PDA

View Full Version : Θα ξαναδούμε δίχρονα?



sapila racing
05/11/2010, 11:55
Και μάλιστα boxer?
Δυσκολο βέβαια λόγω διάταξης και μεγεθών, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Για να βάλει λεφτά ο Gates κατι ξέρει για το μέλλον της αυτοκίνησης.

http://www.autoevolution.com/news/opoc-engine-explained-22609.html

STOYBI
05/11/2010, 12:27
Δεν νομιζω.....

Δεν ξαναγυριζουν πισω αυτα ( και εαν δεν υπηρχε το εντουρο να βγαινουν καινουργια μοτερ η λεξη διχρονιλα θα ηταν πια εντελως αγνωστη......)



:wave2:

mizz
05/11/2010, 18:27
εδώ και η απρίλια σταμάτησε την δίχρονη παραγωγή :o

epp1640
05/11/2010, 19:42
http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/83045.asp

:wacko:

imitrelos
05/11/2010, 22:00
Αν και υπέρμαχος τόν δίχρονων , το κακό ότι το marketing και τα συμφέροντα τα εξαφάνισαν , η αλήθεια είναι ότι η Hοnda έχει υπερεξελιγμένο δίχρονο αλλά......ναι μιλάω για τόν orbital ;)
αξιόπιστο (dakar τερμάτιζε) , οικονομικό και με τήν σύνχρονη τεχνολογία μετάλλων θα μπορούσε να έχει και άμεσο ψεκασμό , ότι πηγε να κάνει η bimota που τόσο ενόχλεισε που πείγαν να τήν φάνε

(καλα βοήθεισε για το παρολίγο κλείσιμο του εγοστασια ότι η vdue με ψεκασμό δέν δούλεψε ποτέ σωστά όχι βέβαια γιατί ήταν κακό μηχανάκι αλλά με τήν τεχνολογία τής εποχής πολύ δύσκολα θα δούλευε )

μερα άμα έχεις λεφτ@ πέρνεισ κάτι τέτοιο
http://www.twostrokeshop.com/Aprilia_RS500_2008.htm

:beer: :beer: :beer:

STOYBI
05/11/2010, 22:23
Aυξημενη ρυπανση.....

Ανυπαρκτη συντηρηση και Σερβις , ανταλακτικα-ανλωσιμα μοτερ ( που ειναι ειναι οικονομικα εις βαρος των αντιπροσωπειων......)


Ειναι καποιοι απο τους κυριους λογους που δεν θα ξαναδειτε διχρονο.....




:wave2:

imitrelos
06/11/2010, 18:08
Θυμάται κανείς αυτό
http://www.motorcycle.com/manufacturer/honda/honda-exp2-14293.html

αν μπορούν να γίνουν καθαροι ..... μάλλον ναι δές τι γίνεται στίς μηχανές θαλάσσης και τα snowmobiles

ένα παράδειγμα
http://www.maxsled.com/absolutenm/templates/articles_layout.aspx?articleid=1001&zoneid=1

όλα είναι θέμα μάρκετινγκ

:beer:

Xrider
07/11/2010, 09:32
2Τ δεν...
Τα σταματησανε λογω των ρυπων και μετα λογω καταναλωσης.
Γιαυτο δεν νομιζω να ασχοληθει ποτε ξανα κανεις με παραγωγη 2Τ κινητηρων εκτος απο μηχανες του γκαζον και κοπτικα πριονια :p

Σε κατι χρονια βλεπω το αναλογο ποστ με τιτλο
Θα ξαναδουμε κινητερες βενζινης?

notakos600
07/11/2010, 22:53
.

savvas
29/11/2010, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
1)Aυξημενη ρυπανση.....

2)Ανυπαρκτη συντηρηση και Σερβις , ανταλακτικα-ανλωσιμα μοτερ ( που ειναι ειναι οικονομικα εις βαρος των αντιπροσωπειων......)


Ειναι καποιοι απο τους κυριους λογους που δεν θα ξαναδειτε διχρονο.....

1)Αυτό το έχουν λύσει προ πολλού! :o

2)Αυτό δεν έχουν λύσει ακόμα... :sad:

georgio
29/11/2010, 22:39
Ρε παιδιά, σόρρυ κιόλας, αλλά εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό με τα δίχρονα. Ίσως να φταίει ότι δεν έχω εμπειρία από δίχρονο λόγω ηλικίας.

Αν αυτή η νοσταλγία για τα δίχρονα είναι συναισθηματική, γιατί θυμάται ο καθένας ένα παλιό του μηχανάκι και τι είχε κάνει με αυτό, τότε πάσο.

Αλλά αντικειμενικά, η τεχνολογία τους ξεπεράστηκε για πολλούς λόγους. Από όσα έχω ακούσει, ουσιαστικά ήταν ένα κακό τετρακύλινδρο το οποίο ένω σερνόταν με πέντε μουλάρια, ξαφνικά θυμόταν ότι είχε πενήντα άλογα. Αυτό το πράγμα δεν είναι οδηγήσιμο. Επίσης το μηχανάκι το έχεις και για να κάνεις τη δουλειά σου, θες να πας κάπου και να μη βρωμάς λαδίλα.

Να είμαι εγώ τόσο φλώρος που θέλω και να γουστάρω με το μηχανάκι μου αλλά και να το πάρω να πάω σε ένα πάρτυ ή βόλτα με τη δικιά μου και να είμαι σαν άνθρωπος χωρίς να αγωνίζομαι;

Ξέρω γω, απλά αυτές οι απορίες μου δημιουργούνται κάθε φορά που βλέπω νοσταλγική συζήτηση για τα δίχρονα.

mizz
29/11/2010, 22:57
τα τελευταία δίχρονα αν είναι καλορυθμισμένα ούτε λάδι βρωμάς ούτε τίποτα
όσο για το σκαλοπάτι με τα άλογα που λες υπάρχουν τρόποι ώστε να γίνει ομαλότατο και γραμμικότατο το μηχανάκι
απλά όπως γράψαν και οι παραπάνω οι εταιρείες θέλαν να τα σουτάρουν λόγο κόστους σέρβις κλπ
στα ταχύπλοα αν δεν απατούμαι τη σήμερον ημέρα μια απτις τοπ εταιρείες βγάζει 2stroke με injection κινητήρα και χαμηλή για τα δεδομένα κατανάλωση

anco
29/11/2010, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ρε παιδιά, σόρρυ κιόλας, αλλά εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό με τα δίχρονα. Ίσως να φταίει ότι δεν έχω εμπειρία από δίχρονο λόγω ηλικίας.

Αν αυτή η νοσταλγία για τα δίχρονα είναι συναισθηματική, γιατί θυμάται ο καθένας ένα παλιό του μηχανάκι και τι είχε κάνει με αυτό, τότε πάσο.

Αλλά αντικειμενικά, η τεχνολογία τους ξεπεράστηκε για πολλούς λόγους. Από όσα έχω ακούσει, ουσιαστικά ήταν ένα κακό τετρακύλινδρο το οποίο ένω σερνόταν με πέντε μουλάρια, ξαφνικά θυμόταν ότι είχε πενήντα άλογα. Αυτό το πράγμα δεν είναι οδηγήσιμο. Επίσης το μηχανάκι το έχεις και για να κάνεις τη δουλειά σου, θες να πας κάπου και να μη βρωμάς λαδίλα.

Να είμαι εγώ τόσο φλώρος που θέλω και να γουστάρω με το μηχανάκι μου αλλά και να το πάρω να πάω σε ένα πάρτυ ή βόλτα με τη δικιά μου και να είμαι σαν άνθρωπος χωρίς να αγωνίζομαι;

Ξέρω γω, απλά αυτές οι απορίες μου δημιουργούνται κάθε φορά που βλέπω νοσταλγική συζήτηση για τα δίχρονα.

αμα δεν εχεις οδηγησει διχρονο....δεν μπορεις να λες, και δεν λεω για κανα σκουτερ.

Και ασε το εχω 5....και παω στα 50 με την μια. Τετοιο σκαλοπατι δυναμης δεν εχει ουτε NSR 250, και αν εχει εχει στις 9500-12000.

Ε δεν νομιζω να πας στα στενα με 9500....

Ειναι μεγαλο σχολειο, που οι αυριανοι οδηγοι δεν προκειται να μαθουν απο αυτα.

anco
29/11/2010, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
τα τελευταία δίχρονα αν είναι καλορυθμισμένα ούτε λάδι βρωμάς ούτε τίποτα
όσο για το σκαλοπάτι με τα άλογα που λες υπάρχουν τρόποι ώστε να γίνει ομαλότατο και γραμμικότατο το μηχανάκι
απλά όπως γράψαν και οι παραπάνω οι εταιρείες θέλαν να τα σουτάρουν λόγο κόστους σέρβις κλπ
στα ταχύπλοα αν δεν απατούμαι τη σήμερον ημέρα μια απτις τοπ εταιρείες βγάζει 2stroke με injection κινητήρα και χαμηλή για τα δεδομένα κατανάλωση

ειχαμε NSR 250αρι με σωστοτατη καυση και ρυθμισμα λαδιου, και δεν ειχε καθολου μα καθολου μακα στην εξατμιση.

Αμα το διχρονο ειναι σωστο σε ολα του, ειναι πολυ ωραιο στο δουλεμα, και αν το λαδι ειναι 1ης ποιοτητας ουτε καπνο εχει.

Απλα εχει μυρωδια.

Οχι σαν κατι r6 και αλλα με κομαντερ που βαζεις το χερι στο τελικο και αφηνει σταμπα, δεν παει να πει οτι ειναι ολα τα μοτερ ετσει.

Αμα δεν εχει γινει σωστη δουλεια ολο μαλακιες θα κανει.

Απλα το κοστος στους αγωνες ηταν θανατος.

Δεν ξεχναω μια φορα που μου ειπε ο CD το RS του Dovi ειναι στα 130 αλογα μπορει και παραπανω, και κοστος 3.000.000

Αυτο μετα τον αγωνα δεν ειχε τιποτα.

Απο αυτα σημερα με τα CBR 600 του Moto 2 και τα αυρινα Moto1 φυσικο ειναι να μην εχει διχρονα ουτε στους αγωνες.

byron
29/11/2010, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Aυξημενη ρυπανση.....

Ανυπαρκτη συντηρηση και Σερβις , ανταλακτικα-ανλωσιμα μοτερ ( που ειναι ειναι οικονομικα εις βαρος των αντιπροσωπειων......)


Ειναι καποιοι απο τους κυριους λογους που δεν θα ξαναδειτε διχρονο.....




:wave2:

O μοναδικός λόγος που έσβησαν ήταν επειδή το αποφάσισαν τα εργοστάσια. Στην θάλασσα που τα πλεονεκτήματα των δίχρονων είναι αξεπέραστα, κυκλοφορούν δίχρονα μοτέρ άμεσου ψεκασμού με κατανάλωση 1:1 σε σχέση με τα τετράχρονα, μίξη λαδιού 0,5% (άκαπνα εντελώς), και δεκάδες ίσως και εκατοντάδες κιλά μικρότερο βάρος αν μιλάμε για διπλά μεγάλα εξωλέμβια με ότι οφέλη αυτό συνεπάγεται στην πλεύση.

Για συντήρηση τσέκαρε τα Ε-TEC (http://www.evinrude.com/en-US/Engines/ETEC_V4)...μπουζάκια και τα ψιλά κάθε 300 ώρες ή 3 χρόνια. Και μιλάμε για θάλασσα έτσι, που η αξιοπιστία είναι ΑΩ.
Αν μπορεί να φτιάξει και να εξελίξει η Evinrude & H Mercury τέτοια μοτέρ, δεν θα μπορούσε η Honda πχ?

NAYAGOS
29/11/2010, 23:40
Μεγαλο σχολειο το διχρονο!!!!! κριμα που θα υπαρχουν κινιτηρες 2Τ μονο στα ΜΧ...
Εγω παντως τοσα χρονια εμεινα ευχαριστημενος απο τα διχρονα μηχανακια που εχω...και ταξιδια εκανα και μαλακιες ..... και οσο αφορα την λαδιλα δεν ειχα προβλημα ,με ενα σωστο ρυθμισμα εισαι βασιλιας

kamikaziking
30/11/2010, 20:31
ποιος σας ειπε οτι σταματησαν να παραγονται διχρονα????? μονο στην συνχρονη και καλα ευρωπη με τους αθλιους περιβαλλοντικους νομους δεν κυκλοφορουν, στην ασια και στην αυστραλια κυκλοφορουν ακομη κανονικοτατα!! εδω στην ιαπωνια πωλειται ακομη καινουργιο εργοστασιακο τζρ απλα οι ευρωπαιοι ειναι κοροιδα και εχουν προφανως πειστει οτι η bmw εμαθε να φτιαχνει μοτο εκτος απο τα αθλια αυτοκινητα της.................

airpanos
30/11/2010, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kamikaziking
ποιος σας ειπε οτι σταματησαν να παραγονται διχρονα????? μονο στην συνχρονη και καλα ευρωπη με τους αθλιους περιβαλλοντικους νομους δεν κυκλοφορουν, στην ασια και στην αυστραλια κυκλοφορουν ακομη κανονικοτατα!! εδω στην ιαπωνια πωλειται ακομη καινουργιο εργοστασιακο τζρ απλα οι ευρωπαιοι ειναι κοροιδα και εχουν προφανως πειστει οτι η bmw εμαθε να φτιαχνει μοτο εκτος απο τα αθλια αυτοκινητα της.................

Για δωσε καμια φωτο φιλε !!
Παραγεται ακομα το tzr?νομιζω μονο 50αρι εβγαινε

imitrelos
30/11/2010, 22:16
Οχι και να χαθεί το σκαλοπάτι τοτε θα γίνει 4χρονο :nono:

Αμα έχει $$ περνεις σήμερα κάτι τέτοιο
http://www.youtube.com/watch?v=A_vzR6r8zOs

menelaos46
30/11/2010, 22:20
Επίσης το μηχανάκι το έχεις και για να κάνεις τη δουλειά σου, θες να πας κάπου και να μη βρωμάς λαδίλα.

Καλα αυτο δεν ειναι απολυτο, μερικοι αγοραζουν ducati, ktm.... και αλλα τετοια περιεργα...:smokin:

kamikaziking
01/12/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Για δωσε καμια φωτο φιλε !!
Παραγεται ακομα το tzr?νομιζω μονο 50αρι εβγαινε


στοκ φιλε μου στοκ να αδειασουν οι αποθηκες δεν παραγονται καινουργια μοντελα, αλλα μεχρι 125 ειναι γεματη η ασια μεχρι και η σουτζουκι βγαζει καποια μοντελα.

airpanos
01/12/2010, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Οχι και να χαθεί το σκαλοπάτι τοτε θα γίνει 4χρονο :nono:

Αμα έχει $$ περνεις σήμερα κάτι τέτοιο
http://www.youtube.com/watch?v=A_vzR6r8zOs


Οι Αυστραλοι το εχουν σε αλλο επιπεδο!!:beer: :beer: :beer: :beer:

Και ειναι οι μονοι που εξελισσυν τα διχρονα ακομα!(και η ΚΤΜ)

tifoso4ever
01/12/2010, 13:15
Αλλα αντ΄αλλων...Ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του...
Περιμενετε λιγα χρονια και μετα θα δουμε ξανα διχρονα, αλλα καμμια σχεση με τα διχρονα που γνωρισαμε...Χαζοι ειναι οσοι επενδυουν σε νεες τεχνολογιες δηλαδη? ή τοοοοσο ονειροπολοι (και παμπλουτοι...) φανατικοι διχρονακηδες που θελουν να τα ξαναζωντανεψουν????
:beer: :beer: :beer:

sakis1098
11/12/2010, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
O μοναδικός λόγος που έσβησαν ήταν επειδή το αποφάσισαν τα εργοστάσια. Στην θάλασσα που τα πλεονεκτήματα των δίχρονων είναι αξεπέραστα, κυκλοφορούν δίχρονα μοτέρ άμεσου ψεκασμού με κατανάλωση 1:1 σε σχέση με τα τετράχρονα, μίξη λαδιού 0,5% (άκαπνα εντελώς), και δεκάδες ίσως και εκατοντάδες κιλά μικρότερο βάρος αν μιλάμε για διπλά μεγάλα εξωλέμβια με ότι οφέλη αυτό συνεπάγεται στην πλεύση.

Για συντήρηση τσέκαρε τα Ε-TEC (http://www.evinrude.com/en-US/Engines/ETEC_V4)...μπουζάκια και τα ψιλά κάθε 300 ώρες ή 3 χρόνια. Και μιλάμε για θάλασσα έτσι, που η αξιοπιστία είναι ΑΩ.
Αν μπορεί να φτιάξει και να εξελίξει η Evinrude & H Mercury τέτοια μοτέρ, δεν θα μπορούσε η Honda πχ?


ως τέως κάτοχος 2χ300 E-tec κι αρκετά καλώς γνώστης το μόνο που μπορώ να πω είναι ένα
+ 600hp φίλε μου :beer: :beer: :beer:



http://www.youtube.com/watch?v=HoRiupe-7rc

ETEC RULES :lol: :lol:

sakis1098
11/12/2010, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δεν νομιζω.....

Δεν ξαναγυριζουν πισω αυτα ( και εαν δεν υπηρχε το εντουρο να βγαινουν καινουργια μοτερ η λεξη διχρονιλα θα ηταν πια εντελως αγνωστη......)



:wave2:





http://www.youtube.com/watch?v=_-7I00cZUE0


αφιερωμένο special στον γαύρο της παρέας :smilea:

byron
11/12/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis1098
ως τέως κάτοχος 2χ300 E-tec κι αρκετά καλώς γνώστης το μόνο που μπορώ να πω είναι ένα
+ 600hp φίλε μου :beer: :beer: :beer:



http://www.youtube.com/watch?v=HoRiupe-7rc

ETEC RULES :lol: :lol:

Εγω ως θεατής, θα σου πρότεινα να αλλάξεις τον τίτλο σε "Πάρτα μωρή άρρωστη..." :rotflmao: :rotflmao:

:a013: Χ :a013:

STOYBI
11/12/2010, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis1098
http://www.youtube.com/watch?v=_-7I00cZUE0


αφιερωμένο special στον γαύρο της παρέας :smilea:


:D :beer: :beer:

STOYBI
11/12/2010, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
O μοναδικός λόγος που έσβησαν ήταν επειδή το αποφάσισαν τα εργοστάσια. Στην θάλασσα που τα πλεονεκτήματα των δίχρονων είναι αξεπέραστα, κυκλοφορούν δίχρονα μοτέρ άμεσου ψεκασμού με κατανάλωση 1:1 σε σχέση με τα τετράχρονα, μίξη λαδιού 0,5% (άκαπνα εντελώς), και δεκάδες ίσως και εκατοντάδες κιλά μικρότερο βάρος αν μιλάμε για διπλά μεγάλα εξωλέμβια με ότι οφέλη αυτό συνεπάγεται στην πλεύση.

Για συντήρηση τσέκαρε τα Ε-TEC (http://www.evinrude.com/en-US/Engines/ETEC_V4)...μπουζάκια και τα ψιλά κάθε 300 ώρες ή 3 χρόνια. Και μιλάμε για θάλασσα έτσι, που η αξιοπιστία είναι ΑΩ.
Αν μπορεί να φτιάξει και να εξελίξει η Evinrude & H Mercury τέτοια μοτέρ, δεν θα μπορούσε η Honda πχ?

Εμενα θα μου πεις........ :smilea:


15 χρονια με μια suzuki 80 αρα την εβγαλα στην..... :winka:


Μονη σοβαρη ζημια ενα ποδαρι ( και αυτο το εφαγαν τα παραγαδια.... :rolleyes: )


Μετα την πωληση σκαφους και μηχανης το 06 ακομα παιζει χωρις προβλημα καπου στην Μονεμβασια.... :rolleyes:


:wave2:

s_gogos
12/12/2010, 03:51
QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ρε παιδιά, σόρρυ κιόλας, αλλά εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό με τα δίχρονα. Ίσως να φταίει ότι δεν έχω εμπειρία από δίχρονο λόγω ηλικίας.

Αν αυτή η νοσταλγία για τα δίχρονα είναι συναισθηματική, γιατί θυμάται ο καθένας ένα παλιό του μηχανάκι και τι είχε κάνει με αυτό, τότε πάσο.

Αλλά αντικειμενικά, η τεχνολογία τους ξεπεράστηκε για πολλούς λόγους. Από όσα έχω ακούσει, ουσιαστικά ήταν ένα κακό τετρακύλινδρο το οποίο ένω σερνόταν με πέντε μουλάρια, ξαφνικά θυμόταν ότι είχε πενήντα άλογα. Αυτό το πράγμα δεν είναι οδηγήσιμο. Επίσης το μηχανάκι το έχεις και για να κάνεις τη δουλειά σου, θες να πας κάπου και να μη βρωμάς λαδίλα.

Να είμαι εγώ τόσο φλώρος που θέλω και να γουστάρω με το μηχανάκι μου αλλά και να το πάρω να πάω σε ένα πάρτυ ή βόλτα με τη δικιά μου και να είμαι σαν άνθρωπος χωρίς να αγωνίζομαι;

Ξέρω γω, απλά αυτές οι απορίες μου δημιουργούνται κάθε φορά που βλέπω νοσταλγική συζήτηση για τα δίχρονα. [/QUOTE]

Είμαι 23.Στα 19 μου αγόρασα μια Vespa PX200 μοντέλο του 2003 (δίχρονη,με ταχύτητες - συμπλέκτη στο χέρι) και με αυτή πήγα πολλάαααααα ταξίδια...Ελλάδα την έχει φάει σχεδόν ολόκληρη...Πέρυσι πήγα Γερμανία...Φέτος Πορτογαλία...Μέχρι τώρα έχει γράψει πάνω από 60.000χλμ στο καντράν της και όλα αυτά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και με μηδαμινή συντήρηση!
Φέτος τον Γενάρη αγόρασα και ένα ακόμα μηχανάκι.Το Aprilia RS250 2001 μοντέλο...2χρονο και αυτό αλλά όχι τυχαία αυτή τη φορά;) !
Μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα.Από κατανάλωση πολύ νορμάλ πράγματα...καίει με το κιλο...εεεεεε sorry...αναλόγως με τον τρόπο που το οδηγείς ήθελα να πώ(ελάχιστη κατανάλωση που μέτρησα ήταν 7λτ/100χλμ με 120~160χλμ/ω και μέγιστη 18+)...
Από επιδόσεις αν ψάξεις λίγο στο internet θα καταλάβεις...
Όσο για καπνούς, λάδια, φασαρίες και όλα αυτά τα θεωρό ακραίες περιπτώσεις!
Με καλό λάδι και νορμάλ κινητήρα δεν είχα ποτεεε κανένα πρόβλημα...:beer: