SOS προβλημα με Xt 660

  1. #1

    SOS προβλημα με Xt 660

    Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο Forum και λόγος που σας γράφω είναι γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα με το xt 660 r μοντέλο του 07. Μια μέρα μετά από μεγάλη βροχόπτωση και οδήγηση σε έντονα πλημμυρισμένους δρόμους (νερό μέχρι τον αστράγαλο) η μηχανή άρχισε να ρίχνει τις στροφές της. Όχι πάντα και συνήθως τις δυο πρώτες ταχύτητες. Γνωρίζω το πρόβλημα με τα σβησίματα αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση το μηχανάκι δεν έσβησε ποτέ. Το πήγα στον αντιπρόσωπο ο οποίος μου είπε ότι μπορεί να έχει πάρει νερό η βενζίνη (είχε περίπου 3 λίτρα βενζίνη το ντεπόζιτο). Καθάρισε το ψεκασμό, ρύθμισε το tps άλλαξε μπουζί και από ότι κατάλαβα ανέβασε και τις στροφές. Το πρόβλημα βελτιώθηκε κάπως (το γέμισα και 2 φορές βενζίνη από τότε) αλλά δεν λύθηκε (ακόμα και στο ρελαντί καταλαβαίνεις ότι η μηχανή δεν κρατάει σταθερές τις στροφές) και επίσης δεν μου αρέσει καθόλου οι αυξημένες στροφές που έχει. Τι προτείνετε ρε παιδιά, τα πράγματα μπορεί να είναι σοβαρά? Λάβετε υπόψη σας ότι ζω στη Μυτιλήνη (πάσχουμε λίγο από τα συνεργεία μας) και επίσης είμαι άσχετος με μηχανολογικά…

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Δλδ ποσες στροφες εχεις στο ρελαντι τωρα???

  3. #3
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Δλδ ποσες στροφες εχεις στο ρελαντι τωρα???

    ντεν εχει στροφομετρο για να σου πει νουμερο

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    ντεν εχει στροφομετρο για να σου πει νουμερο

  5. #5
    sex beast Μελος Το avatar του/της sabayam
    Εγγραφή
    10/05/2009
    Μηνύματα
    130

    Re: SOS προβλημα με Xt 660

    Αρχικά δημιουργήθηκε από antouan 81
    Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο Forum και λόγος που σας γράφω είναι γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα με το xt 660 r μοντέλο του 07. Μια μέρα μετά από μεγάλη βροχόπτωση και οδήγηση σε έντονα πλημμυρισμένους δρόμους (νερό μέχρι τον αστράγαλο) η μηχανή άρχισε να ρίχνει τις στροφές της. Όχι πάντα και συνήθως τις δυο πρώτες ταχύτητες. Γνωρίζω το πρόβλημα με τα σβησίματα αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση το μηχανάκι δεν έσβησε ποτέ. Το πήγα στον αντιπρόσωπο ο οποίος μου είπε ότι μπορεί να έχει πάρει νερό η βενζίνη (είχε περίπου 3 λίτρα βενζίνη το ντεπόζιτο). Καθάρισε το ψεκασμό, ρύθμισε το tps άλλαξε μπουζί και από ότι κατάλαβα ανέβασε και τις στροφές. Το πρόβλημα βελτιώθηκε κάπως (το γέμισα και 2 φορές βενζίνη από τότε) αλλά δεν λύθηκε (ακόμα και στο ρελαντί καταλαβαίνεις ότι η μηχανή δεν κρατάει σταθερές τις στροφές) και επίσης δεν μου αρέσει καθόλου οι αυξημένες στροφές που έχει. Τι προτείνετε ρε παιδιά, τα πράγματα μπορεί να είναι σοβαρά? Λάβετε υπόψη σας ότι ζω στη Μυτιλήνη (πάσχουμε λίγο από τα συνεργεία μας) και επίσης είμαι άσχετος με μηχανολογικά…

    1ο η μηχανη δε προκειται να κρατησει τελειως σταθερα στροφες λογικο και επομενο λογο οτι προσπαθει να ισοσταθμιση τις αναλογιες βενζινης-αερα για να δουλεψει και να κανει τελεια καυση...
    2ο ο κατασκευστης σου δινει μια τιμη στις στροφες περιπου 1300-1400 στροφες για να μπορει να δουλεψει σωστα χωρις σβησιματα που δε θα εξαλειψθουν στο επακρων
    το tps εχει μια τιμη μετρησιμη V αυτο αυξομειωνεται αναλογα τις στροφες του κινητηρα οσο πιο χαμηλες τοσο μικροτερη τιμη το tps και αντιστροφως!!!!! η Υαmaha το εχει κοιταξει-μελετησει και διαπιστωσε οτι σε αυτες τις στροφες δουλευει σωστα δλδ 1300-1400 χλμ!!!!

    παρεπιπτοντως η μηχανη εχει στροφομετρο αλλα οχι για μονιμη χρηση απλα για ρυθμιση στροφων που γνωριζουν οι αντιπροσωποι!!!!!!
    Ο ανθρωπος ειναι θνητος στους φοβους του & αθανατος στις επιθυμιες του..

  6. #6
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    στροφόμετρο έχει αλλά θέλει μασωνεία για να το δείς...

    Turn key off, hold down buttons select & reset together & keep them down with your left hand. Turn on the key keeping down the buttons until the screen says Diag, release the buttons. Push the select button until rev counter is displayed.......
    Πάντως σαν ηλεκτρικό ακούγεται το πρόβλημα... σαν κάπου να έχει μαζέψει νερό/υγρασία ίσως και να έχεις πρόβλημα. Αλήθεια πριν πάμε εκεί, το φίλτρο αέρα και λαδιού τα τσέκαρες μην είναι μουσκίδι;

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  7. #7
    Αρχικά ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας. Οι στροφές που μειώνονται είναι σύγουρα παραπάνω από το φυσιολογικό. Τα φίλτρα είναι δυνατό να έχουν βραχεί? Αν το φίλτρο λαδιού είναι μουσκίδι αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχει πάρει νερό ο κινητήρας? Υπάρχει τέτοια περίπτωση? Εγώ δεν έλεγξα τίποτα γιατί όπως σας είπα δεν είμαι και πολυ σχετικός, αλλα φαντάζομαι ότι ο μηχανικός θα το έλεγξε το φίλτρο αέρα. ΄Πότε δεν ξέρεις βέβαια. Οπότε πάω για φίλτρα και λάδια και αν πάλι δεν λυθεί κοιτάμε τα ηλεκτρικά?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από antouan 81
    Αρχικά ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας. Οι στροφές που μειώνονται είναι σύγουρα παραπάνω από το φυσιολογικό. Τα φίλτρα είναι δυνατό να έχουν βραχεί? Αν το φίλτρο λαδιού είναι μουσκίδι αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχει πάρει νερό ο κινητήρας? Υπάρχει τέτοια περίπτωση? Εγώ δεν έλεγξα τίποτα γιατί όπως σας είπα δεν είμαι και πολυ σχετικός, αλλα φαντάζομαι ότι ο μηχανικός θα το έλεγξε το φίλτρο αέρα. ΄Πότε δεν ξέρεις βέβαια. Οπότε πάω για φίλτρα και λάδια και αν πάλι δεν λυθεί κοιτάμε τα ηλεκτρικά?
    Εγω θα ελεγα να κοιταξεις πρωτα τα ηλεκτρικα...
    Δεν παιρνει ετσι ευκολα νερο το μοτερ...

  9. #9
    Καλώς ήρθες φίλε Αντουάν.

    Συν-κάτοχος της XTR'07 ούτε εμένα μου έχει σβήσει ποτέ, αν και έχει φάει βροχές της αρκούδας.
    Τα συνεργεία ανεβάζουν πάντα λίγο παραπάνω τις στροφές, κάτι που και εμένα με ενοχλεί και φροντίζω να το επισημαίνω στον μηχανικό μου. Κλασσική περίπτωση για να αντιμετωπιστούν τα σβησίματα των πρώιμων μοντέλων που είχαν ελλατωματικό TPS...

    Εξήγησε λίγο καλύτερα αν θες πως ακριβώς "ρίχνει τις στροφές της".
    Πατάς γκάζι και αρνείται να ανεβάσει?
    Έχεις σταθερό γκάζι και πέφτουν οι στροφές?

    Τα μικρά κομπιάσματα στις πολύ μικρές ταχύτητες (20-30χλμ) είναι χαρακτηριστικό της μηχανής μας, κάτι που η μαμά δεν έχει λύσει ακόμα από το 2004...

    Μήπως αυτά εννοείς?
    Έχεις καιρό τη μηχανή?
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  10. #10
    Την μηχανή την είχα πάρει καινούργια το καλοκαίρι του 07΄και έχω 30.000 χιλ με το συγκεκριμένο μηχανακι. Επίσης πιο πριν είχα διάφορα χτ για μια δεκαετία τουλάχιστον. Σύγουρα δεν είναι κάτι φυσιολογικό. Πριν το μάστορα, την έβαζα μπροστα και το ρελαντι ακουγόταν μια χαρά, με το που έβαζα πρώτη, λες και τις έκοβες τη παροχή καυσίμου. Οχι πάντα αλλά πολυ συχνά. Μερικές φορές φορές το΄έκανε αυτό και στη δευτέρα, εκεί που πήγαινες με 20 χιλ λες και έμενε από βενζίνη για ένα δευτερόλεπτο και μετά ανέβαζε πάλι. Μετά το μάστορα τα πράγματα βελτιώθηκαν αλλά νομίζω ότι οφείλεται στη γενική αυξηση των στροφών. Αυτό που παρατηρώ είναι πια ότι και το ρελαντι δεν είναι σταθερό. Βάζω μπροστά και ακούγεται κανονικά για τα πρώτα δευτερόλεπτα π.χ. στις 1400, κάνει ένα απότομο ξέσπασμα στις 1800 για μερικά δεύτερα και μετα ξαναπέφτει.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Steve_athens
    Εγγραφή
    03/02/2008
    Μηνύματα
    109
    Καπου εχει μπει νερο σιγουρα,ενα φιλος μου ειχε παθει το ιδιο πραγμα και τελικα ειχε μπει νερο στο σωληνα των αναθυμιασεων που παει στο φιλτροκουτι,ειχε ενα σπασιμο στο σωληνακι και μπηκε νερο απο κει οπως το πλενε καθε φορα αρχιζε το πανηγυρι
    Super motard και ξερο ψωμι!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    Εγώ θα άνοιγα θα καθάριζα με σπρέι επαφων και θα στέγνωνα όλες τις φίσες που αφορούν τον ψεκασμό πχ αισθητήρα στροφάλου, ψυκτικού,TPS, μπεκ κλπ

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
    ...Πατάς γκάζι.....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  14. #14
    The Firestarter Το avatar του/της jimtarasxt660x
    Εγγραφή
    04/09/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Είδες πως αποκαλύπτεται ένας κρυφοκουτάκιας?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Βοηθός Ταμία (το 23% που λεγαμε)

    Αυτονομία SV (εγγύηση λεμε )

  15. #15
    Οταν ανοίγεις το διακόπτη ακούς να ανοίγει η αντλία βενζίνης ; Είναι χαρακτηριστικός ο ήχος της..Αν δεν ανοίγει τότε εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα . Εμένα μια φορά που τελέιωσε η βενζίνη , μιλάμε ότι στέγνωσε , η αντλία δεν άνοιγε καν . Στο δε δρόμο λόγω ότι το καύσιμο πια είχε γίνει αέρας οι στυροφές της μηχανής ανέβαιναν όταν έπαιρνε καμιά σταγόνα έπεφταν δε με το τρόπο που λες όταν φυσικά δεν υπήρχε ούτε σταγόνα . Καλού καλού να αδειάσεις και το σωληνάκι που μαζεύει τα νερά από το φιλτροκούτι και βρίσκεται στα αριστερά του φιλτροκουτιού λέγεται δε pipe drain .

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. SOS προβλημα με XTX 660
    από Saiko στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2012, 13:05
  2. Sos ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ Hornet Abs 2008 !!
    από mantzou στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2009, 00:57
  3. Sos!!!ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΡΕΛΑΝΤΙ
    από AUFGEBRACHT στο forum BMW
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2008, 18:34
  4. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF