Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Περί μπαταρίας

  1. #1

    Περί μπαταρίας

    Καλημέρα σας!
    Είμαι νέος κάτοχος μεταχειρισμένης F650GS του 2003. Σας διαβάζω μήνες τώρα και ήρθε η ώρα για το πρώτο μου post.
    Το βασικό μου πρόβλημα με όλα μου τα μηχανάκια ως τώρα ήταν η μπαταρία. Και αν στα παλιότερα δεν με πείραζε και τόσο να κάνω διάφορες ταρζανιές (λέγε με "σκάσιμο"), την ΒMW θέλω να την έχω κυρία! Λοιπόν, τί πρέπει να αγοράσω, ώστε να είμαι ήσυχος από το θέμα μπαταρία; Βλέπω κάτι φορτιστές με τιμές από 50 μέχρι 90 ευρώ, κάτι αντάπτορες για BMW και δεν καταλαβαίνω και πολλά.
    -Που οφείλεται η διαφορά στις τιμές των φορτιστών;
    -Αυτός ο αντάπτορας για BMW μένει πάνω στο μηχανάκι μόνιμα ή τον βάζoβγάζω όταν κάνω την φόρτιση;
    Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Καλώς ήρθες!

    Άλλοι φορτιστές είναι "απλοί" και άλλη έχουν διάφορα συστήματα ελέγχου της μπαταρίας και πολλούς τρόπους φόρτισης. (Στις τιμές που λές δε παίζει να είναι "απλόι")

    Επίσης παίζει πόσο "μεγάλες" μπαταρίες μπορούν να φορτίσουν π.χ. ο δικός μου γράφει φόρτιση μέχρι μπαταρίες των 30Αh και φροντίδα μέχρι 60Ah.

    Γενικά προτείνετε να πάρεις κάποιον φορτιστή που να κάνει αργή φόρτιση.

    Εγώ έχω πάρει τον CTEK XS 800 και όλοι οι φίλοι μου έχουν μείνει ευχαριστημένοι!!

    http://motoraid.eu/shop/index.php?manufacturers_id=71

    http://www.ctek.com/EN-US/Default.aspx
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  3. #3
    Ευχαριστώ για την απάντηση!
    Στο Motoraid λέει ότι χρειάζεται και ένας αντάπτορας για τις BMW. Τί ακριβώ είναι αυτό;

  4. #4
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    με κίνδυνο να με δείρει ο admin του forum...
    θα σου διαφημίσω την touratech.
    αν εννοείς τον μετατροπέα απο κλασικό αναπτήρα 12V σε bmw mini plug
    το έχει η touratech στην κολοκυνθους.
    είναι 2 βισματα με λιγο καλώδιο ανάμεσα το οποίο θα το βρεις βολικό
    λόγο της θέσης της μπρίζας.φορτήζει και το κινητό σου.
    αν θέλεις ακριβως διευθυνση στείλε pm γιατι δεν την έχω τώρα κοντά μου.
    κόστος 15 ευρώ.

  5. #5
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Voodooman
    Ευχαριστώ για την απάντηση!
    Στο Motoraid λέει ότι χρειάζεται και ένας αντάπτορας για τις BMW. Τί ακριβώ είναι αυτό;
    Δε ξέρω για ποιόν αντάπτορα και ποιά πρίζα λέει, πάντως για να φορτίσεις απλά την μπαταρία σου, δε χρειάζεται τίποτα άλλο.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  6. #6
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    μιλάμε για συσκευή που μπενει στον αναπτήρα του αυτοκινήτου χωρίς να μπαίνεις στην διαδικασία να ανοιγεις καπακια κλπ.
    αν παρει απο το εμποριο και οχι απο την αντιπροσωπεία θα χρειαστει τον μετατροπέα
    γιατι η μπριζα της συγκεκριμένης μηχανης ειναι πιο μικρη!

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Voodooman
    Ευχαριστώ για την απάντηση!
    Στο Motoraid λέει ότι χρειάζεται και ένας αντάπτορας για τις BMW. Τί ακριβώ είναι αυτό;
    Μην τα μπλέκεις, οι αντάπτορες είναι για τα μεγαλύτερα μοντέλα! Εσύ δεν χρειάζεσαι, εκτός αν έχεις μπρίζα της bmw...




  8. #8
    Σας ευχαριστώ όλους, αλλά μπερδεύτηκα χειρότερα!
    Από όσα ήξερα μέχρι τώρα, το μόνο που χρειαζόμουν για να φορτίσω μια μπαταρία ήταν ένας φορτιστής. Έβγαζα την μπαταρία από το μηχανάκι, την συνέδεα με τον φορτιστή και όταν τελείωνα την ξαναέβαζα στην μηχανή.
    Ας πούμε τώρα ότι παίρνω αυτόν τον CTEK XS 800, που είναι σε λογική τιμή. Από ό,τι κατάλαβα αυτός αρκεί. θα βγάζω την μπαταρία όπως πάντα, θα την συνδέω στον φορτιστή και τελείωσε.
    Αυτό με τον αντάπτορα δεν έπιασα. Υπάρχει κάποια λύση, ώστε να συνδέσω κάτι μόνιμα πάνω στη μηχανή και έτσι απλά να το πριζώνω στον φορτιστή, ώστε να γλιτώσω το βάλε-βγάλε της μπαταρίας;

  9. #9
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Voodooman
    Υπάρχει κάποια λύση, ώστε να συνδέσω κάτι μόνιμα πάνω στη μηχανή και έτσι απλά να το πριζώνω στον φορτιστή, ώστε να γλιτώσω το βάλε-βγάλε της μπαταρίας;
    Υπάρχει ήδη στο πακέτο του XS 800 ένα καλώδιο, που το βάζεις μόνιμα στην μπαταρία και μετά εκεί πάνω συνδέεις τον φορτιστή.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xs-800.jpg 
Προβολές:	371 
Μέγεθος:	13,1 KB 
ID:	131419
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  10. #10
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    nai akribos.i mixani exei eidh mia 12V mpriza kato xamila sto aristero kapaki opos tin blepeis otan tin kabalas.olo eythia kato apo tin tapa tou ladiou.
    ekei mporeis na syndeseis to fortisti.
    epidi einai mini plug omos theleis to metatropea...
    psakse tin mpriza na tin deis me to mati sou..kai ego tha kano post foto tou metatropea na deis....


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Voodooman
    Σας ευχαριστώ όλους, αλλά μπερδεύτηκα χειρότερα!
    Από όσα ήξερα μέχρι τώρα, το μόνο που χρειαζόμουν για να φορτίσω μια μπαταρία ήταν ένας φορτιστής. Έβγαζα την μπαταρία από το μηχανάκι, την συνέδεα με τον φορτιστή και όταν τελείωνα την ξαναέβαζα στην μηχανή.
    Ας πούμε τώρα ότι παίρνω αυτόν τον CTEK XS 800, που είναι σε λογική τιμή. Από ό,τι κατάλαβα αυτός αρκεί. θα βγάζω την μπαταρία όπως πάντα, θα την συνδέω στον φορτιστή και τελείωσε.
    Αυτό με τον αντάπτορα δεν έπιασα. Υπάρχει κάποια λύση, ώστε να συνδέσω κάτι μόνιμα πάνω στη μηχανή και έτσι απλά να το πριζώνω στον φορτιστή, ώστε να γλιτώσω το βάλε-βγάλε της μπαταρίας;

  11. #11
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jannisb
    nai akribos.i mixani exei eidh mia 12V mpriza kato xamila sto aristero kapaki opos tin blepeis otan tin kabalas.olo eythia kato apo tin tapa tou ladiou.
    ekei mporeis na syndeseis to fortisti.
    epidi einai mini plug omos theleis to metatropea...
    psakse tin mpriza na tin deis me to mati sou..kai ego tha kano post foto tou metatropea na deis....

    Αυτό που λες ισχύει μόνο για τα δίμπουζα μοντέλα. Τα παλιότερα μονόμπουζα δυστυχώς δεν έχουν αυτή την ευκολία.

  12. #12
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    nai den to exoun apo tin mana tous.
    kai kanei 70euro na baleis egkatastasi tis mamas....
    anyway ego kano post tin foto...nomizo oti einai xrisimo adaptoraki...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12v_to_bmw_mini_plug.jpg 
Προβολές:	359 
Μέγεθος:	17,1 KB 
ID:	131427

  13. #13
    Τώρα όλα ξεκαθάρισαν,ευχαριστώ!
    Οπότε αν δεν σκάσω τα 70 ευρώ για να κάνω αυτήν την μετατροπούλα, δεν πρόκειται να μπορέσω να φορτίσω την μπαταρία χωρίς να την βγάλω, σωστά;
    Aφού η μπαταρία χρειάζεται οπωσδήποτε βγάλσιμο στην περίπτωσή μου, τότε απλά αγοράζω τον φορτιστή, βγάζω την μπαταρία, την συνδέω στο φορτιστή με τα κροκοδειλάκια και τελείωσα, έτσι;

  14. #14
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Voodooman
    Τώρα όλα ξεκαθάρισαν,ευχαριστώ!
    Οπότε αν δεν σκάσω τα 70 ευρώ για να κάνω αυτήν την μετατροπούλα, δεν πρόκειται να μπορέσω να φορτίσω την μπαταρία χωρίς να την βγάλω, σωστά;
    Aφού η μπαταρία χρειάζεται οπωσδήποτε βγάλσιμο στην περίπτωσή μου, τότε απλά αγοράζω τον φορτιστή, βγάζω την μπαταρία, την συνδέω στο φορτιστή με τα κροκοδειλάκια και τελείωσα, έτσι;
    Δε χρειάζεται να βγάλεις τη μπαταρία σου. Απλά βγάζεις το καπάκι που είναι πάνω (τα πλαστικά δηλαδή).



Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF