Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 90

Θέμα: Πρώτη μηχανή ενός καημένου 30άρη

  1. #16
    Θα έλεγα ότι το να ξεκινήσεις με ένα μεσαίο μονοκύλινδρο on-off,όπως προτείνει η EVI,θα ήταν πιο σοφό από τα υστερικά στις ψηλές στροφές 4κύλινδρα ή στα 2κύλινδρα που είναι δυνατά στις χαμηλομεσαίες τους...

    Οπότε ένα ΧΤ,ένα Pegaso ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων ίσως σε έβαζε πιο στρωτά στον κόσμο των μοτοσυκλετών...Και ταξιδάκι πάνε άνετα και στην πόλη βολεύουν και το γκαζάκι τους το έχουν,γενικά τα κάνουν όλα αρκετά καλά και συμφέρουν....

    Εγώ πάντως όταν πήρα το GSR είχα προϋπηρεσία δύο χρόνια με ένα TTR600..Στο test ride που του άνοιξα μια 2α στην Κηφισίας ψιλοχέστηκα αφού δεν είχα ουσιαστική εμπειρία σε 4κύλινδρο μηχανάκι 100 ίππων..Ακόμα και τώρα που το έχω 4 χρόνια και πλέον περπατάω τα 30 δεν καίγομαι να το αλλάξω,ούτε πιστεύω ότι θέλω κάτι παραπάνω για την χρήση που του κάνω...

    Για το GSR μπορείς να διαβάσεις πολλές γνώμες ιδιοκτητών και αναλυτικά ΕΔΩ μιας και είναι στις 2 επιλογές σου....Για FAZER ΕΔΩ


  2. #17
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Πρώτη μηχανή ενός καημένου 30άρη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie

    - Να ναι αναμεσα σε on - off και street.
    - Σε μεταχειρισμενη 3-4 ετιας, να καλυπτεται απο μπατζετ γυρω στα 4Κ
    - Να μην ειναι πολύ βαριά

    MT-03 ! ΤΕΛΟΣ !!!!!!!!!!





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yamaha-mt03-2006-01.jpg 
Προβολές:	450 
Μέγεθος:	40,5 KB 
ID:	192822
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    εγω θεωρω οτι τα πιο φιλικα μηχανακια για καποιον νεο οδηγο ειναι τα εντουρακια- ον οφ.και γκαζακι εχουν και ευελικτα ειναι και ελαφρυα και χαμηλη καταναλωση και...και...και...
    οποτε θα σου προτεινα

    klx250
    klx300
    xr250
    xr400
    klr650
    xt600
    dr250
    dr350
    drz400

    και λοιπα τετοιου ειδους μηχανακια
    για τα συγκεκριμενα οι τιμες κυμαινονται απο 1000-3000
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  4. #19

    Re: Re: Πρώτη μηχανή ενός καημένου 30άρη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    MT-03 ! ΤΕΛΟΣ !!!!!!!!!!


    Το κιτρινο ελατηριο ειναι για την φαγουρα??

    Ρε παλιομλκ θελεις να παρεις τον φιλο στο λαιμο σου?
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2010
    Μηνύματα
    0
    Nα σας ξανα - ευχαριστησω ολους για τον χρονο σας.

    Ομολογω δεν ειχα συνειδητοποιησει πως τελικα οι αναγκες μου καλυπτονται μαλλον καλυτερα απο ενα μονοκιλυνδρο μηχανακι.

    Σχετικα με τις 2 αρχικες επιλογες μου, απλα φιλος αρκετα "ειδικος" (εχοντας δουλεψει χρονια δλδ σε σχετικο περιοδικο) μου χαρακτηρισε τα δυο αυτα μηχανακια (ειδικα το gsr) ως τίμια και χωρις ξεσπάσματα στο γκάζι τους.

    Σίγουρα όμως ήδη μου "ανοίξατε" τα μάτια και για άλλες επιλογές, ίσως καλύτερες.

    Τα εντουρακια ομολογω δε με συγκινουν εμφανισιακα..

    Απο αυτα που μου εχετε προτεινει, το μτ και το er - 6 σιγουρα μου αρεσουν.
    Ισως και το freewind, ενω και το pegaso ειναι ενδιαφερον.

    Το vstrom επισης μου αρεσει, αλλα θα θελα να ξεκινησω με κατι λιγοτερο ογκωδες νομιζω.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    αν ειναι να πας προς pegaso και τα λοιπα,δες και το kawasaki kle 500,οπως προταθηκε νωριτερα.δικυλινδρο και βολικο,πας ταξιδακια ανετα δικαβαλος.εκτος αν δεν σαρεσει εμφανισιακα

    α,σβησε αυτο το καημενος στον αρχικο τιτλο,μου καθεται καπως..

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
    απλα φιλος αρκετα "ειδικος" (εχοντας δουλεψει χρονια δλδ σε σχετικο περιοδικο) μου χαρακτηρισε τα δυο αυτα μηχανακια (ειδικα το gsr) ως τίμια και χωρις ξεσπάσματα στο γκάζι τους.
    Κοίτα....Για κάποιον εμπειρο ισχύει όντως το παραπάνω...Για κάποιον όμως που έχει καβαλήσει μόνο εκπαιδευτικό CB400 πίστεψέ με δεν είναι έτσι....

  8. #23
    Εγω παντος θα σου προτινα κατευθειαν fz6(οχι αυτο με τα 78) , ειναι πολυ καλη μηχανη, δεν εχει τρομερα ακριβα σερβις, ταξιδια 2καβαλος κανεις ανετα, εχει οσοι δυναμη θα χριαστεις, δεν θα χριαστει να την αλλαξης, ενω αν παρεις καποιο μικροτερο πολυ πιθανον μεσα σε ενα χρονο να το αλλαξεις!!!

    Την πρωτη φορα που θα την οδηγησεις μπορει να σε τρομαξει αν ανοιξεις το γκαζι λιγο παραπανω, αλλα πιστυω οτι περισσοτερο θα σε ενθουσιασει....

    Και στην τελικη, ειναι ολα θεμα του δεξιου σου καρπου, αμα το παρεις σιγα σιγα στην αρχη, ολα θα ειναι οκ...


  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fdTolis
    Εγω παντος θα σου προτινα κατευθειαν fz6(οχι αυτο με τα 78) , ειναι πολυ καλη μηχανη, δεν εχει τρομερα ακριβα σερβις, ταξιδια 2καβαλος κανεις ανετα, εχει οσοι δυναμη θα χριαστεις, δεν θα χριαστει να την αλλαξης, ενω αν παρεις καποιο μικροτερο πολυ πιθανον μεσα σε ενα χρονο να το αλλαξεις!!!

    Την πρωτη φορα που θα την οδηγησεις μπορει να σε τρομαξει αν ανοιξεις το γκαζι λιγο παραπανω, αλλα πιστυω οτι περισσοτερο θα σε ενθουσιασει....

    Και στην τελικη, ειναι ολα θεμα του δεξιου σου καρπου, αμα το παρεις σιγα σιγα στην αρχη, ολα θα ειναι οκ...



    +1000
    fz6, Ληστης 650cbf 600, er6 ktl, πολυ φιλικα και ηρεμα για ξεκινημα... Τωρα που δεν υπαρχουν πια τα 400κυβικα, ειναι η καλυτερη λυση κατ'εμε για νεο οδηγο, που φαινεται οτι ειναι αρκετα ωριμος για να το σκεφτεται τοσο πολυ...


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  10. #25
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Λοιπόν:

    Fazer 600:
    Έχει γκάζι αλλά είναι και εξαιρετικά ήρεμο χαμηλά (έως ψόφιο) το οποίο είναι πολύ θετικό για εσένα.

    GSR 600:
    Έχει γκάζι αλλά δεν είναι ήρεμο όπως το Fazer. Το θεωρώ καλύτερο μηχανάκι αλλά άστο για δεύτερο καλύτερα. Είναι πιο απόλυτο και πάει σε χαρακτηριστικά περισσότερο σε sport.

    MT-3 / ΧΤ:
    Μονοκλυκινδρα αλλά το ένα με street θέση οδήγησης και το άλλο on-off. Το ίδιο με το ΧΤ οπότε επιλέγεις εμφάνιση και θέση οδήγησης ανάμεσα στα δύο.

    ER-6:
    Ήρεμο, φιλικό, βολικό στην πόλη, ανεκτό στο ταξίδι. Γενικά μια καλή επιλογή.

    Bandit / CBF:
    Στην ίδια κατηγορία. Εύκολα, φιλικά και βολικα και λόγω φαίρινγκ άνετα στην εθνική.

    Vstrom:
    Η καλύτερη επιλογή για τα χρήματά της αλλά είναι πιο δυνατό από όλα τα On-Off, είναι πιο βαρύ και ογκώδες. Εαν δεν σε ενοχλεί αυτό (συνηθίζεται μετά από λίγο) τότε ΟΚ.

    On-Off (γενικά):
    Η πιο φιλική μηχανή για να μπεις στον χώρο. Η όρθια θέση οδήγησης είναι λίγο πιο κουραστική στο ταξίδι από τα street αλλά βολεύει περισσότερο μέσα στην πόλη καθώς και σε ορεινές στροφές ειδικά για αρχάριο. Βολεύουν περισσότερο μέσα στην πόλη γενικά. Δεν έχουν περισσότερο βάρος από τα street (τις πιο πολλές φορές είναι πιο ελαφριά). Μην σε μπερδέυει ο όγκος μιας μηχανής με τα κιλά της. Με το ύψος σου δεν έχεις πρόβλημα να πατάς κανονικά κάτω με κανένα. Όλα σχεδόν ταξιδεύουν με 150-160 στην εθνική που είναι ότι πρέπει για το επίπεδό σου αλλά και γενικά για να πας άνετα και χωρίς να σε δέρνει ο αέρας.

    Enduro:
    klx250, klx300, xr250, xr400, dr250, dr350, drz400 και ότι άλλο ΞΕΧΑΣΕ τα. Δεν κάνουν για αυτό που θες μόνο και μόνο γιατί είναι ταλαιπωρία σε σχέση με ενα on-off και δεν έχουν προστασία από αέρα.

    Θα πρότεινα On-Off εφόσον σε καλύπτει αισθητικά σαν επιλογή. Επίσης ότι και να πάρεις να έχει μια μικρή έστω καλυψη από τον αέρα γιατί με εντελώς γυμνό θα βλαστημάς μετά τα 120 στην εθνική.


    Από On-Off παίζουν διάφορα στην τιμή σου σαν μεταχειρισμένα (σχεδόν όλα)

    Εγώ θα πρότεινα δύο σαν καλύτερες επιλογές:
    - BMW F650GS (το παλιότερο το μονοκύλινδρο)
    - Honda Transalp 650
    Και τα δύο είναι πολύ καλά. Προσωπκά μου αρέσει καλύτερα συνολικά το BMW αλλά όποιο και να επιλέξεις είναι πολύ καλή επιλογή.

    - Pegaso: Με κινητήρα Rotax σαν του BMW αλλά χειρότερο συνολικά από αυτό. Το βρίσκεις λίγο πιο φθηνό όμως.
    - XT660: Πολύ καλό για τα λεφτά του αλλά μια κλάση πιο πίσω από Honda/BMW
    - Freewind: Αεροαιλαιόψυκτο και παλιό. Καλό, τίμιο αλλά παλιό και ξεπερασμένο. Μόνο λόγω τιμής θα το επέλεγα αλλά με τα χρήματα που διαθέτεις παίρνεις κάτι πολύ καλύτερο.
    - KLR: τα ίδια με το freewind (είναι όμως υδρόψυκτο και δικύλινδρο)


    Γενικές οδηγίες:

    - Μην φοβάσαι ότι κι αν επιλέξεις στην κατηγορία 600 αρκεί να μην είναι SS/motard
    - Επέλεξε κάτι σχετικά καινούργιο
    - Επέλεξε κάτι που να έχει μια βασική κάλυψη από τον αέρα
    - Τα on-Off είναι πιο βολικά στην πόλη και στον χειρισμό
    - Τα steet έχουν πιο βολική θέση για ταξιδάκια μέσων και μακρινών αποστάσεων (για Χαλκίδα όλα το ίδιο είναι)
    - Πάρε κάτι που να σου αρέσει και οπτικά τουλάχιστον αρκετά


  11. #26
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Πάμε λίγο απο την αρχή παιδιά;

    Αδερφέ frogie...

    Λαμβάνοντας υπόψη τα συγκεκριμένα.

    - 1. Κάθε νέος οδηγός θα έχει απο 1 εώς και άπειρες χαζο-πτώσεις , ανώδυνες μεν , επώδυνες όμως για το πορτοφόλι του. Αυτό σημαίνει πως οποιαδήποτε μηχανή πάρεις σε στύλ street - SS , σημαίνει και περισσότερα πλαστικά και κινδύνους να τα πληρώσεις κερατιάτικα.

    -2. Το μηχανάκι που θα πάρεις πρέπει να σου κάνει και "κλικ". Οπότε αν δεν σου αρέσει κάποιο , μην το σκεφτείς μόνο και μόνο για την χρηστικότητα του, γιατί στον πρώτο μήνα κιόλας θα το έχεις μετανιώσει.

    -3. Αντιπροσωπεία... Προσωπική μου επιλογή έχοντας περάσει και απο HONDA , και απο SUZUKI , και ενα μικρό διάστημα απο KAWASAKI , μακράν καλύτερη τελικά είναι η μοτοδυναμική (ΥΑΜΑΗΑ) τόσο λόγω εξυπηρέτησης όσο και λόγω κόστους σε αρκετά πράγματα.

    Απο ευρωπαϊκά μηχανάκια μακριά , κυρίως γιατί είναι "ειδικών απαιτήσεων" για να μην διαπιστώνεις προβλήματα στην χρήση τους. Ναι μεν όμορφα και κα(τ)λιάρικα , αλλά θέλουν συχνές συντηρήσεις και περιποιήσεις απο τους αναβάτες τους. Χώρια το συγκριτικά πολύ μεγαλύτερο κόστος τους σε αγορά απο τα Ιαπωνικά.

    -4. Επειδή κανένα μηχανάκι δεν το παντρεύεσαι πόσο μάλλον το πρώτο σου, τσεκάρεις αυτό που θα πάρεις να μην είσαι υποχρεωμένος να φορέσεις βέρες μαζί του. Κοιτάς να έχει μια καλή τιμή μεταπώλησης όταν θα έρθει η ώρα να το δώσεις.

    -5. 600 κυβικά είναι καλή κατηγορία , αν πάς σε on-off, πολύ επικίνδυνη όμως για αρχάριο αν πάς σε SS. Στο πρώτο θα στα δώσει ομαλά και ράθυμα γιατί είναι άλλη η χρήση του , στο SS-Street επειδή είναι σχεδιασμένα για ταχύτητες, θα στα δώσει απο αρκετά χαμηλά. Για κάποιον ας πούμε που οδηγεί μερικά χρόνια το Fazer είναι όντως "ήπιο" , αλλά για ένα νέο αναβάτη που έχει οδηγήσει μόνο Ι.Χ. μόνο ήπιο δεν θα είναι.

    -6. ότι είπε ο SeNNinhA για προστασία απο αέρα στην Εθνική. Εκτός αυτού οτιδήποτε έχει fairing/ψευτό-fairing πέρα απο τον αέρα θα σε προστατεύει και απο νερά και χώματα που θα έρχονται απο τον δρόμο.

    Προσωπική μου επιλογή κρίνοντας όλα τα παραπάνω , όταν είχα αλλάξει μηχανή , ήταν το ΧΤΧ660 καθώς αν και μονοκύλινδρο , σε μεσαίες και πάνω στροφές , δουλεύει ώς 2κύλινδρο. Για τον αέρα έβαλα μια πρόσθετη ζελατίνα και αυτό ήταν... αλλά αυτό ήταν προσωπική επιλογή και έχει να κάνει και με το γούστο... κάτι που απο όσο είδα εσένα δεν σου αρέσει το ΧΤΧ.

    Στην θέση σου θα επέλεγα πάντως το V-STROM 650...

    Και εξηγώ το γιατί...

    1. Σε καλύπτει σε κίνηση στην πόλη , λόγω ύψους που μπορεί να ανέβει κανά πεζοδρόμιο και γενικά να μην υποφέρει στις λακκούβες ή να μην κάνεις τον hulk κάθε φορά που στρίβεις τιμόνι επιτόπου για να κάνεις μια στροφή ή ελιγμό με μηδενική ταχύτητα. Είναι πολύ σημαντικό αυτό και το ξέρουν καλά όλα τα παιδιά εδώ.

    2. Αν πέσει θα έχεις ζημιές σε πλαστικά μιας και δυστυχώς πλέον όλα τα on-off είναι τίγκα απο αυτά, αλλά σίγουρα πολύ λιγότερες απο ενα street-SS.

    3. Κουβαλάει με αρκετή άνεση και δεύτερο άτομο (συμβία) με σχετικά μπαγκάζια της και παρέχει και αρκετή προστασία απο άερα με την ζελατίνα του.

    4. Έχει γκάζι και ίππους εκεί που το χρειάζεσαι (μεσαίες και πάνω) για ταξίδια στην Ε.Ο. χωρίς να σε κουράζει λόγω του 2κίλυνδρου μοτέρ του.

    5. Μεταπώληση το 650 δεν έχει τρελή.. θα έλεγα οτι είναι πολύ χαμηλή αλλά είναι ενας συμβιβασμός που θα πρέπει να αποδεχτείς, μαζί με την ακριβή SUZUKI ώς αντιπροσωπεία. Παρόλα αυτά υπάρχει μεγάλος αριθμός αναβατών που το έχουν πάρει και θα έχεις πρόσβαση ίσως σε αρκετά πράγματα μεταχειρισμένα αν χρειαστείς.

    6. Είναι ενας καλό προθάλαμος λόγω του καλά μοιρασμένου γκαζιού του (για τα 650 σε On-off... μην βαράτε οι υπόλοιποι ) για να περάσεις σε κάτι μεγαλύτερο μετά.


    Εξοπλισμός..

    Evi.. οχι ρε κούκλα και 300-400 ευρώ για κράνος... με 250 ευρώ βρίσκεις πολύ καλό και αξιόπιστο κράνος (shark - uvex) και φυσικά μπορείς για jacket , μπότες, γάντια πέρα απο το eBay που θα τα βρείς όλα στα 2/3 τιμών , ρίξε και μια ματιά για ελαφρώς μεταχειρισμένα ακόμα και στο forum. Δεν είναι λίγα τα παιδιά εδώ που έχουν πάρει μεταχειρισμένο ελαφρώς... προσωπικά έχω πάρει απο το χρήστη στο forum, καλοκαιρινό και χειμερινό jacket - Bering & Dainese αντίστοιχα πληρώνοντας πολύ λιγότερα συγκριτικά με ενα καινούριο , χωρίς μάλιστα να χάσω κάτι απο την χρηστικότητα τους. Ενα κόστος κοντά στα 600 ευρώ θεωρώ οτι παίρνεις μπότες, γάντια, jacket και κράνος πολύ εύκολα.


    Καλές αγορές σου εύχομαι και καλούς ΟΡΘΙΟΥΣ ΠΑΝΤΑ δρόμους να έχεις.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #27
    παρ το σουζουκακι...αν δεν εισαι εντελως ηλιθιος,δεν θα παθεις τιποτα...ακομη κι αν σου ξεφυγει το γκαζι ,θα γινει με 1η μονο οποτε η κωλοτουμπα θα ειναι σχετικα χαλαρη...

    λογω μεγαλης ελαστικοτητας δεν θα σου σβηνει ευκολα στις εκκινησεις οπως τα μονοκυλινδρα οποτε θα γλιτωσεις και τις χαζοτουμπες στις εκκινησεις...

    επισης ειναι αρκουντως χαμηλο ετσι ωστε να σου προσφερει την αισθηση ασφαλειας που χρειαζεσαι σταματημενος στις αρχες...

    ειναι ανετο κι οταν μαθεις να οδηγεις θα εξακολουθει να σε καλυπτει...

    ειναι φθηνο και παρα πολυ αξιοπιστο...

    επισης βρισκεις τα παντα απο ανταλλακτικα...

    καλως ορισες στα μηχανακια...

    προσοχη στον δεξι καρπο κι ολα θα πανε καλα...

    frankly my dear, i dont give a damn...

  13. #28
    Καλημέρα και από εμένα,



    Όντας ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα πριν λίγο καιρό διάλεξα ένα Πήγασο. 30άρης κι εγώ και στα γεράματα αποφάσισα να πάρω μηχανή. Η επιλογή είναι καθαρά δική σου, εμείς μπορούμε απλά να σε βοηθήσουμε να ορίσεις τα κριτήρια. Εγώ πάντως στην αναζήτηση μου έθεσα τα εξής :


    1. Θέση οδήγησης. Όρθια ή σκυφτή ? Αν όρθια πας σε on-off, αν δε σε ενοχλέι και η σκυφτή έχεις κι άλλες επιλογές.

    2. Προοπτική αγοράς . 1-2 ετών,φιλικό για νέο οδηγό, μαθαίνουμε και πάμε για άλλα ή παίρνουμε κάτι με προοπτική 5ετίας ? Αν διαλέξεις το πρώτο γνώμη μου είναι ότι πρέπει να διαθέσεις λιγότερα χρήματα από 4κ.

    3. Μεταπώληση . Σε κάθε περίπτωση θα παίξει κάποιο ρόλο στην επιλογή σου, ειδικά αν η αγορά σου γίνει με προοπτική 1-2 ετών.

    4. Εμφάνιση. Μόνο εσύ ξέρεις .

    5. Κόστος . Όπως πολύ σωστά ανέφεραν και τα παιδιά ώς κόστος μην θεωρείς μόνο την τιμή αγοράς. Νομίζω πιο ρεαλιστικό θα ήταν να συνυπολογίσεις και το κόστος συντήρησης (μπορεί να διαφέρει πολύ από κατηγορία σε κατηγορία) και το κόστος ενδεχόμενης (και φυσικά απευχτέας) χαζοτούμπας στα πρώτα σου βήματα.


    Γνώμη μου είναι πως αν στα 2 πρώτα ερωτήματα διαλέξεις την πρώτη επιλογή πάρε ένα 650 μονοκύλινδρο On- Off. Είναι μηχανή, έχει φιλική θέση οδήγησης και ζύγισμα για νέο οδηγό ύψους 1,80, κυκλοφορεί ανετότατα στην πόλη, σε πάει ταξιδάκι και δικάβαλο αξιοπρεπέστατα μέχρι τα 130 - 140 km/h και δε θα χρειαστεί να διαθέσεις πολλά χρήματα με τις υφιστάμενες πολύ χαμηλές μεταχειρισμένων..


    Σε κάθε περίπτωση θα σου πρότεινα να μη βιαστείς να αποφασίσεις. Πάρε κάτι μόνο όταν τελικά νιώσεις σίγουρος για την επιλογή σου. Κοινώς, τώρα που ανοίγει και ο καιρός μη βάλεις και την κάυλα στις παραμέτρους της αγοράς



  14. #29
    riderADV Το avatar του/της GAGARIN
    Εγγραφή
    13/02/2005
    Μηνύματα
    75
    ΤDM 900 ABS

    TEΛΟΣ

    Και με συννεση στο γκαζι θα το μαθεις μια χαρα και δεν θα το βαρεθεις και γρηγορα........

  15. #30
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


    Εξοπλισμός..

    Evi.. οχι ρε κούκλα και 300-400 ευρώ για κράνος... με 250 ευρώ βρίσκεις πολύ καλό και αξιόπιστο κράνος (shark - uvex) και φυσικά μπορείς για jacket , μπότες, γάντια πέρα απο το eBay που θα τα βρείς όλα στα 2/3 τιμών , ρίξε και μια ματιά για ελαφρώς μεταχειρισμένα ακόμα και στο forum. Δεν είναι λίγα τα παιδιά εδώ που έχουν πάρει μεταχειρισμένο ελαφρώς... προσωπικά έχω πάρει απο το χρήστη στο forum, καλοκαιρινό και χειμερινό jacket - Bering & Dainese αντίστοιχα πληρώνοντας πολύ λιγότερα συγκριτικά με ενα καινούριο , χωρίς μάλιστα να χάσω κάτι απο την χρηστικότητα τους. Ενα κόστος κοντά στα 600 ευρώ θεωρώ οτι παίρνεις μπότες, γάντια, jacket και κράνος πολύ εύκολα.

    Gandalf
    Με 600 ευρω κρανος/μπουφαν/μποτες/γαντια δεν θα ειναι αξιολογα και η θα χαλασουν γρηγορα η δεν θα τον βολεψουν και θα παρει αλλα.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF