Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Soft Τσάνες ή Βαλίτσες

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672

    Soft Τσάνες ή Βαλίτσες

    Προγραμματίζω το πρώτο μου ταξίδι στην Ευρώπη το καλοκαίρι και ψάχνω

    βαλίτσες, έχω ένα Hornet 600 08

    Το ερώτημα είναι, μαλακές τσάντες που είναι πιο οικονομικές και δεν θέλουν βάσεις?

    Ή σκληρές βαλίτσες, ακριβές που θέλουν και βάσεις και εξέχουν περισσότερο?

    Τι συν ή πλυν έχει ή κάθε λύση?
    Travel, Grow, Share

  2. #2
    μαλακές ("σαμάρια") :
    + : φτηνές, δεν χρειάζεσαι κάγκελα άρα δεν χαλάει η αισθητική της μηχανής σου (εκτός και αν σου αρέσει να μαζοχίζεσαι και να βιδώνεις/ξεβιδώνεις κάγκελα όποτε δεν τα χρειάζεσαι). Αν πέσεις (χτύπα ξύλο) δε σπάνε, δε χαλάνε.

    - : Κλέβονται εύκολα (ακόμα και με ένα μαχαίρι που λέει ο λόγος στη σκίζει και παίρνει απο μέσα ότι θέλει). Χρειάζεται προσοχη στο στερέωμα για να μη παίζουν στο δρόμο σε μεγάλες ταχύτητες. Χρειάζεται μέριμνα για να μη σου τραυματίσουν τα πλαστικά (ειδικό κάλυμα ή ταινία γκάφερ). Χρειάζεται προσοχή για να μη καούν στην εξάτμιση και μαζεύεις τρύπια ρούχα απο το δρόμο (ακόμα και όσες λένε ότι έχουν πυρίμαχη επένδυση, δεν αντέχουν για πολύ ώρα σε επαφή με μια καυτή εξάτμιση).


    στις σκληρες, ισχύουν ακριβώς τα αντίθετα :

    + : ουσιαστικά δεν έχουν όλα τα (-) των σαμαριών. Δεν σε νοιάζει αν καεί κάτι (δεν καίγεται), δε σε νοιάζει αν θα παίζουν στα πολλά χλμ, δε σου χαλάνε τα πλαστικά. Δεν είναι το ίδιο εύκολο να σε κλέψουν. Λόγω σταθερού όγκου, προσωπικά βρίσκω πιο εύκολο το φόρτωμα τους και τη τακτοποίηση των αντικειμένων σου μέσα σε αυτές. Επίσης, οι περίσσότερες έχουν μια στοιχειώδη αεροδυναμική σχεδίαση (λιγότερο κόντρα στον αέρα, καλήτερη σταθερότητα της μηχανής, μέχρι ένα όριο πάντα).

    - : ακριβότερες απο τα σαμάρια, θέλουν κάγκελα οπότε - για κάποιους - χαλάει η αισθητική της μηχανής. Αν πέσεις είναι πολύ πιθανό να σπάσουν (οκ, εξαρτάται απο το πέσιμο όπως καταλαβαίνεις), οπότε ξανά μανά έξοδα. Μαζί με τα κάγκελα, έχεις μεγαλύτερο βάρος.

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Επιπλεον με τα σαμαρια θα πρεπει καθε φορα να τα βγαζεις να τα ανεβαζεις στο δωματιο και ξαναμανα το επομενο πρωι να τα τοποθετεις φτου και απο την αρχη.
    Δεν θα μπορεις να αφηνεις τη μηχανη απο τα ματια σου ουτε λεπτο για τους λογους που ανεφερε ο road spirit.(ευκολοτατα μπορουν να κλαπουν)

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alarm
    Εγγραφή
    30/12/2007
    Μηνύματα
    159
    εχω κανει ταξιδι 2 εβδομαδες με σαμαρια και δεν εγινε τιποτα.

    1) Ειναι αρκετα φτηνα
    2) Σε πολλα χιλιομετρα δεν ειχα προβλημα, αφου με 250 στο κοντερ αυτα εμεναν αμετακινητα εκει (βεβαια ηταν γαιδουροδεμενα πανω)
    3) Μετα απο πτωση δεν εσπασε τιποτα παρα μονο μια τρυπα η οποια δεν φενεται
    4) Διστυχως μπορουν να μετατοπισουν το βαρος καπως αποτομα αν δεν ειναι καλα στερεομενα (σε σχεση με τις βαλιτσες που ειναι πιο σταθερες)
    5) Δεν τιθεται θεμα να σου κλεψουν τις βαλιτσες. Πρωτα απο ολα περνανε κατω απο την σελα. Επειτα τα σημαντικα πραγματα τα βαζεις σε ενα tailbag/tankbag , οπως λεφτα, κινητα κλπ. Στο τελος της βολτας απλα περνεις τα ρουχα που θες απο μεσα και τελειωσε. Τωρα αν καποιος θελει να σου κλεψει σοβρακα και καλσες.... Μαλλον θα εχει μεγαλη αναγκη.
    6) Εχουν παρα πολλες θεσης να δεσεις αλλα πραγματα πανω, οπως χταποδια για κρανος και εξτρα σαχλαμαριτσες που μπορουν να περασουν παραπανω λουρια.

    Τωρα το θεμα ποιοτητας εχει να κανει με την εταιρια που διαλεγεις. kappa, oxford, givi εχουν αρκετα καλα και ποιοτηκα σαμαρια. αν σε ενδιαφερουν παραπανω πληροφοριες ρωτα

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    ...υπαρχει και η ενδιαμεση λυση, σαμαρια στερεωμενα σε βασεις για βαλιτσες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6
    για την μηχανή που έχεις πιστεύω οτι ταιριάζουν τα σαμάρια. Αν ανησυχείς για κλοπή πήγαινε στην makan και πάρε δυο συρμάτινα δίχτυα που κλειδώνουν με λουκέτο πάνω στην μηχανή και δεν βγαίνουν με τίποτα, καλό ταξίδι
    Οι άντρες κάνουν επιλογές, και ζουν με αυτές.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alarm
    Εγγραφή
    30/12/2007
    Μηνύματα
    159
    και εγω αυτο πιστευω. πως τα σαμαρια για το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι το σωστοτερο. οσο για τις κλοπες , αντε βαλε ενα μικρο λουκετακι στο φερμουαρ και εισαι κομπλε. αλλα και παλι οπως σου ειπα. ποιος θα κατσει να κλεψει σοβρακα και καλσες ?

  8. #8
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Leonebmw
    για την μηχανή που έχεις πιστεύω οτι ταιριάζουν τα σαμάρια. Αν ανησυχείς για κλοπή πήγαινε στην makan και πάρε δυο συρμάτινα δίχτυα που κλειδώνουν με λουκέτο πάνω στην μηχανή και δεν βγαίνουν με τίποτα, καλό ταξίδι
    +1 και από μένα...

    Πάντως οι βαλίτσες πρόσφέρουν αρκετές ευκολίες σε σχέση με τα σαμάρια γενικότερα...
    έχω δικιμάσει και τα 2 για πολλά χρόνια και χιλίομετρα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

    Αυτό με τα δίχτυα δεν το είχα ακούσει ποτέ

    Πιθανόν να επανέλθω και με άλλες απορίες, πρώτο ταξίδι βλέπεις
    Travel, Grow, Share

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Leonebmw
    για την μηχανή που έχεις πιστεύω οτι ταιριάζουν τα σαμάρια. Αν ανησυχείς για κλοπή πήγαινε στην makan και πάρε δυο συρμάτινα δίχτυα που κλειδώνουν με λουκέτο πάνω στην μηχανή και δεν βγαίνουν με τίποτα, καλό ταξίδι




    Για δείξε μας τι είναι αυτά τα δίχτυα. Αν και εγώ φορούσα τα σαμάρια για 2 χρόνια συνέχεια πάνω στο μηχανάκι, και ποτέ δεν τα πείραξε κανείς.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
    Για δείξε μας τι είναι αυτά τα δίχτυα. Αν και εγώ φορούσα τα σαμάρια για 2 χρόνια συνέχεια πάνω στο μηχανάκι, και ποτέ δεν τα πείραξε κανείς.
    ρίξτε μια ματιά εδώ

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    ρίξτε μια ματιά εδώ



    Μερσί, αλλά δεν βλέπω σε τι μπορεί να φανεί χρήσιμο κάτι τέτοιο. Οι κάλτσες μου και τα βρακιά μου πάλι κινδυνεύουν.

  13. #13
    Ηρθε το τέλος Το avatar του/της CBRIDHS
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    208
    να υποθεσω οτι αγκαλιαζει το σαμαρι???αν ναι λογικα υπαρχει προβλημα γρατζουνιας......αν οχι τοτε οκ!!!παντος κ εγω με της bagster τα σαμαρια ειμαι ικανοποιημενος...κ το καλο ειναι πως αν αλλαξεις μηχανη μπορεις να κρατησεις τα ιδια,ενω στις βαλιτσες δεν ειναι κ τοσο σιγουρο αυτο(σε αλλες ταιριαζουν ενω σε αλλες οχι)
    ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!!!

  14. #14
    θεωρο οτι πλαστικες βαλιτσες ειναι κορυφη ...ειχα και σαμαρια καποτε!

    δεν γράφει κανεις πως σε περίπτωση κακοκαιρίας και βροχής πολλα σαμαρια κινδυνεύουν να παρουν αν οχι νερό αλλα υγρασία!


    αν εχεις τα φραγκα παρε βαλιτσες .....οσο για την αισθητική ?

    καλα ειναι να βλέπουμε αλλα πραγματα πρωτα και μετα την αισθητική!
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  15. #15
    Ηρθε το τέλος Το avatar του/της CBRIDHS
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    208
    εχουν αδιαβροχες θηκες τα σαμαρια
    ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2006, 21:41
  2. ψαχνω για καγκελα,βαλιτσες
    από psyhakias στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 02:10
  3. 690 euros κανουν οι βαλιτσες ???
    από Giannis_L στο forum BMW
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2005, 12:43
  4. Βαλιτσες
    από matmat στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2005, 19:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF