Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 90

Θέμα: Πρώτη μηχανή ενός καημένου 30άρη

  1. #76
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    το φειζερ ειναι ψιλομονοδρομος στη περιπτωση σου.δεν θεωρω οτι πεφτει πολυ σε εναν νεο οδηγο (αρκει να ειναι συνετος) ειδικα απο τη στιγμη που μιλαμε γι αυτο με τα 78 αλογα.χωρια που οταν αποκτησεις μια εμπειρια και θες να ανεβεις σε αλογα πας στον μηχανικο σου και του λες να σου βγαλει το στοπ και τοτε εχεις το φειζερ με τα 98 αλογα.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #77
    Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
    Και καθως εγω συνεχιζω να ψαχνω, να διαβαζω αυτα που γραφετε και να ρωταω απο εδω κ απο εκει..

    Κατι σε cbf 500 θα ειχε νοημα;
    Εξαιρετική μηχανή η CBF500.
    Δικύλινδρη, υγρόψυκτη, φιλική, αξιόπιστη, άνετη, και Honda, με ότι σημαίνει αυτό...

    Πριν απορίψεις εντελώς τις μονοκύλινδρες, κάνε μιά βόλτα με Yamaha XT660, Aprilia Pegaso, BMW GS650, Yamaha MT-03, να δεις για πότε καταρίπτεται ο μύθος περί κραδασμών...

    Εγώ πάντως σου προτείνω την CBF500 ανεπιφύλακτα.
    Αλλά και η Yamaha MT-03 στα 5200 του κουτιού, είναι πειρασμός...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  3. #78
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    έχουμε αραδιάσει τα 3/4 μοντέλων της αγοράς... καλά λέω εγώ σε βλέπω να μένεις με το Ι.Χ.... κάτσε να δείς που σε λίγο θα ακουστεί και για scooter παρόλο που δεν σου κάνουν...

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #79
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2010
    Μηνύματα
    0
    Πολλες αποψεις, καλυτερη αποφαση!

    Νομιζω πως τελικα (μετα και απο κουβεντες με φιλους) θα καταληξω στο cbf.. βγαινω στη γυρα να δω μερικα απο κοντα.

    Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

  5. #80
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.261
    Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
    Πολλες αποψεις, καλυτερη αποφαση!

    Νομιζω πως τελικα (μετα και απο κουβεντες με φιλους) θα καταληξω στο cbf.. βγαινω στη γυρα να δω μερικα απο κοντα.

    Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!
    ___________________________________________________________________________
    οκ τον τακτοποιησαμε αυτον...................next please!
    πως ειπατε υπουργε μου? χμμ νομιζω οτι τα f16 block52+ ρεταρουν λιγο στις κλειστες αριστερες μηπως να δοκιμασουμε και κανα MIG η εκεινα τα ευρωπαικα τα EUROFIGHTER ?.......βγαζουν ζημιες τα ευρωπαικα ε?............... γμτ εχει σταματησει και η ιαπωνια τα ZERO απο τον πολεμο ...........μη σκας υπουργε μας θα κανουμε μια 5μελη επιτροπη απο 3 ατομα εδω στο φορουμ με τα παιδια............................
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:














    μη βαρατε ρε! φιλε frogie καλοριζικο οτι επιλεξεις καλοτυχο και καλοταξιδο!
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  6. #81
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Όλα τα 600άρια και ειδικά τα Honda 500-600 είναι ευκολοοδήγητα, παπιά στην πόλη που μπορούν με τη προσθήκη ενός φαίρινγκ (CBF 600 S) να κάνουν κοντινά ταξιδάκια με αξιώσεις. Όσο φιλικά θα είναι στην αρχή, εύκολα στην πόλη και που μπορείς να αρχίσεις να γέρνεις μαζί τους, τόσο στο γρήγορο ρυθμό θα αρχίσουν σταδιακά να σε ξενερώνουν, άν σου προκύψει ποτέ κάτι τέτοιο. Μέχρι τότε θα σε έχουν μπάσει στα βασικά με ασφάλεια. Το gsr που έλεγες στην αρχή δεν θα στο πρότεινα καθώς έχει πιο βαριά αίσθηση και μεγαλύτερο όγκο για πρώτη μηχανή, που θα κινείται αρκετά στην πόλη.

  7. #82
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2010
    Μηνύματα
    0
    Eυρεθη cbf 500 με το abs του (τα ατιμα, μετρημενα στο ενα χερι ειναι αυτα που πωλουνται..) και μαλλον θα βατραχοποιηθει!


  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    ελα παραδεξου το,εισαι κρυφοχοντακιας...

  9. #84
    Μέλος χωρίς V-Strom Το avatar του/της Hiro
    Εγγραφή
    17/02/2010
    Μηνύματα
    162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
    Eυρεθη cbf 500 με το abs του (τα ατιμα, μετρημενα στο ενα χερι ειναι αυτα που πωλουνται..) και μαλλον θα βατραχοποιηθει!

    Με το καλό βατραχάκο το frogmobile, και να προσέχεις πάντα. Και μην ξεχάσεις τον ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ!!
    Experience is something you don't get until just after you need it.
    Παλιά ήμουν αναποφάσιστος αλλά τώρα πια δεν είμαι σίγουρος.

  10. #85
    o prizontas Το avatar του/της orizontas
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.243
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
    Να με συγχωράτε, μπορώ κι εγώ???
    Θα απέρριπτα αυτοστιγμεί τα μονοκύλιντρα.
    Το παλικάρι είπε αξιοπρεπώς στην εθνικιά οδός. Απλά για να μην τρέμει μετά γι' αυτό το λέω.
    Και μην φοβάσαι τον όγκο μιά ιδέα είναι.
    Και το χιλιοειπωμένο.... ΤΕΣΤ ΡΑΪΝΤ. ΝΤΑΞΕΙ? Ευχαριστώ αυτά.:o

    εσυ να παρεις το κυμκο και να το κανεις αμπαζουρ ....



    μακρια την γλωσσα σου απο τα μονοκυλινδρα ....

  11. #86
    Μέλος χωρίς V-Strom Το avatar του/της Hiro
    Εγγραφή
    17/02/2010
    Μηνύματα
    162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
    εσυ να παρεις το κυμκο και να το κανεις αμπαζουρ ....



    μακρια την γλωσσα σου απο τα μονοκυλινδρα ....
    ΜΗΝ με ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ γιατί θα βάλω τη φωτογραφία σου και θα λέω ότι το έπαθες απ' τους κραδασμούς του Δομινεϊτορ, Αν και δεν χρειάζεται γιατί φαίνεται κι απ' τα θεόκουλα που ποστάρεις:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:













    Experience is something you don't get until just after you need it.
    Παλιά ήμουν αναποφάσιστος αλλά τώρα πια δεν είμαι σίγουρος.

  12. #87
    o prizontas Το avatar του/της orizontas
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.243
    κυρ βατραχε

    θα ηθελα να πω και εγω κατι πανω στους προβληματησμους σου ....

    δεν εχει σχεση με μοντελα μαρκες κλπ ......

  13. #88
    Μέλος χωρίς V-Strom Το avatar του/της Hiro
    Εγγραφή
    17/02/2010
    Μηνύματα
    162
    Ότι τί???

    Άντε πέ το, κρέμομαι απ' την οθόνη μου.


    Και μην πείς για το πλύσιμο της εξάτμισης, φαντάζομαι το ξέρει ήδη.
    Experience is something you don't get until just after you need it.
    Παλιά ήμουν αναποφάσιστος αλλά τώρα πια δεν είμαι σίγουρος.

  14. #89
    Καλημερα και απο εμενα.

    Ημουν ακριβως στην ιδια φαση με εσενα και στην ιδια ηλικια. Το καλοκαιρι που λες ξυπνησα ενα πρωι και ειπα αυτοκινητο τελος. Εμπειρια απο μηχανες ειχα αλλα οχι στην Ελλαδα και οχι προσφατη. Η οδηγηση στην Ελλαδα και στην Αθηνα ειναι αλλο φρουτο..

    Αφου περασα την φαση θελω χωμα πολυ χωμα,
    οι επιλογες μου ηταν f650 dakar, transalp και f650 κανονικο. Σε αυτα που εψαχνα ηταν να μπορω να παταω και χωμα αλλα να μην ειναι πολυ extreme στυλ KTM.. γιατι το ηθελα και για καθε μερα..
    Τελικα κατεληξα στο transalp γιατι ηταν αυτο που βρηκα σε καλυτερη κατασταση και επειδη ειχε φιλος μου που ηξερε ακριβως τι να κοιταξουμε.
    Στην αρχη ελεγα τι μλκ εκανα και πηρα τον δυνοσαυρο (απο αποψη κεντρου βαρους και οπτικου ογκου). Μετα απο μια εβδομαδα μου φαινοταν παπι..
    Το γκαζι του ειναι αρκετο αλλα τιποτα το ιδιαιτερο, τα φρενα του δεν ειναι On-off κατι πολυ βασικο γι την αρχη και καθεσαι αρκετα ψηλα ωστε να βλεπεις καλα. Υψος εχω 1.80 αλλα δεν σου κρυβω οτι στην αρχη ζοριστικα, γιατι αμα εγερνε λιγο παραπανω το πλοιο δεν το κρατουσα με τιποτα..κατι το οποιο εγινε μια φορα.
    Μειον ειναι τα απειρα πλαστικα που εχει (ευτυχως το δικο μου εχει ενα απαισιο αλλα ακρως προστατευτικο καγκελο).
    Αυτο που καταλαβα με τον καιρο ειναι οτι οντως το πρωτο μηχανακι δεν το παντρευεσαι, αλλα οσο καιρο θα το κρατησεις πρεπει να σου εμπνεει εμπιστοσυνη καθε μερα.
    Πιο πολυ σημασια θα εχει να βαλεις καινουρια λαστιχα, τακακια παρα να εχεις πολυ γκαζι. Για εμενα ειναι συμαντικη επισης και η προστασια απο τον αερα (οπως εχω καταλαβει)
    Αν σε παιρνει κοιτα οτι και να παρεις να εχει ABS και ικανη διαδρομη αναρτησης.. Η Αθηνα ειναι ζουγκλα....m8
    Αναφορικα με τον εξοπλισμο θα σου ελεγα εκει μην τσιγκουνευτεις. Απο την πρωτη μερα οδηγαω με μποτες, γαντια και γενικα φουλ εξαρτηση ακομα και με ζεστη.. (με εχουν πει φλωρο και ψαρακλα και by the way ηταν βσρομαδες και οι 2 με σπαστο κρανακι και βερμουδιτσα αλλα τεσπα)
    Να παρεις οπωσδηποτε παπουτσια με σολα που να μην γλυστραει και να εχεις παντα καλυμενους αστραγαλους (θα με θυμηθεις). Να προσεξεις το κρανος σου να εχει καλο εξαερισμο και να εχει καλες κριτικες για σε θεματα στροβιλισμων και θορυβου. Να αποφυγεις τις πολυ φυμε ζελατινες και αναλογα το τι jacket θα παρεις να κοιταξεις το κουμπωμα πανω στον λαιμο (αν ειναι με σκρατς) να μην σε ενοχλει.

    Αν ειχα ξανα την επιλογη στα παραπανω και δεν ηθελα χωμα θα σκεφτομουνα σιγουρα και το v strom..

    Οτι και να αποφασισεις να θυμασαι οτι better to be safe than sorry.
    Φιλικα
    Γιωργος.

  15. #90
    Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
    Τα χατραχοπεδιλα είναι ειδικα πέδιλα για.. χατράχια, να φανταστώ;

    (μα ΚΑΘΕ φόρουμ έχει έναν τέτοιο τύπο, έχει πολλή πλάκα)
    Ότι και να του λες ...αυτός δεν αλάζει.
    Συνέχεια τα ίδια κανει

    Εχεις και ένα πμ . Δες το.

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF