Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 90

Θέμα: Πρώτη μηχανή ενός καημένου 30άρη

  1. #31
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Μην είσαι υπερβολική.

    Με
    150-250 ευρώ για μπουφάν
    200 ευρώ για μποτες
    200-250 ευρώ για κράνος
    50 ευρώ για γάντια
    ΣΎΝΟΛΟ 600-750 ευρώ

    Βρίσκεις πολύ καλά πράγματα. Εκτός κι αν θέλεις να είναι όλα τα τοπ επωνυμα

    Εγω είχα πάρει μπουφάν cordura UVEX με 130 ευρω και έχει φάει βροχές χιονιά λάσπες κλπ εδώ και 8 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτε. Μπορεί να ήθελα κι ένα πιο design αλλά αυτό είναι άλλο πραγμα.

  2. #32
    Αφου οι συναδελφοι και συναδελφισες απο πανω εχουν αναλυσει το θεμα πληρως, εγω απλα εχω να προσθεσω το εξης...
    Αντιθετως με ο,τι νομιζουν οι πιο πολλοι, η πιο επικινδυνη φαση με την μηχανη οταν εισαι καινουργιος αναβατης, δεν ειναι ο πρωτος καιρος που θα την καβαλας ψαρωμενος και θα ψαχνεις να δεις τι σου γινεται, αλλα αυτη που ακολουθει μετα απο 1-2 μηνες συμβιωσης και που πιστευεις πλεον οτι την "εχεις". Τοτε ειναι που οι πιο πολλοι απο εμας κανουμε τις μεγαλυτερες μαλακιες! Αυτοσυγκρατηση η λεξη κλειδι.... Το πανω μυαλο να επιλεγει που θα ανοιξεις το γκαζι λιγο παραπανω και οχι το κατω... ( το οτι θα σου ερθει να ανοιξεις το γκαζι παραπανω ειναι στανταρακι!)

    Τα 80, 100, 200 αλογα κατω απο τη σελα ειναι πολυ λιγοτερο επικινδυνα απο το 1 γαιδουρι που τα οδηγαει!


    Καλως ηρθες στον κοσμο των 2 τροχων!!!!




    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  3. #33
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Evi...

    35 ευρώ περίπου Dainese D-DRY απο eBay
    85 ευρώ μπότες απο eBay
    100 ευρώ xpd ημίμποτο για κάθε μέρα.
    300 ευρώ δερμάτινο Dainese που είχε βάλει παληκάρι εδώ (αγγελίες στο forum) φορεμένο μόνο 1-2 φορές.
    50 ευρώ καλοκαιρινό Bering το ίδιο απο παιδί (αγγελίες στο forum) όπως το Dainese.
    250 ευρώ μπορείς να βρείς και κράνος Shark - UVEX εύκολα στο eBay

    Τα παραπάνω όπως καταλαβαίνεις πέρα απο τα "υποχρεωτικά" που πρέπει να έχεις είναι πάνω απο διπλά για κάθε περισταση ... κόστος συνολικό περίπου στο 1000αρικο που αναφέρεις (λιγότερα κατά 100-150 ευρώ).

    Οπότε αν περιοριστείς σε μια cordura μπουφάν Dainese ,μπότες , ενα ζευγάρι γάντια και ενα κράνος... μια χαρά στα 600 θα παίξεις, μην σου πω και φτηνότερα.

    Δεν μιλάμε για εξοπλισμό πλήρη σε χρήση με SS.. μιλάμε για τα απολύτως βασικά για ενα αναβάτη έτσι ώστε να κινειθεί με στοιχειώδη ασφάλεια. Απο εκεί και πάνω φυσικά οτι άλλο πάρεις με αυξημένες καλύψεις και απαιτήσεις για αυτό που θες, τόσο πιο πολλά θα φτάσει το κόστος απόκτησης εξοπλισμού.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #34
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Να πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη αναφέροντας μόνο όσα έχω καβαλήσει μέχρι στιγμής...

    Έχουμε και λέμε λοιπόν:

    1) Kawasaki ER-6n

    Μηχανάκι περίπτωση "ποδήλατο". Αρκετά ικανοποιητικό για πρώτο οδηγό, θα σε βολέψει αρκετά, δε θα σε κουράσει καθόλου στα περίεργα "μανουβραρίσματα". Ίσως σε κουράσει λίγο από τον αέρα, καθότι γυμνό.

    2) Aprilia Pegasus Trail

    Μηχανάκι αρκετά ελαφρύ, έχει χαρακτήρα on-off, δυνατούτσικο, με καλούτσικη ανεμοκάλυψη, εμένα βέβαια δε μου πολυάρεσε καθώς έχει πιο πολύ off παρά on χαρακτήρα για τα δικά μου γούστα.

    3) Suzuki V-strom.

    Μηχανάκι δυνατούτσικο, με αρκετά καλύτερη ανεμοπροστασία σε σχέση με τα παραπάνω, πολύ καλή θέση τόσο για τον επιβάτη όσο και για το συνεπιβάτη, πολυθρόνα θα το έλεγα για ταξίδια, αλλά το αισθάνθηκα πιο βαρύ από όσο όλα τα προηγούμενα, με αποτέλεσμα να σε κουράσει κάπως, ειδικά στην πόλη. Με τον καιρό εξοικειώνεσαι με το βάρος, αλλά δεν παύει να είναι για τα δικά μου πάντα γούστα ένα μηχανάκι βαρύ για την πόλη.

    και τέλος,

    4) Kawasaki Versys

    Χωρίς να θέλω να το θεοποιήσω μιας και το έχω τώρα μετά τα παραπάνω, σε μένα προσωπικά "κούμπωσε" καλύτερα. Και αυτό γιατί. Έχει τον ίδιο πολύ ελαφρύ χαρακτήρα του ER-6n. Έχει καλύτερη ανεμοκάλυψη σε σχέση με το Aprilia και με το ER-6n. Δεν έχει βέβαια ούτε την ίδια προστασία από τον αέρα σε σχέση με το στρώμα, ούτε την ίδια θέση οδήγησης πάλι σε σχέση με το στρώμα. Αλλά: είναι πολύ πιο παιχνιδιάρικο, πολύ πιο ευέλικτο, εξίσου σταθερό με το στρώμα, το έχω καταευχαριστηθεί τόσο στην πόλη όσο και σε βόλτες, με μία καλύτερη ζελατινούλα θα κάνει θαύματα. Τώρα όσο για τη θέση οδήγησης, που ανέφερα ότι είναι καλύτερη σε σχέση με το στρώμα, θα πω το εξής: Μπορεί το V-strom να έχει πολύ χαμηλότερη θέση οδήγησης (σε πόντους) σε σχέση με το Versys, παρ' όλα αυτά όμως, το Versys το αισθάνθηκα πολύ πιο "χαμηλό". Και αυτό γιατί η θέση του Versys είναι πιο στενή με αποτέλεσμα τα πόδια να πατάνε πολύ καλύτερα στο δρόμο....Πέραν του ότι την αισθάνθηκα πολύυυυ πιο μαλακή....

    Τώρα όσον αφορά το θέμα της μεταπώλησης, εγώ θα πω ότι σε αυτό ποτέ δεν έδωσα σημασία.
    Και αυτό γιατί όταν αγοράζεις μία μηχανή ένα αυτοκίνητο ή οτιδήποτε άλλο, τα παίρνεις με γνώμονα να τα κρατήσεις και να τα ευχαριστηθείς και όχι πόσα θα πιάσουν όταν θα έρθει η ώρα να τα πουλήσεις.
    Παρ' όλα αυτά, αν σε ενδιαφέρει κι αυτό, στο θέμα μεταπώλησης θα πουληθούν σε καλύτερη τιμή και με μεγαλύτερη ευκολία αυτά που παρέθεσα με σειρά προτεραιότητας:
    1)V-strom
    2)Versys
    3)Pegasus
    4)ER-6n

    Τέλος, θα σου πρότεινα, όταν κατασταλάξεις στα 2-3 που θες να πάρεις, προσπάθησε να τα κάνεις test-ride. Πραγματικά θα εκπλαγείς, από αυτά που περίμενες από το καθένα, πριν τα καβαλήσεις...


    Αυτά!!

    Καλή επιλογή!

  5. #35
    Λεωφορειολωριδάκιας
    Εγγραφή
    07/06/2006
    Μηνύματα
    127
    Γειά χαρά και απο εμένα.

    Και εγώ μεγάλος ξεκίνησα αδερφέ, με πολύ προσοχή και άγχος στην αρχή και σιγά σιγά λύνεις και είναι γαμώ..
    Θα πρότεινα πρώτα απόλα οτι γουστάρεις περισσότερο και μετά όλα τα άλλα..Σίγουρα κάποιο μηχανάκι σε τραβαει περισσότερο αλλά ανησυχείς μήπως είναι βαρύ, δύσκολο, νευρικό και οτι άλλο φοβάται ο πρωτάρης - τα έχω πολύ φρέσκα βλέπεις..

    Εγώ απο τα παραπάνω που διάβασα απο τα παιδιά προτείνω on-off. Μεταχειρισμένο f650gs με ABS είναι πολύ safe επιλογή για μένα (ένα τέτοιο έχω). Μονοκύλινδρο, normal συντήρηση, ματζόβελο και οικονόμικο.

    Οτι και αν επιλέξεις πάντα όρθιος αδερφέ.

    Ειναι καλό που ρώτησες εδώ, θα ακούσεις πολλές γνώμες. Μετά ζύγισε και ψάξε το κλίκ..


  6. #36
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
    Γειά χαρά και απο εμένα.

    Και εγώ μεγάλος ξεκίνησα αδερφέ, με πολύ προσοχή και άγχος στην αρχή και σιγά σιγά λύνεις και είναι γαμώ..
    Θα πρότεινα πρώτα απόλα οτι γουστάρεις περισσότερο και μετά όλα τα άλλα..Σίγουρα κάποιο μηχανάκι σε τραβαει περισσότερο αλλά ανησυχείς μήπως είναι βαρύ, δύσκολο, νευρικό και οτι άλλο φοβάται ο πρωτάρης - τα έχω πολύ φρέσκα βλέπεις..

    Εγώ απο τα παραπάνω που διάβασα απο τα παιδιά προτείνω on-off. Μεταχειρισμένο f650gs με ABS είναι πολύ safe επιλογή για μένα (ένα τέτοιο έχω). Μονοκύλινδρο, normal συντήρηση, ματζόβελο και οικονόμικο.

    Οτι και αν επιλέξεις πάντα όρθιος αδερφέ.

    Ειναι καλό που ρώτησες εδώ, θα ακούσεις πολλές γνώμες. Μετά ζύγισε και ψάξε το κλίκ..


    +650
    Η πρώτη μου μοτοσυκλέτα ήταν η F650GS την οποία έχω ακόμα και την πήρα στα 30 μου...
    Επειδή είσαι ψηλός όπως λες μπορεί να σου κάτσει καλύτερα το Dakar με τη μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων...Όσο για το ότι είναι μονοκύλινδρο και δεν μπορείς να ταξιδέψεις από τους κραδασμούς που αναφέρθηκε κάπου παραπάνω... :rotflmao: ουδέν σχόλιον

  7. #37
    Να σου πώ και την δικιά μου διαδρομή μιας και εγώ σχετικά μεγάλος ξεκίνησα (από τα 25 ουσιαστικά)
    1η μηχανή που κράτησα λιγότερο από χρόνο. TDR 125 μεγάλο σχολείο για εμένα αλλά μία μέρα βόλτα και 3 μέρες συνεργείο ήταν

    2η μηχανή BMW 650st του 98 αν θυμάμαι καλά.Απλά ελβετικός σουγιάς

    3η μηχανή CB 500 δικύλινδρο χαμιλή σέλα εύκολο στο κουμαντάρισμα και τώρα έβλεπα και τις βόλτες μέχρι χαλκίδα παιχνιδάκι.

    4η μηχανή Hornet 600.Τότε κατάλαβα ότι τα άλογα μόνα τους δεν πάνε πουθενά.Θέλει και χέρια για να οδηγηθεί αυτό το πράγμα άν και σχετικά εύκολη στην οδήγηση αλλά δεν έμαθα ποτέ τί μπορεί να κάνει στον δρόμο.

    Μετά έπηξε λίγο το μυαλό μου και στα 30 πήρα το Fazer του 2004 με τα 98 άλογα.
    Το χαίρομαι κάθε μέρα και δύσκολα θα το αλλάξω αν και ψήνομαι για μεγάλο τουρίστα .Τώρα πάω ταξίδι 500 χλμ για πλάκα αλλά και μέσα στην πόλη δεν έχω πρόβλημα.
    Σε σχέση με τα προηγούμενα μπορώ να πω ότι είναι αρκετά περίεργο μηχανάκι και θέλει εκτός από χέρια και πόδια και μάτια και μία σχετική εμπειρία αλλά είναι άκρως διασκεδαστικό αλλά και άκρως ακατάλληλο για πρωτάρη.

    Για τον εξοπλισμό τώρα που λές αν κάνεις σωστές αγορές σου φτάνει άνετα το 500άρικο που λες.

    Shoei xr1000 από ebay από 200-300?
    Μποyφάν bering από 150 μέχρι όσα θές
    Μπότες από 100? υπάρχουν αρκετά καλές
    Γαντάκια και με 50? βρίσκεις αξιόλογα πραγματάκια

  8. #38
    Δικύλινδρο μέλος Το avatar του/της aris_n
    Εγγραφή
    08/12/2009
    Μηνύματα
    134
    Έχεις ήδη πάρει το aprilia pegaso strada και δεν το ξέρεις. Έχω Vstrom αλλά δεν θα στο συνιστούσα για πρώτο μηχανάκι, αν και μετά την αρχική εξοικείωση με το βάρος και τον όγκο του θα σου φανεί ποδήλατο. Ωστόσο το strada απο την πρώτη στιγμή θα σου φανεί ποδήλατο.....και με 4 χιλιάρικα θα βρείς πολύ αξιοπρεπές τέτοιο μηχανάκι ενώ αντίθετα τα vstrom θα έχουν κάνει τουλάχιστον μια φορά την περίμετρο της Γης απο χιλιόμετρα σε αυτά τα λεφτά.

  9. #39
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Και αφού είδε και απο-είδε το παληκάρι , παρέμεινε στο Ι.Χ. γιατί σου λέει δεν πρόκειται να βρώ άκρη ποτέ με αυτούς που έμπλεξα εδώ πέρα... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  10. #40
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Και αφού είδε και απο-είδε το παληκάρι , παρέμεινε στο Ι.Χ. γιατί σου λέει δεν πρόκειται να βρώ άκρη ποτέ με αυτούς που έμπλεξα εδώ πέρα... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Gandalf

    :rotflmao: :rotflmao:

    Έλα βρε μάγε, νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός...
    Εγώ πιστεύω ότι θα βρει άκρη εδώ μέσα...
    Απλά θα πρέπει να διαβάσει τις απόψεις όλων μας, οι οποίες μπορεί να διαφοροποιούνται, δεν παύουν όμως να είναι χρήσιμες...

    Από κει και πέρα, 30άρης είναι, άρα μεγάλο παιδί, και ανάλογα θα πράξει...

    Εγώ είπα: "Καταστάλαξε στα 2-3 επικρατέστερα (ανεξαρτήτως αν εδώ μέσα μέχρι στιγμής έχουν παίξει 133):rotflmao: και πήγαινε τσέκαρέ τα...


  11. #41
    Γεια και από εμένα.Ξεκίνησα να οδηγάω μότο από τα 27 μου.

    Πρώτη μου μηχανή μια bmw f650 gs.Πολύ εύκολη πραγματικά,ευκολοδήγητη και καλή για όλες τις χρήσεις.Για το ύψος σου πιστεύω θα πήγαινε η έκδοση dakar που είναι λίγο πιο ψηλή όπως προαναφέρθηκε.Όσο την είχα στην κατοχή μου ήμουν καταευχαριστημένος και την άλλαξα όταν θέλησα παραπάνω γκάζι.Πάντως για πρώτη μηχανή στη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

    Θέλω επίσης να σου αναφέρω κάτι για το fazer αφού με αυτό άλλαξα το bmw και είπες ότι σε ενδιαφέρει.Έχει πολύ ιδιαίτερο κινητήρα.Στις χαμηλές στροφές είναι πολύ άδειο,ειδικά αν είσαι βαρύς.Όταν ξεπερνάς τις 7500-8000 στροφές μουρλένεται και πάει έτσι περίπου μέχρι τις 14000 στροφές.Πιστεύω ότι απαιτεί περισσότερη εμπειρία για να το οδηγήσεις με ασφάλεια.

    Ότι και να αποφασίσεις να πάρεις καλές βόλτες.

  12. #42

    Re: Πρώτη μηχανή ενός 30άρη

    oti ke an paris ena zavgari voi8itikes rodes ine aparetites gia sena


    :rotflmao: :rotflmao:
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  13. #43
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305

    Re: Re: Πρώτη μηχανή ενός 30άρη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
    oti ke an paris ena zavgari voi8itikes rodes ine aparetites gia sena


    :rotflmao: :rotflmao:
    Είπα κι εγώ.... άργησες!

  14. #44
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Μην είσαι υπερβολική.

    Με
    150-250 ευρώ για μπουφάν
    200 ευρώ για μποτες
    200-250 ευρώ για κράνος
    50 ευρώ για γάντια
    ΣΎΝΟΛΟ 600-750 ευρώ

    συνολο αυτα που εβαλες ειναι 750 ευρω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Evi...

    35 ευρώ περίπου Dainese D-DRY απο eBay
    85 ευρώ μπότες απο eBay
    100 ευρώ xpd ημίμποτο για κάθε μέρα.
    300 ευρώ δερμάτινο Dainese που είχε βάλει παληκάρι εδώ (αγγελίες στο forum) φορεμένο μόνο 1-2 φορές.
    50 ευρώ καλοκαιρινό Bering το ίδιο απο παιδί (αγγελίες στο forum) όπως το Dainese.
    250 ευρώ μπορείς να βρείς και κράνος Shark - UVEX εύκολα στο eBayGandalf
    συνολο αυτα που εβαλες ειναι 820 ευρω





    φιλοι και συναδελφοι...ο ενας υπολογισε γυρω στα 750 και ο αλλος στα 820.....κανεις απο τους 2 που επιμενει να μου πει ''κατι'' δεν τα βρηκε αυτα στα 500 ευρω που εχει βαλει στοχο ο φιλος μας.

    Οπωτε τα 1000 ευρω που ειπα εγω (τωρα αν ειναι 800-η 900 η 945,3) ειναι απολυτος λογικα.Και δεν ξερω τοσα χρονια γιατι ακομα πρεπει να λεω οτι χτεσινη δεν ειμαι και ο καλυτερος φιλος μου ειναι οι αγορες απεξω τα τελευταια χρονια.

    Φιλε υπολογιζε λοιπον γυρω στο 1000ρικο εκτος και αν αγορασεις εξοπλισμο απο το καρφουρ που δεν στο συνιστω.




    Μαγε τον βλεπω με το ΙΧ



    εννοειτε οτι δεν σας την λεω και οι 2 ειστε χρονια μοτοσυκλετιστες και σεβομε την αποψη σας αλλα περιμενω και απο εσας το ιδιο για εμενα.

    φιλακια (σκετα οχι ρουφηχτα

    :rotflmao: )
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    699
    παντως φιλε Frogie αν δε κανω λαθος στο πρωτο σου ποστ λες πως δεν θες να παρεις βαρυ μηχανακι
    τα περισοτερα απο αυτα που σου προτεινονται παντως ειναι απο 180 κιλα και πανω
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF