Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Σαν να ψιλοξενερωσα γαμωτο

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Σαν να ψιλοξενερωσα γαμωτο

    Τις τελευταιες μερες συνειδητοποιω οτι εχω να καβαλησω μοτο 5 μηνες.
    Αντε να υπηρξε και ενα μικρο διαλειμμα 10 ημερων μεσα σε αυτους τους μηνες, το οποιο ομως ηταν ισα-ισα για να θυμηθω αμυδρα πως ειναι να ταξιδευεις η να πηγαινεις βολτα με τους φιλους σου.
    Τα τελευταια 2-3 χρονια εγω οπως και πολλοι αλλοι φιλοι προσπαθησα να ασχοληθω λιγο πιο εντατικα με τις εννοιες μοτοσυκλετα-μοτοσυκλετισμος.

    Διαβαζα, εψαχνα, δοκιμαζα, εξοπλιστηκα (ποτε 100%, αλλα ειχα σαν αλλοθι το γεγονος οτι ποτε δεν ξεπερναγα, μαλλον ουτε καν προσεγγιζα τα ορια μου, και δεν μιλαω καν για τα ορια της μηχανης).
    Και μεσα σε αυτη την ψευδαισθηση λοιπον οτι γνωριζα το γυροσκοπικο και οχι μονο, οτι επαιρνα ολα τα απαραιτητα μετρα, οτι δεν ειχα να αποδειξω κατι στον εαυτο μου, οτι,οτι,οτι....εφτασα στο σημειο να πιστευω οτι επρεπε παντα να προσπαθω να κανω το κατι παραπανω.

    Να κανω σεμιναρια και να μπω πιστα, να εχω ολες μου τις αισθησεις σε ετοιμοτητα και βαλε, να συμπληρωσω καποια πραγματα στον εξοπλισμο ασφαλειας μου, να πειραματιστω σε καποια πραγματα, και γενικα να γινω οσο πιο προσεκτικος και καλος οδηγος μπορουσα, και γιατι οχι και γρηγορος.
    Ειναι πραγματα που πιστευω οτι τα θελουμε ολοι μας.

    Και ολον αυτο τον καιρο δεν μπορεσα να ανοιξω τα ματια μου, και να δω, οτι εχω αφιερωσει ολον μου τον χρονο και την ενεργεια μου στην δουλεια για να μπορεσω να φτασω τους στοχους που ειχα βαλει για μενα και την μοτοσυκλετα μου, ενω ειχα οτι ηθελα μπροστα μου.

    Για αυτα που ηθελα να κανω τελικα οπως το βλεπω τωρα, ημουν εξοπλισμενος, ειχα τις γνωσεις ειχα τα λεφτα,ειχα παραπανω κυβικα και αλογα, αλλα καπου εχασα το παιχνιδι και προσπαθησα να δω και λιγο παραπερα ενω δεν μου χρειαζοταν.
    Αλλωστε τα ταξιδια και η χαρα μιας χαλαρης βολτας οπου τον πρωτο λογο εχει η ιδια η βολτα και οχι ο χρονος ολοκληρωσης της, η ο προορισμος, δεν χρειαζονται Γιοσιμουρες,Ολινς ανοδιωμενες βιδες και ολοσωμες φορμες (καλα αυτο το συζηταμε), ουτε λιωμενες ξυστρες.

    Απλα χρειαζεται να πεισεις τον εαυτο σου, οτι αυτα και μονο αυτα αγαπας, και οτι πολλες φορες δεν μποεις να πας παραπερα.
    Δεν ειμαστε ολοι φτιαγμενοι για καποια πραγματα.
    Ουσιαστικα πρεπει να τα βρουμε με τον εαυτο μας, αργα η γρηγορα, και αμα το καθυστερησουμε, θα προσγειωθουμε αποτομα στην πραγματικοτητα.

    Φτανω λοιπον τωρα που γραφω σε σημειο, να πιστευω οτι η μοτοσυκλετα σαν ιδεα, δεν ειναι και ουτε ηταν κατι για μενα. Ενα μεσο ηταν και οχι σκοπος.Μαλιστα ενα μεσο που καλυπτει καποιες βασικες αναγκες μου, γιατι δεν μπορω να πω οτι αυτη την στιγμη μου λειπει ιδιαιτερα η διασκεδαση, αλλα η μετακινηση για την οποια εχουμε και παπι.

    Οποτε τι μενει. Οταν με το καλο παρω ξανα τη μηχανη στα χερια μου, η πρωτη βολτα θα γινει απο το συνεργειο στα γκαραζ. Και μαλιστα θα με προβληματισει. Γιατι απο το γκαραζ θα βγαλω το παπι.
    Και ποιος ξερει ποτε θα ξαναμπει εκει μεσα για να βγει η αλλη....η ψευδαισθηση.

    Μπορει να γραφω μπερδεμενα, αλλα σκεφτομαι αρκετα καθαρα τωρα.
    Δεν γινεται οι ανθρωποι να αλλαζουν τοσο αποτομα, απο την μια στιγμη στην αλλη. θα μου πεις.
    Αλλα δεν μπορω και να το βοηθησω ρε γαμωτο.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  2. #2
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Τώρα μπερδεύτηκα...

    Η συμβουλή μου: Να κάνεις αυτό που σου αρέσει και που έχεις την πεποίθηση πως είναι εφικτό να κάνεις. Όχι να ζορίζεσαι απο ΠΡΕΠΕΙ επειδή στα επιβάλουν άλλοι έμμεσα και άμεσα.

    Να χαίρεσαι το γεγονός οτι καβαλάς και όχι το ΤΙ καβαλάς και ΠΩΣ το καβαλάς .

    Τώρα το βλέπω να αρχίσετε διάφορα επι του "καβαλήματος" και να καβαλήσετε κανονικότατα το θέμα του ανθρώπου, οπότε θερμή παράκληση να συγκρατηθήτε :rotflmao:
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Γιώργο, πολύ σωστά έγραψες πως η μοτοσικλέτα δεν είναι ο σκοπός...

    Σκοπός είναι να βιώσουμε εμπειρίες, να κάνουμε βόλτες, να ζήσουμε κάποιες στιγμές ελευθερίας με τον αέρα να σφυρίζει στο κράνος μας...

    Να βρεθούμε με ανθρώπους οι οποίοι καταλαβαίνουν την ιεροτελεστία "βάζω κράνος, μπουφάν, γάντια, ζεσταίνω το μοτέρ" και να πούμε μια κουβέντα...

    Όλα αυτά δεν είναι η κάθε στιγμή που είμαστε πάνω στη μοτοσικλέτα μας...
    Είναι λίγες στιγμές, πολύ λίγες...
    Τις υπόλοιπες απλά μετακινούμαστε και προσπαθούμε να επιβιώσουμε...

  4. #4
    Φίλε Γιώργο μη ξενερώνεις ρε παιδί...



    σου έτυχε μια στραβή, και ήρθε και άλλη μια στο καπάκι, αυτό είναι όλο...


    εσύ είσαι πολύ ευρωπαίος (με την καλή τους και θετική τους έννοια) και αν δεν είναι το μηχανάκι τζίτζουλας (τζιτζί) δε το βγάζεις απο το συνεργείο, είσαι και μερακλής!!!


    δεν εισαι σαν εμενα το γύφτο πού όταν χάλάει κάτι, το αφαιρώ απο την μηχανή και αυτό ήταν!


    το σωστό τελικά είναι το ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

    ούτε σαν εμένα, ούτε σαν εσένα...



    ζύγισε λιγο την φάση σου, τι θέλεις και τι έχεις;


    θέλεις βόλτες ; γδύστο, βάλε κάτι πρόχειρο μπροστά να φαίνεσαι και κάνε παρέα με του λοιπούς δίκυκλους φίλους σου, το μόνο που θα αλλάξει είναι ο αέρας και ίσως η κατανάλωση λίγο...


    πέταξε επιτέλους αυτό τον μύθο του μάστορα!


    ξεντύνεις το μηχανάκι μόνος σου και το γνωρίζεις, το πονάς περισσότερο (πολύ καλύτερο απο το να το πλένεις , να σου δώσω να καταλάβεις)


    είσαι γυμνός τώρα έτσι; (για τη μοτο λέμε :rotflmao: )


    έχεις και ένα ελαφρώς παρμένο μπροστινό!

    τι μπορείς λοιπόν να πάθεις περισσότερο (με την καλή έννοια πάντα),


    μή ξοδεύεσαι με την πρώτη, άσε τα πλαστικά σου να φτιάχνονται σιγά σιγά , κράτα να έχεις χρήματα για καύσιμα,



    δανείσου (φίλους άλλωστε έχεις, εγώ στα δίνω ασυζητητί) δερμάτινα, και μπές σε ένα γαμημένο τρακ ντευ,


    θα παρατήσεις τα πλαστικά σου (που τώρα θα είχες πάρει 3 φόρμες και κράνοι) και θα ασχοληθείς με την κάυλα,


    και όποτε τα φτιάξεις ρε φίλε...


    μη σε πέρνει απο κάτω, πιτσιρικάς είσαι ακόμα, κάνε μια παράκαμψη!!!!


    απλά είσουν άτυχος (για εμένα είσαι απο τους πιο ασςφαλείς οδηγούς που έχω συμπλεύσει)


    κάνε το άλμα και άλλαξε για λίγο νοοτροπία!



    για τόοοοοοοσο λίγο και δε θα το μετανοιώσεις!



    στο έχω πεί 500 φορές , έλα να το γδύσεις μόνος σου, έχω εργαλεία!!!!



    περιμένω πμ...



    αααα, και την τεταρτη έχει τράκ ντευ!!!


    τα δέρματα μου δικά σου (ξέρεις βέβαια πως δεν είναι τα ΤΟΡ αλλά τα έχω τσεκάρει, δουλεύουν) !


    και άσε τα ευρωπαικά στυλάκια, για λίγο έστω!



  5. #5
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    ΒΕ WATER MY FRIEND!

  6. #6
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    min tous akous re ksenerose oso 8es
    emis na imaste kala...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  7. #7
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Re: Σαν να ψιλοξενερωσα γαμωτο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Μπορει να γραφω μπερδεμενα, αλλα σκεφτομαι αρκετα καθαρα τωρα.
    Δεν γινεται οι ανθρωποι να αλλαζουν τοσο αποτομα, απο την μια στιγμη στην αλλη. θα μου πεις.
    Αλλα δεν μπορω και να το βοηθησω ρε γαμωτο.
    Δεν ....ξενερώνεις Γιώργο.......μεγαλώνεις μάλλον..
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  8. #8
    Νομιζω οτι κανεις τα πραγματα δυσκολα για τον εαυτο σου.Θα λεγα μολις παρεις την μηχανη και σιγουρευτεις οτι ειναι ενταξει,να κανεις μια 500αρα χαλαρα χιλιομετρα καμια γραφικη διαδρομη ,να δεις και την αλλη οψη της μηχανης,να ζυγιασεις καλυτερα.Το ενα δεν ανερει το αλλο,απαραιτητα.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Το σκεφτομουν πολυ καιρο, αλλωστε εχω καιρο να ταξιδεψω, και το καλοκαιρι ολα τα σχεδια πηγαν στραφι.
    Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν θελω να ταξιδεψω, γιατι για καποιο περιεργο λογο φοβαμαι..αρκετα θα ελεγα.
    Βασικα ποτε δεν εχω ξανααισθανθει ετσι μετα απο ατυχημα.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Ο φόβος πάνω στη μηχανή είναι από τους καλύτερους φίλους σου...
    Ο πανικός είναι εχθρός σου...

    Τη μηχανή να τη φοβηθείς όταν πάψεις να τη φοβάσαι...

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Ο φόβος πάνω στη μηχανή είναι από τους καλύτερους φίλους σου...
    Ο πανικός είναι εχθρός σου...

    Τη μηχανή να τη φοβηθείς όταν πάψεις να τη φοβάσαι...

    DIAFWNW KATHETWS


    ΑΠΑΞ ΚΑΙ φοβηθείς, έχεις πέσει!!!

    Γνώμη μου πως:


    η μοτοσυκλετα είναι προέκταση του εαυτού μας όταν την οδηγούμε.

    είναι η υλοποίηση της ψυχολογίας μας, με καλή ψυχολογία είμαστε εως άριστοι, με κακή είμαστε πολύ επίφοβοι!


    πόσοι απο εμας έχουμε πέσει μια μέρα που κάτι δε μας πήγαινε καλά, που είμασταν κάπως σφιγμένοι στην μοτό επάνω, και που ενώ είδαμε σημάδια τα προσπεράσαμε, δε τα φιλτράραμε για να προνοήσουμε!


    Ο φόβος να πέσεις μακριά, πάντα όμως καλό ειναι να μην φθάνεις στο άλλο άκρο , μα να κυριαρχεί η εγκράτεια!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Ο φόβος σε κρατάει κάπως από το να πιέσεις στα όρια, τα δικά σου ή της μηχανής σου (δεν έχει σημασία)...

    Αυτό που θα σε ρίξει είναι ο πανικός όταν σου τελειώσει το πίσω λάστιχο και αντιδράσεις λάθος...

    Φιλικά πάντα Σταύρο, δε θέλω να το γυρίσουμε σε διαμάχη...

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver


    Φιλικά πάντα Σταύρο, δε θέλω να το γυρίσουμε σε διαμάχη...

    φιλικά και εγώ ηρωά μου μαγκάιβερ :rotflmao:


    καλα ρε συ είσαι σοβαρός έχω όρεξη να τσακωθώ;

    οτι πεις εσύ φίλε μου!! :rotflmao:






    είναι διαφορετικός ο φόβος που λές εσύ απο τον φόβο πού λέω εγώ...


    τώρα ποιόν φόβο εννοεί ο τζηκρούκης !!!

    μόνο αυτός μπορεί να μας πεί!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    καλα ρε συ είσαι σοβαρός έχω όρεξη να τσακωθώ;
    Ξέρω κι εγώ;

    Τώρα τελευταία ξεκινάει το μαλλιοτράβηγμα από το πουθενά :rotflmao: ...

    Άντε, εβίβα!


  15. #15
    οποιος καει στο χυλο,φυσαει και το γιαουρτι.

    Λογικα πραγματα,θελει χρονο και λιγη επημονη,κανεις δεν ειπε οτι ειναι ακινδυνο,
    Τη βολτα να την κανεις ,αλλα με παρεα.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σαν να μην έφταναν όλα....
    από nikos_abel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2011, 14:05
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2010, 15:28
  3. σαν να ξεχασαμε και τον...
    από devil's animal στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2008, 17:37
  4. Ποια 600 Να Παρω? Κατι Σαν Hornet H Kατι Αλλο?
    από ALSFA 30 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2006, 00:10
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2004, 18:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF