Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Ασχετη απορία σχετικα με Adsl

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586

    Ασχετη απορία σχετικα με Adsl

    Εκανα μία αιτησούλα τον Μάρτιο στη Vivodi και 6 μήνες μετά την διέκοψα, χωρίς φυσικά να έχει γίνει ενεργοποίηση. Πρίν κανένα μήνα έκανα αιτησούλα στην HOL και περιμένω.

    Εχει κανείς double play εδω μέσα? Και αν ναι, αξίζει? η να την διακόψω και αυτή και να παραμείνω ΟΤΕ? (το μόνο που με χαλάει στον ΟΤΕ είναι το κόστος ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ)

    Sorry για το άσχετο αλλά απο τα σχετικά sites δεν βγάζεις άκρη μιάς και μπαίνουν όλοι για να κράξουν και όσοι δεν κράζουν αντιμετωπίζονται περίεργα από τους υπόλοιπους.

    Ασε που εδώ είμαστε μια οικογένεια και βοηθάμε ο ένας τον άλλο.
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Φίλε εγώ έχω κατασταλάξει στο ότι όλοι αυτοί οι εναλλακτικοί τάζουν λαγούς με πετραχήλια όσο αφορά ταχύτητες, χρόνους μέχρι να συνδεθείς, και εξυπηρέτηση, αλλά σπάνια όλα πάνε καλά...αν είσαι από τους τυχερούς και δεν έχεις προβλήματα έχει καλώς....είσαι σχετικά γρήγορος και κάνεις και οικονομία...αλλιώς μαύρο φίδι που σ' έφαγε.... τρώς την ζωή σου σε ατελείωτες γραμμές αναμονής μιλώντας συνεχώς με άσχετους, ανεύθυνους, ή απλώς ηλίθιους, μπας και βγάλεις άκρη...και φυσικά δεν βγάζεις ποτέ γιατί η κοπέλλα από την άλλη άκρη δεν μπορεί να ξεχωρίσει το ρούτερ από το σπλίττερ, ενώ ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που καταφέρεις να πετύχεις έναν "τεχνικό" θα καταλάβεις γιατί βάζω την λέξη σε εισαγωγικά...
    Τουλάχιστον ο Οτε διαφημίζει αυτό που μπορεί να δώσει η γραμμή του... οι άλλοι υπόσχονται μέχρι και 24Mbit αλλά δεν σου λένε ότι για να πιάσεις έστω και το μισό απ' αυτό πρέπει να μένεις ακριβώς απέναντι από το Dslam...

    Τι να σου πω άλλο...θέμα τύχης είναι...

  3. #3
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Λοιπόν καταρχήν να μην βάζουμε όλους τους ISP providers σε ένα τσουβάλι. Νομίζω ότι υπάρχουν καλές ενναλακτικές του ΟΤΕ όπως είναι η Forthnet και η HOL. Για την πρώτη ειδικά επειδή τυγχάνει να είμαι προπτυχιακός προγραμματιστής έχω σχηματίσει την καλύτερη γνώμη καθώς έχω αλλάξει εταιρίες και εταιρίες και επειδή έχει πολύ υψηλό επίπεδο τεχνογνωσίας καθώς συνεργάζεται άμεσα με το ΙΤΕ. Το μοναδικό μειονέκτημα (το οποίο δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει και στο δίκτο του ΟΤΕ) είναι ότι προκειμένου τα δίκτυα να ολοκληρωθούν σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν ποντίσει σχετικά ρηχά τις οπτικές ίνες με αποτέλεσμα κάθε φορά που κάποιο συνεργείο δημόσιας επιχείρησης κάνει εργα να κινδυνεύει να την κόψει. Συνοψίζοντας, ΝΑΙ συμφέρει να κάνεις μία τέτοια κίνηση αλλά με μία σοβαρή εταιρία όπως σου είπα και πιο πάνω και όχι με κάτι ALTEC, TELEDOME, VIVODI, MATSAKONI και τα σχετικά..


    ΥΓ. Θα πρέπει παιδιά να έχετε υπόψην σας ότι οι αριθμοί που καλείτε όταν έχετε πρόβλημα δεν είναι ουσιαστικά τεχνική υποστήριξη, αλλά βλαβοληπτικό που σημαίνει ότι απλώς καταχωρούν την βλάβη σας σε μία βάση δεδομένων και μετά αναλαμβάνει τεχνικός. Το ξέρω από την κοπέλα μου που είναι και φοιτήτρια επιστήμης υπολογιστών και δουλεύει part time με τις φοιτητικές συμβάσεις στον ΟΤΕ στο 121..Η κοπέλα μου ας πούμε είναι προγραμματίστρια αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα πέσεις και σε φοιτητή θεολογίας..

  4. #4
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Λοιπόν καταρχήν να μην βάζουμε όλους τους ISP providers σε ένα τσουβάλι. Νομίζω ότι υπάρχουν καλές ενναλακτικές του ΟΤΕ όπως είναι η Forthnet και η HOL. Για την πρώτη ειδικά επειδή τυγχάνει να είμαι προπτυχιακός προγραμματιστής έχω σχηματίσει την καλύτερη γνώμη καθώς έχω αλλάξει εταιρίες και εταιρίες και επειδή έχει πολύ υψηλό επίπεδο τεχνογνωσίας καθώς συνεργάζεται άμεσα με το ΙΤΕ. Το μοναδικό μειονέκτημα (το οποίο δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει και στο δίκτο του ΟΤΕ) είναι ότι προκειμένου τα δίκτυα να ολοκληρωθούν σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν ποντίσει σχετικά ρηχά τις οπτικές ίνες με αποτέλεσμα κάθε φορά που κάποιο συνεργείο δημόσιας επιχείρησης κάνει εργα να κινδυνεύει να την κόψει. Συνοψίζοντας, ΝΑΙ συμφέρει να κάνεις μία τέτοια κίνηση αλλά με μία σοβαρή εταιρία όπως σου είπα και πιο πάνω και όχι με κάτι ALTEC, TELEDOME, VIVODI, MATSAKONI και τα σχετικά..


    ΥΓ. Θα πρέπει παιδιά να έχετε υπόψην σας ότι οι αριθμοί που καλείτε όταν έχετε πρόβλημα δεν είναι ουσιαστικά τεχνική υποστήριξη, αλλά βλαβοληπτικό που σημαίνει ότι απλώς καταχωρούν την βλάβη σας σε μία βάση δεδομένων και μετά αναλαμβάνει τεχνικός. Το ξέρω από την κοπέλα μου που είναι και φοιτήτρια επιστήμης υπολογιστών και δουλεύει part time με τις φοιτητικές συμβάσεις στον ΟΤΕ στο 121..Η κοπέλα μου ας πούμε είναι προγραμματίστρια αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα πέσεις και σε φοιτητή θεολογίας..

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Το κόστος δεν έχει μεγάλη διαφορά. Ο ΟΤΕ με πάγιο, απεριόριστες κλήσεις και 1MBPS, κοστίζει 103?/δίμηνο. Η FORTHNET με πάγιο, απεριόριστες κλήσεις και ταχύτητα έως 24MBPS, κοστίζει 80?/δίμηνο. Ουσιαστικά πληρώνεις και εκεί για 1MBPS και λαμβάνεις υψηλότερη ταχύτητα, αναλόγως την τύχη σου. Το κορυφαίο είναι οι δωρεάν κλήσεις στο εξωτερικό, ακόμη και σε κινητά, πχ Αυστραλία! Το περίεργο είναι ότι η συνεργασία τους είναι με τον ΟΤΕ σε περιπτώσεις βλάβης δικτύου, κλπ. :wacko:

    ΥΓ Έκανα αίτηση για το 2play.

  6. #6
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
    Το κόστος δεν έχει μεγάλη διαφορά. Ο ΟΤΕ με πάγιο, απεριόριστες κλήσεις και 1MBPS, κοστίζει 103?/δίμηνο. Η FORTHNET με πάγιο, απεριόριστες κλήσεις και ταχύτητα έως 24MBPS, κοστίζει 80?/δίμηνο. Ουσιαστικά πληρώνεις και εκεί για 1MBPS και λαμβάνεις υψηλότερη ταχύτητα, αναλόγως την τύχη σου. Το κορυφαίο είναι οι δωρεάν κλήσεις στο εξωτερικό, ακόμη και σε κινητά, πχ Αυστραλία! Το περίεργο είναι ότι η συνεργασία τους είναι με τον ΟΤΕ σε περιπτώσεις βλάβης δικτύου, κλπ. :wacko:

    ΥΓ Έκανα αίτηση για το 2play.

    Δεν έτσι ακριβώς τα πράγματα. Ο ΟΤΕ στο πακέτο που αναφέρεις έχει δωρεάν κλήσεις μονό προς ΟΤΕ αν δεν απατώμαι , και με το την λογική ότι καθημερινά κόσμος πάει στους ιδιωτικούς θα χρεώνεσαι κλήσεις συχνά πυκνά . Πρόσφατα έβαλα Φορθνετ , double play , μονό που επειδη δεν πολυχρησιμοποιώ το σταθερό επέλεξα το πακέτο με τα 24 Ε μηνιαίως και χρέωση κάθε κλήση κανονικά .Έκανα και εγώ την λάθος υπόθεση πως αν δεν είναι 24 MBit , άντε να είναι τα μισά . Ε κάνα 6αρι πίανω max οχι ομώς και 1 που δίνει ο ΟΤΕ , καμιά σύγκριση. . Βέβαια όταν κατεβαζεις με 600 και 700 και 800 ορισμένες φορές και προβλήματα άλλα δεν έχεις , οπώς ακούω για νεκρά τηλεφωνά και τέτοια , δύσκολο να κανείς μανούρα .Αλλώστε μεγαλύτερες ταχύτητες , κακά τα ψέματα , για οικιακή χρήση ειναι περιττές .Επίσης οι HOL δινει το φουλ πακέτο , ιντερνετ και τηλεφωνία με 68 εβρά το 2μηνο περίπου 40 εβρά κατω απο τον ΟΤΕ . Και όλες αυτές οι τιμές λογώ σκληρού ανταγωνισμού αναμένονται να κατηφορίσουν και αλλό .

    Στον ΟΤΕ οφειλώ να αναγνωρίσω πως είναι ο πιο αξιόπιστος αλλά αν αναλογιστεί κανείς ποσά χρονιά μας πίνει το αίμα , συγκριτικά με τα χρονιά που είναι παρόντες οι ιδιωτικοί παροχή θα δει πως οι δεύτεροί έχουνε κάνει τεραστία βήματα .Μην νομίσετε ωστόσο πως ο ΟΤΕ δεν βγαζεί και απο εκεί . Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που έγιναν και οι χώροι συνεγκαταστασής στα κέντρα του ΟΤΕ για τους ιδιωτικούς , μέχρι και από το χώρο που τους ενοικιάζει βγάζει .Εδω και πολύ καιρο που εργάζομαι στην κατασκευή αυτών των χώρων ακούω από τους υπαλλήλους του ΟΤΕ το εξής σενάριο επιστημονικής φαντασίας . Οτι και καλά ο ΟΤΕ αφήνει τους μικρούς να μεγαλώσουν , και να χρεωθούν και σε ανύποπτο χρόνο θα κάνει την κίνηση ματ με κάποια υπερπροσφορά και θα τους τελειώσει όλους . Με τέτοιες νοοτροπίες φαίνεται πως ο Οργανισμός δεν αντιλαμβάνεται πως το τοπίο στις τηλεπικοινωνίες έχει αλλάξει ανεπιστρεπτί .
    Modenas Kriss 125

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Δεν είμαι σίγουρος αλλά η ανάλυση του ΟΤΕ είχε ως εξης:

    -Τέλη 30?/2μήνο
    -Απεριόριστες κλήσεις 30?/2μήνο (24Η, σε οποιοδήποτε σταθερό)
    -Επιλογή ταχύτητας internet, πχ το 1MBPS το χρεώνουν 18.50?/μήνα

    Το αντίστοιχο πακέτο της HOL είναι στα 34?/μήνα, με πάνω-κάτω τις ίδιες υπηρεσίες. Της Forthnet είναι στα 40? αλλά απ΄ότι βλέπω τρέχουν πολύ με προσφορές επιπλέον υπηρησιών.

    Λόγω Πάτρας, η μόνη επιλογή είναι ο ΟΤΕ. Η Forthnet έρχεται 18/1 και η HOL από 30/3. Η Tellas δεν αναφέρει ημερομηνίες. Οπότε και με την επιλογή της Forthnet εξοικονομείς 20?/2μήνο σε σχέση με τον ΟΤΕ, και πρέπει να πληρώσεις μόνο 15? το πάγιο 1 μήνα μέχρι την ενεργοποίηση του δικτύου τους.

    Το πρόβλημα είναι ότι πληρώνεις ~50?-60?/2μήνο στον ΟΤΕ, κάνοντας οικονομία κλήσεων και χωρίς internet. Εκεί πιστεύω ότι βασίζονται οι Forthnet/HOL/Tellas και με μία αύξηση της τάξεως των 10?/μήνα, σου προτείνουν απεριόριστες κλήσεις και έχεις ως δώρο το internet.

  8. #8
    Forthnet 2play έβαλε πρόσφατα ο αδερφός μου.Οι ταχύτητες που φτάνουν σε περιοχές που υπάρχει το ιδιόκτητο δίκτυό τους είναι τα 24mbps και όντως ο αδερφός μου κατεβάζει με 1650kb/sec που είναι περίπου 20mbps.Η Forthnet σου εγγυάται ελάχιστη ταχύτητα 5mbps από όσο ξέρω γεγονός που σημαίνει ότι συμφέρει 100% αν υπολογίσουμε ότι το κόστος είναι 25? τον μήνα
    Fortis Fortuna Adiuvat

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    21.50? κοστίζει το ADSL τους, το 2play κοστίζει 39.90?.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gkr
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    100
    οταν πρωτοξεκινησαν οι ιστοριες με τα dsl συνδεθηκα με vivodi. τα προβληματα ηταν πολλα μεχρι που σε ανυποπτο χρονο μου διεκοψαν τη συνδεση. απο οτι μου ειπαν τηλεφωνικα εκαναν καποιο λαθος που ομως δε σωνοταν με τιποτα γιατι εστειλαν και αιτηση στον οτε να μου κοψει τη γραμμη dsl (!!!) . τουλαχιστον μου επεστρεψαν τα χρηματα που τους ειχα πληρωσει. (οχι αμεσως ομως, περασε κανα τριμηνο).

    μετα πηγα στον οτε με γραμμη 1Mb. απο τοτε δεν εχω ξανα ασχοληθει με το θεμα, απλα δουλευει.

    Στο γραφειο εχουμε dsl απο την forthnet. ολα δουλευαν καλα μεχρι που καναμε ανανεωση συνδρομης και μας προτειναν ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ.... αυτο ηταν. απο τοτε δεν εχουμε ξαναδει internet στο γραφειο. και εχει περασει ενα μηνας.... και ειμαστε επαγγελματικος χωρος που το internet ειναι απαρραιτητο. ειναι να μην μπλεξεις. ειναι και οτι το θεμα internet δεν ανηκει στο χωρο ευθυνης μου, διαφορετικα θα ειχα κανει διακοπη.

    απο τη μικρη μου εμπειρια θα ελεγα να ξεκαθαρισεις τι θελεις: ταχυτητα ή αξιοπιστια.
    αν θες κατι που να δουλεψει σιγουρα μεινε στον ΟΤΕ. ολα τα αλλα ειναι θεμα τυχης αν συμβουν οσα υποσχονται.

  11. #11
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    εγω παντως εχω το ''3play'' της ΟΝ...
    τα μονα προβληματα ηταν οτι κανα δυο μερες ειχαμε καποιες διακοπες στο σταθερο τα οποια εχουν ξεπεραστει...
    απο ταχυτητα πανω απο 6 mbps...και αυτο ειναι σιγουρο..διοτι αν εισαι κατω απο αυτο η ψηφιακη τν κανει διακοπες στο σημα ..τετοιο προβλημα δεν εχω...καμπανα το εργαλειο...
    απο τορρεντς εχω δει να κατεβαζω και με 800kb/sec...
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της tiro
    Εγγραφή
    03/07/2004
    Μηνύματα
    20
    Αρκετα τεκμηριωμενες απαντησεις σε ολα τα παραπανω βρισκει κανεις στο www.adslgr.com

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tiro
    Αρκετα τεκμηριωμενες απαντησεις σε ολα τα παραπανω βρισκει κανεις στο www.adslgr.com
    Ειναι από τα fora από τα οποία προσπάθησα να βγάλω άκρη, και είναι ο ορισμός αυτού που γράφω. Αν κάποιος εκεί πει καλό λόγο οι υπόλοιποι, στην καλύτερη, τον κράζουν.
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  14. #14
    Εγώ έχω τελλάς. Την είχα πρίν ενεργοποιηθεί το δίκτυό της, με 1ΜΒ και έκανα τη μετάβαση στο δίκτυό της στα 4ΜΒ και τώρα στα 12ΜΒ. Εκτός της μετάβασης που μου πήρε 2 μήνες λόγω μιας μ@λ@κί@ς κάποιου 'τεχνικού' του κ@λου προφανώς (δεν είχε μεταφέρει το λογαριασμό μου απο τον σερβερ του 1ΜΒ σ'αυτόν των 12ΜΒ και δεν μπορούσαν να το καταλάβουν), όλα τα υπόλοιπα είναι μια χαρά. Κατεβάζω πλέον με 900-950 σταθερά (~7,5ΜΒ) και αστικά, υπεραστικά δωρεάν.
    http://i132.photobucket.com/albums/q...e-animated.gif
    http://homepages.pathfinder.gr/argi6argi/index.html
    http://s132.photobucket.com/albums/q11/argi6argi/
    http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=27013

    100 αλογα κατω απο την σελα ειναι λιγοτερο επικινδυνα απο το γαιδουρι που τα οδηγει.
    Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέσαι. Γι' αυτά που διορθώνονται και γι' αυτά που δεν διορθώνονται.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.855
    Εγώ πρόσφατα έβαλα ΟΤΕ εκατόν κάτι το 2μηνο.
    Ετσι κι αλλιώς τόσα πλήρωνα για οτε χωρίς ίντερνετ και έτσι κι αλλιώς δεν έπαιρνα κινητά και υπεραστικά.
    Στην γειτονιά υπάρχουν τα πάντα απο πάροχους, αλλά η εμπειρία ενός φίλου που τραβιέται στα δικαστήρια μαζί με όλη του τη γειτονιά με έκανε να πάω στον ΟΤΕ.
    Και η άποψη μου είναι οτι όταν παρέχεις τέτοιες υπηρεσίες χρειάζεται και υποδομή και τεχνικοί και υπάλληλοι, που νομίζω οτι λίγες εταιρείες απο αυτές που υπάρχουν διαθέτουν.
    Γιατί τον βρίζουμε τον ΟΤΕ αλλά μετά απο καμιά ώρα στην αναμονή την πέτυχα την κοπελιτσα και το σετάρισα το ρουτεράκι, και η σύνδεση σε 5μέρες με τηλεφωνική παραγγελία και τα μηχανήματα με κουριερ στην πόρτα μου.
    Οχι άσχημα, και στο κάτω-κάτω δεν παντρευόμαστε

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απορία σχετικά με probiker φόρμα, και προστατευτικά
    από mizz στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2009, 16:43
  2. Απορία σχετικά με "σιδερένιες" βαλίτσες ...
    από Bil στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 09:27
  3. Απορια σχετικα με τις BMW
    από melissos28 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2006, 18:42
  4. Σχετικα με Adsl
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2006, 14:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF