Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Επιλογή πρώτης μηχανής!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2008
    Μηνύματα
    8

    Επιλογή enduro/on-off 250cc

    Εδώ και καιρό σκέφτομαι να μπώ και εγώ στον χώρο της μοτοσυκλέτας, ακόμα βέβαια δεν έχω καταληξει στην επιλογή μου. Είμαι 22 χρονών και θέλω να πιστεύω οτι έχω τα μυαλά στο κεφάλι μου.

    Την μηχανή θα την χρησιμοποιώ κατα κύριο λόγο για κίνηση μέσα στην πόλη και καμια μικρη εκδρομούλα. Θέλω μια μηχανή που να είναι σχολείο και να με μάθει πως να οδηγώ σωστά.

    Ως τώρα σκέφτομαι για το ninja 250 αλλά στα ίδια λεφτά σκέφτομαι και το er6n.(έχω ψάξει αρκετά αυτές τις δύο επιλογές οπότε για να σας γλυτώσω απο τον κόπο δεν θέλω την άποψη σας πάνω σε αυτές).

    Αυτές οι επιλογές έρχονται στα 3500 ε περίπου και σκεφτόμουν μήπως να κοίταγα για καποιό φτηνό enduro/sm.

    Σε αυτό τον τομέα οι γνώσεις μου είναι λίγες και θέλω την βοήθεια σας να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο και αν αξίζει να πάω σε κάτι τέτειο σε σύγκριση με της παραπάνω μηχανές.

    PS: Εγινε αλλαγη του τιτλου και ψαχνω πια μονο για enduro/on-off στα 250cc.

  2. #2
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    Ενα suzuki Sv650 ισως να ειναι το καλυτερο σχολειο.

    Και αν δεν εχεις τρελες απαιτησεις για γκαζι πιστευω πως δεν θα θες να το αλλαξεις ποτε.

    Αν σε ενδοιαφερει εδω ειμαστε!!!

    http://www.moto.gr/forums/showthread...34#post1597834

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Ψάξε βρες ένα Transalp 650 και καθάρισες...

    Καλη αρχή, καλώς ήλθες και πάντα εξοπλισμένος κι υποψιασμένος.


  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    να προσθεσω οτι καποιος που πρωτοξεκιναει πρεπει να εχει οσο το δυνατον λιγοτερα καινουρια πραγματα να μαθει.
    το ενα ειναι το μηχανακι το αλλα ειναι η οδηγηση με μηχανακι αυτη καθεαυτη.
    το δευτερο ειναι ειναι ενα πολυ μεγαλο κεφαλαιο απο μονο του κ ιδιαιτερα δυσκολο στην αρχη.
    αρα θες το μηχανακι σου να ειναι ευκολο-ελαφρυ-χαμηλο και φθηνο για αρχη.
    το sv και το transalp δεν ειναι παρα φθηνα για καποιον τελειως αρχαριο.για πιο μετα ειναι αψογα(ετσι πως τα φανταζομαι).
    αρα να προτεινω το πιο απλο και φθηνο 250 που μπορεις να βρεις μτχ. πχ το YBR ή CBF.
    μαθε το-μαθε να οδηγεις-μαζεψε σιγα σιγα ολο τον εξοπλισμο σου(αν μπορεις οικονομικα μαζεψε τον με τη μια) και σε κανα 1-1,5 χρονο βουρ στον πατσα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2008
    Μηνύματα
    8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    να προσθεσω οτι καποιος που πρωτοξεκιναει πρεπει να εχει οσο το δυνατον λιγοτερα καινουρια πραγματα να μαθει.
    το ενα ειναι το μηχανακι το αλλα ειναι η οδηγηση με μηχανακι αυτη καθεαυτη.
    το δευτερο ειναι ειναι ενα πολυ μεγαλο κεφαλαιο απο μονο του κ ιδιαιτερα δυσκολο στην αρχη.
    αρα θες το μηχανακι σου να ειναι ευκολο-ελαφρυ-χαμηλο και φθηνο για αρχη.
    το sv και το transalp δεν ειναι παρα φθηνα για καποιον τελειως αρχαριο.για πιο μετα ειναι αψογα(ετσι πως τα φανταζομαι).
    αρα να προτεινω το πιο απλο και φθηνο 250 που μπορεις να βρεις μτχ. πχ το YBR ή CBF.
    μαθε το-μαθε να οδηγεις-μαζεψε σιγα σιγα ολο τον εξοπλισμο σου(αν μπορεις οικονομικα μαζεψε τον με τη μια) και σε κανα 1-1,5 χρονο βουρ στον πατσα.
    Ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις πρωτα απ'ολα.

    Αρχικα να πω οτι ο εξοπλισμός θα αγοραστει ολος πριν το μηχανακι οτι και να παρω. Το sv αψογο αλλα μου πεφτεις μακρια(αθήνα) και θελω να εξετασω την περιπτωση για κατι φτηνό.

    Τωρα για τα ybr και cbf δεν τα συμπαθω καθολου. Οχι οτι εχω κατι κακο να πω απλα δεν μου αρεσουν. Και δεν ειναι και τοσο φτηνα μεταχειρισμενα (2500 σε καλη κατασταση) καλυτερα ενα ninja μεταχειρισμενο που σε ενα χρονο θα εχει και καλυτερη μεταπωληση.

    Κανα enduro/on-off/sm μικρου κυβισμου για μεσα στην πολη που μπορω να το κρατησω και σαν παπια μετα εχετε να προτεινετε?

  6. #6
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Όλα τα On-Off θα σου κάνουν δουλειά και είναι και μηχανές έυκολες.

    Για τιμές εώς 2500 ευρώ:

    - BMW F650 Fuduro
    - BMW F650 GS (μονοκύλινδρο)
    - TRANSALP 650
    - KLE 500
    - FREEWIND 650
    - PEGASO 650
    - CANYON 500
    - XT 600
    - DOMINATOR 650
    - DR 650

    Όλες καλές είναι με μικρές διαφορές. Δες τι σου αρέσει και θα σου πούμε και περισσότερα για ότι επιλέξεις.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2008
    Μηνύματα
    8
    Λοιπον μετα απο λιγο ψαξιμο εχω δει καποια μοντελα που με ενδιαφερουν και θελω να μου πειτε την γνωμη σας

    -klx 250
    -klr 650
    -kle 500
    -xr (προτεινετε κυβικα)
    -fmx 600
    -ttr (προτεινετε κυβικα)
    -xt 600(προτεινετε χρονολογια)
    -drz 400

    γενικα θελω κατι σχετικα μικρο ευελικτο και παιχνιδιαρικο για μεσα στην πολη με μικρη καταναλωση και να το βρισκω μεταχειρισμενο σχετικα φτηνα. σκεφτομαι αρκετα το klx. εχετε να μου προτεινετε αλλο 250αρι? απο τα υπολοιπα πιο πληρει τα παραπανω περισσοτερο?

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makois

    γενικα θελω κατι σχετικα μικρο ευελικτο και παιχνιδιαρικο για μεσα στην πολη με μικρη καταναλωση και να το βρισκω μεταχειρισμενο σχετικα φτηνα.
    XT. XT. XT. XT. XT.

    Δεν παίζει πιο ευκολοδήγητο μηχανάκι, με μηδαμινά κόστη συντήρησης και κίνησης. Θα βρεις σχετικά νέο μοντέλο (2002-2003), 600cc, σε καλή κατάσταση, κάτω από 2 χιλιάρικα.

    Αγόρασα πριν μερικούς μήνες ένα τέτοιο, για 2ο μηχανάκι και το έχω ερωτευτεί (γι'αυτό που είναι).

    Το μόνο αρνητικό είναι ότι δε μπορείς να το οδηγήσεις σαν άνθρωπος. Είναι απλά αδύνατο :P
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    XT. XT. XT. XT. XT.

    Δεν παίζει πιο ευκολοδήγητο μηχανάκι, με μηδαμινά κόστη συντήρησης και κίνησης. Θα βρεις σχετικά νέο μοντέλο (2002-2003), 600cc, σε καλή κατάσταση, κάτω από 2 χιλιάρικα.

    Αγόρασα πριν μερικούς μήνες ένα τέτοιο, για 2ο μηχανάκι και το έχω ερωτευτεί (γι'αυτό που είναι).

    Το μόνο αρνητικό είναι ότι δε μπορείς να το οδηγήσεις σαν άνθρωπος. Είναι απλά αδύνατο :P
    Κι εγώ, με την όποια άποψη μπορεί να έχω σχηματίσει απο την λίγη εμπειρία που έχω, το ΧΤ θα σου πρότεινα απο αυτά που ανέφερες.
    Κοίταξε και για το MT-03 μήπως σε ενδιαφέρει, νομίζω παίζει μεταχειρισμένο στα χρήματα που υπολογίζεις.

    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2008
    Μηνύματα
    8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
    Κι εγώ, με την όποια άποψη μπορεί να έχω σχηματίσει απο την λίγη εμπειρία που έχω, το ΧΤ θα σου πρότεινα απο αυτά που ανέφερες.
    Κοίταξε και για το MT-03 μήπως σε ενδιαφέρει, νομίζω παίζει μεταχειρισμένο στα χρήματα που υπολογίζεις.

    Το xt σκεφτομαι και εγω αν παω στα 600 cc. Το mt δεν το σκεφτομαι καν μιας και στα ιδια λευτα μπορω να παρω το er6 που το θεωρω πολυ καλυτερο.

    Υπαρχει καμια αξιολογη προταση για 250cc σε αυτη την κατηγορια περαν του klx?

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makois
    Το mt δεν το σκεφτομαι καν μιας και στα ιδια λευτα μπορω να παρω το er6 που το θεωρω πολυ καλυτερο.
    μην το λες.

    Υπαρχει καμια αξιολογη προταση για 250cc σε αυτη την κατηγορια περαν του klx?
    το ninja μάλλον είναι η καλύτερη επιλογή, αλλα αν έχεις απαιτήσεις ίσως να θελήσεις να το αλλάξεις σύντομα.
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2008
    Μηνύματα
    8
    Παιδες για ριχτε καμια προταση στα 250cc...

  13. #13
    Τρέχω και δεν φτάνω... Το avatar του/της Nefos
    Εγγραφή
    26/06/2007
    Μηνύματα
    152
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makois
    Παιδες για ριχτε καμια προταση στα 250cc...
    Μεταχειρισμένο WR250X στα 4.500 ? βρίσκεις...μοντέλο 08-09
    Μη μου δείχνετε τα προβλήματα
    Δείξτε μου τις λύσεις

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harvester
    Εγγραφή
    08/07/2008
    Μηνύματα
    319
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
    Ενα suzuki Sv650 ισως να ειναι το καλυτερο σχολειο.

    Και αν δεν εχεις τρελες απαιτησεις για γκαζι πιστευω πως δεν θα θες να το αλλαξεις ποτε.

    Αν σε ενδοιαφερει εδω ειμαστε!!!

    http://www.moto.gr/forums/showthread...34#post1597834
    τι σχολειο φιλε μ'αυτο θα βγει στην συνταξη.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2008
    Μηνύματα
    8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefos
    Μεταχειρισμένο WR250X στα 4.500 ? βρίσκεις...μοντέλο 08-09
    Δυστυχως δεν το αντεχει το budget μου. Ψαχνω για παλιο μοντελο μεχρι 2500ε.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 21:15
  2. Αγορά πρώτης μηχανής-επιλογή κυβικών
    από loki21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2012, 20:07
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2009, 00:42
  4. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 20:02
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF