Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: V-strom 650 με ABS ή όχι

  1. #1

    V-strom 650 με ABS ή όχι

    Αγαπητοί μοτοσυκλετιστές, σκεφτομαι να πάρω το V-strom 650. Το μόνο δείλημα είναι αν θα το πάρω με ABS ή όχι!!! Δεν θα το ταξιδέψω πολύ, όχι στην αρχή τουλάχιστον. HELP ME PLEASE!!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    254
    ABS!!!!Ποιος ο λογος να μην εχεις κατι που παρεχει προσθετη ασφαλεια; Εκτος αν εισαι φανατικος του χωματος...Αξιζει, το εχω με ABS και στις 5 φορες που χρειαστηκε με γλιτωσε απο την χαζομαρα μου ή των αλλων!
    mustili

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της edie
    Εγγραφή
    02/04/2006
    Μηνύματα
    194

    Re: V-strom 650 με ABS ή όχι

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από antonismar
    Αγαπητοί μοτοσυκλετιστές, σκεφτομαι να πάρω το V-strom 650. Το μόνο δείλημα είναι αν θα το πάρω με ABS ή όχι!!! Δεν θα το ταξιδέψω πολύ, όχι στην αρχή τουλάχιστον. HELP ME PLEASE!!! [/QUOTE




    Τι σε δυσκολεύει στο ABS

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    !ABS!

    Δεν υπάρχει λόγος να το πάρεις χωρίς. Εδώ η τεχνολογία σου προσφέρει κάτι το οποίο μπορεί χωρίς υπερβολή να σώσεις τη ζωή σου & εσυ θα πεις όχι?
    Δεν έχει λογική χωρίς!


  5. #5
    Συνηθεια ειναι....Και οπως ειπωθηκε, κατι που προσφερει περισσοτερη ασφαλεια γιατι να μην το εχεις....

  6. #6
    το μόνο που με δυσκολεύει είναι η μετακίνηση στην αθήνα!!! Μήπως στο μποτιλάρισμα αντί να σε σώσει σε φέρει σε κίνδυνο. Γι' αυτό ζητάω την γνώμη σας!Σίγουρα είναι θέμα συνήθειας.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από antonismar
    το μόνο που με δυσκολεύει είναι η μετακίνηση στην αθήνα!!! Μήπως στο μποτιλάρισμα αντί να σε σώσει σε φέρει σε κίνδυνο. Γι' αυτό ζητάω την γνώμη σας!Σίγουρα είναι θέμα συνήθειας.
    Πάρε με ABS και εάν σε ενοχλεί μερικές φορές βγάλε την ασφάλεια και είναι χωρίς ABS.

  8. #8
    cool.....μέλος Το avatar του/της theocris
    Εγγραφή
    30/11/2006
    Μηνύματα
    23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από braingd
    Πάρε με ABS και εάν σε ενοχλεί μερικές φορές βγάλε την ασφάλεια και είναι χωρίς ABS.

    +1000

  9. #9
    ΜΕ ΑBS!

    Ειδικα μεσα στην Αθηνα... Βλεπε Θηβων, Ακαδημιας, και λοιπα παγοδρομια... ΑΠΛΑ ζουλας τη μανετα μεχρι τερμα, και φρεναρεις.

    Εκει που το ABS καθιστα το φρεναρισμα δυσκολο εως και ανυπαρκτο ειναι στο χωμα. Αλλα και παλι, μεσα στη γενικη προετοιμασια (προφορτιση, μειωση της πιεσης στα λαστιχα) κανεις και εναν κοπο και βγαζεις και τις ασφαλειες και εισαι ετοιμος.

  10. #10
    Κι εγώ είμαι υπέρ αν και έχω οδηγήσει μόνο δύο μηχανές χωρίς για να έχω απόλυτη άποψη.

    Πέρα όμως από αυτά που αναφέρουν τα παιδιά για τα προβλήματα στο χώμα, αυτό που πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι οι μηχανές με ABS έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά στο φρενάρισμα και απαιτούν διαφορετικό χειρισμό από τις μηχανές χωρίς (πχ τα παιδιά αναφέρουν φρένο με τέρμα μανέττα).

    Αυτό μπορεί να είναι ένα μικρό πρόβλημα για σένα στην αρχή αν οδηγείς καιρό χωρίς ABS καθώς θα πρέπει να δοκιμάσεις και να συνηθίσεις στην ύπαρξή του.

    Επίσης (βλέπε σχετικό topic στο forum Οδήγηση από Γιαγιά Αρκούδα) σε φρενάρισμα πανικού και ανάποδο γυροσκοπικό από μια μικρή δοκιμή που έκανα η μηχανή τείνει να ανοίγει την πορεία της - λίγο αλλά αισθητά - αν πάρει μπροστά το ABS. Αυτό βέβαια - αν το περιμένεις - δεν θα σε προβληματίσει πολύ (και εύχομαι να μην το δεις ποτέ)

    Γενικά η αίσθηση είναι διαφορετική, και εάν δεν είσαι έμπειρος οδηγός (που από ότι καταλαβαίνω δεν είσαι, όπως κι εγώ) το ABS θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο από ότι θα σε προβληματίσει.

    Φιλικά
    Δεν ήξερες δεν ρώταγες;;;

Παρόμοια θέματα

  1. Vfr με Abs ή όχι?
    από kostasdirt στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2009, 21:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF